آخرین اخبار از وضعیت زلزله‌ای که 7 شهر و 1930 روستای کرمانشاه را در برگرفت

کرمانشاه

زلزله 7.3 ریشتری که شب گذشته در اکثر استان‌های غربی و جنوب غربی کشور احساس شد و مرکز آن در مرز کرمانشاه بود باعث خرابی شهرهای مرزی کرمانشاه و فوت تعدادی از هموطنان و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.

 زلزله 7 شهر و 1930 روستای کرمانشاه را در برگرفت

استاندار کرمانشاه گفت: هفت شهر و 1930 روستای استان از زلزله آسیب دیده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه که امشب (22 آبان) برگزار شد، از زلزله بزرگی که شب گذشته در کرمانشاه رخ داد یاد کرد و افزود: این زلزله بخش‌های زیادی از استان را تحت تاثیر قرار داد.

وی ادامه داد: اگرچه با هوشمندی مردم  از تلفات جانی کاسته شده، اما خسارت مالی ناشی از این زمین لرزه بسیار زیاد است.

به گفته این مسئول، زلزله هفت شهر و 1930 روستای استان را در بر گرفت که برآورد خسارت وارد شده در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

بازوند مهم‌ترین چالش مردم زلزله‌زده را چادر عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم مشکل چادر و نگرانی که در این خصوص وجود دارد، حل شود.

وی یادآوری کرد: نیاز به چادر از آن جهت است که برخی از خانه‌ها تخریب شدند و برخی هم به دلیل پس‌لرزه  جرات بازگشت به خانه‌های خود را ندارند و نیازمند چادر هستند.

استاندار کرمانشاه بر لزوم آسیب شناسی جدی در خصوص استحکام ساختمان‌ها هم تاکید کرد و افزود: چرا واحدهای مسکونی و بیمارستانی که طول عمر چندانی ندارد، نباید در برابر زلزله مقاوم باشد؟

بازوند در پایان از همکاری بخش‌های مختلف، حضور و پیگیری وزیر کشور و وزیر بهداشت و همراهی ارتش، سپاه  و ... تقدیر کرد.

انتقاد فلاحت پیشه از مقاوم نبودن بیمارستان جدید اسلام‌آباد غرب

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: باید یک ردیف در بودجه برای احیا زیرساخت‌های کرمانشاه گذاشته شود، زیر ما حداقل سه تا چهار سال بازسازی داریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حشمت الله فلاحت پیشه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان، اظهار کرد: مردم زلزله‌زده مشکل چادر، آب و غذا دارند. ما مدیریت مبدا داریم اما مدیریت مقصد نداریم و کالاها به دست مردم نمی رسد.

وی افزود: دو شهر ریجاب و دالاهو نیز مشکل قطع آب دارند.

این‌نماینده مجلس با اشاره به سفر رئیس جمهور، تاکید کرد: باید از رئیس جمهور بخواهیم برای بازسازی منطقه خصوصا در بودجه امسال که کلیات آن تصویب شده ردیفی برای بازسازی تعیین شود.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: مشکل دیگر تخریب بیمارستان اسلام آبادغرب و مسکن‌های مهر است که عمر زیادی ندارند، اما تخریب شدند.

وی افزود: بیمارستان قبلی اسلام آبادغرب ۳۰ سال قبل ساخته شده بود اما خراب نشد، ولی بیمارستان جدید دچار تخریب شد و تخت‌های آن تخلیه شد .

این نماینده مجلس تاکید کرد: چرا باید چنین ساختمان‌های غیرمستحکمی ساخته شود؟

در ادامه احمد صفری نماینده کرمانشاه در مجلس نیز از عدم پوشش مناسب زلزله کرمانشاه در رسانه ملی انتقاد کرد که ظلم به مردم بود.

وی معتقد است، اگر پوشش رسانه‌ای خوب بود اکنون امکانات و کمک‌های بیشتری از استان‌های هم جوار برای ما می‌آمد، اما صدا وسیما به بیان آمار کشته و زخمی‌ها اکتفا کرد.

صفری خواستار توزیع عادلانه چادر شد که هنوز به دست نیازمندان واقعی نرسیده است.

وی خواستار بسیج همه دستگاه‌های اجرایی برای امدادرسانی به مردم زلزله زده کرمانشاه شد.

20تریلی حامل امکانات غذایی و گرمایشی در مسیر روستاهای زلزله‌زده کرمانشاه

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: حدود 20 تریلی حامل چادر، غذا، آب و پتو به سمت مناطق روستایی آسیب دیده کرمانشاه در حرکت است.

به گزارش ایسنا، نیک کردار معاون عمرانی استاندار کرمانشاه اظهار کرد: 33 هلیکوپتر در سراسر ساعات امروز به منظور انتقال مصدومین در کرمانشاه فعال بود.

وی افزود: در ساعات اولیه آواربرداری سعی کردیم کلیه کسانی که زیر آوار مانده‌اند به سرعت خارج کنیم و اهتمام تمام دستگاه‌ها بر این موضوع بود و در حال حاضر تقریبا کار بیرون آوردن مصدومین از زیر آوار به اتمام رسیده است.

نیک کردار اظهار کرد: بر اساس گزارش‌ها بسیاری از مردم و اهالی روستاها برای خارج کردن زیر آوار ماندگان به کمک نیروهای امدادی آمدند. امیدواریم تا آخر امشب با توجه به مشاهدات میدانی کسی را نداشته باشیم که زیر آوار مانده باشد.

وی افزود: همه راه‌ها که به دلیل ریزش کوه بسته شده بود در شرایط فعلی بازگشایی شده است. هم‌چنین آب و برق کرمانشاه تا حد قابل قبولی وصل شده است. برق سر پل ذهاب نیز قسمت به قسمت روشن می‌شود. آب شهر نیز بعد از ترمیم شکستگی‌ها وصل خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: پراکندگی روستاها در مساحتی حدود 10 هزار کیلومتر مربع است. هم‌چنین تعداد روستاها بالاست. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم حتما مشکل آب و برق حل شده است اما در شرایط حاضر امکانات از نظر پتو، چادر، غذا و آب تا حد قابل قبولی به روستاها رسیده است.

ارسال کمک‌های غذایی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ارسال کمک های غذایی به مناطق زلزله زده خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر شهریار مستوفی گفت: طی هماهنگی‌های به عمل آمده با شرکت‌های تولید مواد خوراکی و آشامیدنی، مقدار قابل توجهی کمک‌های غیرنقدی در قالب مواد خوراکی جهت اهداء به مناطق زلزله زده به این معاونت ارسال شد.

وی  عنوان کرد: این کمک‌ها تا این لحظه شامل 13 هزار و 340 بطری آب معدنی و آشامیدنی، 1300 عدد کنسرو، 630 کیلوگرم بیسکویت خشک، چهار هزار عدد کیک، 3000 کیلوگرم خرما و 320 عدد نوشیدنی بدون گاز است که دقایقی پیش به محل‌های مذکور ارسال شد.

