• جمعه / ۵ خرداد ۱۳۹۶ / ۰۹:۲۷
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 96030502673
  • خبرنگار : 71021

نماینده ولی فقیه در امور حج:

پول حجاج خرج گلوله‌های عربستان نمی‌شود

پول حجاج خرج گلوله‌های عربستان نمی‌شود

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که دروغ‌های بزرگی از حج در فضای مجازی منتشر شده است،گفت: پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان در یمن نمی‌شود. این پول برای دریافت خدمات به شرکت‌های خصوصی سعودی داده می‌شود، نه دولت این کشور.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر که از زمان توافق ایران و عربستان در موضوع حج، برای سومین بار در تلویزیون حاضر می‌شود تا به شایعات و نگرانی‌هایی که در این باره وجود دارد، پاسخ دهد، گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده درباره حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متاسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، درحالی که فرهنگ دینی به آن توصیه مؤکد کرده است. حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه‌ای همچون مدرسه‌سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را برای کشورمان ایجاد کرده است.


امام جمعه‌ای که خون شیعیان را حلال کرده، عربستانی نبوده
وی ادامه داد: یک و نیم میلیون نفر در نوبت حج هستند که 15 سال طول می‌کشد تا همه آنها به این سفر بروند. بیشترشان هم اولین بار است که به حج مشرف می‌شوند، با این حال تعجب می‌کنم چطور برخی مذهبیون تحت تاثیر افکار مسموم قرار گرفته‌اند و می‌پرسند چرا ایرانی‌ها باید به حج بروند. سوال ما هم از آنها این است؛ چرا نباید بروند؟! حج رکن دین است. مگر می‌شود ایرانی‌ها در آن حضور نداشته باشند.

سرپرست حجاج ایرانی، مطالب منتشر شده از حج در فضای مجازی را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلا گفته‌اند؛ امام جمعه مکه خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از 6 ماه بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت دریافتیم که این فتوا به «حمزه المجالی» شخصی اردنی منسوب می‌شود که چهره‌اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است. از سوی دیگر فردی در مصر که نوع پوشش‌اش تاییدی بر هویت او است، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، اما چرا برخی بی‌دقتی می‌کنند و با طرح این سخنان از مردم می‌خواهند فیش‌های حج را پاره کنند. آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی‌اش است باید اینطور برخورد شود.؟

او سپس از خطبا و ائمه جمعه درخواست کرد؛ در بیان مطالب مربوط به حج، مراقبت و از طرح مسائلی که سبب نگرانی مردم می‌شود، خودداری کنند و در ادامه گفت: بررسی بسیاری مطالب منتشر شده در فضای مجازی نشان داده که منبع برخی از آنها در خارج از کشور بوده است و متاسفانه بعضی سخنران‌ها و خطبا بدون اطلاع و توجه، از مطالب آنها استفاده کرده‌اند.

قاضی عسکر برای چندمین بار این جمله را تکرار کرد که اگر کوچکترین نگرانی درباره حج احساس کند، اولین شخصی خواهد بود که این موضوع را مطرح خواهد کرد و در ادامه یادآور شد: وقتی از طرف ولی فقیه به این امر مامور شده‌ام باید عهده‌دار مسائل و وظایفی باشم. اطمینان می‌دهم که مردم نسبت به حج نگرانی نداشته باشند.

حج تحت تاثیر سفر ترامپ به عربستان
نماینده ولی‌فقیه در امور حج در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر رییس جمهور آمریکا به عربستان و تهدید و توهین به ایران، چه الزامی برای حضور ایرانی‌ها در حج وجود دارد؟ اظهار کرد: هرچند که این ذهنیت و طرح چنین سوالی طبیعی است، چون در یمن، عراق و سوریه با عربستان مشکلاتی داریم که به حوزه سیاسی دو کشور مربوط می‌شود که این مسائل خیلی هم تازه نیست، برای همین سالها است از سعودی‌ها خواسته‌ایم حج را از سیاست جدا کند، چون این مسائل به دولتها و سران دو کشور مرتبط است. برای همین در توافق نامه حج دو کشور ذکر شده که مانع تبلیغات سوء علیه شیعیان شوند و تمام نیازهای زائران ایرانی را برطرف کنند.

وی بیان کرد: برخی فکر می‌کنند پول حج خرج گلوله‌های عربستان در یمن می‌شود. درحالیکه این درست نیست، چون ما با دولت عربستان طرف نیستیم. طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز تا کنون سازنده بوده است. حتی هزینه‌های حج گذشته که به دلیل مشکل تراشی، ایرانی‌ها از آن بازماندند، به عنوان پیش قسط خدمات حج امسال حساب شده و هیچ خسارتی از ان ناحیه به ایران وارد نشده است.

