• شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۴:۱۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96023019560
  • خبرنگار : 71463

علی برکت الله

علی برکت الله

تمام شد. حسن روحانی دوباره به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران رسید. نزدیک به یک ماه ماراتن نفس‌گیر تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم سرانجام با پیروزی «شیخ دیپلمات» بر «سید قضات» پایان یافت.

به گزارش ایسنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز (جمعه ۲۹ اردیبهشت) برگزار شد و بر اساس اعلام رسمی از سوی وزیر کشور حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی با کسب 23 میلیون و 549  هزار و 616  رای یعنی 57 درصد آرا برای دومین بار به عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

انتخابات ۹۶ از چندماه پیش کلید خورده بود اما تنور انتخابات از ۲۲ فروردین یعنی آغاز نام‌نویسی نامزدها داغ شد. پس از بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان سرانجام نام شش نفر به عنوان کاندیدای این انتخابات اعلام شد. اسحاق جهانگیری، سیدمصطفی آقامیرسلیم، حسن روحانی، سیدابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و سیدمصطفی هاشمی‌طبا شش نفری بودند که باید با هم رقابت می‌کردند.

سه در مقابل سه. از ابتدا هم مشخص بود که در جناح اصلاح‌طلب قرار نیست جهانگیری با رئیسش روحانی رقابت کند و هاشمی‌طبای نزدیک به اصلاح‌طلبان هم از مدافعان دولت خواهد بود. در جناح اصولگرا هم جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا)‌ می‌خواستند از میان رئیسی و قالیباف کسی را که احتمال رای آوری بیشتری دارد به انتخاب کنند و میرسلیم هم از سوی موتلفه مامور زیر تیغ بردن دولت روحانی بود.

با آغاز تبلیغات کاندیداها و برگزاری مناظره ها مشخص شد قرار است رئیسی در کناری بایستد و قالیباف با حملاتش توجه روحانی و جهانگیری را به خود جلب کند و ضربه‌گیر سید اصولگرایان شود. تیم روحانی - جهانگیری هم با فراز و فرودی حساب‌شده هم حملاتی را علیه رقیب آغاز کردند و هم به دفاع از عملکرد چهارساله‌شان پرداختند. در این میان نقدهای میرسلیم به دولت و دفاعیات هاشمی‌طبا از دولت هم جای خود را داشت.

هرچه به زمان انتخابات نزدیکتر شدیم حملات دو طرف به هم گسترده‌تر و در مواقعی غیرمنصفانه شد. تا جایی که روحانی در جایی پرسید که آیا دولت حتی یک کار مثبت هم نداشته است؟! پخش برخی شب‌نامه‌ها علیه دولت به‌خصوص بعضی مطالبی که از سند ۲۰۳۰ به دروغ میان متدینین پخش شد، ترساندن محرومین از اینکه روحانی یارانه آن‌ها را قطع خواهد کرد، تهمت به برخی وزرای کابینه، درصدبندی مردم ایران، نادیده گرفتن دستاوردهای برجام، کاهش تورم، رشد اقتصادی، پس گرفتن سهم صادرات نفت ایران در اوپک و برخی دیگر از دستاوردهای دولت روحانی و متهم کردن دولت یازدهم به اشرافی‌گری و توجه نکردن به محرومین در حالی که طرحی مثل تحول سلامت و یا افزایش مستمری طبقه آسیب‌پذیر در این دولت انجام شد از جمله مواردی بود که داد روحانی و جهانگیری را درآورد.

از طرفی دولتمردان تمامی مشکلات کشور را به ارث رسیده از دولت قبل می‌دانستند. هرچند درست است که دولت یازدهم میراث‌خوار دولتی بود که اقتصاد ایران را به ورطه ورشکستگی کشانده و فشار تحریم‌های ناشی از قطعنامه‌های علیه دولت دهم در دوسال اول این دولت بیشتر حس شد اما این حواله دادن به گذشته سرانجام باعث شد رئیسی پیشنهاد دهد که روحانی با احمدی‌نژاد مناظره کرده و یک با برای همیشه این پرونده را ببندد. هرچند روحانی هم هوشمندانه جواب داد که حاضر است با خود رئیسی مناظره کند چرا که بسیاری از دولتمردان سابق در ستاد رئیسی فعال بودند.

به هر حال پس از آن‌که بیشتر برنامه‌های زنده تلویزیونی کاندیداها به اتمام رسید در چند روز باقی مانده به انتخابات قالیباف به نفع رئیسی کناره گیری کرد تا اصولگرایان بعد از سال‌ها طعم وحدت را بچشند. هرچند میرسلیم زیر بار ائتلاف نرفت و همچنان به تک‌روی خود ادامه داد. درسوی دیگر هم جهانگیری که ازابتدا از او به عنوان کاندیدای پوششی نام برده می شد به نفع روحانی کنار رفت تا عملا انتخابات به عرصه رقابت بین رئیسی و روحانی تبدیل شود.