مستوفی افزود: این کمک‌ها هم‌چنان از سوی شرکت‌های تولید مواد خوراکی و آشامیدنی در حال افزایش است و در اسرع وقت ارسال خواهد شد.

آب قصر شیرین همچنان قطع است/ پوشاک و چادر به شهرستان برسانید

فرماندار قصرشیرین گفت: برق شهرستان وصل شده اما همچنان آب در شهر قصرشیرین قطع است.

اکبری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در پی زلزله اخیر تاکنون حدود 5 نفر از شهروندان این شهرستان فوت و حدود 40 نفر مصدوم شده‌اند.

وی با بیان اینکه عمده منازل مسکونی شهرستان از 10 تا 40 درصد آسیب دیده‌اند، تصریح کرد: این شهرستان 2 شهر و حدود 25 روستا دارد که 2 روستای نزدیک به شهرستان سرپل ذهاب خسارت بیشتری دیده‌اند.

اکبری خاطرنشان کرد: خدمات درمانی در بیمارستان ابوالفضل قصرشیرین در حال انجام است و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است که چادر، مواد غذایی و پوشاک بیشتری به زلزله زدگان شهرستان رسانده شود زیرا برخی خانه ها به شدت تخریب شده‌اند و برخی شهروندان زندگی شان را از دست داده‌اند.

به گزارش ایسنا، شب گذشته زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر در مرز کرمانشاه با کشور عراق رخ داده و کانون این زمین لرزه در مرز کرمانشاه و در امتداد ایران بوده است. این زمین لرزه از شمال غربی تا جنوب غربی ایران احساس شده است.

لزوم ارسال سریع‌تر مواد غذایی و چادر به شهرستان سرپل ذهاب

فرماندار سرپل ذهاب گفت: نیاز است هر چه سریع‌تر اقلام غذایی، چادر و آب معدنی به این شهرستان رسانده شود.

سنجابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در پی وقوع زلزله در استان کرمانشاه تاکنون حدود 300 نفر از شهروندان این شهرستان کشته  و حدود 1000 نفر مجروح شده‌اند.

وی افزود: این شهرستان یک شهر و 230 روستا دارد که حدود یک سوم روستا آسیب شدیدی دیده‌اند.

کمبود چادر و مواد غذایی در اسلام آباد غرب

فرماندار اسلام‌آباد غرب گفت: با وجود تلاش های انجام شده برای کمک رسانی به زلزله زدگان، کمبود چادر و مواد غذایی احساس می‌شود و نیازمندیم کمک بیشتری به مردم شهرستان شود.

افشین کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: برای خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان تعدادی چادر توزیع شده است و برخی مردم نیز خود چادر مسافرتی داشته‌اند و عده‌ای هم در سالن ورزشی اسکان داده شده‌اند. در تلاشیم تا اقلام غذایی بیشتر و آب معدنی و چادر برای کمک به زلزله‌زدگان جذب کنیم. 

وی با بیان اینکه بخشی از نمای بیمارستان اسلام‌آباد غرب فرو ریخته است، ادامه داد: در پی وقوع این حادثه و امنیت بیشتر برای رسیدگی به حادثه دیدگان، جلوی این بیمارستان یک درمانگاه صحرایی ایجاد شد تا به مصدومان رسیدگی شود.

کریمی تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون این شهرستان فوتی ناشی از زلزله نداشته است و تنها 35 نفر از شهروندان این شهرستان آسیب دیده‌اند اما 600 تا 700 نفر مصدوم از شهرستانهای همجوار همچون دالاهو و ثلاث باباجانی برای درمان به این شهرستان منتقل شده‌اند. 140 نفر نیز از مصدومان مراجعه‌کننده به این بیمارستان نیز برای انجام درمان‌های تخصصی به کرمانشاه اعزام شده‌اند. از شب گذشته تاکنون تلاش کرده‌ایم با سه جراح، عمل‌های اورژانسی را در بیمارستان انجام دهیم. 

وی بیان کرد: مشکل آب و برق ددر اسلام‌آباد حل شده و 160 روستا و 2 شهر این شهرستان مشکل آب و برق ندارند. نانوایی‌ها و مغازه‌ها باز هستند. 

کریمی عنوان کرد: تقریبا وضعیت شهر اسلام‌آباد غرب به حالت پایداری رسیده و اردوگاه موقت برای اسکان مردم ایجاد شده است تا مردمی که ترس از حضور در خانه‌ها دارند بصورت موقت اسکان یابند. وزیر کشور در تماسی که با بنده گرفته است تاکید کرده است که به مشکلات روستاها هر چه سریع‌تر رسیدگی شود.

وی ادامه داد: تلاش برای رسیدگی به زلزله‌زدگان در روستاها انجام شده و تعدادی چادر و مواد غذایی به روستاها رسانده شده است. تلاش کردیم بر حسب نیاز واقعی روستاها چادر توزیع کنیم. به عنوان مثال در روستایی 50 عدد چادر توزیع شده تا حداقل دو خانوار در آن اسکان یابند.

کریمی یادآور شد: در پی این زمین لرزه بخشی از مسکن مهر شهر و برخی ساختمان‌های مسکونی تخریب شده‌اند.

به گزارش ایسنا، شب گذشته زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر در مرز کرمانشاه با کشور عراق رخ داده و کانون این زمین لرزه در مرز کرمانشاه و در امتداد ایران بوده است. این زمین لرزه از شمال غربی تا جنوب غربی ایران احساس شده است.

آمار کشته‌های زلزله کرمانشاه به 387 نفر رسید

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: آمار کشته‌های زلزله استان کرمانشاه تا ساعت 16 امروز(22 آبان) به 387 نفر رسید.

رضا محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: احتمالا تعداد کشته‌های زلزله شب گذشته(21 آبان) استان کرمانشاه بیشتر شود، چراکه هنوز کار آوار برداری در شهرستان سرپل ذهاب ادامه دارد.

 محمودیان اضافه کرد: آمار مجروحان زلزله نیز به 5959 نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: عصر امروز حدود 95 نفر از مجروحین برای مداوا به تهران اعزام شدند.

امدادرسانی به مصدومان زلزله کرمانشاه با یک فروند هواپیمای آنتونوف

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه از وجود 7 فروند بالگرد اورژانس هوایی برای امدادرسانی به مصدومان زلزله کرمانشاه خبر داد و گفت: در حال حاضر 7 دستگاه اتوبوس‌آمبولانس و 6 دستگاه آمبولانس و یک فروند هواپیما آنتونوف کار انتقال بیماران به بیمارستان‌ها را انجام می‌دهد.

دکتر «صائب مدرسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: هم‌چنین یک دستگاه بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل ذهاب مستقر است و بیمارستان صحرایی هلال‌احمر هم توسط پرسنل درمانی ارتش اعم پزشک متخصص، عمومی و پرستار در حال اداره شدن هستند.