قاضی عسکر درباره ضمانت اجرایی توافق نامه حج ایران و عربستان با توجه به تیرگی روابط دو کشور نیز گفت: توافقنامه دو کشور، حکم ضمانت اجرایی را دارد. این همان ضمانتی است که وزیر عربستان سعودی آن را امضاء کرده است. شرایط حضور کارشناسان ایرانی در عربستان که این مدت پیگیر خدمات و تدارکات برای زائران ایرانی بودند نیز نشان می‌دهد؛ سعودی‌ها مراقبند و بستر را فراهم کرده‌اند تا قراردادها در اجاره مسکن، حمل و نقل و تغذیه به نتیجه برسد. احساس می‌کنم مشکلی در مسیر حج زائران ایرانی وجود نداشته باشد.

وی سپس بند مربوط به تامین امنیت زائران ایرانی را از روی توافقنامه دو کشور خواند و افزود: عربستان با امضای این توافق نامه متعهد شده تا زمانی که زائران ایرانی در خاک این کشور هستند، سلامتی، آسایش، عزت، حرمت و امنیت آنها را تامین کند. این بند هم فقط مختص زائران ایرانی نیست، برای همه کشورها است.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت بروز هر نوع مشکلی در زمان حج، مسئول حل و فصل اختلافات و مشکلات کیست؟ گفت: در توافق نامه حج دو کشور صراحتا مشخص شده 10 نفر از بخش کنسولی وزارت خارجه ایران از اول ماه شوال تا پایان ماه محرم در مکه، مدینه و جده مستقر شوند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، پیگیری‌های لازم را انجام دهند. این توافق امضاء شده است. ضمن اینکه من و رییس سازمان حج و زیارت همزمان در عربستان حضور داریم و پیگیر هستیم و ان‌شاءالله که مشکلی پیش نخواهد آمد.

نماینده ولی فقیه در امور حج همچنین تاکید کرد: محور درگیری‌ها با سعودی‌ها کم است و جای نگرانی وجود ندارد چرا که بیشتر امور حج در اختیار عوامل ایرانی است. دفاتری در شهرهای محل اسکان زائران ایرانی به این نیروها اختصاص داده می‌شود و هر کس مسؤولیت خود را خواهد داشت تا اگر احیانا مشکلی پیش آمد، مثل تصادف و یا فوتی، پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

تکلیف صدور ویزای ایرانی ها در زمان تعطیلی سفارت عربستان

وی درباره چگونگی صدور روادید عربستان برای زائران ایرانی با توجه به قطع روابط دو کشور، اظهار کرد: این مشکل در توافق نامه حل شده است. در گذشته سعودی‌ها حرف از کشور ثالث می‌زدند، اما حالا پذیرفته‌اند روادید اتباع ایرانی را الکترونیکی صادر کنند و در فرودگاه، روی پرینت آن، مُهر ورود بزنند.

او اضافه کرد: توافق شده برای کاهش معطلی زائران ایرانی در فرودگاه عربستان، نیروی انتظامی در داخل کشور انگشت نگاری زائران را انجام دهد و اطلاعات آن در اختیار سعودی‌ها قرار گیرد. احساس می‌کنیم با توجه به حوادث منا و مسجدالحرام، این اطلاعات در حوادث احتمالی، کاربرد خواهد داشت.

مچ بندهای پر حاشیه!
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برای روشنگری درباره مچ بندهایی که قرار است زائران ایرانی در حج امسال استفاده کنند، توضیح داد: در فضای مجازی شایعه‌هایی درباره ساخت دستبندهایی فلزی به سفارش عربستان در اسرائیل مطرح شد، درحالیکه این مچ بندها با آن تصمیم عربستان که البته عملیاتی هم نکرد، هیچ ارتباطی ندارد.

قاضی عسکر نمونه‌ای از این مچ بندها را برای جلب اطمینان نشان داد و گفت: این دستبندها تولید داخل کشور و از جنس پلاستیک است که حاوی اطلاعات محدودی از زائر شامل مشخصات فردی، نام هتل، کاروان و نوع بیماری خواهد بود که نه تنها هیچ مشکلی ندارد، بلکه با توجه به سن زائران ایران و آمار گمشدگان هر سال، ضریب ایمنی آنها را بالا می‌برد.

او در عین حال توضیح داد که این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.


