• چهارشنبه / ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ / ۰۰:۱۴
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 96062816565
  • خبرنگار : 71536

"بانوان در ورزشگاه‌" از نگاه رییس فدراسیون فوتبال/ تاج‌ِ سر یا بار دوش؟

مهدی تاج

نمی‌توان گفت که جریان اجتماعی پیگیر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ظرف یک ماه یا دو ماه گذشته به وجود آمده اما این بار به نظر می‌رسد مردان هم در کنار مدعیان سابق این موج، محکم‌تر از گذشته خواهان حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها هستند. براستی رییس فدراسیون فوتبال ایران با اظهارنظرهای پراکنده و بعضا شاز خود که خلاف سیاست علنی وزارت ورزش و جوانان و افکار عمومی است، در کجای این ماجرا قرار دارد؟

به گزارش ایسنا، اشتباه نرم‌افزاری در سامانه بلیت فروشی بازی تیم ملی ایران و سوریه و به دنبال آن ممانعت از حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی، در شرایطی که بانوان سوری در همین بازی از تیم‌شان حمایت کردند، باردیگر آغازگر موجی شد که از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حمایت می‌کند. حمایت بانوان سوری از ملی‌پوشان کشورشان در ورزشگاه آزادی، در شرایطی که بانوان ایرانی با وجود داشتن بلیت پشت درهای "آزادی" ماندند، این بار حمایت مردان از زنان را هم به دنبال داشته است. حامیان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، همصدا با برخی نمایندگان مجلس و مسوولان وزارت ورزش مصرتر از گذشته اصرار دارند که این موضوع این بار دست به فراموشی سپرده نشود. 

هر ایرانیِ طرفدار ورزش و خواهان برابری در جامعه، سوالات متعددی درباره چرایی عدم حضور بانوان در بازی‌های ورزشی را در ذهن دارد که تاکنون پاسخ‌های متناقضی را درباره این موضوع از مسوولان مختلف ورزشی دریافت کرده است.

تاکید بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را می‌توان از دو منظر قابل بررسی دانست. نخست تاکید مقامات و روشنفکران برای ایجاد حس برابری میان مردان و زنان در استفاده از فضاهای مهیج ورزشی و دوم تاکید نهادهای بین‌المللی ورزشی برای اعطای میزبانی با پیش شرط برابری جنسیتی برای حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها.

در سال‌های گذشته و به خصوص در گرفتن میزبانی رویدادهای ورزشی، نهادهای بین المللی‌ به دلیل عدم حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه‌ها، خواسته فدراسیون‌های ورزشی ایران برای دریافت میزبانی رویدادهای جهانی و آسیایی معتبر ورزشی را رد کرده‌اند و نوبت به بررسی مسائل دیگر نرسیده است.

با این شرایط بنظر می‌رسد به نتیجه رساندن این معضل حداقل بلحاظ عرفی و  اجتماعی در جامعه بین‌المللی برای ورزش ایران اعتبارساز باشد.

مقامات چه می‌گویند؟

مسئولان و مقامات دولتی به طور کاملا شفاف و صریح بر حضور بانوان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها تاکید دارند. آخرین اظهارنظر در این باره هم مربوط به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و نزدیک‌ترین فرد به حسن روحانی است. او اواخر هفته گذشته و در همایش جوانان و توسعه و تعالی ایران با تاکید بر توجه به خواسته‌های بانوان مبنی بر حضور در امکان ورزشی گفت: "جمعیت جوان به دنبال ورزش و اوقات فراغت مطلوب است و این‌که فکر کنیم اگر زنان به ورزشگاه نروند، کار خیلی مهمی انجام داده‌ایم، این‌گونه نیست، بلکه با این کار جلوی یک خواسته و مطالبه درست را گرفته‌ایم. باید حتما برای مطالبات و خواسته‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود تا آن‌ها را تحقق بخشیم، چراکه نمی‌توان مطالبات مردم را سرکوب کرد".

مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان نیز علنا از حامیان حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست. او در صبحت‌های خود به طور مکرر به پیگیری این خواسته پرداخته اما هنوز موفق به شکستن تابوی حضور بانوان در یک بازی فوتبال نشده است. او با بیان اینکه خوشبین به حل مشکل حضور بانوان در ورزشگاه‌ها است، می‌گوید، "اگر بخواهم شفاف جواب بدهم، باید بگویم بله؛ احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها زیاد است".

تاج، نقطه مقابل معاون اول و وزیر

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال از آن جمله افرادی است به عنوان رییس فدراسیون فوتبال هنوز موضع رسمی و مشخصی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اتخاذ نکرده است. او اخیرا به هر جمعی که رفته درباره موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها، ساز همان تفکر را زده است. یک بار در کنار وزیر ورزش دم از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها می‌زند و بر لزوم حضور آن‌ها - البته با حفظ شرایط ساختاری - تاکید می‌کند، یک بار هم در جمع موتلفه‌ای‌ها تاکید می‌کند که اولویت جامعه و بانوان ما حضور در ورزشگاه‌ها نیست و فعلا نمی‌توان اجازه حضور آن‌ها به ورزشگاه را داد.

موج اخیر حمایت از بانوان از بازی‌ تیم ملی ایران مقابل سوریه آغاز شد. اشاره بانوان به صورت مشخص به تماشای فوتبال است. وقتی انحصار تماشای فوتبال توسط مردان شکسته شود، برای بقیه ورزش‌ها هم مشکلی وجود ندارد. مهدی تاج بعد از بازی با سوریه اظهاراتی داشته که در تناقض با خواسته زنان، معاون اول رییس جمهور و وزیر ورزش بوده است.

آخرین اظهارنظر او این شائبه را به وجود آورده که او خواهان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نیست و تلاشی هم برای این کار نداشته است.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال روز دوشنبه هفته جاری در جلسه کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی، درباره حضور بانوان در استادیوم‌ها، گفت: "همانطور که قبلا گفته‌ام، ساختار ورزشگاه‌های ما مناسب پذیرش بانوان نیست. ضمن این که این امر در حال حاضر اولویت بانوان و جامعه هم نیست".

تاج درحالی از اولویت‌های بانوان سخن گفته که زنان نظری برخلاف نظر او دارند. آن‌ها همزمان با اظهانظر تاج، بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی به اولویت خود که حضور در امکان ورزشی است تاکید کرده‌اند.

عجیب‌تر از این اظهارنظر، صحبتی بوده که رییس هیات فوتبال مشهد به نقل از فدراسیون فوتبال داشته است. برای دیدار افتتاحیه ورزشگاه امام رضا (ع) به جز دو عضو زن شورای شهر مشهد از 13 عضو دیگر این شورا دعوت رسما دعوت به عمل آمد تا به ورزشگاه بروند. مهدی برادران، رییس هیات فوتبال خراسان رضوی درباره دلایل دعوت نکردن از اعضای شورای شهر مشهد به ایسنا گفته بود که "این سیاست فدراسیون فوتبال است". "ما از تهران هم که پرسیدیم، گفتند سیاست کلی فدراسیون فوتبال این است که در مسابقه‌ها باید این گونه رفتار شود. تعجب می‌کنم که خبرنگارها از این موضوع بی اطلاع هستند!".

تاج البته در واکنش به این موضوع خود را در کنار وزارت ورزش دید و گفت "فدراسیون هیچ اظهار نظری درباره ورود بانوان به ورزشگاه امام رضا (ع) نداشته است. ما خودمان در اینجا مهمان هستیم. سیاست ما درباره حضور بانوان در ورزشگاه همان سیاست وزارت ورزش و جوانان است".

با این حال تا به اینجا تاج تنها کسی بوده که از بین مقامات رسمی ورزشی همسویی خود با خواسته بانوان را نشان نداده و اکنون به نظر می‌رسد متهم ردیف اول در ممانعت با ورود بانوان به ورزشگاه‌هاست.