میتینگ‌های سیاسی هر دو طرف به خصوص در چند روز پایانی، انتخابات را به اوج هیجان رساند. از حضور پرشمار هواداران رئیسی در میدان نقش جهان اصفهان، مصلی تهران و میدان شهدای مشهد گرفته تا اجتماع چندین هزار نفری طرفداران روحانی در استادیوم ۱۲ هزارنفری آزادی تهران، ورزشگاه تختی اهواز و ورزشگاه تختی مشهد. در این میان باز هم برخی بی‌اخلاقی‌ها از سوی بعضی از کاندیداها دیده شد. از پر شدن دریاچه ارومیه که تنها به بارش نزولاات ربط داده شد تا تخریب رقیب به بهانه نداشتن هیچ سابقه اجرایی. از اینکه یک قاضی به خاطر قاضی بودن مورد اتهام واقع شود تا اینکه زحمات چهارساله یک دولت به کلی نادیده گرفته شود.

بعضی از اطرافیان کاندیداها حتی به تکیه کلام دینی رئیس‌جمهور _علی برکت الله_ که در مواقع موفقیت بر زبان می‌راند هم رحم نکردند و در فضای مجازی و پلاکاردهای خود با تکرارش به انحای مختلف آن را مورد تمسخر قرار دادند. با وجود همه تبلیغات و قول و شعارها بالاخره امروز (شنبه ۳۰ ادیبهشت) نتایج انتخابات اعلام و حسن روحانی رئیس‌جمهور شد.

روحانی تلاش کرد در این مدت از کارنامه‌اش دفاع کند و از برنامه‌های دولت آینده‌اش بگوید. او که قول تورم تک‌رقمی را در دولت قبل خود محقق کرده بود این بار قول رشد اقتصادی و اشتغال ۹۵۰ هزار نفری را داد. روحانی که توانسته بود با برجام تحریم‌های هسته‌ای را بردارد این بار قول برداشتن سایر تحریم‌ها را داد. او که در دولتش آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را بسط داده بود این بار از آزادی‌های بیشتر سخن گفت. روحانی تلاش کرد مردم ایران را تکریم کند و هیچ‌گاه آن‌ها را بدبخت خطاب نکرد. شاید رقبای روحانی به نداشتن سابقه مدیریت اجرایی، نداشتن برنامه مدونی که رای‌دهندگان را قانع کند، لحن صحبت خود با مردم و وعده‌های خیال‌پردازانه باختند.

با وجود همه اتفاقات همانطور که رئیس‌جمهور بعد از انداختن رای خود به صندوق تاکید کرد: هر کسی که با رای مردم انتخاب شود،‌ همه در این چهار سال باید به او کمک کنیم تا این بار سنگین مسئولیت را به مقصد برسانیم و همچنین بخاطر اشتغال فرزندان، تولید ملی، افزایش صادرات غیرنفتی و تاثیرگذاری‌مان در سطح جهان و اعتلای فرهنگ و نشاط مردم و نیز وحدت کشور باید ‌به او کمک کنیم.

روحانی همچنین گفت: ان شاءالله تا پایان امروز (جمعه) رقابت‌های انتخاباتی پایان می‌پذیرد و فردا که روز وحدت، همدلی و نشاط است فراخواهد رسید و همه در کنار یکدیگر خواهیم بود. فردا همه یک هدف خواهیم داشت و آن سربلندی بیشتر ایران سربلندمان است.

حالا دیگر انتخابات تمام شده و حسن روحانی چهار سال دیگر نه فقط رئیس‌جمهور  آن‌ها که به او رای داده‌اند، بلکه رئیس‌جمهور بیش از ۸۰ میلیون ایرانی خواهد بود. تمامی رقبا هم از امروز می‌توانند اگر برنامه‌ای برای کمک به دولت دارند در اختیار رئیس‌جمهور قرار دهند تا بتواند در چهار سال آینده مسیر توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را هموار کند. دیگر زمان چوب لای چرخ گذاشتن و رجز خواندن نیست. باید علاوه بر مطالبه قول‌هایی که در انتخابات از سوی روحانی مطرح شده همه به او کمک کنند که پیشرفت اقتصادی حاصل، خروج از رکود میسر، آزادی بیشتر و کرامت ایرانیان حاصل شود تا آینده‌ای بهتر برای فرزندان ایران رقم بخورد. علی برکت الله.

خبرنگار سیاسی ایسنا: آرین افخمی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۵۹

چقدر قضاوت هاتون یکطرفه و نارواست.طرفداران آقای روحانی هم میگفتند رنگ عمامه ی فرد انتخاب شونده تعیین کننده ی اوضاع مملکت در چهار سال آینده است .آیا این توهین به سید اولاد پیغمبر نیست؟ واقعا برای ایسنا متاسفم.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۴۸

شما بگرد دنبال آب خنک برادر..!!

