• سه‌شنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۶:۳۰
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 96021912423
  • خبرنگار : 71021

قاضی‌عسکر:

رفتارها و گفتارهای برخی نامزدها اسلامی نیست

1.jpg

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری را واجب دینی و شرعی و وظیفه ملی مردم دانست و تاکید کرد: پذیرفته نیست که برخی بگویند چون نابسامانی و مشکل در کشور وجود دارد، ما در این انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌ عسکر در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری، مهمترین مسأله کشور در این ایام را انتخابات ریاست جمهوری دانست و افزود: همه باید به عنوان وظیفه شرعی در تعیین سرنوشت خود مشارکت کنیم. همه باید پای صندوق‌های رای حاضر شویم تا اقتدار کشور حفظ شود.

او با بیان این‌که قرآن کریم در آیه ۱۱ سوره مبارکه رعد می‌فرماید؛ «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم - خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد تا زمانیکه خود آن قوم حالشان را تغییر دهند»، گفت: نمی‌توانیم نسبت به سرنوشت خود که بسیار مهم و حساس است بی‌تفاوت باشیم. پذیرفته نیست که برخی بگویند چون نابسامانی و مشکل در کشور وجود دارد ما در این انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در ادامه با بیان این‌که مقام معظم رهبری نظر خود را که اصل حضور مردم در صحنه است برای مردم شفاف و زیبا تبیین کرده‌اند، اظهار کرد: حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی تضمین‌کننده امنیت جامعه و مأیوس‌کننده دشمنان برای ایجاد تهدید در داخل کشور است.

وی ادامه داد: سازمان‌های جاسوسی دنیا و حتی دوستان و دشمنان، تمام انتخاباتی را که در کشورمان برگزار می‌شود بررسی و تحلیل می‌کنند و تصمیم‌شان در شرایط دلزدگی و دلسردی و یا حضور حداکثری مردم در صحنه، متفاوت خواهد بود.

قاضی‌عسکر تاکید کرد: باید دیگران را به شرکت در انتخابات ترغیب کنیم، به طوری که میزان مشارکت حتی از انتخابات قبلی هم بیشتر باشد.

نماینده ولی فقیه، همه مردم اعم از اهل تشیع و تسنن، اقلیت‌های دینی، افراد حساس به ایران و دوستدار و علاقمند به وطن را به مشارکت در این انتخابات فراخواند و گفت: در شرایطی که شاهد تهدیدات دشمنان هستیم، اگر می‌خواهیم امنیت در کشور برقرار باشد و استمرار پیدا کند و مملکت نیز در مسیر رشد حرکت کند باید در این انتخابات شرکت کنیم تا دشمن به کشور ما طمع نکند.

وی بیان کرد: حضور در عرصه انتخابات واجب دینی و شرعی و وظیفه ملی مردم است و همه باید پای صندوق‌های رأی بیاییم تا اقتدار کشور حفظ شود.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان آیه شریفه «إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلیٰ أَهلِها»، گفت: مسؤولیت در اسلام امانت الهی است و وظیفه افرادی هم که خود را عرضه می‌کنند مشخص و روشن است.

وی ادامه داد: امیرالمومنین حضرت علی (ع) پس از حضور مردم در صحنه و درخواست پذیرش خلافت از ایشان فرمودند «اگر این جمعیت انبوه نمی‌آمد و به این وسیله حجت برای پذیرفتن خلافت بر من تمام نمی‌شد و اگر نبود پیمانی که خدا از علما و دانشمندان گرفته که در برابر ظالم ایستاده و از مظلوم دفاع کنند، من افسار خلافت را روی دوش مشتری‌اش می‌گذاشتم تا در خانه هر کس می‌خواهد زانو بزند.» کسی که وارد عرصه انتخابات می‌شود، اگر هدفش دنیا باشد ضرر کرده است و اگر بخاطر تکلیف الهی به میدان آمده حضورش یک ارزش است و چه برنده شود یا نشود نزد خدا پاداش دارد.

قاضی‌عسکر با طرح این سوال که در شرایط کنونی وظیفه ما چیست؟ ادامه داد: در روایات و فرمایشات نورانی امام راحل و مقام معظم رهبری به این سوال پاسخ داده شده است. امام امت می‌فرمایند؛ کسی که توانایی و شایستگی خدمت را دارد و خود را عرضه نمی‌کند و در مقابل کسی هم که می‌داند از عهده کار بر نمی‌آید، ولی با اصرار خود را مطرح کند هر دو مسؤول‌اند.