البته رییس فدراسیون فوتبال درباره حضور بانوان سوری در بازی تیم ملی با سوریه نیز گفته بود که "زمانی که سوری‌ها به ورزشگاه آمدند، ما آن‌ها را طبق قوانین بین‌المللی به ورزشگاه راه دادیم و مشکلی هم پیش نیامد." اما او درباره بانوان ایرانی نظر دیگری دارد. رییس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که چرا وقتی حضور بانوان سوری باعث ایجاد مشکل نشد، به بانوان ایرانی اجازه حضور در ورزشگاه ندادند؟ گفت، "این مساله‌ای است که باید بررسی شود... در حال حاضر از لحاظ ساختاری و فیزیکی آمادگی ورود بانوان را نداریم..."

با تمام این نظرات متضاد و مختلف رییس فدراسیون فوتبال، کمتر کسی وجود دارد که دچار سردرد و سرگیجه نشود.

آنچه روشن است، این است که هیچ همسویی از سوی رییس فدراسیون فوتبال با سیاست‌های وزارت ورزش در اظهارات "تاج" دیده نشده و فعلا او تنها فرد ورزشی است که رودرروی موضوع حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها ایستاده است.

به نظر می‌رسد معاون اول رییس جمهور و سلطانی‌فر پیش از اقناع نظر سایر مخالفان باید برای ثبات نظر "مهدی تاج" اقدام کنند. چرا که به نظر می‌رسد رییس فوتبال ایران هنوز رفتار و گفتار ثابت و قابل اتکایی نزدیک به سیاست‌های دولت درباره حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها ندارد و یا حداقل بیان نکرده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۰:۵۲

آقاي تاج تكليف ما و خودتون رو مشخص كنيد؟ به كدوم سازتون بايد برقصيم؟ حضور دو ورزشگاه به وقت برگزاري مسابقات ورزشي خواسته و اولويت ما است

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۱:۳۴

گزارش عالی بود. اقای تاج هر جا میره با توجه به فضای اونجا همون‌طور نظر میده. به خدا کفاشیان مقابل تاج خیلی مرده

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۸:۲۲

اولویت رو آقای تاج نباید تشخیص بده.رفتن به ورزشگاه باید برای همه آزاد باشه.خانمی که مثلاً فوتبال رو دوست داره خودش اولویت زندگیش رو تعیین میکنه که رفتن به ورزشگاه رو ترجیح میده.پس آقای تاج ، بعضی از مسئولان و ....نمیتونن برای مردم تعیین تکلیف کنن و نظر بدن.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۱۱

علي جان تامين امنيت يك ورزشگاه با مسئولاست. اگرخانمي بره ورزشگاه واتفاقي پيش بياد همون خانم اول از همه مدعي همه چي مي شه. پس لطفاً يك سويه به همه چي نگاه نكن الان نه امكانات ونه فرهنگ لازم براي اين كار تو جامعه وجود نداره

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۸:۳۵

می گه شرایط بایدفراهم بشه ،اگه شمائید100ساله دیگه هم فراهم نمیشه.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۰:۱۱

بنده بعنوان كسي كه 20 سال تو استاديومهاي ايران مي روم با قاطعيت حرف اقاي تاج رو تاييد مي كنم. ساختار استاديومهاي ايران مناسب ورود بانوان نيست. هركسي غير از اين نظري بده يا دنبال اهداف ديگريه يا تا حالا پاشو تو استاديوم نگذاشته. ضمنا واقعا اولويت بانوان ايران ورود به استاديوم ها نيست. واقعا چند درصد خانمها دنبال اين قضيه هستند؟ خداوكيلي منصف باشين. حداقل دوروبرتونو نگاه كنيد حتي دو درصد شايد نباشن. تازه همين مقدار اندك از خطرات ورزشگاهها اطلاعي ندارند وگرنه اونها هم مخالف مي شدن.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۲:۰۰

