• شنبه / ۳۱ تیر ۱۳۹۶ / ۱۲:۴۶
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 96043117882
  • خبرنگار : 71530

دفاع تمام قد از طرح «توزیع موادمخدر دولتی» در گفت‌وگو با ایسنا؛

کدام مخدرها و افراد مشمول «موادمخدر دولتی» می‌شوند؟

علی هاشمی در ایسنا

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر با دفاع تمام قد از طرح «توزیع موادمخدر دولتی در کشور» آن را عاملی در کاهش پول‌های کثیف دانست و توضیحاتی در خصوص مخدرها و افرادی که مشمول توزیع موادمخدر دولتی می‌شوند ارائه کرد.

علی هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به جزییات «توزیع موادمخدر دولتی در کشور» گفت: پیش‌بینی می‌کنم از طریق این استراتژی حداقل مدیریت مصرف مواد مخدر به دست سیاستگذاران و کنترل کنندگان نظام خواهد افتاد و به این ترتیب پول کثیف در دست قاچاقچیان نیز کاهش خواهد یافت.

کدام مخدرها از طریق طرح توزیع موادمخدر دولتی ارائه می‌شوند؟

وی در خصوص آنکه چه مواد مخدری در جریان این طرح توزیع خواهند شد؟ نیز گفت: براساس آخرین آمارها حدود 60 درصد از مصرف کنندگان کشور تریاک و مشتقات آن را مصرف می‌کنند و در این طرح نیز فقط بر  آزادسازی "تریاک" اشاره شده است؛ هر چند در قانون مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماده 41 آن آمده است هر نوع مواد مخدری با تشخیص پزشک می‌تواند در اختیار فرد بیمار قرار گیرد. تا جایی که حتی اگر پزشک تشخیص دهد که فرد نیاز به تزریق و یا دریافت هروئین دارد نیز این مجوز صادر خواهد شد. در حال حاضر بسیاری از جانبازان به علت وضعیت خود مرفین مصرف می‌کنند، به این ترتیب در قانون مبارزه با مواد مخدر خیلی محکم این مجوز به منظور مدیریت مصرف باهدف درمان داده شده است که البته در جریان تصویب توزیع مواد مخدر دولتی در کشور این فضا مقداری کلی‌تر خواهد شد و این قانون از حالت خاص و ویژه در آمده و شامل سایرین نیز می‌شود که البته نیازمند یک نظارت و سیاست قوی است تا از این راهبرد سوء استفاده نشود.

وی در ادامه به نشت متادون در بازار آزاد نیز اشاره کرد و گفت: متادون درمانی هم در راستای مدیریت مصرف مواد مخدر اعمال می‌شود و دنیا نیز این روش را در پیش گرفته است اما متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم نظارت دقیق قسمتی از آن قاچاق می‌شود که  اگر این موضوع از همین الان کنترل نشود سیستم شبه مافیایی به خود خواهد گرفت، به این ترتیب باید یک سیستم نظارتی قوی در کشور وجود داشته باشد تا بر اجرای سیاست‌ها نظارت کند.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آنکه همواره گفته‌ام یکی از سیاست‌های صحیح قبل از انقلاب کشت خشخاش در کشور بود گفت: در آن زمان خشخاش در کشور تولید می‌شد و با قیمت ارزانتر و بدون آلودگی در اختیار معتادان قرار می‌گرفت؛ در حال حاضر نیز معتقدم با اتخاذ سیاست توزیع مواد مخدر دولتی در کشور این مواد سالم و بدون آلودگی و با قیمت ارزانتر در اختیار افراد قرار خواهد گرفت که این مسئله باعث کاهش مرگ و میر افراد نیز خواهد شد.

مخدر دولتی مشمول کدام گروه از معتادان می‌شود؟

هاشمی در پاسخ به آنکه این مواد مخدر دولتی در اختیار چه گروه از معتادان قرار می‌گیرد؟ گفت: در حال حاضر این موارد مشخص نشده است زیرا باید پس از تصویب طرح در مجلس شورای اسلامی آئین نامه آن مبنی بر نحوه توزیع و گروه هدف به طور مشخص تنظیم شود.

وی  گفت: در صورت تصویب طرح توزیع مواد مخدر دولتی، در مرحله اول و پایلوت، از مواد مخدر سنتی (تریاک) آغاز خواهد شد و ممکن است پس از آن متناسب با شرایط، دامنه توزیع گسترده‌تر شده و به سایر مواد نیز برسد.

