• دوشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۷:۲۴
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96051609979
  • خبرنگار : 71533

مصباحی مقدم مطرح کرد:

احمدی‌نژاد خودش تخلفات فراوانی دارد/ او طلبکارانه صحبت می‌کند در حالی که بدهکار است

احمدی‌نژاد خودش تخلفات فراوانی دارد/ او طلبکارانه صحبت می‌کند در حالی که بدهکار است

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اظهارات محمود احمدی نژاد، گفت: احمدی‌نژاد خودش تخلفات فراوانی دارد که بخشی از آن در دوران ریاست جمهوری وی رخ داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در نشست خبری با اهالی رسانه، با اشاره به آخرین جلسه جامعه روحانیت مبارز، اظهار کرد: در آخرین جلسه جامعه روحانیت اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد و برخی اطرافیان ایشان در پی دستگیری آقای بقایی، آزاد شدن وی با قرار وثیقه و نیز صحبت‌های آقای احمدی نژاد در این زمینه که شبهه‌ناک شد، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: سخنان آقای احمدی‌نژاد حتی به شکلی مطرح شد که مرجع ضمیر آن سخنان مشخص نیست و معلوم نیست شخصی که آقای احمدی‌نژاد از او صحبت می‌کند کیست که گاهی به هشتاد ساله یا نود ساله بودن او تاکید می‌شود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز افزود: آقای احمدی‌نژاد در سخنانی که در خوزستان داشت هم حرف‌هایی را زد که درباره آن تفسیرهای فراوان مطرح شد. ایشان از زمان ریاست جمهوری هم سخن از داشتن فهرستی از مفسدین اقتصادی به میان آورد و بیان کرد که این لیست را افشا می کند اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: جا داشت که ایشان لیست خود را ارائه می‌کرد و قوه قضاییه هم آن را مورد بررسی قرار می‌داد نه اینکه فقط حرف آن مطرح شود و اتفاقی نیفتد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه احمدی‌نژاد خودش تخلفات فراوانی دارد، گفت: بخشی از این تخلفات در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد رخ داد که یک مورد از آن در زمینه قانون یارانه‌ها بود که باید این تخلفات از سوی دیوان محاسبات کشور و قوه قضاییه پی گیری می‌شد تا مشخص شود که اگر ایشان صلاحیت برای ادامه ریاست جمهوری را ندارد این موضوع اعلام شود.

مصباحی مقدم ادامه داد: خواسته جامعه روحانیت مبارز این است که قوه قضاییه پرونده‌های آقای احمدی نژاد را مورد بررسی قرار دهد و هرچه حکم شد،  قابل قبول است.

وی تاکید کرد: این درست نیست که آقای احمدی‌نژاد هر از چند گاهی بیاید و سخنانی را نسبت به مسئولان عالی رتبه نظام و خصوصا مسئولان قوه قضاییه مطرح کند. آقای احمدی‌نژاد ظاهرا خودش را در شرایطی می بیند که از موضع طلبکارانه سخن می‌گوید اما ما می‌خواهیم بگوییم که ایشان بدهکار است، بیاید و بدهی‌اش را پرداخت کند.

مصباحی مقدم در پاسخ به این پرسش که تلاش‌های صورت گرفته در خصوص بازگشت علی اکبر ناطق نوری به جامعه روحانیت به کجا رسیده است، گفت: هنوز به جایی نرسیده است هرچند که ما امیدواریم این برادر بزرگوار ما به جمع دوستان باز گردد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل کناره‌گیری ناطق نوری از جامعه روحانیت را می‌توان موضع نگرفتن این تشکل در خصوص ادعاهایی بود که احمدی‌نژاد علیه وی مطرح کرد، گفت: به نظر می‌رسد این موضوع را می‌توان نقطه آغازی برای کناره‌گیری آقای ناطق نوری دانست. البته من به صراحت اعلام می‌کنم که جامعه روحانیت مبارز نتوانست به رای اکثریت اعضایش در زمینه حمایت از آقای احمدی‌نژاد چه در دوره اول ریاست‌جمهوری و چه در دوره دوم برسد و اینکه بگویند جامعه روحانیت مبارز به دلیل حمایتش از احمدی نژاد باید عذرخواهی کند، این یک آدرس غلط است.

مصباحی مقدم همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان مشخص شدن اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: به احتمال زیاد تا پایان مردادماه اعلام می‌شود.

