• یکشنبه / ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ / ۰۹:۱۱
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 96061910460
  • خبرنگار : 71523

ماجرای اخراج ۱۰۰ نیرو از ستاره خلیج فارس صحت دارد؟

پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رییس جمهور

درحالی که قرارداد ۱۰۰ نفر از کارکنان ستاره نفت خلیج فارس در ۳۱ شهریورماه به پایان می‌رسد، این افراد که طبق تصمیم مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس باید برای طی کردن دوره آموزش به شرکت اویکو منتقل شوند، دست به اعتراض زده و خواهان استقرار در پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستند. اعتراضی که مورد قبول مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس نبوده و به گفته وی دلیل انتقال این افراد آماده نبودن پالایشگاه ستاره بوده و آن ها بعد از دو سال به پالایشگاه ستاره خلیج فارس باز خواهند گشت.

یکی از کارکنان معترض ستاره خلیج فارس در این راستا به ایسنا گفت: ما در سال ۱۳۹۲ در آزمون استخدامی شرکت کردیم. آگهی این آزمون در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری منتشر شده بود. سپس در برج هشت سال ۱۳۹۵ دعوت به کار شدیم. از آن زمان تاکنون مشغول به کار هستیم و قرار شد یک دوره آموزشی شش ماهه برای ما برگزار شود. طبق نامه مدیرعامل وقت پالایشگاه ستاره خلیج فارس دوره آموزش ما در ۳۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ تمام شد و طبق این نامه قرار شد تا پس از این تاریخ وظایف مشخصی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ما تعریف شود.

وی افزود: مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس از چند ماه گذشته تغییر کرد و طبق تصمیم مدیرعامل جدید قرار شد از اول مهرماه جاری برای کار به اویکو برویم که این موضوع خلاف قانون است، زیرا ما در آزمون استخدامی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس شرکت کردیم و طبق نامه مدیرعامل وقت دوره آموزشی ما تمام شده و طبق قانون تامین اجتماعی از تاریخ اتمام دوره آموزشی ما باید کارمند رسمی نفت ستاره محسوب شویم. سوال ما این است که قرار است طبق کدام قانون ما به شرکت اویکو منتقل شویم. پاسخی که به ما داده‌اند این است که ما را برای آموزش به این شرکت منتقل می‌کنند، اما این در حالی است که دوره آموزش ما طبق نامه مدیرعامل قبلی تمام شده است. از سوی دیگر حداکثر مدت زمان آموزش طبق قانون کار شش ماه است.

این نیروی معترض با اشاره به سابقه کار طولانی مدت  برخی افراد گفت: بسیاری از ما سابقه کار هفت ساله داریم و اصلا نیازی به شرکت در دوره‌های آموزش نداریم. البته موضوع آموزش حین کار فرق دارد و ممکن است فردی ۳۰ سال حین کار آموزش ببیند. طبق گفته‌های مدیرعامل جدید قرار است ما به اویکو منتقل شویم و تا پایان ۱۳۹۸ در این شرکت فعالیت کنیم. قرارداد ما نیز به این شرکت منتقل خواهد شد. ما برای گرفتن حق‌مان به وزارت نفت، مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری‌ها، استانداری و هر جای دیگر که لازم باشد می‌رویم. سوال ما این است که قرارداد نیروهایی که به اویکو منتقل می‌شوند چه می‌شود. طبق آزمونی که برگزار شد قرارداد ما باید با پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس باشد. باید برای ما مشخص شود طبق کدام قرارداد قرار است به شرکت اویکو منتقل شویم و چرا با وجود این که برخی از نیروها سابقه زیادی دارند باید به اویکو منتقل شوند. حتی نیرویی که سابقه کاری هم ندارد مدت هشت ماه است که تحت آموزش قرار دارد. ضمن این‌که بعد از این‌که دوره آموزش تمام شده مجدد از ما آزمون گرفته شده و همه ما در این آزمون پذیرفته شده‌ایم و همه این فرآیند توسط مدیرعامل قبلی مورد تایید قرار گرفته است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ بسیاری از ما در جایی مشغول به کار بودیم. اما طبق قول و قراری که به ما داده شد و برای حضور در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به اینجا آمدیم. ما دنبال اعتصاب و جو منفی نیستیم فقط حق‌مان را می‌خواهیم. حدود یک هفته پیش در روز جمعه و به صورت شفاهی به ما اعلام کردند باید به اویکو برویم و از فردای آن روز  از ورود ما به پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس جلوگیری شد. ما اعتراض کردیم و اعلام کردیم طبق قرارداد باید در نفت ستاره بمانیم. احتمالا قرارداد ما از ۳۱ شهریورماه با مشکل مواجه شود و یا اخراج می‌شویم و یا باید به اویکو برویم.

