• چهارشنبه / ۵ مهر ۱۳۹۶ / ۱۱:۱۹
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 96070503123
  • منبع : نمایندگی همدان

ایسنا از لزوم ایجاد سیستم نوین باغداری گزارش می‌دهد؛

باغداری سنتی تهدیدی جدی برای تاکداران ملایری

باغ انگور محمد غفاری، باغدار نمونه ملایری

با توجه به پیگیری‌ها و تلاش‌های انجام شده، ملایر در آستانه ثبت به عنوان «شهر جهانی انگور» قرار گرفته است و مسئولان شهرستان از آماده و کامل بودن پرونده به منظور ثبت در سازمان جهانی فائو خبر می‌دهند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر شهرستان ملایر دارای 10 هزار و 400 هکتار باغ انگور است که از این رقم، 9900 هکتار آن بارور است و سالانه حدود 250 هزار تن انگور در سطح این شهرستان تولید می‌شود بنابراین سراغ یکی از باغداران موفق ملایری رفتیم که سال‌هاست باغ خود را از خزنده به داربستی تبدیل کرده است.

خزنده بودن باغات انگور یکی از مشکلات اصلی باغداران است

این باغدار ملایری که طی سال‌های 92 و 95 عنوان باغدار نمونه را کسب کرده است، به خبرنگار ایسنا گفت: باغ خود را در سال 79 احداث کرده‌ام و از سال 80 به بعد با توجه به اینکه اکثر کشورهای تولیدکننده انگور دارای باغات داربستی بودند، این نیاز احساس شد که باغ را از خزنده به داربستی تبدیل کنیم.

محمد غفاری به مزایای باغ داربستی اشاره و تأکید کرد: سرمازدگی بهاره شامل این روش نخواهد شد و ریزگردها اثری بر محصولات انگور ندارند و به علت نوردهی بالا محصولات 15 تا 20 روز زودتر از باغات خزنده قابل برداشت خواهند بود و برداشت محصول راحت‌تر است.

وی کیفیت بالای محصولات را از دیگر مزایای داربستی بودن باغ عنوان و خاطرنشان کرد: در باغ داربستی تعداد نهال یک و نیم تا دو برابر می‌شود و در نتیجه تناژ محصول افزایش یافته و همزمان کیفیت محصول افزایش می‌یابد.

غفاری خزنده بودن باغات را یکی از مشکلات اصلی باغداران دانست و افزود: در روش خزنده مصرف آب افزایش یافته و کیفیت محصول کاهش می‌یابد و در واقع اگر باغداران ملایری به روش سنتی باغداری و خزنده بودن باغات خود ادامه دهند و روش باغداری خود را به‌روز نکنند، به‌زودی ملایر از گردونه شهرهای تولیدکننده انگور و کشمش حذف خواهد شد.

وی به لزوم همکاری سازمان جهادکشاورزی و تعاونی روستایی با باغداران اشاره کرد و یادآور شد: این نهادها با ذخیره‌سازی محصولات باغداران در انبار و سپس فروش آنها در سوددهی به کشاورز سهیم باشند و حتی اگر زیان داشت به منظور حمایت از باغدار تنها سود را به او بپردازند.

نداشتن سرمایه مهمترین مشکل شرکت تعاونی باغداران در ملایر

این باغدار نمونه ملایری نداشتن سرمایه را مهمترین مشکل شرکت تعاونی باغداران در ملایر عنوان کرد و فروش سهام با قیمت بالاتر به کشاورز را راه‌حل این مشکل دانست و ادامه داد: یکی از دلایلی که صادرات به خوبی انجام نمی‌گیرد کیفیت پایین محصولات و دیگری مشکل بسته‌بندی کشمش و دیگر محصولات انگور است. چرا کشمش همانند سایر محصولاتی مثل تخمه آفتابگردان نباید در بسته‌های 100 و 200 گرمی در سبد تنقلات سوپرمارکت‌ها قرار گیرد؟

وی تأمین اعتبار لازم برای ایستاده کردن باغات انگور در ملایر را از ملزومات سازمان جهادکشاورزی برشمرد و تصریح کرد: در سال 94 سازمان جهادکشاورزی 100 میلیون تومان اعتبار برای ایستاده کردن باغات انگور در ملایر درنظر گرفت.