در خصوص طرح «توزیع مواد مخدر دولتی در کشور»  یادآور شد: تقریبا از اواخر دهه هفتاد (سالهای 77 و 78) همه نظام به این نتیجه رسیدند که باید بر کاهش تقاضا و مدیریت کاهش تقاضا در کشور تمرکز کنیم.

وی در ادامه با بیان آنکه یکی از دلایل اوضاع بهم ریخته ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور آنست که این ستاد فاقد دبیرکل مستقل است گفت: زمانی که در دوره دوم دولت اصلاحات دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر شدم، در آن مقطع با تمرکز در کار، هم به عنوان دبیرکل مستقل تمام وقت ستاد مبارزه با مواد مخدر و هم جانشین رئیس جمهور به صورت جدی در تقابل مبارزه با عرضه، مسئله «مدیریت کاهش تقاضا» را مطرح و بر آن تمرکز کردم.

خسارت سالانه 50هزار میلیارد تومانی مواد مخدر به کشور

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ارائه طرح ««کشت شقایق» در دولت دوم اصلاحات اشاره کرد و افزود:در آن زمان  برای اولین بار با هدف برتر کردن استراتژی و راهبرد مدیریت مصرف در مقابل استراتژی مبارزه با مصرف، طرح «کشت شقایق» را مطرح کردیم. به همین ترتیب در حال حاضر نیز معتقدم مطرح شدن راهبردهایی مبنی بر «توزیع مواد مخدر دولتی» در کشور راهبرد صحیحی است و در زمره استراتژی مدیریت مصرف در مقابل مبارزه با مصرف قرار می گیرد.

هاشمی ادامه داد: نتیجه مبارزه با مصرف همان چیزی است که امروز می‌بینیم و میلیون‌ها نفر به زندان رفتند، خانواده‌ها متلاشی شدند، هزینه‌های جامعه بالا رفت و در حال حاضر اقتصاد مواد مخدر و خسارت مواد مخدر به کشور سالانه 50 هزار میلیارد تومان است که تقریبا 46 درصد این خسارت اقتصادی به مصرفی ارتباط دارد که پول آن به جیب مافیایی می‌رود که همه جا را با این پول به فساد کشانده است.

فساد پول کثیف به مجلس هم رسیده

وی در ادامه با بیان آنکه متاسفانه حتی فساد این پول کثیف به خود مجلس نیز رسیده است گفت: اجرای سیاست های مدیریت کاهش تقاضا در قالب توزیع مواد مخدر دولتی در نهایت به کاهش پول کثیفی که در حال حاضر در دست مافیاست کمک می‌کند؛ زیرا امروز می‌بینیم که این پول کثیفی که مافیا از طریق توزیع و قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورند هزاران دستگاه دولتی را از جمله وکیل، قاضی، مبارزه کننده و ... را با پخش پول آلوده کرده است. این در حالیست که اجرای چنین سیاست‌هایی باعث می‌شود سالم سازی محیط خود را داشته باشیم زیرا در جریان اجرای این سیاست فضا شفاف خواهد شد.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای نخستین بار به طور رسمی در بند 57 سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مسئله مدیریت مصرف را به دستگاه کشور ابلاغ کرد و برای آنها زمان تعیین کرد که طی یک برنامه پنج ساله باید 25 درصد کاهش مصرف در کشور داشته باشیم که البته معتقدم آمار نباید به این صورت سنگین ابلاغ می‌شد اما در نهایت شاهد آن هستیم که امروز استراتژی مدیریت مصرف در حال جایگزینی مبارزه با مصرف شده است.

از توزیع دولتی موادمخدر دفاع می‌کنم

هاشمی در ادامه با تاکید برآنکه اعلام آمادگی می‌کنم که هر کسی در هر سطحی که بخواهد در این زمینه مناظره‌ای داشته باشد حاضرم حضور داشته و از این استراتژی دفاع کنم گفت: استراتژی مدیریت مصرف فواید بسیار زیادی دارد، بزرگترین فایده آن، آنست که با این روش می‌توان از تغییر الگوی مصرف در کشور جلوگیری کرد. این در حالیست که فایده بزرگتر این استراتژی آنست که با این روش میان قاچاقچی و مصرف کنندگان حائل قرار داده می‌شود.

