• یکشنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۴:۵۹
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96050804907
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی هشتم مرداد بخوانید؛

محاکمه سلطانی/هشدار به اصلاح‌طلبان/توضیح چرایی لغو کنسرت ناظری‌ها/پاسخ قضایی به ادعای بقایی

محاکمه سلطانی/هشدار به اصلاح‌طلبان/توضیح چرایی لغو کنسرت ناظری‌ها/پاسخ قضایی به ادعای بقایی

هشداری به اصلاح‌طلبان، واکنش نیروی دریایی آمریکا به اطلاعیه نیروی دریایی سپاه، بازداشت ۲ نفر در پی تیراندازی در مشهد، محاکمه یاشار سلطانی، تعیین زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه فراکسیون امید، صحبت‌های خواندنی دادستان قوچان درباره کنسرت ناظری‌ها، توصیه هایی به شهردار آینده، تعیین وقت برای محاکمه آمران حمله به علی مطهری، برقراری امنیت در مرزهای سیستان و بلوچستان و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز یک شنبه، هشتم مرداد ماه ۱۳۹۶ است.

دست‌اندرکاران و کارگزاران حج کشورمان، صبح امروز (یکشنبه) هم‌زمان با فرارسیدن هفته‌ حج و در آستانه‌ی اعزام حاجیان به سرزمین وحی، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر انقلاب، دراین  دیدار  گفتند حج بیشترین ظرفیت اجتماعی را دارد؛ حج جایی برای ابراز عقیده‌ی امت اسلامی است. امام می‌گفتند حج بی برائت را قبول ندارند. ایشان افزودند: «حج» جای اظهار موضع درباره‌ حضور شرارت‌آمیز آمریکا در منطقه است.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح  در جریان بازدید از کشفیات نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه هماهنگی کاملی میان نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی استان برقرار است، گفت: امروز امنیت قابل قبول و خوبی در مرزهای سیستان و بلوچستان برقرار است.

الهام امین ‌زاده در ارتباط با گمانه‌زنی‌ها برای انتخاب وزرای دولت آتی گفت:  رزومه‌های افراد مختلفی که قرار بود برای هر یک از پست‌های وزارتخانه‌ها پیشنهاد شود، جمع‌آوری شده است. طرح مطالبات از سوی مردم می‌تواند بر انتخاب وزرا اثر بگذارد؛ چراکه مردم ما پیش‌از همه شایستگی و لیاقت، کارآمدی و کارآیی و توانمندی و تجربه در وزرای انتخاب شده را طلب کرده‌اند. دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: یکی از مطالبات مردم انتخاب افرادی کارآمد، شایسته و توانمند برای کابینه دوازدهم است؛ پس باید به رئیس جمهور اجازه دهیم بر اساس مطالبات مردم وزرایش را انتخاب کند.

محمد نهاوندیان ، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در مراسم جشن ملی تولید شکر گفت: با صحبتی که با آقای رئیس جمهور داشته‌ام ان‌شاءلله  شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در دولت دوازدهم نقش آفرینی بیشتری خواهد داشت.

تاجیک در هشداری  به اصلاح‌طلبان گفت:یا خوب کار می کنید و تا ۱۴۰۸ در قدرت می‌مانید یا ۱۴۰۰ قدرت را واگذار می کنید. محمدرضا تاجیک، استاد دانشگاه ,  تحلیلگر مسائل سیاسی  از جمله فعالان سیاسی اصلاح‌طلب تاکید دارد جریان اصلاحات وارد یک برهه تاریخی شده که بدون شک خودش می تواند آینده این شرایط تاریخی را رقم بزند، در غیر این صورت و در نبود فعالیت‌های موثر اصلاح طلباندرجامعه این امکان وجود دارد که در ۱۴۰۰ آنها قدرت را به رقیب واگذار کنند.

توصیه هایی به شهردار آینده

ابوالفضل سروش، نماینده تهران با تاکید بر اینکه «شهردار آینده تهران باید برای حل مشکلات پایتخت به خصوص کاهش آلودگی هوا برنامه و راهکار داشته باشد» گفت که شهردار تهران نباید در زمان مسئولیت گرایش سیاسی داشته باشد. وی در توضیح شاخص های شهردار آینده تهران جهت حل مشکلات پایتخت گفت: این روزها بازار گمانه زنی‌ها برای تعیین شهردار جدید تهران بسیار داغ است که چهره‌های مطرح شده هرکدام کوله باری از مسئولیت‌های پیشین و بعضا موفق دارند، اما این سوال مطرح است که آیا سابقه مدیریت موفق نامزدها مناسب مسئولیت مدیریت و نگهداری کلان‌شهری همچون تهران با مسائل و مشکلات خاص خود است؟

سیدابوالفضل موسوی بیدکی، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز گفت: در راس مدیریت شهری، شورای شهر قرار دارد که می‌تواند شورای شهرداری یا شورای شهر باشد همچنین نظارت بر عملکرد شهرداری تنها یکی از مسئولیت‌های شورای شهر است بنابراین تعریف این رابطه بین شورای شهر پنجم و شهردار آینده تهران مشخص می‌کند شورای شهر، شورای شهرداری باشد یا واقعا شورای شهر. اگر این رابطه روشن نباشد، مشکلات تهران حل نخواهد شد. وی تاکید کرد: شهردار تهران نسبت به مسائل شهری مسلط و باتجربه اجرایی باشد.

***

نجفی نامزدی شهرداری تهران را پذیرفت. یکی از کاندیداهای شهرداری تهران اعلام کرد که محمدعلی نجفی این سمت را پذیرفته است.حسین مرعشی ضمن اعلام این خبر گفت: آقای نجفی روز گذشته این سمت را پذیرفتند و اکنون در حال تنظیم برنامه خود برای ارائه هستند.

 زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه فراکسیون امید تعیین شد. فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در جلسه یکشنبه هفته آینده خود انتخاب اعضای هیات رئیسه فراکسیون را در دستور کار دارد.یکشنبه هفته آینده، جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید برگزار خواهد شد و انتخاب اعضای هیات رئیسه فراکسیون برای دومین سال فعالیت، در دستور کار قرار دارد.

وزارت حمل و نقل عراق، پیشنهاد ازسرگیری توافقنامه مرزی ۱۹۷۵ را به وزیر دفاع ایران داد.  وزارت حمل و نقل عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که کاظم فنجان الحمامی، وزیر حمل و نقل عراق در دیدار با سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران پیشنهاد ازسرگیری توافقنامه مرزی ۱۹۷۵ را داد و سردار دهقان با آن موافقت ابتدایی کرده است و متعهد شده است که این مسأله را با وزارت خارجه ایران در میان بگذارد.

نیروی دریایی آمریکا به اطلاعیه ناوتیپ ذوالفقار نیروی دریایی سپاه واکنش نشان داد. نیروی دریایی آمریکا در واکنش به اطلاعیه ناوتیپ ذوالفقار منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه درباره اقدام تحریک‌آمیز نیروهای آمریکایی در خلیج فارس مدعی شد که این اقدام حرفه‌ای و ایمن بوده است.

جلسه محاکمه «یاشار سلطانی» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به صورت غیر علنی انجام شد. وی پیش از ورود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، تاکید کرد کهموضوع شکایت‌ها فقط پرونده املاک نیست. وی مدعی شد: شکایت‌های دیگری هم هست مانند انتشار خبر عروسی دختر آقای قالیباف با عنوان قرق پارک لویزان که شکایت آقای قالیباف را به همراه داشت. خبر مربوط به پسر آقای چمران که گفته بودیم از رانت در بحث استخدام در معاونت شهرسازی تپه های عباس آباد استفاده کردند و شکایات دیگر.جلسه محاکمه یاشار سلطانی درساعت ۱۳:۳۰ پایان یافت. طبق اظهارات یاشار سلطانی و وکیل او و همچنین سایر شکات به دلیل غیر علنی بودن جلسه محاکمه شرح جزئیات و ماوقع تا مشخص شدن محکومیت یا برائت امکان‌پذیر نیست.

وکیل‌مدافع علی مطهری از دعوت موکلش به دادگاه نظامی شیراز در تاریخ ۱۱ شهریور ماه خبر داد. مصطفی ترک همدانی گفت: با صدور کیفرخواست برای ۵ نفر از متهمان دستوردهنده اخلال در نظم فرودگاه شیراز در اتفاق اسفند ماه سال ۹۳ که منجر به توهین و حمله به موکلم  و تخریب تاکسی حامل وی شد، پرونده برای رسیدگی به شعبه یک دادگاه نظامی یک شیراز ارجاع شده است. وی افزود: وقت رسیدگی به پرونده ۱۱ شهریور است و  موکلم نیز برای حضور در جلسه دادگاه دعوت شده است.

دادستان قوچان با ارائه توضیحاتی در مورد لغو کنسرت ناظری ها  گفت: برخی از مسئولان به مردم هم دروغ گفتند و این خیانت را باید پاسخ دهند که چرا دستورات و نگرانی‎های دادستانی را نگفتند. رمضانعلی آذری در خصوص لغو کنسرت شهرام و حافظ ناظری در قوچان با اشاره به حواشی به وجود آمده پیرامون پلمب محل برگزاری و در پی آن لغو کنسرت موسیقی شهرام ناظری و حافظ ناظری تحت عنوان (آواز پارسی- مهر و امید)، عنوان کرد: در قوچان موسیقی دارای سابقه است و حتی قوچان به این هنر خدمت کرده، اما مدتی است که صحبت بوده که اگر می‌خواهید اجرای صحنه‌ای داشته باشید حتما باید به شخصیت مردم و خواننده توجه کنید و صرفا فکر پر کردن جیب‌های خود و فرهنگ هنر فروشی نباشید.

همچنین معاون دادستان مشهداز بازداشت ۲ نفر در پی تیراندازی در مشهد خبر داد. قاضی حیدری عنوان کرد: موضوع تیراندازی در قاسم آباد که منجر به فوت یک نفر شد، مربوط به یک درگیری مسلحانه بوده و فعلا دو نفر بازداشت شدند.وی تاکید کرد: موضوع توسط بازپرس تحت رسیدگی است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در یکصد و پانزدهمین نشست خبری پیشاپیش فرا رسیدن روزخبرنگار در ۱۷ مرداد را تبریک گفت و یاد و خاطره شهدای رسانه را گرامی داشت و افزود: کار خبرنگاری مهم، سخت و پر مسولیت است. سخنگوی قوه فضاییه در پاسخ به ادعای بقایی گفت: اگر لازم باشد، اقدام می‌کند و من فقط به دوستان قضایی خود توصیه دارم، زبان نامهربان برخی افراد باعث نشود، از مرز عدالت خارج شویم. همواره توصیه کردیم و می‌کنیم که اگر افرادی خلاف قانون عمل کنند، به ضرر خودشان است و طبیعتا تحت تعقیب قرار می‌گیرد و فرقی نمی‌کند چه جریان یا فردی باشد. در این خصوص نیز دادستان تهران با تشخیصی که خواهد داشت، در چارچوب قانون وارد می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.