 بوته انگور تحمل بیشتری به کم‌آبی دارد

معاون پژوهشکده انگور و کشمش ملایر نیز با اشاره به اینکه اغلب باغات استان همدان تحت سیستم پرورش سنتی یا خزنده احداث شده‌اند، به خبرنگار ایسنا گفت: در این نوع سیستم پرورش، امکان مکانیزاسیون باغ وجود نداشته و از طرفی هزینه کارگری بالایی صرف پابیل‌زنی و خاک‌دهی بوته‌ها برای اجتناب از سرمازدگی و یخ‌زدگی می‌شود.

دکتر روح‌الله کریمی با بیان اینکه برای اجتناب از آلودگی خاکی و کاهش شیوع بیماری‌هایی نظیر بوتریتیس و سفیدک‌های داخلی و سطحی که باعث کاهش کیفیت میوه می‌شود، تاکداران تاک‌ها را روی پشته‌ها هدایت کرده تا از این خطرات در امان باشند، تصریح کرد: به این ترتیب سیستم جوی و پشته برای تاکداری ابداع شده و این سیستم کاشت در بسیاری از نقاط کشور رایج است.

وی بیان کرد: برخی تاکداران بر این باورند که الزاما باید جوی‌های باغ را لب‌ریز از آب کرد تا محصول خوبی داشته باشند این درحالیست که در مقایسه با بسیاری از درختان میوه، بوته انگور تحمل بیشتری به کم‌آبی دارد و پر کردن جوی‌ها یا کرت‌های آب در تاکستان‌ها باعث اتلاف بخش اعظمی از آب می‌شود که علاوه بر افزایش هزینه و تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی اثرات متعددی روی درخت دارد.

کریمی آب‌شویی بخش زیادی از عناصر تغذیه‌ای و خارج شدن از دسترس ریشه را از دیگر معایب این روش آبیاری برشمرد و تأکید کرد: ضمن افزایش هزینه و آلودگی لایه‌های زیرین خاک این روش آبیاری، باعث عدم تأمین نیازهای تغذیه‌ای گیاه طی فصل رشد و در نتیجه سبب کاهش عملکرد خواهد شد.

وی با اشاره به معایب ذکر شده در سیستم پرورش خزنده، سیستم پرورش ایستاده یا داربستیاز نوع کوردون دوطرفه را یکی از سیستم‌های جایگزین خوب که با اقلیم ملایر سازگاری دارد، معرفی و خاطرنشان کرد: این سیستم در باغ محمد غفاری، در روستای افسریه و نیز باغ تحقیقاتی شماره یک دانشگاه ملایر اجرا شده و خوشبختانه نتایج خوبی از لحاظ عملکرد و کیفیت میوه و کشمش داشته است.

معاون پژوهشکده انگور ملایر به توزیع بهتر نور در شاخه‌ها و افزایش درصد تبدیل جوانه‌های رویشی به جوانه‌های بارده و زایا در این سیستم اشاره و اظهار کرد: از طرفی با توجه به جریان بهتر هوا و نورگیری بیشتر توسعه بیماری‌ها کمتر شده و بخش زیادی از تخم آفات از جمله خوشه‌خوار انگور، پوک شده و از بین می‌روند.

وی ادامه داد: از دیگر محاسن این سیستم امکان اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای، امکان عبور تراکتور باغی برای سم‌پاشی هرس یا کنترل علف‌های هرز است و میزان مقاومت به سرمای بوته‌ها در سیستم داربستی 2 تا 3 درجه سانتیگراد بیش از روش خزنده است که در سرمازدگی بهاره این تفاوت دمایی نقش بسزایی در حفظ جوانه‌های زایا و خوشه‌های ظاهر شده دارد.

