• پنجشنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۳:۵۵
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 96052616413
  • خبرنگار : 71565

وزیر سابق امور اقتصاد و امور دارایی:

نگاه یکپارچه به دفاع در اقتصاد ضرورت بیشتری یافته است/ جنگ اقتصادی رو به افزایش است

شمس الدینی حسینی

وزیر سابق اقتصاد و امور دارایی با بیان این‌که نگاه یکپارچه به دفاع و اقتصاد ضرورتی بیشتری یافته گفت که شناخت رابطه اقتصاد مقاومتی با الگوی حوزه دفاع اولویت یافته است.

به گزارش ایسنا، سید شمس‌الدین حسینی - وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی - در همایش اقتصاد دفاع، دفاع اقتصادی و اقتصاد مقاومتی با بیان این که باید به موضوع اقتصاد دفاع و دفاع اقتصادی در پرتوی اقتصاد مقاومتی اهتمام ورزید، گفت: در راستای موضوع اقتصاد دفاع، اقداماتی در دانشگاه دفاع ملی در دست انجام است. ما به دنبال آن هستیم که این تخصص را تقویت کنیم. قرار است یک دوره دکترا هم در این رشته در دست برگزاری است. رسیدن به این موضوع زمانی ما را به هدف می‌رساند که به یک گفتمان تبدیل شود و به موضوع ملی گسترش یابد.  تصمیم گرفته‌ایم در سال جاری همایشی را در سطح ملی به عنوان اقتصاد دفاع برگزار کنیم.

وی افزود: همین جا از دوستان دعوت می‌کنم که در باب موضوع همایش آتی اسفندماه مقالات را تا ۲۰ آذرماه ارسال کنند. در واقع هدف شکل گیری شبکه نخبه‌ای در این موضوع است. تصمیم گرفته شد سلسله همایش‌هایی را در این باره برگزار کنیم که این همایش امروز از اولین همایش‌های سلسله‌ای است.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اقتصاد، دفاع اقتصادی و اقتصاد مقاومتی یک لفاظی نیست. به دنبال روش‌ها و قواعد اقتصادی در حوزه دفاع هستیم. به دنبال آن از علم اقتصاد در خدمت اداره بهتر دفاع بیشتر استفاده کنیم. امروز اقتصاد در استراتژی‌های امنیت ملی اهمیت زیادی پیدا کرده به قول آمریکایی‌ها امروز اقتصاد و خزانه داری در کانون امنیت ملی قرار گرفته. باید گفت که سهم اقتصاد در جنگ حال و آینده بیشتر خواهد شد. اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی اقتصادی یک ویژگی برجسته دارد. یعنی ادبیات دفاع در سیاست‌پردازی اقتصادی بسیار برجسته شده. اقتصاد مقاومتی دفاعی‌ترین سیاست اقتصادی است که ابلاغ شده است.

حسینی افزود: اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست یک مسیر و یک بستر است. مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که این اقتصاد مقاومتی یک الگوست. توفیق یک الگو در یک بخش مستلزم سازگاری آن الگو با سایر حوزه‌ها و یکپارچگی و درک سازگاری آن است. جنگ اقتصادی رو به افزایش است و نگاه یکپارچه به دفاع و اقتصاد ضرورت بیشتری یافته است. شناخت رابطه اقتصاد مقاومتی با الگوی حوزه دفاع اولویت یافته است. کسی که تعهد FATF را دنبال کرد هدف‌ش خدمت بود، ولی نگاه یکپارچه وجود نداشت و مشکل ایجاد کرد. یکی از مشکلات پژوهشی ما نپرداختن به حوزه ارتباط بین اقتصاد و دفاع است. یکی از کاستی‌ها ما فقدان نهاد در تولیت فصل مشترک اقتصاد و دفاع است.

وی با اشاره به گفتمان دفاعی و الگوهای اقتصاد مقاومتی، گفت: امروز جنگ اقتصادی راهبرد امنیتی دشمن شده است. آمریکا سابقه‌ای طولانی در استفاده از تحریم‌ها دارد. اولین بار بریتانیا و فرانسه را تحریم کرد و بعد از ۱۱ سپتامبر تحریم‌های مالی در استراتژی امنیت ملی آمریکا اهمیت زیادی پیدا کرد. دیکچنی در کتابش می‌نویسد بعد از سال ۲۰۰۰ تحریم‌های اقتصادی به یک سیاست‌گذاری مهم آمریکایی‌ها تبدیل شد، چرا آمریکایی‌ها به تحریم روی آوردند، چرا که پی بردند استفاده از قدرت نظامی از هزینه‌ها و مشکلات بی نصیب نمی‌ماند. به قول خودشان روی آوردن به تحریم‌های مالی کارآمدتر است.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: آنها به تحریم‌های مالی پافشاری خواهند کرد، چرا که از نظرشان این تحریم‌ها در ایران امیدوار کننده بوده باید گفت که جنگ اقتصادی علیه ما آغاز شده است، چرا دشمنان معتقدند که تحریم‌ها موثر بوده، آنها مطرح می‌کنند که تا قبل از سال ۲۰۰۰ فقط پنج درصد از تحریم‌ها کارآمد بوده ولی بعد از سال ۲۰۰۰، ۴۱ درصد از تحریم‌ها موثر بوده است. آنها معتقدند تحریم‌ها ما را وادار به پذیرش توافقات می‌کنند و روسیه را وادار می‌کنند که در موضوع کریمه کوتاه بیاید.