وی در ادامه با بیان آنکه این استراتژی با مسئله‌ای بزرگتر از مصرف، مقابله و مبارزه می‌کند به «بحران مواد مخدر» در کشور اشاره کرد و گفت: بحران مواد مخدر سکه دو رویی است که یک روی آن جذابیت بالای اقتصادی و روی دیگر آن وجود تقاضا جدی در کشور است.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در خصوص «جذابیت اقتصادی مواد مخدر» در کشور تصریح کرد: اقتصاد مواد مخدر برای قاچاقچیان و متاسفانه تعدادی از مبارزه کنندگان به منظور افزایش بودجه‌هایشان جذابیت دارد. این درحالیست که این اقتصاد کثیف حتی برای درمانگران، کلینیک‌های خصوصی، مصرف کنندگان، خرده‌پاها نیز جذابیت دارد و به علت وضعیت اقتصادی موجود کشور و  وضع نامساعد اشتغال می‌بینیم که حتی برخی آماتورها نیز به وادی خرید و فروش مواد مخدر ورود کرده‌اند.

هاشمی در ادامه به بالا بودن تقاضا در کشور نیز اشاره کرد و گفت: روی دیگرسکه بحران مواد مخدر در کشور جدی بودن تقاضای آن است که از طریق مدیریت مصرف می‌توان این روی سکه را تا حدی بشکنیم ، مدیریت و مهار ‌کنیم.

توزیع مواد مخدر دولتی روشی صحیح است

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هر چند که سیاست مدیریت کاهش تقاضا و در راستای آن توزیع مواد مخدر دولتی روشی صحیح است اما ریشه برخورد با جدی بودن تقاضا در کشور به اصلاحات بزرگ از جمله اصلاحات بزرگ ساختاری، سیاسی، اقتصادی، ایجاد رونق، اشتغال و ... بر می‌گردد.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آنکه سیاست مدیریت مصرف به ما کمک می‌کند که در جریان بحران مواد مخدر حداقل دولت مداخله کند تاکید کرد: البته این کار نیازمند یک نظارت صحیح و قوی است. آنچه طی 40 سال اخیر دیده‌ایم مبارزه با مصرف بوده است که حداکثر 20 درصد موفقیت و 80 درصد نیز خسارت و آسیب داشته است؛ این در حالیست که پیش بینی می‌کنم که در صورت اجرای صحیح سیاست مدیریت مصرف و توزیع مواد مخدر دولتی در کشور، 80 درصد فایده برای نظام و 20 درصد در نهایت خسارت خواهد داشت که البته باید سعی کنیم حتی این خسارت 20 درصدی را نیز نداشته باشیم.

 شوخی با دولتی شدن توزیع موادمخدر  و نقش مافیا در آن

هاشمی افزود: یقینا برای اینکه هر چه بهتر این سیاست در کشور اجرا شود باید راهکارهای بهتری را پیشنهاد دهیم و فضا را برای ارائه پیشنهادات موثر باز بگذاریم و از حالت طنز و شوخی نیز فاصله بگیریم زیرا طی روزهای گذشته شاهد ایجاد فضای طنزی مبنی بر توزیع مواد مخدر دولتی در کشور هستیم که البته معتقدم قسمتی از آن به استراتژی جدی مافیا بازمی گردد.

وی تصریح کرد: مافیا بسیار از ما جلوتر هستند و همه ابزاری دارند برای اینکه از اجرای این سیاست در کشور حتی با کشاندن آن به طنز و شوخی جلوگیری کنند که البته اشکالی ندارد فضا مقداری طنز شود اما در پشت صحنه باید متوجه باشیم که از این طریق در دام مافیایی که دست قدرت بزرگی بر توزیع، قاچاق و ترانزیت مواد مخدر دارند، نیفتیم.