اگر اولویت 2 درصد مردم هم باشه، باید اجرایی بشه. قطعا جایی که فقط مردها باشن، چنین اتفاقی می افته؟ فرهنگ سازی یک روزه نمیشه. باید زمان داد.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۱:۱۴

آقایون چرا نظر خودتون و به جای نظر مردم جا می‌زنید. من دوست دارم بازی‌های پرسپولیس و کنار دخترم و همسرم تو استادیوم ببینم. شما شرایط و فراهم کنید ما مردم خودمون فضای استادیوم و درست می‌کنیم. نگران چندتا فحش تو استادیوم نباشید. خانواده‌ها تو خیابونا خیلی بیشتر از استادیوم فحاشی می‌بینن. اول جامعه رو درست کنید استادیوم درست میشه.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۴:۵۶

آقا سياوش چرا به جاي ملت حرف مي زنيد؟ ضمنا شما تاحالا پا تو استاديوم گذاشتيد كه داريد اينجوري غيرمنطقي حرف مي زنيد. خطرات ورود بانوان به ورزشگاهها خيلي بيشتر از چند تافحشه. فضا وامكانات ورزشگاه ها مناسب ورود بانوان نيست. اگر خداي ناكرده مشكلي پيش بياد آيا شما جواب مي ديد؟

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۱

بعضي ها جوري صحبت مي كنند كه انگار اقايون مجاز به رفتن به ورزشگاههاي بانوان هستند وفقط زنها نيستند. آقايون شما كاسه داغ تر ازآش نباشيد. قانون كاملاً عادلانه است . هركسي مسابقات جنس موافق خودرا مي تواند از ورزشگاه ببيند.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۱۵:۳۳

آي گفتي. دمت گرم. برام جالبه كه اين موافقان ورود دخترها به ورزشگاه حتي يك لحظه هم به اين موضوع فكر نمي كنند وخودشونو به اون راه مي زنند.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۳

تاج برای اینکه بتواند به ریاست در فدراسیون ادامه دهد نمیخواهد خود را مقابل مخالفین حضور زنان در ورزشگاه قرار دهد، به نوعی این موضوع را قربانی ادامه مدیریت خود کرده است

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۵

والا به خدا ما ها علاقه چنداني به ديدن بازيهاي مردان از نزديك نداريم هيچ كدوم از دوستان من و تمام كساني كه مي شناسم هم تمايلي ندارن خواسته هاي ما خيلي چيزهاي ديگست. اين موج جديدرو شما مردها راه انداختيد كه نمي دونم دنبال چي هستيد

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۶

عالی بود

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۵:۰۷

آقاي سياوش منظورت از ما خودمون درست مي كنيم چيه؟ شما به تنهايي چي كار مي خوايد بكنيد؟ اصلاً چرا از طرف مردم حرف مي زنيد. نظرات شخصي خودتونو به اسم مردم غالب نكنيد.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۶:۰۱

در شهرهای بزرگ مانند تهران دختران و زنانی که میخواهند به ورزشگاه بروند زیاد است، ما نباید نگاهمون به شهرهای کوچک باشد

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۱۵:۲۶

اصلا اين طور نيست. درصد خيلي خيلي كمي شايد باشن كه دوست داشته باشن استاديوم بيان. اونهايي هم كه دوست دارن بيشترش از سر كنجكاويه موقته. به شخصه از مادرم خواهرام، دوستان، فاميل، همكاران، زنان همكار، خانمهاي ارباب رجوع ، فضاهاي مجازي و.... از جامعه هاي اماري متفاوت پرس جو كردم. درصد كساني كه مي خوان برن مسابقات مردهارو از نزديك ببينن خيلي خيلي كمن. البته تمام دنيا همينجوره. امار اونها رو هم بررسي كنيد خواهيد فهميد.

avatar
۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۲۳:۰۶

باید بیان.چرا نیان.اگه بیان شاید حتی به فرهنگ فوتبال ما کمک کنه با تشکر ...