• سه‌شنبه / ۲ آبان ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 96080200882
  • منبع : نمایندگی قزوین

گزینه‌های شهرداری قزوین روی میز فراکسیون امید

شهرداری

پس از گذشت 2 ماه از آغاز به کار شورای شهر قزوین، سرنوشت شهرداری قزوین هم‌چنان در سردرگمی‌های رایزنی‌ها و مناسبات سیاسی نامعلوم است.

به گزارش ایسنا، انتخاب شهردار تأثیر فروانی در تحقق مردم‌سالاری محلی دارد و یکی از مهم‌ترین وظایف شورای شهر محسوب می‌شود، چون شهرداری بازوی اجرایی شوراهاست و تأثیر زیادی در ارائه مطلوب خدمات شهری و اجرای صحیح مصوبات دارد. علی‌رغم ماهیت خدماتی و اداری شهرداری و اهمیت انتخاب شهردار، این انتخاب در شهر قزوین خواه‌ناخواه، چهره‌ای سیاسی به خود گرفته است و تصاحب این سمت با رقابت‌های پر چالشی روبه‌رو است به‌طوری‌که پس از انتخاب شهرداران شهرهای کوچک در استان قزوین، همچنان شهردار قزوین انتخاب‌نشده است. گرچه شهردار قزوین باید همسو با تفکر و نظر اکثریت اعضای شورای شهر باشد تا بتواند با همراهی و هماهنگی آن‌ها خدمت کند، اما فضای انتخاب شهردار قزوین نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

«زهرا یوسفی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر قزوین با بیان این‌که انتخاب شهردار در دستور کار است و در عرض دو هفته آینده شهردار مشخص می‌شود، می‌گوید: جای نگرانی وجود ندارد، ما برای شهرداری سرپرست انتخاب کردیم و هم‌اکنون مشکلی در اداره شهر و شهرداری نداریم. وی تأکید می‌کند: از نظر قانونی 3 ماه فرصت داریم که شهردار را انتخاب کنیم و هنوز حدود دو ماه از انتصاب سرپرست شهرداری گذشته است و ما در حال بررسی گزینه‌ها هستیم و طی زمان مشخص گزینه‌ها را ارائه می‌دهیم.

«احد چگینی» دیگر عضو شورای شهر قزوین که این دوره به‌صورت مستقل وارد شورا شده است عدم انتخاب شهردار را کوتاهی شورای شهر می‌داند و می‌گوید: سرپرست شهرداری اول شهریورماه معرفی‌شده است و ما باید ظرف یک ماه آینده انتخاب شهردار را تعیین و تکلیف کنیم، ما باید تا الان جمع می‌شدیم و شهردار را معرفی می‌کردیم حتی می‌توانستیم پیش از تشکیل شورا به‌صورت 9 نفره جلسه می‌گذاشتیم و شهردار را معرفی می‌کردیم.

شهردار در یک روند فراکسیونی انتخاب می‌شود

به گزارش ایسنا، در حالی انتخاب شهردار قزوین در هاله‌ای از ابهام است که اعضای فراکسیون امید می‌گویند در حال بررسی گزینه‌ها هستند و ظرف 10 روز آینده شهردار انتخاب می‌شود، انتخابی که دیگر اعضای شورا از آن بی‌خبر هستند و این انتخاب را بازی سیاسی می‌دانند.

«محسن حق‌شناس» عضو اصولگرای شورای شهر قزوین بابیان این‌که تاکنون اتفاقی برای انتخاب شهردار نیفتاده است، می‌گوید: اگر افرادی خبر دارند که شهردار به‌زودی انتخاب می‌شود باید گزینه‌ها را مطرح کنند، چون محل بیان گزینه‌ها صحن علنی شورا است در صحن شورا تاکنون گزینه‌ای مطرح نشده است، اگر صحن شورا جای دیگری است من خبر ندارم.

وی ادامه می‌دهد: هیچ منطق و عقلی این شیوه را برای انتخاب شهردار پیش نمی‌گرفت واقعیت شورا صحن علنی است و در این صحن حرفی از شهردار نشده است ما می‌خواهیم برای شهر قزوین که حساسیت روی آن زیاد است شهردار انتخاب کنیم، اگر به شخصیت فعلی هم می‌رسیدیم باید روی قاعده می‌رسیدیم.

این در حالی است که «مهدی عبدالرزاقی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر قزوین می‌گوید: برای انتخاب شهردار جلسه با حضور 9 نفر عضو شورا برگزار شده است و مقرر شد گزینه‌های خود را معرفی کنند تا گزینه‌ها بررسی شود و شهردار طی 10 روز آینده به فرمانداری و استانداری معرفی می‌شود.