وی با اشاره به استقرار یک واحد بیمارستان صحرایی دیگر در ترمینال سرپل ذهاب گفت: یک بیمارستان صحرایی دیگر نیز در ثلاث باباجانی وجود دارد که آماده برای استقرار است و این در حالی است که همه بیمارستان‌های کشور هم در آماده‌باش هستند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه از حضور و بازدید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس کل سازمان اورژانس کشور در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد و گفت: اتوبوس‌آمبولانس ارتباطات اورژانس نیز در محل حاضر شد.

دکتر مدرسی با بیان این‌که هم‌اکنون مشکل خاصی در امدادرسانی وجود ندارد، در ادامه تصریح کرد: در زمینه تأمین خون هم با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

مردم برای زلزله‌زدگان به هر شماره حسابی کمک نقدی واریز نکنند

رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه از مردم خواست به هیچ عنوان به شماره‌ حساب‌های شخصی که در فضای مجازی اعلام می‌شود، کمک نقدی برای زلزله زدگان واریز نکنند.

سرهنگ «علی کریمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در شرایط کنونی که تعدادی از هم‌استانی‌های ما نیازمند کمک هستند، عده‌ای افراد سودجو با سوءاستفاده از عواطف و احساسات مردم با اعلام شماره حساب‌هایی در فضای مجازی قصد اخاذی دارند.

وی از مردم خواست فریب این افراد را نخورند و از ارسال کمک نقدی به شماره حساب‌های شخصی و ناشناس که در فضای مجازی اعلام می‌شود، خودداری کنند.

رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه تنها شماره‌ حساب‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های معتبر را قابل اعتماد دانست که آن هم در صورت نیاز از طریق رسانه‌های معتبر اطلاع رسانی خواهد شد.

کریمی یادآوری کرد، هم‌چنین از شهروندان تقاضا داریم اخبار مربوط به زلزله را نیز از طریق سایت‌های خبری و مراجع رسمی پیگیری و از توجه به شایعات خودداری کنند.

وی با بیان این‌که عده‌ای به دنبال تخریب وجهه افرادی هستند که در نقاط مختلف استان امدادرسانی می‌کنند، گفت: مردم باید هوشیار باشند و به این اخبار توجه نکنند.

نبود مشکل در اسکان زلزله‌زدگان کرمانشاه

فرماندار ثلاث باباجانی گفت: برای اسکان زلزله‌زدگان این شهرستان مشکل داریم.

«اکبر اکبری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با تأکید بر این‌که در حال اسکان زلزله‌زدگان هستیم، اظهار کرد: متأسفانه برای خدمات‌رسانی به مردم کمبودهایی داریم، چون هنوز آب، نان، چادر و پتوی کافی برای توزیع بین زلزله‌زدگان به دست ما نرسیده است.

اکبری اضافه کرد: هنوز نتوانسته‌ایم همه کسانی که زلزله خانه‌هایشان را ویران کرده را اسکان دهیم.

فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی گفت: حدود 90 درصد منازل مسکونی شهر ثلاث باباجانی بین 50 تا 100 درصد خسارت دیده است.

اکبری با بیان این‌که 161 روستای دارای سکنه در این شهرستان داریم، اظهار کرد:  حدود 70 درصد از خانه‌های روستایی شهرستان ثلاث باباجانی تخریب شده‌اند.

اکبری با اشاره به اتمام عملیات آواربرداری در این شهرستان، اظهار کرد: تمامی مصدومین به بیمارستان منتقل شده و خدمات بهداشتی درمانی دریافت کرده‌اند، ضمن این‌که فوتی‌های زلزله شب گذشته نیز دفن شده‌اند.

فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی تعداد کشته‌های شهرستان ثلاث‌باباجانی را 15 نفر اعلام کرد و افزود: در این شهرستان نزدیک به 60 نفر زخمی شده‌اند.

چادر برای اسکان و تأمین مایحتاج نیاز اصلی مردم مناطقه زلزله‌زده

معاون بازسازی بنیاد مسکن کرمانشاه گفت: هم‌اکنون مردم این نواحی به شدت نیازمند چادر برای اسکان موقت و تأمین مایحتاج اساسی چون مواد غذایی هستند.

«فقیهی» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هلال‌احمر در حال توزیع مواد غذایی و چادر است اما باز هم به خدمات‌رسانی بیشتری نیاز است.

وی تصریح کرد: در منطقه زلزله‌زده استان کرمانشاه حضورداریم و در حال ارزیابی خسارات وارده به مناطق مسکونی در روستاهای آسیب دیده هستیم. هنوز نمی توان آمار دقیقی از میزان تخریب در مناطق زلزله‌زده اعلام کرد اما می توان گفت میزان تخریب‌ها در شهرستان سر پل ذهاب، دالاهو و ثلاث باباجانی زیاد بوده است.

فقیهی یادآور شد: در کل حدود 32 درصد خانه‌های مسکونی روستاهای کرمانشاه پیش از وقوع زلزله بازسازی شده بودند که در برخی شهرستانها میزان بازسازی به 40 درصد نیز رسیده بود.

همچنین «جعفر نصوری»، معاون عمرانی بنیاد مسکن کرمانشاه به خبرنگار ایسنا گفت: آنچه که از ظواهر بر می‌آید خانه‌های روستایی که از تسهیلات مقاوم سازی استفاده کرده‌اند توانستند در این زلزله دوام بیاورند اما واحدهای ضعیف و بازسازی نشده دچار تخریب بیشتری شده‌اند.

اعزام آمبولانس‌های حمل جسد به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

حجت الاسلام «شیرین‌سخن» مدیرعامل سازمان آرامستان‌های کرمانشاه گفت: چندین دستگاه آمبولانس حمل جسد به مناطق زلزله زده اعزام شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: بر حسب دستور شهردار کرمانشاه، سازمان آرامستان‌های شهرداری هشت دستگاه آمبولانس و یک دستگاه کامیون حمل جسد به منظور کمک و امداد به مناطق زلزله زده اعزام کرده است.

شیرین سخن ادامه داد: علاوه بر آمبولانس، چند نفر غسال و غساله به همراه وسایل کفن و دفن و هم‌چنین افرادی جهت خواندن نماز و تلقین خوان به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند.

قطع آب شرب 6 شهر کرمانشاه

فرماندار قصرشیرین گفت: آب شرب 6 شهر قطع شده و تأمین آب شرب یکی از نیازهای جدی مردم شهرستان است.

«‌فرامرز اکبری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ایجاد مشکل در منبع تأمین آب شرب شهرستان، اظهار کرد: لایه‌های زیرزمینی شهرستان تکان خورده و همین موضوع آب شهرستان را گل‌آلوده کرده که امکان وارد شدن آب به شبکه آب وجود ندارد.

