• چهارشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۰۰:۱۱
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 96021912551
  • خبرنگار : 71282

خبر خوش برای جوانان تحصیلکرده بیکار

همه چیز درباره سامانه کارورزی دولت

کارگران بخش صنعت - قزوین

وزارت کار دولت یازدهم مصمم است با اجرای طرح کارورزی، بخش اعظمی از نیروهای جوان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی را که در آرزوی داشتن شغل مناسب هستند، پس از مهارت آموزی جذب بازار کار کند.

به گزارش ایسنا، آذرماه سال گذشته در جلسه کمیسیون تخصصی اشتغال شورای عالی اشتغال، پنج دستور زیر برنامه‌های ملی اشتغال بررسی شد که یکی از آنها زیر برنامه ملی اشتغال با عنوان "طرح کارورزی"بود. این طرح به منظور ایجاد زمینه‌های لازم برای به‌ کارگیری نیروهای تحصیلکرده با هدف مهارت آموزی و هدایت آنها به سمت بازار کار در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت.

چندی بعد شورای عالی اشتغال در جهت حمایت از توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاهی و افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت، نسبت به تهیه پیش‌نویس آیین‌نامه نظام هماهنگ اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی اقدام کرد.

ناگفته نماند در پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال دولت نهم نیز، دستورالعملی تحت عنوان" طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی" به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی وقت به تصویب رسیده بود که بر اساس تعریف صریح این دستورالعمل "کارورز" به آن دسته از دانش آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفته می‌شد که دارای مدرک کاردانی یا بالاتر در کلیه رشته‌های تحصیلی به جز رشته های علوم پزشکی بودند.

به موجب این مصوبه حداکثر ۵۰ درصد حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار به عنوان کمک هزینه کارورزی مجری طرح برای پرداخت به کارورزان به واحدهای پذیرنده پرداخت می‌شد و چنانچه واحد پذیرنده تمایلی به استخدام کارورز نداشت، موظف بود ۵۰ درصد هزینه پرداخت شده به کارورز را به مجری طرح پرداخت کند.

همچنین بر اساس این طرح، تمامی واحدهای پذیرنده موظف به انعقاد قرارداد با کارورز بودند و کلیه کارورزان طی دوره کارورزی توسط وزارت کار تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گرفتند. در نهایت به منظور سنجش مهارت کارورزی، مجری طرح موظف بود پیش‌بینی لازم برای آزمون کسب مهارت فرد را در پایان دوره از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای مرتبط با فعالیت واحد پذیرنده فراهم کند. البته بین طرح پیش‌گفته و طرح کارورزی وزارت کار دولت یازدهم تفاوت‌های بسیاری از حیث محتوا و رقم به چشم می‌خورد که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

سال گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین دستورالعمل طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی خبر داد و اعلام کرد که این طرح در راستای برنامه اشتغال و تحقق سیاستهای اشتغالزایی دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفته است.

در جریان تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و به پیشنهاد وزارت کار، دولت طرح کارورزی را تحت عنوان معافیت بیمه‌ای کارفرمایان در صورت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در لایحه گنجاند و نمایندگان مجلس نیز در جلسه رسیدگی به جزییات لایحه برنامه ششم توسعه و در بخش اصلاح مواد ارجاعی از کمیسیون تلفیق برنامه، ماده ۸۶ برنامه را به شکلی به تصویب رساندند که بر طبق آن برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی، آن دسته از کارفرمایانی که نسبت به جذب فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی، به صورت کارورزی اقدام کنند از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می‌شوند.

اما طرح کارورزی چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

عیسی منصوری ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش می‌گوید: در طرح کارورزی، جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی که تمایل دارند برای کسب مهارتهای لازم فنی و کارآفرینی و شناساندن توانایی خود به کارفرمایان در دوره‌های کارورزی شرکت کنند از کمک هزینه بهره‌مند می‌شوند.

او می‌افزاید: در این طرح معافیت بیمه‌ای وجود ندارد بلکه برای کمک به تامین بخشی از  هزینه‌های بیمه نیروی کار و کاهش هزینه بیمه نیروی کار جدید الورود مشوق‌هایی پیش بینی شده است.

آنطور که منصوری می‌گوید در این طرح بیمه تامین اجتماعی مدنظر نیست بلکه فرد تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد اما می‌تواند در یک فرایند مشخص و در صورت استمرار فعالیت در بنگاه اقتصادی و رضایت کارفرما به مرحله بیمه تامین اجتماعی برسد.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، در بحث کارورزی فرد کار رسمی انجام نمی‌دهد و خدمات کامل ارائه نمی‌کند به همین دلیل پس از اتمام کارورزی و در صورت استمرار کار نزد کارفرما، مشمول بیمه تامین اجتماعی می‌شود.

او درباره پیش‌بینی حقوق و مزایای کارورزان می‌گوید: فارغ التحصیلانی که از طریق طرح کارورزی مشغول کار شوند، مبلغی به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند که بخشی از حقوق توسط دولت پرداخت می‌شود و مابقی را کارفرما می‌پردازد که پیش‌بینی شده مبلغی در حدود ۴۰۰ هزار تومان باشد.

