• چهارشنبه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۱:۲۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 96062212619
  • منبع : نمایندگی کرمان

اجرایی شدن طرح نجات در همه مناطق حاشیه‌نشینی کرمان

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان با قدردانی از همکاری همه دستگاه‌ها در اجرای طرح نجات در کرمان گفت: طرح نجات پایانی ندارد و باید این کار در دیگر مناطق حاشیه‌ای شهر انجام شود و در نقاطی که کار کرده‌ایم، باید جهت دیگری در فعالیت‌ها را دنبال کرده و کارگاه‌های خرد برای اشتغال بهبودیافتگان این مناطق اجرا شود.

«زهرا موسی‌پور» در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا، درباره اجرای طرح نجات در کرمان اظهار کرد: این طرح پس از انجام مطالعات در مناطق مورد نظر، در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در دو منطقه از حاشیه شهر کرمان به اجرا در آمد.

وی افزود: کارگروه‌های مختلفی از جمله ترک و بهبودی، کارگروه آموزش، فرهنگ و هنر، کارگروه مشارکت‌های مردمی و تسهیلات و ... در طرح نجات تعریف شده و دستگاه‌های اجرایی مختلفی در هر کدام از کارگروه‌ها وظایفی به عهده دارند.

موسی‌پور با بیان این‌که معتقدیم در حاشیه‌ها با مجموعه‌ای از مشکلات مواجه هستیم و مشکل ما در حاشیه شهر فقط اعتیاد نیست بلکه بی‌سوادی، نداشتن تعلق و ... را هم شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: اخیراً اجرای تئاتر خیابانی در مناطق حاشیه شهر را سفارش داده‌ایم که محتوای آن مسائل آسیب‌های اجتماعی است و این تئاتر بحث مهاجرت از روستا به شهر، بیکاری، اعتیاد و تبعات بعدی را نشان داده و در پایان راهکار ارائه می‌دهد و این تئاتر محتوای مورد احتیاج مردم را بیان می‌کند.

باید روستاها از خدمات رفاه اجتماعی برخوردار باشند

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: شاید یکی از بهترین اقدامات این باشد که کاری کنیم روستاهای ما دارای خدمات رفاه اجتماعی باشند، روستاهای ما آباد و سرشار از انرژی باشند و حاشیه‌نشینان به روستا و اصل خودشان برگردند.

وی با اشاره به کارهای انجام شده در طرح نجات در حاشیه شهر کرمان افزود: در مطالعه‌ای که از خانوارهای این مناطق صورت گرفت مشخص شد اکثر خانواده‌های ساکن در این مناطق درگیر اعتیاد هستند. از این‌رو در نخستین قدم در زمینه ترک و بهبودی آنها اقدام کردیم.

موسی‌پور اظهار کرد: هم‌چنین نسبت به شناسایی فرزندان بازمانده از تحصیل اقدام کرده و به خانوارهایی که نیاز داشتند، در زمینه پرداخت کمک هزینه تحصیل و تهیه سرویس مدارس برای نقاط دورتر تلاش کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مناطق اجرای طرح به صورت گردشی حضور دارد و کودکان این مناطق در کنار خودروی در نظر گرفته شده کانون حضور یافته، کتاب دریافت و نقاشی کرده و از برنامه های آن استفاده می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: در کارگروه مشارکت های مردمی و تسهیلات در زمینه مهارت‌آموزی زنان و مردان فعالیت و مرکز شماره 6 فنی و حرفه‌ای برای این کار در نظر گرفته شده و 150 نفر تاکنون آموزش‌ها را در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی دیده‌اند و آماده همکاری با بخش خصوصی هستند که این مسأله به اجرای طرح نجات کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که بیشتر مهارت‌آموزان زنان هستند، افزود: از مردان مناطق زیرپوشش طرح درخواست می‌کنیم برای دریافت این آموزش‌ها مراجعه کنند. چون وقتی فردی از اعتیاد پاک و مشغول به کار شده و دستش در جیب خودش باشد، ماندگاری او بهتر خواهد بود.