اکبری خاطرنشان کرد: همه مخازن آب شهرستان گل‌آلود هستند و تا زمان از میان رفتن کدورت آب نیز امکان وصل شدن آب وجود ندارد.

فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: در خیلی از بخش‌های شهرستان نیز شکستگی لوله‌های آب داریم که در حال ترمیم هستیم.

وی با اشاره به فرو رفتن شهر در خاموشی بلافاصله پس از زلزله، افزود: برق شهرستان قصرشیرین هم‌اکنون مگر در موارد جزیی وصل بوده و بالای 95 درصد مردم این شهرستان برق دارند.

 وی با اشاره به وصل بودن گاز شهرستان، گفت: هیچ مشکلی از نظر خطوط گاز در شهرستان قصرشیرین نداریم.

اکبری سپس با بیان این‌که در زلزله دیشب بخش زیادی از اماکن مسکونی آسیب‌دیده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود 80 درصد مسکن مهر خسارت‌های 10 تا 50 درصدی دیده باشند.

اکبری تصریح کرد: در جریان زلزله دیشب پنج نفر از مردم شهرستان قصرشیرین جان خود را از دست دادند و 40 نفر هم مصدوم شدند.

وی اضافه کرد: با تلاش کادر درمان همه حادثه‌دیدگان زلزله خدمات درمانی لازم را دریافت کرده و مشکلی در این‌باره در شهرستان نداریم.

اکبری در خصوص وضعیت مرز خسروی هم گفت: تردد از سمت عراق به داخل بدون هیچ مشکلی ادامه دارد و زلزله مشکلی برای مرز خسروی و تردد تجاری آن بوجود نیاورده است.

ایجاد 4 پایگاه‌ جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان

قائم مقام شهردار کرمانشاه از راه‌اندازی پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان خبر داد.

«‌مهدی عبدالمالکی» در گفت‌وگو با  خبرنگار ایسنا گفت: شهرداری کرمانشاه با همکاری تشکل‌های مردم نهاد و جمعیت پیشروان کرمانشاه، چهار پایگاه در نقاط مختلف شهر برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ‌راه‌اندازی کرده است.

وی افزود: این چهار پایگاه در پارک شاهد، فرهنگسرا گل نرگس در شهرک ژاندارمری، فرهنگسرا شهر در جوانشیر و فرهنگسرا کوثر در سی متری دوم ‌واقع هستند.  

قائم مقام شهردار کرمانشاه گفت: برخی اقلام شامل پتو، آب معدنی، غذاهای کنسروی، لباس گرم و چادر برای مناطق زلزله‌زده ضروری است. ‌

عبدالمالکی افزود: هم‌اکنون محموله‌ای از وسایل مورد نیاز آسیب دیدگان به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

وی گفت: شورای شهر کرمانشاه نیز در مصوبه‌ای رقم قابل توجهی جهت خریداری اقلام مورد نیاز قرار داده که در اسرع وقت ارسال خواهد شد.

قائم مقام شهردار کرمانشاه یادآور شد: هم‌اکنون مهندس رضایی شهردار کرمانشاه در شهر سرپل ذهاب حضور دارد.

عبدالمالکی با بیان این‌که نیروهای شهرداری برای خدمت به مردم آمادگی کامل دارند، یادآور شد: شهروندان در صورت بروز مشکل با تلفن ۱۲۵ تماس بگیرند.

اعزام 50 روانشناس به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: 50 روانشناس جهت حمایت روانی از آسیب‌دیدگان به مناطق زلزله‌زده استان اعزام شده است.

‌دکتر «امید قادری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: علاوه‌بر این 20 تیم «محب» نیز که در مواقع وقوع بلایای طبیعی به حمایت روانی و مددکاری از آسیب‌دیدگان می‌پردازند، در مناطق زلزله‌زده مستقر هستند.

وی افزود: در صورت نیاز تیم‌های حمایتی استان‌های همدان، کردستان، لرستان، ایلام و خوزستان نیز به این مناطق اعزام می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: تجهیزات لازم برای ارائه خدمات به مددجویان و معلولین مناطق حادثه‌دیده در نظر گرفته شده و به منطقه انتقال داده شده است.

قادری اظهار کرد: اقلام غذایی نیز برای مددجویان تحت پوشش شهرستان‌های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب تدارک دیده شده و بین آنان توزیع خواهد شد.

وی یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور تقبل کرده اعتباری برای جبران بخشی از خسارت وارده به مددجویان اختصاص دهد.

ارسال ۱۰ هزار لیتر آب بسته‌بندی شده لرستان به کرمانشاه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان از ارسال ۱۰ هزار لیتر آب بسته‌بندی شده به کرمانشاه خبر داد.

«حمیدرضا کرم‌وند» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با تسلیت و همدردی حادثه زلزله کرمانشاه اظهار کرد: بلافاصله پس از وقوع زلزله شب گذشته جلسه مدیریت بحران در شرکت برگزار و مصوب شد نیروهای اتفاقات و همه تجهیزات و وسایل مورد نیاز آماده باشند.

وی ادامه داد: هم‌چنین طی تماس با مدیریت بحران کرمانشاه و درخواست آنان، دو تانکر آبرسانی به این استان ارسال شد. همچنین دو کامیون آب بسته‌بندی در اندازه‌های سه تا پنج لیتری به حجم حدود ۱۰ هزار لیتر که توسط شرکت تهیه شده بود به مناطق حادثه‌دیده فرستاده شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان تصریح کرد: هم‌چنین چند اکیپ کنترل کیفی و اتفاقات نیز به استان کرمانشاه اعزام شدند.

وی یادآور شد: با توجه به حساسیت موضوع از همان ابتدای وقوع حادثه، شرکت با عوامل دستگاه‌های مرتبط با مدیریت بحران در استان همجوار اعلام همکاری کرد.

وقوع 141 پس‌لرزه در کرمانشاه

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از وقوع 141 پس لرزه خبر داد و گفت: زلزله 7.3 ریشتری تاکنون در غرب کشور سابقه نداشته است.

«‌فرهاد فروزی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: از دیشب(21 آبان) که زمین لرزه بزرگ 7.3 ریشتری را داشتیم، تاکنون حدود 141 پس لرزه در گستره استان رخ داده که 17 مورد آن بیش از چهار ریشتر بوده است.

وی بزرگترین این پس لرزه‌ها را با بزرگی 4.7 ریشتر و مربوط به محدوده بین ازگله و سرپل ذهاب دانست که ساعت 12 و 49 دقیقه ظهر امروز (22 آبان) رخ داد.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه وقوع زمین لرزه با این بزرگی را در غرب کشور بی‌سابقه خواند و تاکید کرد: پس لرزه‌ها از نظر بزرگی و تعداد روند کاهشی دارد.

فروزی معتقد است: زمین لرزه اصلی به احتمال زیاد پشت سر گذاشته شده و پس لرزه‌ها نیز به تدریج کوچک و کم تعداد خواهند شد.

