• یکشنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۰:۳۲
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 96023119984
  • خبرنگار : 71467

ماجرای حذف سود سپرده‌گذاران فرشتگان

موسسه فرشتگان

با وجود آغاز تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان، تجمعات همچنان ادامه دارد. این بار تقاضای دریافت سود وجوهی که در این تعاونی سپرده شده بود عامل اعتراض ذینفعان است. با این حال عدم پرداخت سود نیز ماجرای خاص خود را دارد.

به گزارش ایسنا، سرانجام بعد از چند ماه درگیری و تجمع سپرده‌گذاران تعاونی‌های کاسپین و انجام امور مربوطه، این موسسه فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران آن آغاز شد. البته باید یادآور شد از هشت تعاونی که به مجموعه کاسپین پیوسته و در پایان سال ۱۳۹۴ مجوز فعالیت دریافت کردند این تعاونی بزرگ فرشتگان بود که به دلیل حجم بالای بدهی همواره بیشترین تجمع سپرده‌گذاران را به همراه داشته و عمده مشکلاتی که کاسپین را درگیر کرد از این محل نشأت می‌گرفت.

به هر صورت در فرآیند ساماندهی تعاونی‌های کاسپین قرار بود که در راس تعاونی‌های منحله هیات تصفیه تشکیل شده تا وظیفه تقویم و ارزیابی دارایی‌ها و تعیین میزان بدهی تعاونی‌ها را برعهده گرفته و سپس از محل دارایی‌ها، بدهی‌های تعاونی پرداخت شود. از این‌رو قرار شد تا در صورت برابربودن دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی، دارایی‌ها و بدهی‌های تقویم شده به موسسه کاسپین منتقل شده و در صورت کسری دارایی‌ها سهامداران و مدیران تعاونی موظفند کسری مربوطه را تامین کنند.

اما در جریان ساماندهی کاسپین مواردی پیش آمد که این روند را با مشکلاتی مواجه کرد و در مجموع پرداخت سپرده‌ها و به تبع آن سود وجوه سپرده‌گذاران تعاونی‌های زیرمجموعه با مشکل مواجه شد. در آن زمان گفته می ‌شد که با توجه به کمبود نقدینگی که کاسپین با آن مواجه است بعد از نقل و انتقال دارایی‌ها و  تامین نقدینگی لازم احتمالا درمورد سود معوق شده سپرده‌گذاران در دوره‌ای که کاسپین با حواشی مواجه شده نیز تصمیم گیری خواهد شد.

به هر صورت با تعیین وضعیت دارای و بدهی اکثر تعاونی‌ها و قابلیت انتقال بخش عمده‌ای از دارایی فرشتگان به کاسپین، با تصمیم مشترکی که اخیرا قوه قضاییه و بانک مرکزی گرفتند از ۲۸ اردیبهشت‌ماه(هفته گذشته) تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا سقف ۱۰ میلیون تومان تعاونی فرشتگان آغاز شد.

بر این اساس حدود ۴۰۰ هزار نفر که تا سقف ۱۰ میلیون تومان سپرده داشتند در اولویت پرداخت قرار گرفتند که با اتمام این مرحله تا ۸۷ درصد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می‌شدند، همچنین قرار شد از نهم خردادماه سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰ میلیون تومان در مرحله پرداخت قرار گیرند که در مجموع ۹۰ درصد سپرده‌گذاران فرشتگان تعیین تکلیف می‌شوند.

با این حال طی روزهای اخیری که پرداخت وجوه سپرده‌گذاران هم آغاز شده باز هم به تازگی بخشی از آنها مقابل موسسه کاسپین تجمع کردند و البته از جمله کسانی هستند که در مرحله‌ پرداخت قرار دارند. آنها نسبت به عدم پرداخت وجوه سود خود طی زمانی که گذشته اعتراض دارند، ظاهرا منابعی که در حساب آنها وجود دارد با کسر سود پرداختی از زمانی مشخص به آنها اختصاص می‌یابد. براین اساس سودهای پرداخت شده از زمان انحلال تعاونی فرشتگان یعنی شهریور ۱۳۹۴ تاکنون کسر خواهد شد و پرداختی در این باره وجود ندارد.

به دنبال این تجمع، موسسه کاسپین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد با این‌که جمعی از سپرده‌گذاران در مقابل شعب کاسپین و دفتر مرکزی آن نسبت به حذف سود سپرده‌ها اعتراض کرده‌اند، اما این تصمیم توسط مدیرعامل و هیات مدیره موسسه کاسپین صورت نگرفته است و هیات مدیره تلاش خود را برای صیانت از سود و اصل سپرده مشترکان به کار خواهد گرفت.