پاسخ مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به نیروهای معترض

این مباحث از سوی کارکنان درحالی مطرح می شود که مرتضی امامی، مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در یک نشست خبری درمورد انتقال کارآموزها به اویکو گفت: این موضوع کاملا روشن و قانونی است. پروژه ستاره خلیج فارس برای دوران بهره‌برداری نیاز به نیرو دارد و نیروهایی که اکنون به اویکو منتقل می‌شوند در اینده نیروی ستاره خواهند بود.

وی با بیان این که در پروژه ستاره خلیج فارس بهره‌بردار نیز خودمان خواهیم بود، تصریح کرد: نیروی بهره‌بردار باید کارمند ستاره باشد. در سال ۹۲ فراخوانی برای جذب نیرو در ستاره خلیج فارس در روزنامه‌ها داده می‌شود و ۶۰۰۰ نفر در آزمون شرکت می‌کنند که ۴۰۰ نفر آنها پذیرفته می‌شود، در حالی که طبق چارت ستاره نیازمند ۱۱۰۰ نیروی بهره‌بردار است و مشخص نیست که چرا فقط ۴۰۰ نفر گزینش می‌شوند.

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ادامه داد: با این حال ۴۰۰ نفر مذکور در آن سال بلاتکلیف شده و تماسی با آنها گرفته نمی‌شود. آنها هم اعتراض می‌کنند، اما اعتراض آنها به جایی نمی‌رسد و ستاره به آنها اعلام می‌کند اگر دنبال کار می‌گردید بروید در بخش نگهبانی یا آتش‌نشانی که مشخص است که برای آنها برنامه‌ای نداشتند. در نهایت به ۹۷ نفر آنها گفته می‌شود در سازمان نفت ستاره مشغول شوند و تا زمان بهره‌برداری آموزش ببینند. در آن زمان هنوز هیچ چیز در پالایشگاه آماده نبود.

امامی با بیان این که دوره آموزش یک سال و نیم است، افزود: بعد از این که دوره تئوری یک سال و نیمه آموزش تمام شد افراد باید در پالایشگاه دوره ببینند و بعد مشغول به کار شوند که این فرآیند به طور کلی سه سال زمان نیاز دارد.

وی در مورد مباحثی مبنی بر این که در سال های قبل عضو هیات مدیره ستاره خلیج فارس بوده و در جریان تصمیم‌های اخذ شده قرار دارد، توضیح داد: من در سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۴ عضو هیات مدیره ستاره خلیج فارس بودم و از آذرماه ۱۳۹۵ تاکنون رییس هیات مدیره هستم، اما در آن زمان در جریان این تصمیمات نبودم.

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با تاکید بر این که سابقه کار با موضوع راهبری پالایشگاه تفاوت دارد، گفت: کارفرما عوض نشده است. قرارداد این کارآموزها با ستاره ۳۱ شهریورماه تمام می‌شود. در نیمه سال ۱۳۹۶ گروه بهره‌بردار خواهیم داشت و به اویکو اعلام کردیم همه نیروهای خود را به ما بدهد. ما در پایان سال ۱۳۹۸ باید ۱۱۰۰ نیرو جذب کنیم که این نیروها باید حتما آموزش عملی دیده باشند.