عزیمت موکب‌های وقفی استان کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده

معاون فرهنگی اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه هم از اعزام موکب‌های وقفی آماده شده برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین به مناطق زلزله زده این استان به‌منظور خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان خبر داد.

حجت الاسلام «مهدی توسلی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که سه موکب بزرگ وقفی در استان برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین آماده شده بود، اظهار کرد: از دقایق اولیه وقوع زلزله در استان کرمانشاه مجموعه اوقاف در تلاش بوده تا با تمام توان تجهیزات خدمات‌رسانی را به شهرستان‌های زلزله زده استان منتقل کند.

توسلی خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز مردم مناطق زلزله‌زده استان به آب، نان، غذای گرم، چادر و پتو، می‌کوشیم تا در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به تأمین این اقلام اقدام شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه سپس از برنامه‌ریزی برای ایجاد آشپزخانه سریع در بقعه احمد بن اسحق شهرستان سرپل ذهاب خبر داد و افزود: قرار است در این آشپزخانه 5000 پرس غذای گرم تهیه و در اختیار زلزله‌زدگان قرار گیرد.

وی افزود: می‌کوشیم تا تجهیزات را در سریع‌ترین زمان ممکن به بقعه احمدبن اسحاق منتقل کنیم، هرچند مسیر با شلوغی و ترافیک سنگین مواجه است، اما امیدواریم توزیع غذا از وعده شام امشب آغاز شود.

زلزله بدون خسارت به تأسیسات پالایشگاه نفت کرمانشاه

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه با بیان این‌که زلزله 7.3 ریشتری دیشب (21 آبان) استان کرمانشاه هیچ آسیبی به تأسیسات پالایشگاه نفت این شهر وارد نکرده است، گفت:به محض وقوع زلزله شب گذشته، همه تیم‌های امدادی و عملیاتی شرکت پالایش نفت کرمانشاه به حالت آماده‌باش درآمدند و همه سیستم‌ها و تأسیسات پالایشگاه را چک کردند.

به گزارش ایسنا، «ابراهیم باقری» در جمع خبرنگاران هم‌چنین در خصوص تأمین بنزین و دیگر سوخت‌های مورد نیاز مصرفی مردم استان کرمانشاه گفت: هیچ مشکلی برای تأمین بنزین و دیگر سوخت‌های مورد نیاز مردم استان کرمانشاه نداریم و تولیدات پالایشگاه ادامه دارد.

توزیع بنزین، کپسول گاز و نفت‌گاز در مناطق زلزله‌زده/ مردم به جایگاه‌های سوخت هجوم نبرند

مدیر روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه هم از توزیع 850 هزار لیتر بنزین و 164 هزار لیتر نفت‌گاز در مناطق زلزله‌زده خبر داد.

«باقر نورنیا» با اشاره به اقداماتی که برای توزیع سوخت در مناطق زلزله‌زده انجام شده، در ادامه به ایسنا گفت: از همان ساعات اولیه در مناطق آسیب‌دیده در آماده‌باش بودیم.

وی ادامه داد: اکیپ‌های مهندسی جهت تعمیر و مرمت تجهیزات آسیب‌دیده به سمت شهرستان‌های زلزله‌زده حرکت کردند.

مدیر روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه از توزیع سوخت مورد نیاز در مناطق آسیب‌دیده خبر داد و گفت: 850 هزار لیتر بنزین و 164 هزار لیتر نفت‌گاز در این مناطق توزیع شده است.

به گفته این مسئول، 2000 کپسول 11 کیلویی پرسی گاز و 2000 کپسول 11 کیلویی بوتان گاز شارژ شده و آماده تحویل به مکان‌های مورد نیاز است.

نورنیا با بیان این‌که هم‌اکنون مشکلی در خصوص توزیع فرآورده نفتی در مناطق آسیب‌دیده نداریم، تصریح کرد: گروه‌های تعمیراتی این شرکت نیز به شهرستان‌های زلزله‌زده اعزام شدند تا اگر مشکلی در جایگاه‌های سوخت است، در اسرع وقت برطرف شود.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه فروش بنزین در جایگاه‌های سوخت استان، به مردم اطمینان داد که مشکلی برای تأمین سوخت وجود ندارد و از تجمع در جایگاه‌های سوخت خودداری کنند.

استاندار کرمانشاه  هم در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور گزارشی از آخرین وضعیت زلزله در استان کرمانشاه را به ایشان ارائه کرد و گفت: براساس آخرین برآوردها بیشترین تلفات در سرپل ذهاب بوده است.

به گزارش ایسنا، «هوشنگ بازوند» گفت: هم‌اکنون وضعیت تحت کنترل است و امدادرسانی در حال انجام است.

وی با تأکید مجدد بر این‌که بیشترین تلفات را در سرپل ذهاب داشتیم، افزود: هم‌اکنون این شهرستان به دو بخش تقسیم شده و کار امدادرسانی در شهر سرپل ذهاب به ارتش و امدادرسانی به روستاهای شهرستان به سپاه واگذار شده و هلال‌احمر نیز کار توزیع اقلام را برعهده دارد.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: در برخی شهرها نظیر اسلام آبادغرب و جوانرود خسارت‌ها کمتر بوده است. برآورد این است تلفات این زلزله به حدود 300 نفر برسد. بیش از هزار مجروح نیز از این حادثه برجای مانده است.

بازوند گفت: 28 بالگرد کار امدادرسانی را در استان برعهده دارند. کمبود دارویی در استان نداریم، اما با کمبود آمبولانس مواجه‌ایم.

تاکنون سه جلسه ستاد بحران در ناحیه سپاه سر پل ذهاب انجام شده و درباره اقدامات بحث و بررسی شد. هم‌چنین مقرر است 10 فروند بالگرد به منطقه حادثه دیده اعزام شود.

توزیع آب‌معدنی در میان زلزله‌زدگان منطقه غرب کشور

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه از احتمال گل‌آلود شدن منبع تأمین آب سرپل‌ذهاب و قصرشیرین خبر داد و گفت: آماده توزیع آب معدنی در میان زلزله‌زدگان هستیم.

«محمدحسین ایزدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: با توجه به این‌که احتمال گل آلود شدن آب سرآب گرم که منبع تأمین آب سرپل‌ذهاب و قصرشیرین است وجود دارد، آمادگی داریم آب بسته‌بندی سالم را در میان افراد زلزله‌زده توزیع کنیم.

وی با بیان این‌که آب معدنی مورد نیاز به تعداد حدود 500 هزار بطری یک لیتری در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز آب مورد نیاز را توزیع خواهیم کرد.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان این‌که هنوز خبری از خسارت احتمالی ناشی از زلزله دیشب به تأسیسات آبی استان گزارش نشده است، افزود: در حال حرکت به سمت منطقه هستیم تا خسارت احتمالی برآورد شود.