بعد از این اعلام کاسپین که مدعی می‌شد هیات مدیره کنونی و یا قبلی این موسسه در قطع پرداخت سود دخالتی نداشته‌اند ماجرا از منابع دیگر نیز پیگیری شد.

ظاهرا از شهریورماه سال ۱۳۹۴ که تعاونی فرشتگان و تعداد دیگری از تعاونی‌ها در فرآیند ساماندهی قرار گرفته و قرار شده تحت یک مجموعه باشند این تعاونی اعلام انحلال داشته و فعالیت آن متوقف می‌شود. با این وجود همچنان سود به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شده و در ادامه هم وقتی که زیرمجموعه کاسپین قرار می‌گیرد پرداخت سود ادامه داشته است. این برخلاف ضوابط بانکی بوده است، چرا که در این دوره فعالیتی در تعاونی فرشتگان انجام نمی‌شد که قرار باشد سودی در نتیجه آن حاصل شده  و به آنها پرداخت شود.

این در حالی است که اخیرا فرشاد حیدری -معاون نظارت بانک مرکزی- نیز در اشاره‌ای که به برخی تخلفات این تعاونی‌ها داشت موضوع سود را نیز مورد توجه قرار داده و گفته بود که پرداخت سودهای غیرواقعی از جمله مواردی بود که ناشی از فعالیت عملیاتی تعاونی‌ها نبوده بلکه از محل وجوه سپرده‌گذاران جدید سود به سایر سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود.

در این حالت با توجه به این‌که فعالیتی وجود نداشت، برداشت از حساب سپرده‌گذاران جدید برای پرداخت سود سایر سپرده‌گذاران خود از عوامل افزایش زیان انباشته تعاونی فرشتگان شده و کار را به جایی رساند که براساس اعلام قبلی دادستان تهران بدهی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان گریبان این تعاونی را گرفت در این شرایط سود نه تنها تعلق نمی‌گیرد بلکه فقط خالص آورده سپرده‌گذاران به آنها پرداخت می‌شود چرا که اصلا فرشتگان که اکنون تحت مجموعه کاسپین قرار دارند منابع مازادی ندارد که قرار باشد حتی برای دوران پس از انحلال سود سپرده‌های قبلی را پرداخت کنند.

از سویی دیگر یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد که اگر به استناد اعلام دادستان تهران بدهی فرشتگان ۴۰۰۰ میلیارد تومان باشد و در سویی دیگر با اعلام اخیر بانک مرکزی تاکنون ۲۵۰۰ میلیارد تومان از دارایی‌های تعاونی‌های منحله فرشتگان شناسایی شده که قابل انتقال به کاسپین باشد و همچنین ارزیابی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر از دارایی‌ها نیز به زودی تمام شود، در مجموع این دارایی را به ۳۱۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد. در این حالت حدود ۹۰۰ میلیارد تومان دیگر برای تسویه بدهی ۴۰۰۰ میلیاردی فاصله وجود دارد که باید با تبدیل املاک و دارایی‌های دیگر فرشتگان آن را محقق کرد. در این شرایط برای پرداخت سودی که از محل سپرده‌های مردم پرداخت شده، منابعی وجود ندارد و تنها به پرداخت آورده اکتفا خواهد شد.

پیش تر نیز در مورد موسسات غیر مجازی که در جریان ساماندهی قرار گرفتند هم سودی بابت سپرده‌ها در جریان انحلال آنها به سپرده‌گذاران پرداخت نشد که از جمله آنها می‌توان به موسسه ثامن الحجج اشاره کرد که با وجود بدهی بالا به مشتریان، منابع نقد چندانی در اختیار نداشته و در نهایت با خط اعتباری حدود ٢٥٠٠ میلیاردی بانک مرکزی بود که سپرده گذاران آن تعیین تکلیف شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۳

سلام. تو رو خدا این خبر را به گوش مسئولین بانک مرکزی و رئیس جمهور برسونید. بعداز 8 ماه بلوکه شدن پول و سپرده هامون، تازه اصل پولمون رو میخواهن کم کنن؟؟ آخه بابا این چه عقل و منطقی هست که از سال 94 به بعد سودها صفر شده است؟ مگه سال 94 سود سپرده گذاری در بانک ها صفر بوده؟؟. موسسه کاسپین با پول ما سپرده گذاران نگون بخت تونست تامین سرمایه کنه. الان که مجوز گرفته هیئت به اصلاح مدیره تصمیم گرفته سود نده؟؟ًً!!! کسری منابع تعاونی قبلی و موسسه جدید کاسپین و در واقع سهامداران رو چرا مردم باید بپردازند..؟!!! نمیدونم مسئولین تفکرشون از پیشنهاد این طرح چی بوده؟؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۸:۰۸

مقصر اصلی بانک مرکزی است. احتمالا مسئولان رده بالای بانک مرکزی در تاسیس موسسه فرشتگان دخالت دارند.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۳