سفر حج چند روزه شد؟
وی سپس با یادآور اینکه امسال 86 هزار و 500 تن از ایرانی ها به حج مشرف می‌شوند، درباره مدت زمان حضور آنها در عربستان توضیح داد: ما تا کنون خیلی تلاش کرده‌ایم مدت زمان حج را کوتاه کنیم، در گذشته محدودیت‌های فرودگاه‌های جده و مدینه این اجازه را نمی‌داد. الان که این فرودگاه‌ها توسعه پیدا کرده است ساز و کاری طراحی شده که زائران ایرانی بین 30 تا 34 روز در عربستان حضور داشته باشند. اگر در آینده این فرودگاه ها شرایط لازم را مهیا کنند، ما هم مدت زمان حضور زائران ایرانی به کمتر از 30 روز می‌رسانیم. البته راه برای افرادی که می‌خواهند بیشتر بمانند، بسته نیست.


سرپرست حجاج ایرانی همچنین درباره کاهش مدت زمان حضور زائران در مدینه گفت: با توجه به تخریب ساختمان‌های اطراف مدینه در طرح توسعه مسجدالنبی، مشکلاتی وجود دارد که البته مانع از تامین مسکن مورد نیاز زائران نشده است، اما شرایط زیرساختی در این شهر، زمان ماندگاری زائران ایرانی را که قبلا یک هفته تا هشت روز بود به پنج تا شش روز کاهش داده است. البته این مشکل حجاج همه کشورها است که عربستان هم قول داده با اجرای طرح توسعه، آن را حل کند.

او سپس درباره موقعیت هتل‌های زائران ایرانی که گفته شده با حرم‌ها فاصله زیادی دارند، توضیح داد: فاصله هیچ یک از هتلها دور نیست، اما زائر باید آگاه باشد که هتل‌های اطراف مسجدالحرام فرسوده هستند. سازمان حج نیز با توجه به محدودیت زمانی که داشته تلاش کرده ساختمان‌های جدیدتر را در اختیار بگیرد. در مکه هتل‌های به نسبت بهتری اجاره شده و جای نگرانی وجود ندارد.

قاضی عسکر همچنین از توافق پروازی دو کشور خبر داد و اظهار کرد: در گذشته دو کشور توافق کرده بودند، هر یک از شرکت‌های هواپیمایی ایران و عربستان، 50 درصد زائران را جابه جا کنند. طرف سعودی امسال دو شرکت را معرفی کرد که 25 درصد از جابه جایی‌ها را انجام می‌داد، اما دو روز پیش اعلام کرد که عهده‌دار سهم‌شان خواهند بود، به این ترتیب 25 درصد از جمعیت زائران ایرانی را آن دو شرکت، 25 درصد ایرلاین سعودی و 50 درصد شرکت‌های ایرانی جابه جا خواهند کرد.

وی همچنین در مورد تغییر جمعیت پزشکان با توجه به افزایش سهمیه ایران و اتفاقات آخرین حج که تجربه شد، اظهار کرد: تاکید شده کادر پزشکی با تجربه‌تر باشند. ضمن اینکه امداد و نجات به زائران آموزش داده می‌شود تا در مواقع ضروری استفاده شود. همانطور که به نیروهای بعثه با وجود افزایش سهمیه ایران، اضافه نشده، فکر می‌کنم ظرفیت کادر پزشکی نیز پاسخگوی زائران باشد، ضمن اینکه درمانگاه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است که نیاز پزشک همراه با کاروان را تا حدی برطرف می‌کند. در هر حال برای تعیین سهمیه پزشکان به فراخور نیاز و ظرفیت تصمیم گرفته خواهد شد.

اعزام کارشناسان ایران به کمیته تحقیق منا


قاضی عسکر درباره آخرین وضعیت دیه شهدای ایرانی در عربستان نیز توضیح داد: طبق توافق ایران و عربستان، کمیته تحقیق حادثه منا، باید به کار خود ادامه دهد دو روز پیش گزارش نهایی ایران از آن فاجعه به این کمیته فرستاده شد و در آینده نیز دو نماینده از کشورمان برای حضور در آن کمیته اعزام خواهند شد. عربستان پرداخت دیه حادثه مسجدالحرام را نیز پذیرفته که امیدواریم با این پیگیری ها، حقوق شهدای این حوادث استیفا شود.
 انتهای پیام

برچسب‌ها:
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۶

نمیدونم اینا در مورد افکار عمومی چ فکری میکنن ک این حرفو میزنن آخه اگر برای دولت عربستان صرفه ی اقتصادی نداره پس عاشق چشم و ابروئه ماست ک زائر میپذیره اونم از دشمنای خونیش😂

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۶

خب همون شرکت های خصوصی، مالیات میدن و به شکل غیرمستقیم خرج خرید اسلحه و کشتار سایر مسلمین میشه.

