• یکشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 96052213430
  • منبع : نمایندگی لرستان

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان:

جهاد دانشگاهی در ساز­ماندهی دانشجویان و نخبگان کشور پیشگام بوده است

جهاد دانشگاهی

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان گفت: جهاد دانشگاهی در سازماندهی دانشجویان و نخبگان کشور پیشگام بوده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدعلی نادر دهقانی‌الوار در سمینار چالش‌ها، موانع و راهکارهای جلب نهادهای مردمی از حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی که به همت سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان در سالن کنفرانس شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: اسناد مهم کشوری اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری و زیست‌محی­طی را مطالعه کرده‌ام و معتقدم در این برهه زمانی که در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم باید به مفاد اسناد مذکور برای پیشر­فت کشور توجه و اهتمام ویژه شود.

وی تصریح کرد: معتقدم در همه اسناد توسعه‌­ای یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن مسأله توسعه بوده چراکه همه اسناد به دنبال تدوین مدل و الگویی هس­تند که اولاً بومی باشند و ثانیاً ما را به توسعه برسانند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان تأکید کرد: شاهدیم که در عمل در بحث‌ها و حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصاد­ی، علمی و فناوری و... اتفاقات خیلی خوبی نمی‌افتد در حالی که در کشور با وجود تأکید همه اسناد توسعه، ناگزیریم پیشرفت کنیم و در این امر سازماندهی نقش بسزایی دارد.

دهقانی الوار، سازماندهی را دریافت، تحلیل، ارزش‌گذاری توانمندی­‌ها و تولید مدل براس­اس قابلیت‌های منطقه‌­ای، انسانی و محیطی عنوان کرد و با تأکید بر اینکه چنانچه مدل‌­های بومی تولید کنیم و براساس این مدل‌ها برنامه‌ریزی و سازماندهی صورت گیرد به پیشرفت خواهیم رسید، خاطر­نشان کرد: در این راستا باید روی ذهنیت کار شود چراکه تغییر ذهنیت‌ها و نگرش‌ها مثمرثمر خواهد بود.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی واحد لرستان با اشاره به اینکه در حرکت در مسیر تولید اطلاعات و دیتا بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: دنیا بر بستر دیتا پیشرفت کرده است و بر این اساس جهاد دانشگاهی فعالیت‌های مختلفی را به انجام رسانده که یکی از این فعالیت‌ها که رنگ و بوی بیشتری دارد و سازماندهی می‌شود حوزه محیط زیست بوده است.

وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی در سازماندهی دانشجویان و نخبگان در لرستان و کشور پیشگام بوده است به گونه­‌ای که خانم ابتکار در مراسم مختلف بر فعالیت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در حوزه محیط زیست اذعان دارد.

دهقانی‌الوار مطرح کرد: سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی علاوه بر محیط زیست، در حوزه‌های فرهنگ و ادبیات بومی، حمایت از محرومان، فعالیت‌های جهادی، برگزاری سوگواره‌ها و یادبودها(سوگواره محرم مُحرم) و بهینه‌سازی مصرف انرژی فعال­یت دارد.

وی تصریح کرد: شاهدیم که بخشنامه‌هایی را مسئولین برای هموار کردن مسیر پیشرفت نگاش­تند و نباید این نکته را فراموش کنیم که این بخشنامه‌ها را در راه یپشرفت و توسعه به کار بریم و نباید بخشنامه‌ها را به نفع شخص یا اشخاصی تفسیر کنیم.

دهقانی‌الوار یادآور شد: سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی واحد لرستان در حوزه سازماندهی فعالیت‌های دانشجویی و محیط زیست فعالیت دارد و تا رسیدن به سرمنزل مقصود از هیچ تلاشی فروگذار نخو­اهد کرد.

همچنین در این جلسه رستم کوشکی، عضو شورای شهر خرم‌آباد با بیان اینکه با تلاش شورای اسلامی شهر خرم‌آباد اولین پویش تبلیغات پاک راه‌اندازی شد که این پویش نتیجه زحمات و نشست‌های صمیمانه انجمن‌های مردم نهاد و مسئولین بود.