موسی‌پور با بیان این‌که در کارگروه عمرانی و کالبدیِ طرح نجات، منطقه مجاز مشخص شده و بحث مالکیت افراد تعیین تکلیف شده و طرح تفصیلی شهرک صنعتی مشخص است، تصریح کرد: در شهرک صنعتی، کوره‌های آهک‌پزی در محلی هستند که اطراف آن جمعیت است و کارگروه اعلام کرده طی مدت معیّن باید این کوره‌ها از منطقه خارج شوند که در این صورت سلامت مردم تأمین شده و شهرداری می‌تواند در این محل پروژه ای اجرا کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: با همکاری خیریه کوثر مشیز، مرکز توانمندسازی زنان در شهرک صنعتی احداث خواهد شد که زمین این مرکز را معاونت عمرانی استانداری در اختیار قرار داده است.

وی با اشاره به فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در اجرای طرح نجات گفت: مسجد از قدیم کانون مورد احترام مردم بوده و هر چه مساجد در مناطق حاشیه شهر بتواند به محل رفت و آمد مردم تبدیل شود، می‌توان برنامه‌ها را بهتر اجرا کرد.

موسی‌پور افزود: هم‌اکنون امام جماعت مستقر در مساجد محلات مورد اجرای طرح نجات حضور دارد و برنامه‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و ... توسط 6 کانون مساجد اجرا می‌شود هم‌چنین طرح‌های بسیج سلامت و دیگر فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در این مکان‌ها ارائه شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 94 وزارت بهداشت و درمان مجوز هشت مرکز «دی‌آی‌سی» را در کشور ارائه کرده که دو مورد در حاشیه کرمان ایجاد شده هم‌چنین هم‌اکنون در شهرک صنعتی مرکز دندانپزشکی تخصصی داریم.

موسی‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: باید برای نوجوانان برنامه داشته باشیم و اگر انرژی این بچه‌ها با ورزش و فعالیت‌های سازنده تخلیه نشود، به سمت فعالیت‌های نامناسب می‌روند، از این‌رو یکی از کارهایی که در طرح نجات در حاشیه شهر انجام می‌شود، فعالیت‌های ورزشی است.

32 نقطه آلوده حاشیه شهر پاکسازی شده است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با بیان این‌که با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر 32 نقطه آلوده در حاشیه شهر پاکسازی و 763 نفر تحت‌عنوان خرده‌فروش و معتاد متجاهر پرخطر جمع‌آوری شده‌اند، افزود: طرح سفیر سلامت از سوی دانشگاه علوم پزشکی در شهرک پدر اجرا و مرکز توانمندسازی زنان بی‌خانمان در هوانیروز برای نگهداری بانوانی که بعد از ترک، خانواده پذیرای آن‌ها نیست، فعال شده است.

موسی‌پور اظهار کرد: در اجرای طرح نجات تعدادی خانه برای افراد بی‌خانمان با همکاری نهادهای مختلف ایجاد شده و در کنار نگهداری فرد، آموزش مهارت نیز وجود دارد و مشاوره دریافت می‌کنند و به‌طور ویژه برای زنان مبتلا به ایدز که بدون سرپناه هستند، مرکزی در قائم‌آباد در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: برای نگهداری زنان و مردان آسیب‌دیده، نیاز به گرمخانه‌ها بود که این مراکز نیز با همکاری شهرداری در سطح شهر راه‌اندازی شده است.

نیازمند راه‌اندازی بازارچه‌های محلی دائمی هستیم

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با اشاره به مشکلات طرح نجات تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در طرح نجات داریم و چند مرتبه به شکل مقطعی برطرف شد اما هم‌چنان دغدغه ماست، عرضه و فروش محصولات بانوان بهبود یافته است و باید بازارچه های محلی به این منظور راه‌اندازی شود و نیاز به فروشگاه و نمایشگاه دائمی داریم که علاوه‌بر محصولات بانوان بهبودیافته، می‌توان تولیدات صنایع‌دستی جوانان فعال را به فروش گذاشت.