وی با بیان این‌که ملاک‌های دینی در این زمینه روشن است، افزود: اگر کسی می‌خواهد به تکلیف الهی‌اش عمل کند در صورت برنده شدن مسیر برای خلافت او به مردم فراهم می‌شود و اگر به صورت ظاهر پیروز نشد خدا را شکر کند که مسؤولیت از روی دوشش برداشته شده است. اگر فردی برای دستیابی به دنیا وارد عرصه انتخابات شود، زیر بار مسؤولیت سنگینی رفته است و فردا باید به آن جواب بدهد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این‌که رییس‌جمهور به عنوان دومین مقام رسمی کشور مسؤولیت سنگینی به دوش دارد، از اشتغالزایی، مبارزه با فقر، مدیریت اقتصاد و سیاست خارجی و داخلی، پیشرفت کشور، ایجاد الفت و اتحاد بین اقوام مختلف و ... به عنوان نمونه‌هایی از مسئولیت‌های وی نام برد و گفت: اگر فردی توانایی داشت و وارد عرصه رقابت شد، بین خود و خدا مسئله را حل می‌کند، ولی اگر نتواند باید جواب بدهد.

وی با بیان این‌که کاندیداها را شورای نگهبان معرفی کرده است، افزود: ما وظیفه داریم از بین صالح و اصلح کاندیدای بهتر را انتخاب کنیم.

قاضی‌عسکر اظهار کرد: ما وظیفه داریم بررسی کنیم و بین خود و خدا به فردی رای دهیم که برای آینده کشور از ویژگی‌های لازم برخوردار است و می‌تواند مسیر پیشرفت کشور را رقم بزند، ولی اگر در این انتخاب بحث حزب، باند، دسته و گروه را وارد کردیم باید برای رأیی که می‌دهیم فردا پیش خدا باید جوابگو باشیم.

او با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری فرموده‌اند ما باید به تشخیص خود عمل کنیم و اگر بعد فهمیدیم اشتباه کردیم مقصر نیستیم، به حاضران توصیه کرد: در مورد کاندیداها تحقیق و بررسی کنند و به تشخیص که رسیدند برای خدا و قربه‌الی الله با هدف پیشرفت کشور به او رای دهند و در این صورت خداوند هم به آن‌ها پاداش خواهد داد و نگران آینده نباشند.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر این‌که برخی رفتارها و گفتارها که هم اکنون شاهد آن هستیم اسلامی نیست و به نوعی تقلید اشتباه از غربی‌هاست، گفت: در مناظره سوال می‌شود نظر شما راجع به مسایل فرهنگی کشور چیست، ولی کاندیدا در پاسخ حرف خود را می‌زند، این چه نوع مناظره‌ای است؟

وی مناظره‌های ائمه معصومین (ع) را همراه با استدلال دانست و گفت: شیوه و اصول مناظره باید مشخص و مورد عمل قرار گیرد تا برای مردم سودمند باشد و آن‌ها را در درست یاری کردن کمک کند.

او با تاکید براینکه تخریب شخصیت طرف مقابل گناه است و ما را از عدالت خارج می‌کند، ادامه داد: اگر شعارهایی بدهیم که خودمان هم می‌دانیم عملی نیست و امکان تحقق ندارد، چه نتیجه‌ای برای مردم در برخواهد داشت، لیکن در مقابل اگر سیاست‌های خود را با ادب و احترام طرف مقابل برای مردم تبیین کنیم پیش خدا شرمنده نخواهیم شد.

نماینده ولی‌فقیه ادامه داد: قرآن می‌فرماید؛ "لَا تَنَابزُوا بِاالْأَلْقَابِ" – "لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْم " – "وَیل‌ٌ لِکُل‌ِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ ". دمکراسی ما در چارچوب مفاهیم دینی معنی پیدا می‌کند، بنابراین کسی حق ندارد دیگری را تحقیر کند و باید ادب در گفت‌وگوها رعایت و به یکدیگر احترام گذاشته شود.

وی با بیان این‌که مردم بینش و شعور سیاسی دارند، برخی مشکلات در فضای مجازی و عدم کنترل آن را یادآور شد و اضافه کرد: در این فضا هر کسی هر چه دلش می‌خواهد منتشر می‌کند، دروغ می‌گویند، حرمت شکنی می‌کنند و این یک خطر برای جامعه دینی است.

قاضی‌عسکر گفت: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند هیچ کس زمانی که رأی خود را به صندوق می‌اندازم از نظر من مطلع نیست، من نمی‌گویم به این و یا آن فرد رأی دهید، بلکه هر کدام را به تشخیص رسیدید عمل کنید و مهم آن است که همه در انتخابات حضور گسترده داشته باشند.

او سپس به حاضران توصیه کرد: در انتخابات آینده به آنچه که بین خود و خدا تشخیص می‌دهید و برای اسلام و کشورنافع است، عمل کنید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.