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید برآنکه پیش بینی می‌کنم از طریق این استراتژی حداقل مدیریت مصرف مواد مخدر به دست سیاستگذاران و کنترل کنندگان نظام خواهد افتادتاکید کرد: باید به سمت تقویت نهادهای مدنی در راستای مدیریت مصرف مواد مخدر در کشور برویم به طوریکه در کشورهای پیشرفته شاهد هستیم که حدود 80 درصد کاهش تقاضا در آن کشورها از طریق سازمان‌های مدنی پیگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا،حجت‌الاسلام نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس چندی پیش از تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی خبر داد و در توضیح تصویب این طرح گفت: طرح توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان، مشابه آن‌چه پیش از انقلاب انجام می‌شد، اجرا خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۵:۵۵

بسیار طرح خوب و کارآمدی است.چون یک فرد مصرف کننده مواد به هرطریق نیاز خود را برطرف میکند و این وسط فقط قاچاقچیان و مافیای مواد مخدر سود میبرد. اما اگر کشت خشخاش در کشور خودمان انجام شود اولا دست قاچاقچیان کوتاه میشود ثانیا مواد سالم و ارزان در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد مجبور نیست هزینه گزاف بابت تهیه مواد بپردازد. و عملابه پایداری زندگی آنها و معیشت این افراد کمک خوبی میشود. انشااله هرچه سریعتر این طرح اجرایی شود.

avatar
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۷:۴۰

آقا خوش خبر باشین همیشه! به سلامتی دوباره قراره "کوپن" بدن؟؟؟!!!....لطفا اخبار تکمیلی رو هم مرحمت کنین که واجدین شرایط بدونن باید چیکار کنن.

avatar
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۸:۳۲

خوبه

avatar
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۹:۳۷

واقعا پیشنهاد خوبیه. زمان طاغوت این شیوه بوده و جواب هم داده. چون دولت نظارت میکنه و ......

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۲:۳۸

خیلیم عالی

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۷:۲۴

با سلام درود بر جناب هاشمی که واقعیت های جامعه و نیاز قشر سالخوردگان که به جای مصرف انواع داروها کمی تریاک مصرف میکنند آنهم بنا به تجویز پزشک معالجشان و اینکه بریدن دستهای قاچاق فروشان که سودجو هستند و هر چیزی را مثل سرب در تریاک مخلوط میکنند و باعث بیماری بیشتر و بار مالی زیادی بر دوش بیمه های درمانی میگذارند جا دارد هر چه زودتر این طرح قانونمند شده و طبق یک ضوابطی در اختیار سالخوردگانی که مصرف دارند قرار بگیرد و بنا به نیاز جامعه کشت خشخاش در کشور خودمان انجام بشه که حداقل از سلامت بودن آن مصرف کنندگان مطمئن باشند . با تشکر

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۸:۵۶

اینجا و در مجتمع مسکونی ما ،با هزار زحمت و تهدید یکی از ساکنین محترم را از مصرف مواد مخدر منع کردیم طرف با احتیاط مصرف میکردو هرروز بوی آن در تمام طبقات میپیچید...حالا تصور کنید که مصرف تریاک و سیستم پخش دولتی آن آزاد اعلام شود...واویلا...!؟کاش لااقل مراکز خاصی برای مصرف در نظر بگیرند.به خداکودکان ما و ما گناهی نداریم...

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۳:۵۷

یعنی با این طرح در آینده بخاطر این طرح معتاد نخواهیم داشت یا به حداقل خواهد رسید؟

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۹

خیلی عالیه واقعا دسمریزاد

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۶:۲۸

سلام . به امید خدا . سالخوردگان عزیز ومصرف کنندگان حداقل مواد سالمی مصرف میکنن . هر کسی که مخالفه منافع خودش در خطره و گرنه من که مصرف کننده نیستم چرا باید نگران باشم . مگر الان تریاک نیست ؟

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۷:۵۹

بابا چی چیو عالیه میخواین همین چهارتا جوون بیکاری هم که از سر بیکاری میرن ورزش میکنن رو هم به اعتیاد بکشین و زمینه معتاد شدن رو براشون اسون کنید به فکر اشتغال جوونا باشید نه دولتی کردن تریاک .

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۴:۵۸

بد

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۷:۲۱

عالیه حتی اگرکشت خشخاش درایران بشه صادرات ازطریق دولت جهت فروش داروئی به کشورهای مختلف

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۳۰

امیدوارم هرچه زودتر اجرا بشه

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۷:۳۶

بسیار عالیست دست کارشناسان و آقای هاشمی درد نکند.. با وجود پیاده شدن این طرح دست مافیا بیش از ۹۰ درصد کوتاه شده و جلوی بعضی مواد مخدرهای شیمایی گرفته میشه و جلوی خیلی از فاجعه های خانواده ها گرفته میشود..بهرحال بسیار بسیار طرح مفید خواهد بود. ...دست مریزاد.