همه راه‌های شهری و روستایی کرمانشاه باز است/مردم به سمت مناطق زلزله‌زده نیایند

در ادامه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه با بیان این‌که هم‌اکنون همه راه‌های استان باز است، از مردم خواست به سمت مناطق زلزله‌زده تردد نکنند.

«بهمن خسروانی» به ایسنا گفت: اگر چه در ساعات اولیه در برخی محورهای استان از جمله اسلام‌آباد به قصرشیرین، جوانرود به ثلاث باباجانی، پاوه به باینگان و ... انسداد راه‌ها را داشتیم، اما اکنون همه مسیرهای استان بازگشایی شده است.

وی افزود: اکنون هیچ راهی در استان مسدود نیست و همه راه‌های شهری و روستایی استان باز است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه یادآوری کرد: ریزش‌برداری هم‌چنان در دو محور پاتاق(اسلام آباد به قصرشیرین) و جوانرود به ثلاث باباجانی ادامه دارد، اما تردد هم برقرار است.

خسروانی با بیان این‌که 450 نیروی راهداری از ساعات اولیه زلزله شب گذشته پای کار هستند، خاطرنشان کرد: با همه امکانات و تجهیزات در حال امدادرسانی هستیم و به جمعیت هلال‌احمر نیز کمک می‌کنیم.

وی ترافیک در محورهای مختلف استان را نیز روان دانست و یادآوری کرد: از مردم تقاضا داریم به هیچ عنوان به سمت مناطق آسیب‌دیده تردد نکنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: ازدحام مردم مانع امدادرسانی به افراد گرفتار در آوار می‌شود.

زلزله دیشب در کرمانشاه تاکنون 200 کشته داشته است/ توزیع 6000 تخته چادر در میان زلزله‌زدگان

‌مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه آخرین آمار کشته‌های زمین‌لرزه 7.3 ریشتری دیشب (21 آبان) تا 8 صبح امروز را حدود 200 نفر اعلام کرد.

«‌رضا محمودیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار دقایق قبل، تعداد کشته شده‌های زمین لرزه شب گذشته 200 نفر بوده، اما تعداد دقیقی از آمار زخمی‌ها نداریم، زیرا تعدادی از آنها به استان‌های دیگر اعزام شده‌اند.

وی بیشترین میزان خسارت و کشته و زخمی‌ها را نیز مربوط به شهرستان سرپل‌ذهاب دانست.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از توزیع 6 هزار تخته چادر بین مردم زلزله زده خبر داد و خاطرنشان کرد: کمبودی از نظر تعداد چادر برای اسکان اضطراری مردم نداریم.

محمودیان با اشاره به اینکه تاکنون کمبودی از نظر اقلام اساسی به ما گزارش نشده است، یادآوری کرد: از استان‌های معین امکانات، آمبولانس، اقلام اساسی، چادر و ... دریافت کردیم.

بروز بیش از 94 پس‌لرزه در کرمانشاه

‌مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از وقوع حدود 94 پس لرزه از دیشب تاکنون خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد که زلزله اصلی همان زلزله 7.3 ریشتری شب گذشته (21 آبان) بوده است.

«‌فرهاد فروزی»، با اشاره به زمین لرزه بزرگ 7.3 ریشتری شب گذشته ازگله، به ایسنا گفت: این زمین لرزه ساعت 21 و 48 دقیقه رخ داد.

وی افزود: از آن زمان تا ساعت شش و 44 دقیقه صبح امروز(22 آبان) حدود 94 پس لرزه داشتیم که اکثر آنها در همان منطقه ازگله بوده است.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان این‌که از این پس لرزه‌ها 12 مورد آن بالای چهار ریشتر بوده  و در کرمانشاه احساس شده است، خاطرنشان کرد: بزرگترین پس لرزه‌ای که تاکنون داشتیم 4.6 ریشتر  و در ازگله بوده است.

فروزی خاطرنشان کرد: اگرچه کانون اصلی این زمین لرزه در ازگله بوده، اما این لرزش گسل‌های منطقه را تحت تاثیر قرار داده و شاهد لرزش‌هایی در سرپل ذهاب، قصرشیرین، پاوه و ... هستیم.

وی از روند کاهشی پس لرزه‌ها از نظر بزرگی و دامنه خبر داد و یادآوری کرد: با این وجود به احتمال زیاد زلزله اصلی و بزرگ همان زلزله 7.3 ریشتری دیشب بوده است.

کشته شدن حدود 13 نفر در شهرستان ثلاث باباجانی در پی زلزله دیشب

فرماندار ثلاث باباجانی هم گفت: تا این لحظه حدود 13 نفر در این شهرستان کشته شده‌اند و 60 نفر مجروح شده‌اند.

به گزارش ایسنا، «علی‌اکبر اکبری» اظهار کرد: در پی زلزله دیشب در استان کرمانشاه، ساختمان‌های مسکونی حدود 58 روستای بخش ازگله و 69 روستای بخش مرکزی حدود 60 درصد تخریب شدند.

فرماندار ثلاث باباجانی با بیان این‌که برای امدادرسانی به چند روستای صعب‌العبور گروه‌های امدادی اعزام شده‌اند، گفت: تنها احتمال دارد تعدادی دام در چند روستا استان زیر آوار مانده باشند.

اعزام اکیپ‌های هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی به کرمانشاه

هم‌چنین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی از آماده‌باش کامل نیروهای امدادی و مدیریت بحران استان خبر داد و گفت: اکیپ‌های هلال‌احمر به استان کرمانشاه اعزام شدند.

«محمدصادق پورمهدی» در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به زلزله مهیب دیشب در مرز ایران و عراق گفت: به‌علت مق کم وقوع این زمین لرزه در مرز جمهوری اسلامی ایران و عراق، تکان‌های شدیدی را در استان و به ویژه تبریز شاهد بودیم. 

وی با بیان این‌که از همان لحظات اولیه وقوع زمین لرزه، همه نیروهای امدادی و انتظامی به حالت آماده‌باش کامل درآمدند افزود: شامگاه روز گذشته جلسه فوری شورای هماهنگی مدیریت بحران استان نیز در محل استانداری برگزار شد و کارگروه‌های یازده‌گانه این شورا نیز به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.  

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با ابراز همدردی با مردم استان‌های زلزله‌زده و تسلیت به خانواده کشته‌شدگان این حادثه خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از همه شهرها، این زمین لرزه در استان آذربایجان‌شرقی، هیچ گونه خسارت جانی و مالی به همراه نداشته است.  