وی با اشاره به انتظارات جامعه روحانیت مبارزه از کابینه آتی و نقاط ضعف و قوت دولت گفت: نگاه به دوره گذشته ریاست جمهوری آقای روحانی ترکیبی از جهات مثبت و ضعف‌ها است. یکی از جهات مثبت کارکرد دولت برقراری ثبات در اقتصاد کلان کشور است. همین ثبات در بازار ارز و وضعیت عمومی کشور مشاهده می‌شود.

مصباحی مقدم افزود: ما کاهش نرخ تورم تا زیر 10 درصد را شاهد بوده‌ایم که اخیرا بیشتر شده اما مسئولان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند، کمتر می‌شود و به نرخ تک رقمی می رسد و دولت نیز تلاش‌هایی برای خروج از رکود در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور انجام داده است مخصوصا در بخش نفت که در کشور ما بسیار مهم است ولی تلاش‌ها و گام‌ها در بخش صنایع اندک و نامتوازن بوده است.

سخنگوی جامعه روحانیت با بیان اینکه در موضوع اشتغال با وضعیت خوبی روبه‌رو نیستیم، اظهار کرد: وضعیت اشتغال حتی نسبت به سال‌های آغازین دولت روحانی بدتر هم شده است که شاید رسیدن جوانان دهه 60 به سن اشتغال در این زمینه تاثیر داشته است و سرعت رشد اشتغال با میزان متقاضیان یکسان نبوده است که البته اقدامات دولت مثبت بوده اما با کندی پیش می رود.

مصباحی مقدم تاکید کرد: ما امیدواریم با تغییر ترکیب کابینه و استفاده بیشتر از جوانان و کسانی که توانمندی‌های بیشتری دارند، شاهد بهبود شرایط اقتصادی در دوره جدید باشیم و انتظار داریم این تغییر براساس رهنمودهای رهبری و شایسته سالاری باشد، نه نگاه حزبی و جناحی که کسانی روی کار بیایند که عده‌ای را خرسند کنند اما خروجی کار چیزی نباشد.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به طرح مسئله نواصولگرایی که توسط محمدباقر قالبیاف ارائه شده، اظهار کرد: ما هنوز فرصت نکردیم از آقای قالیباف تقاضا کنیم تا دیدگاه خود را در این زمینه توضیح دهد تا در جامعه روحانیت به جمع‌بندی برسیم بنابراین در این باره اظهارنظر نمی‌کنم.

وی درباره اظهارات مصطفی میرسلیم درباره از پیش مشخص بودن خروجی جمنا برای انتخابات و ادعای وی مبنی بر اینکه جمنا از امکانات یک نهاد نظامی استفاده می‌کرد، گفت: آقای میرسلیم گفتند که صحبت‌هایشان در جمعی خصوصی بوده و مایل به خبری شدن آن صحبت‌ها را نداشته است و درباره نقش نهاد نظامی در این موضوع نیز حزب موتلفه واکنش منفی نشان داد.

مصباحی مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا جامعه روحانیت معتقد به ادامه کار جمنا است و ادامه کار آن را موجب به حاشیه رانده شدن جامعتین نمی داند، اظهار کرد: وقتی مقدمات شکل‌گیری جمنا فراهم شد با ما صحبت کردند و موافقت دبیرکل جامعه روحانیت را گرفتند و ایشان هم همراهی کردند. در جلسات جامعه روحانیت نیز درباره این موضوع همواره بحث می‌شد و ما نیز در نهایت از آقای رئیسی حمایت کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا جامعه روحانیت پس از چهار سال از پایان دولت احمدی‌نژاد درخواست رسیدگی به تخلفات وی را کرده است و این موضوع را در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد پیگیری نکرده، گفت: اینکه پس از چهار سال این مسئله را مطرح کردیم، به این دلیل بود که توقع داشتیم قوه قضاییه همان موقع به این مسائل رسیدگی می‌کرد. البته اینکه می‌گوییم همان موقع یعنی زمانی که این تخلفات رخ می‌داد قوه قضاییه ورود می‌کرد و  حالا که چهار سال از آن دوران گذشته است، حداقل باید در این باره رسیدگی‌هایی انجام می‌شد که البته کارهای قضایی زمان بر است و قوه قضاییه نیز بیکار نبوده و رسیدگی‌هایی داشته است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این پرسش که آیا زمان عذرخواهی اصولگرایان برای حمایت‌هایشان از احمدی‌نژاد فرا نرسیده است؟ اظهار کرد: من سخنگوی اصولگرایان نیستم،  سخنگوی جامعه روحانیت هستم. جامعه روحانیت نه در دور اول احمدی نژاد و نه در سال ۸۸ بیانیه ای برای حمایت از وی صادر نکرد پس معنا ندارد از چیزی عذرخواهی کنیم که از آن حمایت نکرده ایم.