وی در مورد اخراج کارآموزها از ستاره خلیج فارس، توضیح داد: این ۹۸ نفر در تیرماه تقاضای برگزاری جلسه با من را داشتند که من قبول کردم و گفتم این شرایط و اقتضای کار است. گفتم در حال حاضر ستاره سازوکار لازم برای اسکان شما را ندارد، اما این افراد از فردای آن روز سرکار نرفتند و داخل کانکس نشستند. ما به آنها اعلام کردیم اگر قرار است به جای کارکردن در اینجا استراحت کنید بهتر است به خانه‌هایتان بروید. این افراد روز رای اعتماد آقای زنگنه جلوی استانداری تجمع کردند. اگر تعصب داشتند این کار را می‌کردند؟

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ادامه داد: نمی‌شود هم حقوق بگیرند هم کار نکنند و هم تهمت مدیر نجومی بگیر و اخراج ۱۰۰ کارمند را به من بزنند. ما در ابتدا از آنها خواهش کردیم اما آنها اقدام به ایجاد جوی علیه دولت کردند. آنها کارمند اویکو تلقی می‌شدند و برای ورود به ستاره کارت نداشتند. روز جمعه اویکو آماده بود این افراد بروند و فیس تعریف کنند اما آنها شنبه آمدند و گفتند ما به اویکو نمی‌رویم.

امامی تاکید کرد: کسی که باید تعهد بگیرد ما هستیم تا مطمئن شویم این نیروها بعد از این‌که در اویکو آموزش دیدند به ستاره بیایند زیرا ما خودمان بهره‌بردار هستیم و از هیچ جا به جز اویکو نمی‌توانیم نیرو جذب کنیم. حقوق این افراد چه در اویکو باشند و چه در ستاره تفاوت چندانی ندارند.

به گفته وی انتقال این نیروها به ایوکو بر اساس قراداد مشخصی صورت می گیرد و طبق این قرارداد با توجه به این‌که شرکت اویکو به عنوان راهبر پالایشگاه بعد از مرحله راه‌اندازی با شرکت نفت خلیج فارس قرارداد دارد، شرکت مذکور پذیرفت که نیروهای موجود خود را در پایان قرارداد و آغاز مرحله راهبری دائمی به هر تعداد و کیفیت که مدنظر شرکت نفت ستاره خلیج فارس باشد در اختیار این شرکت قرار دهد. زمان پایان قرارداد سال ۹۸ اعلام شد. همچنین مقرر شد تعداد ۱۱۰ نفر متقاضیان لیست اولویت دوم شرکت نفت ستاره خلیج فارس به شرکت اویکو معرفی و در قالب قرارداد پرسنلی از امکانات و اموزش‌های آن شرکت بهره مند شوند. تاریخ شروع دوره ۱۴ مردادماه است. به منظور اطمینان از کیفیت دوره آموزش، آزمون‌هایی به شکل ادواری برگزار و ضمن ثبت در پرونده آموزشی هرگونه جذب و ترفیعی بر آن اساس صورت خواهد پذیرفت. همچنین مقرر شد تعداد ۹۷ نفر نیروی فعلی بهره‌دار نیز از شرکت نفت ستاره خلیج فارس به شرکت اویکو منتقل تا در قالب قرارداد باآن شرکت ادامه فعالیت دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۳:۱۶

سپاس و تشکر از خبرگزاری ایسنا. ما الان ۴ساله درگیر نفت ستاره هستیم و تک تک مهندسین دارای سابقه کار با بیمه هستند. اقایون اویکو رو بهونه کردن و قصد نادیده گرفتن آزمون سال۹۲رو دارند

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۳:۳۵

صحبت های آقای امامی دروغه. ما یک هفته میخواستیم یه مسئول ببینیم باهاش صحبت کنیم هیچ کسی وقت نمی‌داد. آخرش مجبور شدیم وقتی شنیدیم ایشون میخوان بیان پالایشگاه دو ساعت زیر آفتاب بایستیم تا ایشون رو ببینیم. دوم اینکه آموزش بهانه هست، چون اولا ما کامل آموزش دیدیم و طبق نامه مدیر عامل قبل نیروی رسمی شرکت هستیم و اینکه اویکو یک روز هم آموزش به نیروهای خودش نمیده بعد میخواد به ما اموزش بده!؟؟!! خودتون قضاوت کنید. کار سختیه؟

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۹

با عرض سلام. من فقط میخوام بگم اگر صحبت های آقای امامی درست هست پس چگونه تیم مدیریت قبلی با گذشت 9 ماه هیچگونه مشکلی با ما نداشتند و یکباره تیم مدیریتی این آقا همه ی مشکلات رو متوجه شدند؟ اونم در بدو ورود!!!!