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۱۱

جناب حجت الاسلام نماینده عزیز ، شرکتهای عربستانی که شما پول به آنها میدهید چه کسانی هستند ؟ آیا همان شیوخ و سردمداران کشور عربستان نیستند ؟ آیا مالیات نمیدهند ؟ آیا ... پس همین پولها می شود گلوله و به جان مدافعان حرم شلیک می شود یا جای جای این دنیا بمب می شود ، من عالم دینی نیستم ولی به من گفته اند حج جزو فروع دین است شما می گویید حج "رکن" است !!!! اون کفن پوشها کجا هستند که افرادی که خود را حجت اسلام میدانند در روز روشن دین را تحریف می کنند که ثابت کنند خوب هستند و می دانند پس هستند چون باید

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۶:۲۵

پول حجاج خرج گلوله‌های عربستان نمی‌شود؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۶:۵۱

حج رو حرام کنید تا کی ما شیعه ها هم پول بدهیم هم تحقیر بشویم بس است

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۷:۱۵

حج رکن دین است. ؟؟؟ ما شندیم نماز رکن دین است جناب قاضی عسگر این چه قضاوتی است؟؟؟رزیم خونریز آل سعود دستش به خون تمام شیعیان جهان آلوده است از جمله شهدای جنگ تحمیلی و... فراموش کرده ای

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۸:۵۵

همه چی گل و بلبله عالیه خانواده های زائران هم نگران هیچی نباشند سعودی ها هم قابل اعتماد ترین نازنین های روی زمین هستند اگه هم خدای ناکرده اتفاق بدی افتاد نازنین های روی زمین مقصر نیستند بلکه چرخ و فلک روزگار مقصره حالا یه مشت بندگان خدا زیر آوار یا زیر جرثقیل یا.... ماندند و نیامدند بیرون خب نیامدند دیگه می خواستند بیان به اونا ربطی نداره بیچاره بندگان خدا

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۰:۱۰

فقط مي توونم به شما سازمان حج ي ها بگم . ... براتون متاسفم ....

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۱:۴۲

اقاي اميرالحاج جان مادرت مردمو ترغيب نكن پول بدن برن پيش رژيم كودك كش سعودي فكر كن زن و بچه ي خودت زير بمباران. يمن هستند

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۰:۵۸

عقل مردم رو چی خطاب کردن ایشون ؟با کمک افرادی که قصد حج رفتن دارند و با پولی که به جیب شرکت های عربستان میرود می توان به فقر یک جوان و اشتغال یک جوان کمک کرد مگر غیر از اینست که ما با حج میخواهیم به خدا نزدیک تر شویم؟آیا با کمک به ازدواج به سنت پیغمبر اسلام کمک نکرده ایم؟آیا گناه را از آن جوان دور نکرده ایم؟آیا به خدا نزدیکتر نشدهایم؟آیا با کمک به کودکان سرطانی و بیمارانی که هزینه های بالا دارند و در حال جان دادن هستند و کمک به نجات آنها یعنی کمک به نجات یک مسلمان در حال مرگ به خدا نزدیکتر نشده ایم؟ حج در حال حاضر با حکومت فاسد عربستان که به کشتار شیعیان مشغول است واجب نیست آنها جز تحقیر ایرانی ها و تجاوز به حقوق ایرانی ها و کشتار دسته جمعی که در سفر زائرین حج و در منا رخ داد و حتی عذرخواهی هم نکردند مگر کار دیگری انجام می دهند؟لطفا عزت ایرانی را حفظ نمایید ایران دارای فرهنگ غنی از گذشته بوده و دارای مردمانی باافتخار بوده و هست این عزت را از بین نبرند

avatar
۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۰۲:۱۱

امام حسین در موقع جنگ تو اون شرایط بد هم نماز را ترک نکرد. حالا ما از یه عده بزدل هرزه گو بترسیم. ایرانی همینه... واقعا که از روی تفکر و تعقل حرف نمیزنید. اونا همین رو می خوان که مسلمونای ایران حج که یکی از واجبات هست رو تعطیل کنن و بعد تو بوق کنند که ایرانیا به دینشون هم پایبند نیستند. هر واجبی جای خودش داره و نمیشه هیچ واجبی رو ترک کرد.موفق و حق جو باشید.

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۸:۲۸

دولت عربستان قول داده که از پولهای ایرانیها تو جنگ یمن و بحرین استفاده نکنه دوستان خیالتون راحت برید مکه.. عربستان زیر قولش نمیزنه شرکت های خصوصی هم قول دادن..😂😂😂

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۶:۴۵

اون پول هنگفت وقتی اصلا هرجای عربستان هم که بره در گردش اقتصادی تاثیرات بسیار قویشو در کمک یاتسهیل خرید سلاح وکشتن مردم بی گناه ومظلوم خواهد گذاشت.ما مکه رو دوست داریم اما با این وضعی که عربستان درعراق سوریه یمن راه انداخته آیا بازم بایدازش حمایت بشه آقای قاضی عسگر مردم از سیرتاپیاز همه چی رو میدونن