در بخشی دیگر از این همایش محمدرضا فرزین – رییس سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی - در باب موضوع نقش سازمان‌های بین‌المللی اقتصادی در هندسه قدرت جهانی و شیوه تعامل آنها ابتداعا به عناوین این سازمان‌ها اشاره کرد و گفت: سوال اساسی که در ذهن ما پیش می‌آید این است که الگوی حکمرانی اقتصادی که به آن فکر می‌کنیم چیست؟ آن استراتژیک که باید انتخاب کنیم چیست؟

وی اظهار کرد: گسترش منافع حاصل از جهانی شدن را حمایت کنیم و به دنبال ایجاد آن دسته از نهادهای حکمرانی جهانی باشیم که نسبت به سازمان‌های بین‌المللی کنونی چهره دموکراتیک‌تری داشته باشد. متاسفانه آمریکا توجهی به یک محیط جهانی دموکراتیک ندارد. محیط دموکراتیک جهانی یعنی ترتیباتی برای احترام به عقاید همه انسان‌ها.

فرزین گفت: برای حل مشکلات کشورمان در عرصه‌ بین‌الملل نیاز به اقدامات دسته جمعی داریم. باید تلاش کنیم که حضور ایران در تعاملات بین المللی را تقویت کنیم و دانش این نوع تعاملات را در جامعه افزایش دهیم. تقویت بنیادهای اقتصادی کشور با استفاده از رویکرد اقتصاد مقاومتی و تکیه بر منابع داخلی می‌تواند صورت بپذیرد. می‌توانیم با استفاده از ابزارهایی مانند سیاست‌های صنعتی، نظام‌های انگیزشی مناسب و پیگیری سیاست‌های مناسب در حوزه اقتصاد کلان در مقابل تهدیدات بایستیم.

رییس سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: منطقه گرایی در دهه‌های اخیر در حوزه‌های اقتصادی توسعه یافته است. به طور کلی در حال حاضر ۲۲۵ قرارداد منطقه‌ای فعال در WTO به ثبت رسیده است. توصیه می‌شود ایران از فرصت‌های منطقه بیشترین بهره را ببرد. بزرگ ترین تهدید علیه اقتصاد ایران آن است که اقتصاد ایران همپای سایر اقتصادها به خصوص اقتصادهای منطقه رشد نکند. کوچک شدن سهم ما در اقتصاد در یک دوره بلندمدت می‌تواند تهدیدات امنیتی – سیاسی و فرهنگی را تشدید کند.

در بخش دیگری از این نشست حسین دری – عضو هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) – با تاکید بر این که امنیت امر بسیار مهمی است همانند هوا برای انسان است، گفت: امنیت جزو رفاه عمومی است. گاهی بین دفاع و رفاه یک تقابل القاء می‌شود. در نگاه نئوکلاسیک این دیدگاه، دیدگاه منحرفی است که یکی را جایگزین دیگری کنیم که بگوییم یا رفاه یا امنیت. اگر شکل گیری توسعه انسانی و امنیت انسانی را دنبال کنیم می‌بینیم این دو هنگام پیشرفت به هم نزدیک خواهند شد.

عضو هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) ادامه داد: امنیت یک کالای لوکس و امنیتی نیست یک فعالیتی مولد است. اینها کالایی عمومی هستند. اگر در داخل کشور سازمان‌های دفاعی و وابستگان آن را در نظر بگیریم، می‌بینیم که دفاع در کشور ما دارای بخش وسیعی است. علم اقتصاد دفاع رشته‌ای از علم اقتصاد است اما با اقتصاد دفاعی متفاوت است، چرا که اقتصاد دفاعی یک علم نیست. آیا دفاع فقط مربوط به رفع تعرض می‌شود، خیر گستره دفاع مربوط به قبل، حین و بعد از تعرض است. تعیین مسائلی دفاعی با اقتصاددانی نیست با فرد ذی‌صلاحی است که در حوزه سیاست و استراتژی تصمیم گیری می‌کند و اقتصاددانان وعلم اقتصاد به او کمک می‌کنند.

دری گفت: در خیلی از دانشگاه‌ها در آمریکا و انگلستان و کشورهای مختلف به علم اقتصاد دفاع پرداخته می‌شود. مانند دانشگاه‌های هاروارد، پرتلند و هامبکینز آمریکا. باید بین اقتصاددانان و نظامیان یک همفکری ایجاد شود. اواخر جنگ این نیاز احساس شد و نطفه اولیه اقتصاد دفاع شکل گرفت. از سال ۷۰ مراکز علمی مانند دانشگاه جامع امام حسین (ع) به این موضوع پرداختند و گروه‌ها و کمیته‌های علمی به فعالیت‌های پژوهشی در این باره اهتمام ورزیدند. همچنین دروس و دوره‌های آموزشی در این باره ارائه شد. کتب‌های مختلفی چاپ شد و همایش‌های متنوعی برگزار شد.

وی در پایان تاکید کرد: اقتصاد دفاع در سطح جهانی بسیار شناخته شده است و بسیاری حیاتی و مورد نیاز است. البته هنوز در بخش دفاعی ما نادیده گرفته می‌شود. متاسفانه در برخی موارد در بخش دفاعی حوزه اقتصاد دفاع را به رسمیت نمی‌شناسند، چرا که این موضوع به دلیل برداشت نادرست است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.