مصباحی مقدم درباره سلفی گرفتن برخی از نمایندگان با فدریکا موگرینی  اظهر کرد: از این اتفاق احساس شرم می‌کنم چون معتقدم نمایندگان مجلس باید شخصیت سیاسی برجسته‌ای داشته‌ باشند تا خودشان را در برابر چند مهمان خارجی شخصیت‌شان را نبازند و شخصیت‌شان حفظ شود و شان نمایندگان اقتضا می‌کند که با خارجی‌ها سلفی نگیرند و خود را کوچک نکنند.

در بخش دیگری از این نشست خبرنگاری گفت که احمدی‌نژاد در پیامکی، پاسخ اظهارات مصباحی مقدم در این نشست را داده است، که این موضوع با واکنش مصباحی مقدم رو به رو شد و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در این باره گفت:  اگر کسی از رئیس قوه قضاییه یا نهاد قضایی شکایت دارد آن شکایت باید توسط قوه قضاییه رسیدگی شود چون قاضی مستقل از رئیس قوه قضاییه است و ما نیز ادعا نکردیم احمدی نژاد فاسد است ما گفتیم ایشان تخلفاتی دارد و میان این دو واژه تفاوت وجود دارد.

وی خطاب به این خبرنگار افزود: اگر آقای احمدی‌نژاد به شما گفته‌اند که اطلاعاتی دارند و می خواهند ما آن اطلاعات را منتشر کنیم، آن اطلاعات را به ما نیز بدهند که مطلع شویم و در اختیار قوه قضاییه قرار دهیم.

مصباحی مقدم درباره لزوم پوست‌اندازی در جریان اصولگرایی اظهار کرد: این پیشنهادها عموما از سوی جناح رقیب مطرح می‌شود و ما اعتقادی به پوست‌اندازی نداریم. ما اصول و مبانی خود را داریم. منشور اصولگرایی را منتشر کرده‌ایم. باید به کجای آن بازگردیم و پوست‌اندازی کنیم؟ البته ما ضعف‌هایی داریم و باید آنها را اصلاح کنیم. از جمله آن ضعف‌ها نداشتن یک جایگاه با ثبات برای تصمیم‌گیری است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: البته جامعه روحانیت مبارزه جایگاهش همتراز احزاب نیست و نخواسته است جایگاه معتبر حزبی داشته باشد.

مصباحی مقدم در پایان در پاسخ به این پرسش که شکست خوردن در انتخابات‌ اخیر موجب نمی‌شود تا اصولگرایان به فکر اصلاح خود و ایجاد اتاق فکر باشند؟ گفت: ضروری می‌بینیم که نسبت به دوره ‌های بعد قدم‌های جدیدی برداریم. نسبت به انتخابات‌ اخیر که در چهار سال گذشته، انجام شده، اتفاقات را طبیعی می‌دانیم. هیچ گاه مردم ایران با جریان‌های سیاسی عقد اخوت نبسته‌اند. در مجلس ششم قدرت در دست اصلاح‌طلبان بود و در مجالس هفتم تا نهم و دولت‌های احمدی نژاد، قدرت در دست اصولگرایان بود. وقتی مردم از یک جریان خسته می‌شوند طبیعی است به جریان رقیب روی می‌آورند و ما از این موضوع احساس شکست نمی‌کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۸:۳۳

شاید ایشان نامه احمدی نژاد به رئیس قوه قضائئیه در مورد معرفی سیصد نفر از متهمان به فساد اقتصادی را نخوانده اند

avatar
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۱:۵۴

اگر احمدی نژاد خلاف کار است پس چرا معطلید حق مردم را از او بگیرید وگرنه جرم شما از بیشتر است چون میدانید که خلاف کار است ولی کاری نمیکنید دلیلش چیست ؟