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۳:۵۰

سلام و عرض ادب. جناب آقای امامی! چنانچه از صحبت و حرفها و تهمت های خود اطمینان دارین و بر این باور هستین چرا حاضر نمی‌شوید در دادگاه در حضور قاضی عادل محاکمه شویم؟ ما که در مجلس آمدیم، بازرسی آمدیم، نهاد ریاست جمهوری آمدیم، چرا شما نیامدید حضوری بر ادعای خود صحه بگذارید؟ تا فیس کسی حذف نشد کسی به استانداری نرفت. تا همگی مارو به شرکت راه ندادین و تهدید نکردین کسی دست به دامان مجلس و تهران نشد. شما اگر کمی انصاف داشتین حداقل سخنرانی ضبط شده خود در بین افراد آزمونی رو گوش میدادین که بیان فرمودید به تصمیم اشتباه من برای فرستادن شماها به شرکت اویکو احترام بگذارید؟ مگر پروژه ملی و اداره سرمایه انسانی و مالی کشور جای تصمیمات غلط است؟ تا کی تصمیمات غلط و منافع گروهی خاص باید دامان این کشور و ملت شهید پرور و این نیروهای آزمونی و بسیجی رو بگیره؟ ما وظیفه ای جز فرمانبری رهبری معظم له، امام خامنه ای نداریم که وظیفه خود میدانیم طبق فرمایشات اماممان در مقابل ظلم و خطا ایستادگی کنیم و فرمان آتش به اختیار گروه سیاسی فرهنگی این لشکر مخلص خدا نیروهای بسیجی فدائی امامشان را بعد از کسب اجازه به اجرا بگذاریم. و من الله توفیق.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۳:۵۴

سلام. من یکی از کارمندای پالایشگاه نفت ستاره هستم که با آزمون رسمی وارد سیستم بهره‌برداری شدم. گلایه‌ام از اقای امامی اینه که چرا اینقدرراحت دروغ میگن؟ ما تقاضای جلسه کردیم ولی ایشون به هیچ وجه قبول نکردن و نیامدن. ایشون هیچ گونه ارزیابی ازما نداشتن. نمیدونن که وظایف نفرات شرکت پیمانکار رو هم ما داریم انجام میدیم. واقعا متاسفم برای همچین مدیری.

avatar

همین مدیر عامل نجومی بگیر زندگی و آینده 100 جوان و خانواده را نابود کرده. تمامی حرفای مدیر عامل دروغ است. ما طبق همیشه وظیفه خود را انجام می‌دادیم ولی حراست به دستور ایشان از ورود ما جلوگیری کرد... از مسئولین نظام جمهوری اسلامی خواهشمندیم پیگیری کنند...

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۴:۱۲

اقای امامی که رییس هیات مدیره بودن چطور میتونن ادعا کنن که از تصمیمات هیات مدیره و مدیرعامل قبل خبر نداشتن و الان ادعا میکنن که مدیر خوبی هم هستن؟ برای ما دروغهای ایشون کاملا واضحه. ما فقط دنبال حقی هستیم که ایشون از ما ضایع کردن. ایشون حاضر نشدن جلسه بزارن با ما و کاملا هم غیرقانی میخوان اینده ما ۱۰۰نفری که با گذروندن هفت خان استخدامی جذب شدیم رو از بین ببرن. هستن نفراتی که با پارتی وارد سیستم شدن، چرا برا اونا همه چیز عالیه و درگیر این مسایل نکردنشون؟ آقای امامی پارتی ما خداست. فکر کردین با این کارا کجا رو میخوان بگیرین؟

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۴:۴۲

سلام. من از نفرات بهره‌بردار شرکت نفت ستاره هستم که با ازمون وارد سیستم شدم. بخدا اقای امامی هیچ وقت باماجلسه ای نزاشته فقط یه بار جلو شرکت رفتیم باهاش صحبت کنیم که خیلی بد صحبت کردن و کلی هم بدوبیراه به ماوخودشون دادن فهش دادن و اهانت کردن حتما منظورشون ازجلسه این بوده.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۴:۴۸