وی با اشاره به اهتمام ویژه استاندار به طرح نجات و رصد فعالیت دستگاه‌های دخیل در طرح خاطرنشان کرد: با دستور استاندار باید طرح نجات امسال در همه مناطق حاشیه شهر کرمان اجرا شود.

موسی‌پور اظهار کرد: بخش عمده‌ای از اجرای طرح نجات، کارهایی است که توسط سازمان‌های مردم نهاد صورت گرفت و هفت سمن در شهرک صنعتی و حدود پنج سمن در الله‌آباد همکاری داشته اند و معتقدیم باید بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد را جدی گرفت، چون به خوبی می‌توانند کار کنند.

وی در ادامه با بیان این‌که در مهرماه امسال دفاتر تسهیل‌گری را در مناطق حاشیه‌نشین با هدف شناسایی، تسهیل‌گری، کمک به ترک و بهبودی و اشتغال ایجاد خواهیم کرد، تصریح کرد: خوشبختانه با اجرای طرح نجات، دستگاه‌های مختلف و وزارتخانه‌ها پای کار آمده و مقدمات و امکانات مورد نیاز را فراهم می‌کنند به طوری‌که در حوزه خدمات روبنایی احداث پروژه‌های متعددی از جمله سالن ورزشی، مرکز فرهنگی، کتابخانه و ... را طی سال جاری در مناطق حاشیه شهر در دستور کار داریم.

کرمان، استان پیشگام در مبارزه با توسعه حاشیه‌نشینی است

وی با اشاره به کارگروه امنیت قضایی خاطرنشان کرد: اقدام استاندار، شورای تأمین و مسئولان استان کرمان در رفع تصرف اراضی دولتی، کرمان را به استان پیشگام در حوزه مبارزه با توسعه حاشیه‌نشینی تبدیل کرد و اگر این اتفاقات نیفتاده بود اکنون ده‌ها شهرک صنعتی در اطراف شهر داشتیم.

موسی‌پور تصریح کرد: در این راستا از سطح 2466 هکتار اراضی دولتی در استان رفع تصرف شد که در واقع از تشکیل حاشیه‌هایی که کلونی از آسیب‌های اجتماعی است، جلوگیری شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح نجات، طرح تعامل میان دستگاهی بوده و وظایف دستگاه‌های مختلف در منطقه مورد نظر به‌صورت ویژه اجرا شده و طرح هم‌افزایی میان دستگاه‌ها بوده و مدیران کل و روسای ادارات به اجرای آن کمک کردند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان با قدردانی از همکاری همه دستگاه‌ها در اجرای طرح افزود: طرح نجات پایانی ندارد و باید این کار در دیگر مناطق حاشیه‌ای شهر انجام شود و در نقاطی که کار کرده‌ایم، باید جهت دیگری در فعالیت‌ها را دنبال کرده و کارگاه‌های خرد برای اشتغال بهبودیافتگان مناطق اجرا شود.

وی در ادامه با بیان این‌که باید از سوی دیگر روستاها و شهرهای میانی ما آبادتر از گذشته شده و رونق یافته و افرادی که مهاجرت کرده‌اند، به موطن اصلی خود بازگردند، تصریح کرد: با دستور مقام معظم رهبری، سران سه قوه مأموریت یافته‌اند در کاهش آسیب‌های اجتماعی کار فوق‌العاده انجام بدهند و مسئولان استان کرمان با همت استاندار پای کار آمده و اقدام کردند.

موسی‌پور خاطرنشان کرد: هماهنگی و همگامی دستگاه‌ها مهم است و اگر هر دستگاه تلاش دیگری را خنثی بکند، به جایی نمی‌رسیم و معتقدم علیرغم کارهای صورت گرفته، هنوز از همه ظرفیت‌ها استفاده نشده و پتانسیل‌های فراوانی برای انجام کار وجود دارد.

گفت‌وگو از «فاطمه افضلی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.