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما. در مورد تيتر خبري كه زده شده، خواسته و اعتراض سپرده گذاران فقط براي دريافت سودها درست نيست، چون علاوه بر سود از سال ٩٤ از اصل سپرده نيز ١٠٪‏ كم مي‌كنند و مديران كاسپين براي كسري خود مي‌خواهند از سپرده گذاران دزدي كنند ولي در عين حال از وامهايي كه در اين مدت داده اند سود ٤٠٪‏ دريافت مي‌كنند. اين چه جور كسري هست كه سپرده گذاران را مجاب به كسر سود كنند و از آن طرف سود ٤٠٪‏ از وامها دريافت کنند؟! ما سپرده گذار هستيم نه سهامدار. كسري را بايد سهامدار جبران كند. از شما التماس ميكنيم اين خبر ها را انتشار دهيد كه هفت ماه است شب و روز زندگيمان سياه شده به لطف مديران دزد كاسپين

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۳

وقتي يک موسسه اي فعاليتي انجام نميده كه سود پرداخت كنه، وظيفشه اصل سپرده هاي مردم رو هم به خودشون برگردونه، نه اينكه اصل سپرده مردم رو واسه خودشون جاي ديگه سپرده كنن و سودشو بگيرن و بعد هم خيلي راحت و با وقاحت بگن ما كه فعاليت نمي‌كرديم که بهتون سود بديم. فعاليت نمي‌كردين بيخود كردين سپرده هاي مردم رو پيش خودتون نگه داشتين. موسسه اي كه فعاليت نميكنه درشو مي‌بنده. فكرم نكنين كه مردم هيچي حاليشون نيست. خيلي از سپرده گذاراي شما كارمند بانك، وكيل، كارمند دادگستري و مشاغل مربوطه هستن و همه همه چيز رو ميفهمن

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۶

آقا به داد ما برسيد. سود رو كم نكردن صفر كردن و بعد رفتن از اصل سپرده ١٠٪‏ هم كم كردن. به چه دليل سود رو صفر ميكني؟ سال ٩٤ بانكهای دولتي١٨٪‏ سود مي‌دادن. آخه اين كجاش انصافه؟ تازه به جز اون از اصل سپرده هم ١٠٪‏ كم ميكنن

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۱۲

هرچه کسری است باید از حلقوم دست‌اندرکاران کشید بیرون. مردم پول مفت نداشتند که بگذارند تا یک عده از خدا بی‌خبر دست در هم کنند و پولهای مردم را بخورند. کسانی که پول گذاشتند یا خانه فروختند یا از بانک‌های دیگر وام گرفتند و نتونستند اقساط رو پرداخت کنند. به علت 3 یا 4درصد تفاوت سود با دیگر بانک‌ها سرمایه شان را با توجه به 18سال سابقه بانک‌داری و زیرنظر بانک مرکزی و اطمینان از وصول آن با تحقیق از بانگ مرکزی به عنوان امانت سپرده‌اند. در این مملکت اسلامی پس از 8 ماه بلاتکلیفی لیاقت مدیریت راندارند. متاسفم

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۲۱

با سلام. مطالب شما را خواندم. با توجه به جواب آقای حیدری سوالی دارم. پس چرا در همان زمان بانک مرکزی نظارتی بر کار موسسه فرشتگان نداشت تا آنها این کار به اصطلاح غیر قانونی را انجام ندهند و مردم هم با چنین انتظاری سپرده گذاری نکنند؟ با تشکر

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۶:۲۱

دزدان دیگر از بانک سرقت نمی کنند، بلکه خودشان بانک تاسیس می‌کنند. اگر نام موسسه کاسپین در سایت بانک مرکزی نبود بنده و امثال من، سپرده داخل این منجلاب فساد نمی‌گذاشتیم. باید با کسی که اجازه داد اسم کاسپین در سایتش از ابتدای سال 95 نوشته شود برخورد شود. کاملا مشخص است که بانک مرکزی در این ... دست داشته. باید هم امروز بگویند کدام کاسپین?? کدام موسسه?