پورمهدی در ادامه از اعزام اکیپ‌های هلال‌احمر به استان کرمانشاه برای کمک به مصدومان این حادثه خبر داد و گفت: به‌علت  ایجاد هماهنگی‌های هرچه بیشتر، هرگونه کمک استان به مردم استان‌های زلزله زده پس از اعلام نیاز ستاد بحران کشور انجام می‌شود و انتظار داریم مردم استان از سفر به استان‌های زلزله‌زده برای کمک به هموطنان پرهیز کرده و کمک‌های خود را از طریق سازمان هلال‌احمر به استان‌های آسیب‌دیده در اثر زلزله ارسال کنند.  

وی از هموطنان و بخصوص مردم استان خواست که ضمن حفظ خونسردی و هوشیاری خود در ایام وقوع بلایای طبیعی، اخبار و مطالب مربوط به این حادثه را از صدا و سیما و رسانه های معتبر پیگیری کرده و با استناد به برخی کانال‌های غیرمعتبر تلگرامی، به شایعات دامن نزنند.  

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: با وجود طرح برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر فعال شدن گسل تبریز، این مطلب صحت ندارد و گسل زمین لرزه دیشب در استان آذربایجان شرقی قرار ندارد. 

پورمهدی گفت: استان آذربایجان‌شرقی با همه توان در خدمت مردم زلزله‌دیده کرمانشاه و سایر استان‌ها خواهد بود  

آغاز آواربرداری از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

«محمدرضا امیریان» مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه از آغاز آواربرداری در شهرستان‌های مختلف زلزله‌زده خبر داد و به ایسنا گفت: کار آواربرداری در مناطق آسیب‌دیده آغاز شده، اما در مناطقی که ساختمان‌های مرتفع وجود دارد آواربرداری نیازمند تجهیزات پیشرفته و زمان‌بر است.

وی از اعزام حدود 100 تیم عملیاتی به مناطق آسیب‌دیده خبر داد و یادآوری کرد: از این تعداد 50 تیم مربوط به خود استان است و از 10 استان دیگر نیز برای ما کمک و امکانات رسیده است.

به گفته این مسئول، تا ساعاتی دیگر 11 فروند بالگرد نیز در نقاط مختلف استان مستقر خواهد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه با بیان این‌که کار اسکان زلزله‌زدگان نیز آغاز شده است، خاطرنشان کرد: در همه شهرستان‌ها در حال برپایی چادرها برای اسکان اضطراری مردم هستیم.

امیریان خاطرنشان کرد: توزیع اقلام اولیه و مواد غذایی از ساعت هشت صبح امروز(22 آبان) آغاز خواهد شد و اگر کمبودی باشد از سایر استان‌ها کمک دریافت خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر آسیب‌ها را از سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی داشتیم و امدادرسانی به این مناطق در اولویت است.

قطع شدن برق سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی در پی وقوع زلزله

«افشین محلوجی» مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه هم با بیان این‌که هم‌اکنون برق دو شهرستان سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی قطع است در ادامه به ایسنا گفت: زلزله بزرگ دیشب(21آبان) باعث خسارت به تیرهای برق و خطوط ما شد و قطعی برق را در برخی از نقاط در پی داشت.

وی اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشی که به ما دادند اکنون فقط برق دو شهرستان سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی قطع است و نیروهای ما به منطقه اعزام شدند و می‌کوشند برق در کوتاهترین زمان وصل شود.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه افزود: نیروهای ما از دیشب در آماده‌باش هستند و به محض برطرف کردن خسارت‌های وارده برق این مناطق وصل خواهد شد.

محلوجی تصریح کرد: فعلاً وضعیت دقیق خسارت در روستاها مشخص نیست.

وی، ایمنی مردم را در اولویت کار دانست و یادآوری کرد: می‌کوشیم در کنار وصل شدن برق، امنیت و سلامت مردم به خطر نیفتد.

اعلام 3 روز عزای عمومی در استان کرمانشاه در پی زلزله شب گذشته

امام جمعه و استاندار کرمانشاه به مناسبت جان باختن تنی چند از مردم استان کرمانشاه در حادثه زلزله دیشب(21 آبان) سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

براساس این گزارش، حضرت آیت الله «مصطفی علماء» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و مهندس «هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه به‌مناسبت جان باختن تنی چند از مردم استان در حادثه زلزله دیشب پیام مشترک تسلیت صادر کردند.

من این پیام به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

جان باختن جانکاه تنی چند از هموطنان عزیز و به ویژه هم استانی های ارجمندمان در حادثه زلزله اخیر، روح و روان مردم عزیز کشور و علی الخصوص کرمانشاهیان عزیز را که صاحب عزای این مصیبت اند، جریحه دار نموده و به درد آورده است.

اینجانبان ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این حادثه تاسف بار، در فاصله اندکی از اربعین حسینی، برای آن عزیزان سفرکرده علو درجات و غفران الهی و همنشینی با حضرت سیدالشهداء علیه السلام را از خداوند سبحان مسئلت نموده و به احترام ارواح پاک ایشان، از روز دوشنبه‌۲۲ آبان ماه ۹۶ به مدت سه روز در استان عزای عمومی اعلام می کنیم.

بی‌تردید مردم قهرمان استان کرمانشاه که تجربه ارزشمند  دوران دفاع مقدس را در کارنامه خود دارند، دوشادوش یکدیگر و با همدلی و همبستگی، این روزهای دشوار را پشت سر خواهند گذاشت. مدیران استان نیز نهایت توان و تلاش خود را برای خدمت‌رسانی به عموم هم استانی‌های عزیز و حادثه دیده به کار خواهند گرفت.

انتقال 70 مصدوم به بیمارستان‌های ایلام / درمان سرپایی همه‌ی مصدومان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از انتقال 70 نفر پس از قوع زلزله‌ی دیشب خبر داد.

دکتر «علی دل‌پیشه» در این‌باره به ایسنا گفت: پس از زمین‌لرزه  70 مصدوم  به مراکز درمانی ایلام منتقل شدند که خوشبختانه بیشتر آن‌ها به صورت سرپایی درمان شدند.

حفظ خونسردی و همکاری با مسئولان توصیه استاندار ایلام به مردم

«قاسم سلیمانی‌دشتکی» استاندار ایلام گفت: در همان لحظات اولیه بروز زلزله در ایلام، ستاد مدیریت بحران تشکیل شد.

وی در ادامه به ایسنا گفت: پس از بررسی وضعیت استان، بلافاصله تعطیلی ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استان ابلاغ شد.

استاندار ایلام با اشاره به این‌که وضعیت آب و برق و گاز همه نقاط استان به حالت عادی برگشته است، افزود: محل اسکان دانشجویان مستقر در خوابگاه‌ها آماده و در اختیار آنان قرار گرفت‌.

سلیمانی‌ دشتکی با بیان این‌که مردم با حفظ خونسردی خود با مسئولان همکاری لازم را داشته و به شایعات توجه نکنند، تصریح کرد: از همه اصحاب رسانه و خبرنگاران استان که در این موضوع تمام تلاش خود را به کار گرفتند، تشکر می‌کنم.