«احد چگینی» نیز در این‌باره می‌گوید: در صحن شورای شهر قزوین هیچ گزینه‌ای مطرح نشده است و جلسه نداشتیم، فقط گفتند که هرکسی کاندیدای خود را معرفی کند و تا الان جلسه برگزار نشده است، شاید خودشان فراکسیونی جلسه داشته باشند اما در میان 9 نفر عضو شورا هنوز جلسه‌ای برای انتخاب شهردار برگزار نشده است.

به گزارش ایسنا، انتخاب شهردار در زمره صلاحیت‌های شورای شهر است و هیچ ارگانی از جمله وزیر کشور یا استاندار نقشی جز اعمال نوعی نظارت قانونی در این زمینه ندارند و نمی‌توانند این انتخاب را لغو کنند، بنابراین این انتخاب باید مورد وثوق و اعتماد اکثریت اعضای شورا باشد و جنبه سیاسی نداشته باشد.

«مهدی عبدالرزاقی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر قزوین می‌گوید: جای دغدغه و نگرانی نیست و با هم‌اندیشی همه اعضای شورا، شهرداری مدیر، مدبر، برنامه‌ریز و متخصص انتخاب می‌شود، در فراکسیون امید هم یک‌سری گزینه‌ها را بررسی کردیم 7 نفر رزومه گرفتیم و مصاحبه انجام‌شده است.

وی یادآور می‌شود: افراد خارج از فراکسیون امید نیز باید لیست خود را معرفی کنند تا باهم‌اندیشی و اتحاد یک شهردار خوب معرفی کنیم، به‌زودی لیست گزینه‌ها که بین 15 تا 20 نفر است، منتشر می‌شود.

«محسن حق‌شناس» عضو اصولگرای شورا در این زمینه تأکید می‌کند: هم‌اکنون هر کسی تعدادی گزینه مطرح می‌کنند و در نهایت فرد مورد نظر خود را معرفی می‌کنند، پیش‌بینی می‌کنم که شهردار فعلی رأی می‌آورد و زمانی که دوستان مجوز پیدا کنند این شخص به‌عنوان شهردار معرفی‌شده است.

پنج گزینه برای شهرداری داریم

«حکمت‌الله داودی» بابیان این‌که انتخاب شهردار در مرحله نهایی است، می‌گوید: به مرحله فینال رسیدیم و پنج تا گزینه داریم که اسامی را اعلام نمی‌کنم، یکی از گزینه‌ها آقای صفری است و بقیه گزینه‌ها در جلسه غیرعلنی اعلام و رأی‌گیری می‌شود من امانت‌دار هستم و گزینه‌ها را با حضور اعضا معرفی می‌کنم.

«احد چگینی» که انتخاب شهردار را یک بازی سیاسی می‌داند در این‌باره می‌گوید: انتخاب شهردار پروسه‌اش به‌صورت جدی اقدام عملی نشده است و از اعضای شورا خواسته‌ شده است که کاندیدای خود را معرفی کنند و ظرف چند روز آینده جلسه فوق‌العاده بگذارند و بررسی شود.

وی افزود: دوستان هنوز چیزی ارائه نکرده‌اند و من اطلاع دقیقی ندارم، اما قطع به‌یقین هرکسی که عضو شورا شده حتماً برای خودش یک شهردار انتخاب کرده است و برای کارش برنامه دارد، به‌نظر می‌رسد ظرف چند روز آینده این مباحث مطرح شود، نمی‌شود پیش‌بینی کرد من یک رأی دارم که روز رأی‌گیری به شهردار منتخبم می‌دهم.

به گزارش ایسنا، به‌نظر می‌رسد رمز موفقیت شورا و شهردار در این باشد که شهرداری قزوین و شورای اسلامی شهر به سمت سیاسی بازی کشیده نشود و شهردار جدید فردی باشد که به دور از جریانات سیاسی با فراغ بال به مدیریت شهری بپردازد. انتخاب شهردار هم‌سو با اکثریت اعضا که حق طبیعی آنان است با شاخصه‌های فنی و دقیق مدیریت شهری و تجربه و سوابق می‌تواند قزوین را در مرحله حساسی که قرار دارد به سوی توسعه پایدار و نیز تبدیل شدن به یک شهر اسلامی نمونه سوق دهد.

گزارش از «آرزو یارکه سلخوری»، خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.