هفته گذشته وزیر کار در یک نشست خبری از آغاز اجرای طرح "کاج" (کارانه اشتغال جوانان) خبر داد و اعلام کرد که پرداخت کارانه با یارانه متفاوت است؛ این طرح در حقیقت بخشی از طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی است که به موجب آن جوانان تحصیلکرده دانشگاهی در سنین ۲۵-۳۴ سال پس از طی کردن فرآیند اتصال به واحد کسب و کار و توافق با کارفرما، می‌توانند دوره کارورزی را به مدت شش ماه در کارگاهها بگذرانند که در این حالت مشمول پرداخت یک سوم حداقل دستمزد به علاوه پوشش بیمه حوادث از سوی دولت می‌شوند.

ربیعی با اشاره به موفقیت اجرای آزمایشی طرح کاج در دو سال گذشته، از اختصاص ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای کارورزی جوانان خبر داد و تاکید کرد که شیوه پرداخت کارانه به این شکل است که پول در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد و فرد بعد از گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کارورزی شرکت می‌کند.

طرح کارورزی از جمله طرح‌های وزارت کار برای ایجاد اشتغال گسترده در کشور است که پس از مطالعه و تلاش بی وقفه و کار کارشناسی بسیار عملیاتی شده است. این طرح سال گذشته در سه استان  گلستان، قزوین و کردستان اجرا شد ‌هرچند قبل از آن به شکل آزمایشی در هشت استان کشور به اجرا در آمده بود. تجربه اجرای این طرح در سه استان مذکور حکایت از آن دارد که ۷۰ درصد افرادی که در قالب این طرح جذب بازار کار شدند توسط کارفرمایان در شغل خود ماندگار شدند.

حالا قرار است که سامانه طرح کارورزی به نشانی https://karvarzi.mcls.gov.ir طی هفته آینده رونمایی شود و از فارغ التحصیلان دانشگاهی و جویندگان کار ثبت نام کند.

سخنگوی دولت چند روز پیش اعلام کرد که پرداخت کارانه بخشی از طرح کارورزی وزارت کار است که بهمن ماه سال گذشته در نشست شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است.

به گفته نوبخت، بر اساس این طرح به کارآموزان واحدهای صنعتی و تولیدی ۳۰ تا۴۰ درصد حداقل حقوق پرداخت می‌شود و کسانی می‌توانند از کارانه استفاده کنند که در یک واحد تولیدی کارآموزی کرده باشند لذا در این طرح فرد هم حقوق حداقلی دریافت می‌کند و هم در محیط کارورزی مهارت کسب می‌کند.

وزارت کار مصمم است با اجرای طرح کارورزی دستکم ۲۰۰ هزار جوان جویای کار و فارغ التحصیل را در گام نخست و پس از مهارت آموزی راهی بازار کار کند.

سامانه طرح کارورزی از هفته آینده رسما آغاز به کار خواهد کرد و جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان می‌توانند از فرصت به دست آمده استفاده کرده و مراحل ثبت‌نام و درخواست شغل خود را از طریق آن دنبال کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۷:۳۴

من دیروز ثبت نام كردم ولی بهم پیام داد كه شما واجد شرایط این طرح نیستید.32 سالمه و كاردانی دارم و بیكارم.تا زمانی كه شرط سنی هس، ایجاد اشتغال واسه جوونا از محالاته

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۰:۴۴

سلام. سایت فعاله که ثبت نام کردی؟ آخه گفته از هفته آینده فعال میشه

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۱:۲۹

سایت که هنوز راه نیفتاده. شما کجا ثبت نام کردید؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۰۷:۲۷

سلام. مخاطب گرامی در سالهای ۸۸ و۸۷ همچین طرحی بود و من شرکت کردم دوره جوشکاری آرگون و برق بود و پول هم میدادن نزدیک ۴۰۰۰۰۰ریال هر ماه. سه ماه دوره بود ولی متاسفانه هیچ کارایی نداشت و الان با مدرک کاردانی حسابدار و مدرک جوشکاری و غیره نزدیک چهار ساله بیکارم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۲۲:۲۱

دقیقا همین مشکل برای من پیش اومد. من دو تا مهندسی دارم ولی بیکارم. تا کی باید این زجرو تحمل کنیم؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۸:۴۱

با این طرح فقط جوان مثل شاگرد ارزون وقتش کشته میشه و هیچ تعهدی برای اشتغالش نیست فقط سرش گرم میشه . مثل سالهایی که درس خوند و سرش گرم واحدهای درسی بود که الان هیچ به درد خودش و زندگی الانش نمیخوره

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۹:۵۴

به نظر من سن رو از 20بگیرن تا40 سالگی، چون تو این محدوده بیکار خیلی زیاده، تازه اونم اگه جور بشه