این مسئول اظهار کرد: هنگامی‌که مردم جلوتر از مسئولین قرار گیرند در حوزه‌های منابع طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به پیشرفت و توسعه خواهیم رسید. باید شرایطی فراهم شود تا مردم و سازمان‌های مردم نهاد انگیزه بیشتری برای انجام کار داشته باشند.

کوشکی اضافه کرد: باتوجه به اینکه امروز مساله کمبود آب مطرح است، باید NGOها نسبت به این مقوله‌ها حساسیت بیشتری داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان نیز گفت: دانشجو می‌تواند به عنوان اکتیوترین قشر جامعه در موضوعات مختلف پیشرو باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر حبیب‌الله خجسته‌پور در سمینار تخصصی چالش‌ها و موانع و راهکار جلب نهادهای مردمی در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی که در سالن کنفرانس شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: در استان شاهد رشد تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف و به طور ویژه محیط زیست هستیم که نشان‌دهنده اهمیت موضوع و دغدغه مردم برای موضوعاتی مانند حفاظت از محیط زیست و منابع آبی و خاکی است.

وی با اشاره به پتانسیل‌ و وضعیت مناسب منابع استان اضافه کرد: وجود این ظرفیت‌ها مسئولیت ما را دو چندان می‌کند و باید برای حفاظت از آن طرحی نو را پایه‌ریزی کنیم تا شاهد خسران نباشیم.

خجسته‌پور با اشاره به دانشجویان فعال در عرصه‎های اجتماعی گفت: در کنار مسائل و مطالب علمی داشتن دغدغه‌های اجتماعی جای تقدیر دارد و دانشجو می‌تواند به عنوان اکتیوترین قشر جامعه در موضوعات مختلف پیشرو باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی توانسته به خوبی از این ظرفیت استفاده کند، ادامه داد: این نهاد توانسته با ایجاد تشکل‌ها و کانون‌های مختلف در حوزه‌های گوناگونی فعالیت کند و سال‎های اخیر در حوزه محیط زیست نیز اقدامات ارزشمند و موثری را انجام داده است.

وی با بیان اینکه به واسطه منابع سرشاری که در لرستان نسبت به استان‌های کویری وجود دارد الگوی مصرف متفاوتی در استان داریم، تصریح کرد: کویرنشینان با الگوی مناسب و مصرف بهینه نشان داده‌اند که این موضوع را به خوبی لمس و درک کرده‌اند.

خجسته‌پور با بیان اینکه در استان با وجود اطلاع‌رسانی‌هایی که در رابطه با اهمیت این موضوع شده هنوز به این باور نرسیده‌ایم، افزود: تا زمانی که این باور و نگرش در ما به وجود نیاید راه به جایی نمی‌بریم.

معاون استاندار لرستان اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم دانشجویان در جهت این باورمندی در مردم تلاش کنند و شرایط خطیر آینده را برای آنان متصور شوند که این کار می‌تواند در قالب فیلم، عکس، تراکت و بروشور باشد. مردم باید چندین سال آینده را به صورت عینی دیده و وضعیت منابع را با همین الگو و مصرف مشاهده کنند تا در جهت حفاظت از آنها ترغیب شوند.

وی با بیان اینکه در بحث حفاظت از محیط زیست و منابع آب این اقدامات می‌تواند مؤثر باشد، گفت: نمونه ملموسی که این روزها دیده می‎شود بحث شهرداری‌ها و ایجاد فضاهای سبز است که هم اکنون سرانه فضای سبز تغییر جدی داشته اما امیدواریم در کنار این سرانه، الگویی نیز تعریف شود و از منابعی که استفاده کم‌تری از منابع آب می‌برند، بهره برده می‌شود. این مهم وظیفه دانشجوهاست که آن را در جامعه نهادینه کنند تا از منابع کمال استفاده برده شود.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.