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۳۸

با سلام با تشکر از گزارش جالبتان با اینکه سعی کردید بی طرف بنویسید اما خواننده می فهمد طرفدار چه کسی هستید! علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۵۰

شما حرص نخور عزیزم....

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۸

کاملا موافقم. اصلا بی طرفی داشت موج می زد توی این گزارش! باشه شما هرچی دوست دارید بگید ما گوشمون به این حرفا عادت کرده، چهار سال دیگه هم تحمل میکنیم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۵۵

متاسفم براتون

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۵۶

روحانی پیروز شد. مردم به وعده های یارانه ای و از بین برنده اقتصاد "نه" گفتن. مردم از گذشته درس عبرت گرفتن و می خواهند با تمام قدرت بسوی پیشرفت حرکت کنند نه به سمت عقب و انزوا در دنیا. پیروز باشد این اندیشه

avatar

به نظرم همه ما پیروز انتخاباتیم همه در یک کشوریم وباهم برابر وباید به همدیگر کمک کنیم چه اصولگرا باشیم چه اصلاح طلب علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۰۷

سلام آقای روحانی فرهنگیان علی رغم جیب خالی برایتان سنگ تمام گذاشتن و سهم زیادی در پیروزی شما داشتن.لذا ارتقاء معیشت فرهنگیان را فراهم کنید

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۳۰

علی برکت الله فقط خواهشا برای جشن چنین انتخابی و چنین نوشته مهمی از کلمه ضد ایرانی «ماراتن» استفاده نشود سپاس

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۹:۳۰

تحریمها برداشته شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چقدر راحت دروغ میگید بخودتون رحم کنید ب مردم و خواننده هاتون رحم ندارید واقعا خیلی خنده داره بدیهیات رو دروغ میگید کدوم تحریم برداشته شد ...داشتم میخوندم متنو این دروغ واضح رو ک گفتید نمیدونم بخندم نمیدونم واقعا انسان چقدر عجیبه روز روشن دروغ ب این بزرگی.............خدا ب همه رحم کنه و دروغ رو برداره از جامعه ما البته ک ایرادی نداره آقای رئیس جمهور هم مثل شماست یا شایدم شما مثل اونید!!!!!!!!!!!!پناه بر خدا از کذب میدونم چاپ نمیکنید

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۴۹

کار انجام شده دولت 11 باعث تعطیلی شرکت ما شده‌است .علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۳:۰۲

علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۹:۳۵

ایرادی نداره ایرانی هایی ک بدون فکر نسبت ب خواهران و برادران دیگه و فقط برای ی سری شعارهایی مثل آزادی ! رآی دادن حتما در دنیای دیگه پاسخ خواهند داد، البته ک بعضی ها با تحقیق به آقای روحانی رآی دادن و نزد خدا ماجورند.. فقط متاسفم برای بعضی از مردم ایران ... روحانی فرزند همین مردمه ...علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۵۵

احسنت بر شماااااا خبرنگار سیاسی که تا این حد بیطرفانه و به دور از جناح بندی سیاسی این مطالب رو بیان کردین.... سپاسگcارم آقای افخمی.... به امید سربلندی ایران و ایرانی و پرافراشته شدن پرچم مقدسمان بر اوج قله های افتخارررررر.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۵۸

جدی ولی چه وضع خبر نوشتنه ... یعنی خب انشاست یا خبر خبرگزاری بزرگ یه کشوری؟ ... به نظرم یه مقدارم روی نگارشش کار کنین خوبه ... یه ذره ... یه کوچولو ... مثلا می‌تونین خبرگزاری‌های جدی دنیا رو بخونین ...

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۰۵

چیه طرفدار شما باشه بکپید سر جاتون

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۹:۳۷

شما خودتو ناراحت نکن...علی برکت الله

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۰۸

واقعا پوشش خبری خوب بود و بیطرفی کاملا مشخص خسته نباشید به همگی

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۴۰

ان شاءالله آقای روحانی خودشان را مدیون اهل سنت ایران بدانند و برا ی احقاق مطالباتشان تلاش مضاعف بکنند همانطور ما در دو دوره انتخابات به پیرو حکم علما و نخبگانی همچون مولانا عبدالحمید از ایشان حمایت قاطع کردیم و طبق آمارهای رسمی با آرای 80درصدی مناطق اهل سنت از شکست ویا به دور دوم کشیدن انتخابات جلوگیری کردیم .

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۳:۰۰

سر کی رو شیره می مالی؟ بحث یارانه ی 3برابر رو که اول از همه روحانی پیش کشید. یارانه رو قبل انتخابات 3برابر کرد برادر من اقتصاد مملکت همین الان هم در حال احتضاره اشکالی نداره یه روز میفهمی.

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۶:۵۱

لطفا آدرس این تحریمهایی که برداشته شده رو بفرمایید تا ماهم مستفیض بشیم ....