سلام. منم از نیروهای شرکتم که با آزمون استخدامی وارد شدم. اقای امامی اگه یه ارزیابی می‌کرد متوجه میشد که ماها کار نفرات پیمانکار (ایکو) رو هم داریم انجام میدیم و توی این مدت هیچ کانکسی نداشتیم. فقط تنها کانکسی که بوده توی واحد۱۸ بوده. نمیدونم چجوری اقای امامی به عنوان مدیرپالایشگاه همچین صحبتی کرده واقعا ایشون مدیرخوبیه؟ ایشون ازوقتی که اومدن دقیقا چیکار کردن؟؟؟

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۴:۵۴

آقای امامی ادعا دارن که مدیرخوبی هستن و به فکر این صنعت و مردم هستن. ایشون عملا هم ثابت کردن با از بین بردن اینده ۱۰۰ نفرجوان تحصیل کرده که چند سال منتظر موندن و برا جایی که هستن زحمت کشیدن انسان خیرخواهی هستن. آفرین به شما مدیر نمونه حقوقایی که گرفتین حقتون بوده نوش جان.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۴:۵۵

با سلام. ما نیروهای آزمونی پایین‌ترین حقوق را در پالایشگاه می‌گیریم که حقوق مان از نفرات حراست هم پایین‌تر است. تقریبا 30 درصد حقوق پرسنل پارتی دار حقوق می گرفتیم و اعتراضی هم نداشتیم. کانکس مذکور حداکثر ظرفیت 10 نفر را دارد، در صورتیکه ما 70 نفر بودیم. از آن کانکس فقط جهت تعویض لباس و خوردن آب و گذاشتن کلاه ایمنی، کفش و دستکش استفاده می شود و انصاف نیست آقای مدیرعامل بگوید آنجا نشسته بودند. در آن کانکس فقط و فقط سه عد میز است. چگونه هفتاد نفر در آنجا می توانند بنشینند؟! در ضمن در حال حاضر آن کانکس تحویل شرکت اویکو شده است و برخی از همکاران لباس خود را در دستشویی عوض می کردند.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۵:۱۰

یک سوال از شخص مدیر عامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس: بسیاری از نفرات پرسنل آزمونی که شرکت به بهانه کم تجربگی اصرار به دو سال آموزش آنها دارد، سابقه کار مرتبط بسیار بیشتری نسبت به دو سال دارند و مدارج علمی بسیار بالایی دارند ( مستندات قابل ارائه میباشد) به طوری که می‌توان ادعا نمود که در بسیاری از موارد دست بالا را در مقابل با شرکت اویکو دارند. حال این سوال پیش می‌آید که آقای مدیر عامل آگاهی قبلی از سوابق درخشان این نفرات داشته اند یا به صورت یک پیش داوری و تصمیم کور کورانه اقدام به انجام این عمل عجیب نموده اند ؟!!!

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۹:۰۴

سلام. ما آمدیم کار کنیم و آرزمونه پالایشگاه زودتر رو به راه شه. کلی آقایون مشکل دارن. ما میریم اویکو واسه آموزش نه دوسال بلکه 30 سال. ما کل زندگیمون تو آموزشی هستیم ولی اینا میخوان ما رو بفرستن اویک تا جای خودشون باز شه و آشناهای خودشونو بیارن. قرارداد نفت ستاره باشه ما رو 30 سال بفرستن آموزش. چرا بدون هیچ نامه تعهد فقط زبونی دارن میفرستن که فردا بگن خودشون رفتن؟

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۴

جناب آقای مرتضی امامی! در ابتدا سلامی دارم خدمت جنابعالی نه از موضع قدرت بلکه از موضع ضعف. بله ضعفی که امثال جنابعالی در وجود جوان 30 تا 35 ساله با قدرت طلبی خود ایجاد کرده اید. البته حق دارید چون شما از نسلی هستید که از سن 20 سالگی با سواد دیپلم و یا سیکل بدون دغدغه و مشکل بر سر قدرت نشته اید و تا لب گور بر آن چنبره زده اید و نمیخواهید قبول کنید که این جوانان هستند که به قدرت طلبی شما دامن زده‌اند، چرا که همیشه وقتی دستور نا به حقی داده اید بدون مخالفت پذیرفته شده است.... ولی اینو بدونید جوانان نفت ستاره برای گرفتن حقشون از شما با تفکر دیکتاتوریتون تا آخر ایستاده اند و اینم مطمئن باشید به حق خودشون خواهند رسید.... والسلام