آماده‌باش کامل مراکز درمانی آذربایجان‌غربی‌

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی هم گفت: مراکز درمانی استان در آماده‌باش کامل هستند.

‌«جواد آقازاده» در خصوص زلزله دیشب به ایسنا گفت: بدنبال وقوع  زلزله، همه مراکز درمانی استان در حال آماده‌باش کامل هستند و با هماهنگی‌های بعمل آمده 5 دستگاه آمبولانس اورژانس 115 به مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه اعزام شدند

وی افزود: خوشبختانه این زلزله در آذربایجان‌غربی تلفات نداشته و فقط 3 نفر در شهرستان سردشت مصدوم شده‌اند که تحت درمان بوده و حال عمومی آنها خوب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: خانواده‌های دانشجویان نیز آسوده خاطر باشند حال همه دانشجویان خوب بوده و هیچگونه ‌آسیبی به خوابگاه‌ها وارد نشده است.

آقازاده با اظهار همدردی با مردم مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: برای هرگونه کمک به مردم آسیب‌دیده در مقوله‌های بهداشتی و درمانی آمادگی کامل داریم.

‌زلزله بدون خسارت در آذربایجان‌غربی

زلزله عراق برخی از شهرهای آذربایجان غربی را لرزاند.

به گزارش ایسنا، ‌زمین لرزه‌ای که قدرت آن 7.3 در مقیاس ریشتر و کانون در نزدیکی «ازگله» کرمانشاه هم مرز با سلیمانیه عراق گزارش شده، بیشتر شهرهای آذربایجان‌غربی را لرزاند.

منطقه آذربایجان‌غربی این زمین لرزه در ساعت 21 و 48 دقیقه بیشتر شهرهای آذربایجان‌غربی را به لرزه درآورد.

شدت زلزله به قدری بوده که مردم سنندج، کرمانشاه، همدان، تبریز، زنجان و مردم ارومیه نیز آن را احساس کردند.

بر اساس آخرین اطلاعات و اخبار محل وقوع زلزله ازگله در کرمانشاه هم مرز با سلیمانیه عراق گزارش شده است.

عمق این زمین لرزه 11 کیلومتری زمین بوده است.

ازگله، تازه آباد و باینگان نزدیک‌ترین شهرها به کانون زلزله در ایران هستند و در کشور عراق نیز مردم سلیمانیه، اربیل و حتی کربلا نیز زمین لرزه را احساس کرده‌اند.

‌مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی هم گفت: زلزله در آذربایجان‌غربی خسارت جانی و مالی نداشت.‌

«امیرعباس جعفری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به وقوع زلزله در شمال عراق و کرمانشاه افزود: بر اساس گزارش فرمانداری‌ها و هلال‌احمر این زلزله در سطح این استان خسارت جانی و مالی نداشته است‌.

وی تصریح کرد: شدت و عمق زلزله موجب شد تا این زلزله در اغلب استان‌های غربی کشور و از جمله آذربایجان‌غربی احساس شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: مردم هوشیاری و آرامش خود را حفظ کنند،‌ همه دستگاه‌های ذیربط در حال آماده‌باش هستند.

مصدومیت ۲ نفر در آذربایجان‌غربی بر اثر زلزله

سرپرست سازمان اورژانس کشور نیز از مصدومیت ۲ نفر در آذربایجان‌غربی بر اثر زلزله خبر داد.

«پیرحسین کولیوند» در خصوص زلزله‌ دیشب برخی نقاط کشور به ایسنا گفت: این زمین لرزه ۷.۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری در ثلاث باباجانی کرمانشاه رخ داد.

وی افزود: تیم‌های ارزیاب به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند و مصدومیت دو نفر در استان آذربایجان‌غربی تاکنون اعلام شده است.

‌ سقف بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه فرونریخته است

هم‌چنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: بدنبال وقوع زلزله سقف بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه فرو نریخته است.

«حسنی»  با اشاره به انتشار اخبار ریزش سقف بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه در فضای مجازی  پس از وقوع زلزله به ایسنا گفت: هم‌اکنون مشکلی در بیمارستان مذکور وجود ندارد و تصاویر منتشر شده ناشی از یک ریزش جزئی است.

وی ادامه داد: شرایط کاملاً عادی است و هیچ سقفی در بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه فرو نریخته است.

آمادگی نیروهای عملیاتی و نشتیابی و بررسی تأسیسات گاز در آذربایجان‌غربی

مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی از آمادگی نیروهای عملیاتی و نشتیابی و بررسی تأسیسات گاز استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، «شیخی» طی دستوری به همه واحدهای عملیاتی، پشتیبانی  و همه نواحی و ادارات گاز استان اعلام کرد تا با آمادگی و تجهیزات کامل به بررسی تأسیسات بپردازند.

وی اظهار کرد: هنوز هیچ آسیبی گزارش نشده است، اما همه تأسیسات مورد ارزیابی فنی قرار می‌گیرند تا در صورت بروز مشکل هرچه سریعتر اقدام به رفع آن ‌کنند.

مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی، آمادگی فنی و امدادی شرکت گاز استان برای استان‌های معین و کمک به آنان نیز اعلام کرد.

مدیرعامل آبفای استان: خللی در آبرسانی آذربایجان‌غربی ایجاد نشده است

مدیر عامل آبفای آذربایجان‌غربی از تداوم فرآیند آبرسانی در سطح استان خبر داده و گفت: با وجود زلزله اخیر خللی در آبرسانی استان ایجاد نشده است.

به گزارش ایسنا، «رسول اکبری» با اعلام آمادگی اکیپ‌های امداد این شرکت افزود: با تمهیدات پیش‌بینی شده در همه شهرهای استان خسارتی متوجه تأسیسات آبرسانی نشده است و فرآیند آبرسانی بدون ایجاد هیچ گونه وقفه‌ای در حال انجام است.

وی تصریح کرد: اکیپ‌های شرکت بصورت آماده‌باش ۲۴ساعته در خدمت مردم استان هستند.

براثر وقوع این زمین‌لرزه ادارات و مدارس استان ایلام و مدارس استان کرمانشاه تعطیل اعلام شد.

براساس این گزارش تاکنون تیم امدادرسانی استان گیلان به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام شده است و این در حالی است که دیگر استان‌ها  چون آذربایجان‌غربی، کرمان، آذربایجان‌شرقی، چهار محالی و بختیاری، گلستان، خراسان‌شمالی، اردبیل، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، کردستان، مرکزی و هلال‌احمر خوزستان نسبت به اعزام نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعلام آمادگی کردند.

دیشب(یکشنبه 21 آبان‌ماه) زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتر در مرز کرمانشاه با کشور عراق رخ داده که بنا بر اعلامی کانون این زمین‌لرزه در سلیمانیه عراق عنوان شده است. این زمین‌لرزه از شمال غربی تا جنوب غربی ایران احساس شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.