آلوده شدن انگور به قارچ‌های خاک‌زی از مشکلات تهیه کشمش

معاون پژوهشکده انگور ملایر آلوده شدن انگور به قارچ‌های خاک‌زی را یکی از مشکلاتی دانست که در زمینه تهیه کشمش وجود دارد و یادآور شد: بازارهای دنیا حساسیت زیادی به سالم بودن محصول کشمش خریداری شده از لحاظ عاری بودن از بقایای سموم و آلودگی‌های میکروبی دارند که احداث بارگاه‌های مطبق تهیه کشمش با صفحات توری یکی از راه‌های تهیه کشمش سالم است.

وی در پایان گفت: در این زمینه محمد غفاری با بهره‌گیری از این بارگاه‌ها هر ساله یکی از تولیدکننده‌های کشمش سالم و عاری از آلودگی‌های میکروبی است که امیدواریم خریداران کشمش نگاه ویژه‌ای به کشمش‌های تهیه شده با این روش داشته باشند.

نیاز به ایجاد سیستم نوین باغداری و ایستاده کردن باغات انگور در ملایر

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز علت سفر معاون وزیرجهادکشاورزی به ملایر طی هفته‌های اخیر را حل مشکلات ایجاد سیستم نوین باغداری عنوان و اظهار کرد: امروز با توجه به مسأله کمبود آب، به منظور کاهش مصرف آب و امکان آبیاری قطره‌ای در سیستم پرورش ایستاده، نیاز به ایجاد سیستم نوین باغداری و ایستاده کردن باغات انگور در ملایر یک نیاز مهم محسوب می‌شود.

محمد کاظمی با اشاره به اینکه امروزه عموما در همه کشورهای تولیدکننده انگور از سیستم ایستاده در باغات استفاده می‌شود، افزود: یکی از باغداران ملایری این سیستم را اجرا کرده و میزان تولید انگور در این باغ به چند برابر افزایش یافته است البته به علت اینکه باغداران به تنهایی قادر به تأمین هزینه‌های تغییر سیستم باغداری خود نیستند باید اعتباراتی در این زمینه برای باغداران درنظر گرفته شود.

وی به جلسه برگزار شده با وزیر کشور و مسئولان جهادکشاورزی استان اشاره کرد و گفت: در این جلسه پیش‌بینی‌های لازم به منظور تخصیص اعتبارات برای ایجاد روش‌های نوین باغداری در ملایر انجام گرفت.

ابرازنگرانی نماینده ملایر از عدم آشنایی باغداران با روش‌های نوین کشاورزی

کاظمی از عدم آشنایی باغداران با روش‌های نوین کشاورزی هم در بحث باغداری و هم در بحث بسته‌بندی و بازاریابی محصولات انگور ابرازنگرانی کرد و یادآور شد: امروز تبلیغات و بسته‌بندی بخش اعظم موفقیت در فروش کالا و محصولات است که ما از این جهت در دنیا بسیار عقب هستیم، از طرفی کشمش به صورت بسته‌های 5 کیلویی و بیشتر در کارخانه‌ها بسته‌بندی می‌شود در حالیکه در اروپا و آسیا میزان مصرف زیر 100 گرم است.

کاظمی همچنین از برگزاری جلسه‌ای با محوریت بارآوری، فرآوری و صادرات محصولات کشمش با حضور وزیر جهادکشاورزی در هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا؛ قرار گرفتن پرونده ملایر به عنوان شهر جهانی انگور در سازمان فائو، خود گامی موثر در راستای اقتصاد شهرستان ملایر و نیز شناخته شدن کشمش شهرستان به عنوان یک برند مرغوب در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی خواهد شد.

امیدواریم در آینده نزدیک شاهد توسعه مکانیزاسیون و روش‌های جدید پرورش انگور و تهیه کشمش برای برخورداری از سهم بیشتری از بازارهای جهانی باشیم و در راستای منویات مقام معظم رهبری در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» شاهد شکوفایی بیشتر وضعیت اقتصادی و اشتغال جوانان کشور عزیزمان ایران باشیم.

گزارش از: فرنوش بابارئیسی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

***عکس‌ها متعلق به باغ انگور محمد غفاری، باغدار نمونه ملایری است.


انتهای پیام
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.