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۴۵

چرا بانک مرکزی از مسولیت شانه خالی می‌کند؟ ما به اعتماد مجوز بانک مرکزی در موسسه کاسپین سپرده گذاری کردیم و با مابقی کاری نداریم. خود شما یعنی ایسنا بازگردید به اخبار مصاحبه با آقای تهرانفر، معاون نظارتی سابق بانک مرکزی که در آرشیوتان موجود است و خیلی اخبار دیگر و مستندات نصب تابلو در اردیبهشت 95 و سکوت بانک مرکزی. وجدان خود را قاضی کنید.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۵۴

ما وقتي حساب در موسسه باز كرديم تابلو كاسپين داشت با مجوز رسمي از بانك مركزي. تعيين تكليف به شيوه موسسات غير مجاز ظلم و غيرقانوني هست. اين موسسه فرشتگان 18 سال فعاليت داشته كه چندين سال به دليل خوش حسابي از طرف بانك مركزي تشويق و معرفي شده بود. همچنين غيرقانوني است كه افرادي كه به مجوز بانك مركزي اعتماد كردند بعد از دیدن مجوز سپرده گذاري كردند متحمل زيان شوند

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۹:۳۱

وقتی موسسه ای در شهریور94 اعلان انحلال کرده با اذن و اجازه کدام مقام مسوول در شهرستان کرمان از تاریخ اول آذر 94 به بعد از من زن مجرد غریب در شهر کرمان این دیار کریمان هست و نیستم را برای سپرده آنهم با هر نرخی که دلش خواسته باز کرده؟ در حالیکه هیچ فعالیتی نداشته؟ کی به این مدیران دزد کلاهبردار فرشتگان مجوز ادغام داده؟ قوه قضاییه لطفا پاسخ دهد. ضمنا مردم به روحانی بیشتر بدلیل آزادیهای اجتماعی رای دادن نه بدلیل راضی بودن از سیف و این شرایط اقتصادی. آقای روحانی لطفا به فریب خوردگان مجوز صادره توسط رییس بانک مرکزی متبوعتان پاسخ دهید. مشکل صد درصد تظلم خواهی و به هیچ وجه سیاسی نیست که عده ای برای فرار از زیر بار مسوولیت سعی میکنن آنرا سیاسی جلوه دهند.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۲۱:۰۲

بر پدر و مادر بنگاههای اقتصادی فاسد منتسب به اصلاح طلبان لعنت. شب انتخاباتی هم بخاطر رای جمع کردن با اون اطلاعیه های بانک مرکزی خوب مردمو گول زدین.

avatar
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۲۳:۰۰

اگه از شهریورماه ۹۴ منحل شده، پول کم آوردن ورشکست شدن، چرا بانک مرکزی جلوش رو نگرفت و موسسه رو تعطیل نکرد؟ حتی اجازه تشکیل حساب جدید داده. بانک مرکزی شش ماه بعدش هم اومد مجوز داده. از نظر حقوقی میشه از بانک مرکزی به دلیل پنهانکاری، عدم اطلاع رسانی که موسسه شهریور۹۴ منحل شده و عدم پلمپ به موقع موسسه شکایت کرد و ضرر و زیان گرفت

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۰۰:۳۷

اینا همش توجیهات بیخوده. اگه فرشتگان از 94 منحله و سود نمیده چرا 7 تعاونی دیگه که منحل بودن مخصوصا امید جلین تا همین حالا سود میده؟

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۰۳:۵۷

اولا فرشتگان شد آرمان و دفترچه آرمان رو داد دست مردم. پس این حرف حرف مفته. ثانیا سود پولهای ما رو که سرمایه گذاری کردن و یا 40 درصد وام دادن کجا میره؟ مگه الان سود این وامها رو نمیگیرن؟ معلومه کلاهبرداریه بابا

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۰۹:۲۷

نقشه شومی بود وگرنه فرشتگان از 94منحل شده و همه رو تشویق کردن توی کاسپین سرمایه گذاری کنن.

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۸:۰۶

یعنی چی فعالیتی وجود نداشت!!! اینا مگه وام با سود 37 تا 38 درصد به مردم ندادن؟ مگر سپرده گذار سهام دار هست که تاوان بده؟ همین الان بانک تجارت داره با 22 درصد روزشمار سود میده

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۲۰:۲۸

اولا بانک مرکزی باید در شهریور 94 اعلام انحلال فرشتگان را اعلام میکرد تا مردم از موضوع اطلاع داشته باشند. دوما موسسه فرشتگان تابلوی کاسپین را در بالای درب خود زده بود پس چرا بانک مرکزی با آنها برخورد نکرد؟ سوما فرشتگان همیشه کپی مجوز بانک مرکزی را در زیر شیشه باجه نصب کرده بود که بله ما به عنوان کاسپین مجوز فعالیت داریم. پس چرا برخورد قانونی نشده است؟ چهارم همیشه و در هر جا پول مردم را بالا می‌کشند و جورش را باید مردم بکشند. پنجم مردمی را که در هر زمانی به کمک مسئولین آمده و در صحنه بوده‌اند چنین رنجیده خاطر نکنید. شما با این کارهایتان مرد را نامرد می‌کنید که از این به بعد ما هم باید مثل شما باشیم !

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۳:۴۵

با سلام به نظر بنده حقیر هم که این کار ها از بانک مرکزی بعیده و مسئولین باید یک فکر درست و حسابی بکنند تا حقوق واقعی مردم پرداخت شود.