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۸:۰۱

بد

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۸:۰۱

فقط کسی که در این مور.د اطلاعات ضعیف داره میگه این طرح بده و ایراد میگره طرح بینظریه.

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۳:۰۱

یعنی اگه اینو مجلس تصویب کنه نه تنها به معتادان کمک کرده بلکه به جامعه نیر کمک بسیاری کرده چون واردات تریاک از طریق قاچاق به معتادان اسیب میزنه و بعد به افرادی که تو این جامعه زندگی میکنن و اقتصاد و.......

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۳:۲۱

با سلام طرح بسیار خوبی است که اولا مافیای قاچاق دستشان قطع شده و اینقدر جوانان و فرزندان مردم در نیروی انتظامی برای جلوگیری از ورود مواد به شهادت نمیرسند دوما تریاکی که وارد میکنند انواع ناخالصی مثل سرب و غیره باعث بیماری مصرف کنندگان نمیشود / سوما سالخوردگانی هستند بخاطر بیماری که دارند مثل دیابت و غیره پزشک معالج تجویز میکند/ خواهشا ضوابط آنرا هم هر چه زودتر اعلام کنید و به این فضای طنز هم اصلا اعتنا نکنید که تماما ساخته همین مافیای قاچاق تهیه میشوند. با تشکر

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۳:۴۱

طرح بسیار خوبی است فقط خواهشا برای مصرف کنندگان سالخورده و پنهان هم فکری کنید کسانیکه بالای 50 سال سن دارند و شاغل هستند و خانواده دار هستند و کمی هم مصرف تریاک دارند ولی بصورت پنهانی اینکار را میکنند یه موقع طوری نشه که آبروئی از این افراد برده شود بنابراین بصورت کاملا محرمانه توزیع کنید که مافیای قاچاق فروشان هم ریشه کن شوند و مطمئن باشیم که هیچ جوانی به بهانه درآمد رو به قاچاق فروشی نیاورد مطمئنا جامعه سالمتر میشود. کافیه شما عصری به پارکی مراجعه کنید میبینید جوانان موتورسوار میایند و پیشنهاد میدهند یا بسته ای را به کسی میدهند و میروند/ در اجرای این طرح یک روز هم درنگ نکنید که این جوانان هم به کارهای سالم رجوع کنند. با تشکر

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۸:۴۶

انشاا...که این طرح بادقت اجراشود وباری از دوش جامعه برداشته شود

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۲

مطمینم هرکی ازین قضیه استقبال میکنه معتاده

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۸:۵۳

با تشکر دیگر از زحمتکشان این طرح بسیار بزرگ..ولی ایکاش تدبیری اندیشیده شود که بدست دلال نیافتد.یعنی مجریان این طرح اگر بصورت جدی نظارت داشته باشند کار موفقی خواهد....

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۰۶

بسیار طرح زیبا وپسندیده است..سابقه نشان داده بازور چیزی درست نمیشود.لاقل مصرف کننده میداند که یک چیزی درست مصرف میکند. دست مریزاد فقط باید نظارت بصورت جدی انجام گیرد که دوباره گند نزنه...وگر نه طرح بسیار جامع هستش..توی بعضی کشورها جواب خیلی عالی داده.

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۸:۵۳

با سلام به تایید حرف یکی از دوستان. *اولا واقعا الان دوروبرمون رو ببنیم تریاک و شیره و هزارتا چیز دیگه نیست مگر؟؟؟ *دوما دولت نمیاد بده به دست کسی ک مصرف نمیکنه خودش برسی میکنه و هزارتا تست میگیره بعد میده دست طرف * بعدشم این جوری برای توزیع کننده ها صرفه اقتصادی نداره ک بخوان مثلا قبلا یک گرم رو میدادن پنج تومن الان بدن هزارتومن و در نتیجه کلا بیخیال میشن یعنی تریاک رو دست هر بچه ای نمیدن و در واقع نیست ک بدن و فرد بخواد مصرف کنه.طرح به نظر من خوبه.

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۵:۱۴

خیلی هم خوبه و می بایست از سالها قبل این کار را می کردند و اندسته از دوستان هم که نگران هستند باید شیوه های تربیتی خود را نسبت به کودکانشان تقویت کنند و قبل از ورودشان به جامعه آنها را واکسینه کنند.