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۲۰:۴۱

آخه چی شد یکهو یاد ما جوونا افتادید؟ این چهار سال چرا این سایت راه اندازی نمیشد؟ نکنه اینم هزینه داشت یا از پول بیت المال بود که برا ماها گناهه! جناب روحانی اینم حتما نمیشد و امکانش نداشت؟ دیگه عادت کردیم به حرفاتون. راحت باشید. بعدشم میگید این مگه شد شغل؟ به یه کارورز چقد میدن بریم مفتی کار کنیم آخرشم هیچ! تورو بقران کم ما جوونارو بازی بدین! به هرچی اعتقاد دارین به فهم شعور ما کم توهین کنید. آقا نوش جانتون بخورین خودتون ما نخواستیم فقط نگین گوسفندیم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۱۶

دقیقا همینطوره داداش. اینهمه سال درس خوندیم وقتمون هدر رفت. الان باید بشینیم حسرت سالهای از دست رفته عمر خودمونو بخوریم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۶:۱۹

لایک

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۹:۰۵

الان یکم دیر نیست برای گول زدن جوان ها؟؟؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۱:۴۲

من نمیدونم چرا دولت فکر اساسی نمی کنه!!! شرط سنی اونم برای یک دهه شصتی که تمام سالهای مفید عمر شو دنبال کار و آزمون استخدامی بوده و هیچ نتیجه ای ندیده مثل فحش میمونه!!! والا باید شرمنده ما باشن با طرح دادنشون!!!!

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۲:۰۲

سلام. من بیکار شدم الان کار ندارم و قطعا به حسن روحانی رای میدم، اما چون کار ندارم تو سامانه کارانه ثبت نام کردم و تو این سامانه هم ثبت نام میکنم.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۷:۱۴

شوهرم 25سالشه. کارشناسی راهسازی جغرافیایی داره ولی بیکاره

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۲۱:۰۰

کجا باید ثبت نام کرد؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۲۳:۰۹

سلام خیلی هم خوبه. خدا راشکرکه یک دولت به فکر ما کارگرها هست. بازهم مثل قبل از دولت آقای روحانی حمایت میکنم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۰۰:۳۲

شرایط سنی نداشته باشه بهتره. پس 36 تا 40 ساله ها چی کار کنند؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۰۹:۴۹

سلام. تو رو خدا سن استخدامو افزایش بدین. الکی نگید 35... چرا سایت منو قبول نمیکنه؟ من 32 سالمه....اگه میشه رفع نقص کنید.....

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۱۹:۲۱

سلام. برای میانسالان هم کارورزی هست؟ آیا ما میانسالان را هم جزو ایرانیان جویای کار بحساب می‌آورید؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۲۰:۱۱

بیکارم و احتیاج به کار دارم 48 سالمه

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۲۲:۵۵

سلام سر پرست خانواده هستم بیکار هستم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۲۳:۴۸

الان بنده که 36 سالمه مهندس عمران و با 6 سال سابقه کار حدود دوساله بیکارم باید چیکار کنم؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۱۱

با این کار فقط میخوان سر جوانان را با شاگردی و چندرغاز پول شاگردونگی گرم کنند تا جوانان هم سرشون گرم باشه و اعتراضات کمتر بشه. با 400هزار تومن میخوان جوان 30 ساله بره سرکار و ازشون راضی هم باشه! متاسفانه نسل ما را سوزاندند

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۴:۴۷

من امروز خواستم ثبت نام كنم قبول نكرد. ٣٦سالمه بيكار هستم با مستاجري و داشتن يك فرزند. چون سنمون ٣٦ساله نبايد كار كنيم؟! بايد بميريم؟

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۶:۱۰

ما چه گناهی کردیم؟ ۲۸سالمه ولی پنج ساله مدرکـ کارشناسی گرفتم و کار نبوده. حالا میگن حداکثر سه سال از اخذ مدرک گذشته باشه

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۸:۴۷

الهم الشفع کل مریض

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۲۲:۳۹

سلام. با این شرایطی که مطرح کردن 90 درصد نمیتونن تو کاروزی شرکت کنند چون شرط سنی بهشون نمیخوره. لااقل روی طرح فکر میکردن. به فکر کسانی بودن که بیش از 6 ماه از فارغ التحصیلی شون میگذره. لطفا فقط شعار ندید

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۲۲:۴۳

من ثبت نام کردم. نه در باره سن، تحصیلات و ...... سوالی نبود. فقط نوشت شما واجد شرایط نیستید. پس چه کسی واجد شرایط است ؟ آخه این هم شد روشی برای جلب رای !! خدایا هر کس بنده ات را نا امید کرد نامیدش کن

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۱۷

شرایط سنی چیه دیگه ... بیکار بیکاره دیگه. از کشورهای بلاد کفر یاد بگیرید نه با سن شما کار دارن نه به قیافه و نه ملیت و ... پس کمک هزینه بیکاری به افرادی بدید که سنشون نمیخوره. برای دانشگاه آزاده. اینقدر خرج کردیم هیچی به هیچی. دانشگاه آزادم یه صندوق درست کنه به فارغ التحصیلاش حق بیکاری بده...(این پولا که میگیره سرمایه گذاری کنی از سودش)

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۲۶

باسلام. من قبلا ثبت نام نکردم ولی الان تاریخ و رمز عبور میخواد. چکار کنم؟