• چهارشنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۶ / ۱۰:۱۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 96082414332
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی مطرح کرد:

انتشار سالانه ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ عنوان کتاب در خراسان رضوی

عکس کتاب کتابخوانی

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی گفت: در هر سال میانگین حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ عنوان کتاب در خراسان رضوی منتشر می‌شود.

یوسف امینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آمار و میزان تیراژ کتاب در سال گذشته در خراسان رضوی اظهار کرد: با این‌که هم به لحاظ تیراژ و هم به لحاظ عنوان در زمینه چاپ کتاب چالش‌هایی ایجاد شده، اما در مجموع شرایط انتشار کتاب در خراسان رضوی در مقایسه با استان‌های دیگر خوب است و در هر سال میانگین حدود بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ عنوان کتاب در خراسان رضوی منتشر می‌شود و همچنین در ۶ ماه اول سال ۹۶، ۱۶۰۰ عنوان کتاب در خراسان رضوی به چاپ رسیده است.

وی ادامه داد: کتاب‌هایی که بیشترین عناوین چاپ را در خراسان رضوی در ۶ ماه اول سال ۹۶ داشته‌اند، شامل ادبیات، کتاب‌هایی در حوزه دین و کتاب‌های کودک و نوجوان بوده‌اند و بیشترین تعداد کتاب‌هایی که چاپ شده، رمان و داستان‌ها را شامل می‌شود. این‌ها سه گروهی‌اند که در میانگین کتاب‌های منتشرشده بیشترین تعداد عناوین را داشته‌اند؛ البته رشته‌های دیگر مانند کلیات، علوم پایه و علوم اجتماعی هم آمار بالایی داشتند.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی، با اشاره به این‌که یکی از معیارهایی که انسان می‌تواند قضاوت و سنجش کند، آمارهاست، تصریح کرد: برای این‌که بتوانیم وضعیت مطالعه و کتاب‌خوانی را تقویت کنیم و به‌نوعی فرهنگ مطالعه بیشتر از آنچه که هست رونق بگیرد، وزارت ارشاد در دوسال اخیر، مجموعه برنامه‌هایی را در بخش‌های مختلف طراحی کرده که این برنامه‌ها بر اساس پژوهش‌های انجام گرفته در این زمینه بوده و همچنین بررسی شده که چه کارهایی باید انجام شود تا وضعیت مطالعه و کتاب‌خوانی از آنچه که هست بهتر شود.

امینی خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر ۶ طرح را برای اجرا داریم تا وضعیت مطالعه و کتاب‌خوانی در حوزه نشر ارتقا پیدا کند. یکی از این طرح ها، انتخاب کتاب سال است که به‌صورت کشوری انجام می‌شود؛ منتها علاوه بر کشور در خراسان رضوی هم برای این‌که کتاب‌های برتر و کتاب‌های خاصی که از لحاظ محتوا امتیاز برتر داشتند، شناسایی و از نویسنده‌ها و ناشرهای آن‌ها تجلیل شود، هر سال به‌صورت خاص، انتخاب کتاب سال را برگزار می‌کنیم و امسال هم چهارمین دوره آن همزمان با نمایشگاه کتاب در آذر ماه برگزار می‌شود تا تشویقی باشد برای کسانی که در حوزه‌ محتوایی کتاب ورود خوبی داشتند؛ چون یکی از آسیب‌هایی که به حوزه نشر وارد است این است که محتوا ضعیف است و باید تلاش کنیم که کتاب‌های پربار و قوی‌ای را معرفی کنیم که این کار در قالب معرفی کتاب سال صورت می‌گیرد.

وی افزود: طرح دیگر، حمایت از کتاب‌فروشی‌هاست. کتاب‌فروشی‌ها ویترین کتاب هستند و با این‌که نویسنده، ناشر، ویراستار و چاپخانه خیلی تلاش می‌کنند اما کسی که کتاب را عرضه می‌کند کتاب‌فروش است. در این طرح کتاب‌فروشی‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند و از آن‌ها حمایت می‌شود که البته در چند سال اخیر این طرح در قالب طرح عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب انجام شده است.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی اضافه کرد: طرح‌های یک ماهه و مقطعی نیز وجود دارد که به کتاب‌فروشی‌ها بن کتاب تعلق می‌گیرد و هر فرد می‌تواند تا یک‌صد هزار کتاب با ۲۰درصد تخفیف خریداری کند.

امینی عنوان کرد: طرحی هم که هم‌اکنون در حال اجراست، حمایت از ارائه تسهیلات بانکی به کتاب‌فروشی‌ها برای تجهیز و نوسازی کتاب‌فروشی آن‌هاست.

وی گفت: طرح بعدی، انتخاب پایتخت کتاب ایران بود که ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی را هدف گرفته بود و کاندیدا شدن شهرها برای این‌که پایتخت کتاب شوند، باعث شده که نگاه‌ها به سمت کتاب‌ و کتاب‌‌خوانی معطوف شود و برنامه‌هایی برای این‌که استان‌ها برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران رقابت کنند، اجرا می‌شود و این کار در ترویج کتاب‌خوانی بسیار مؤثر بوده است و در سه دوره، اهواز، نیشابور و امسال بوشهر به‌عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شدند.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان‌ رضوی اظهار کرد: در سطح روستاها، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در حال انجام است و در حال حاضر در مرحله دریافت آثار هستیم که روستاهایی که می‌خواهند به‌عنوان دوستدار کتاب معرفی شوند، طرح‌های خود را با حمایت بهیارها، امام جماعت مسجد، فعالان فرهنگی و معلمان حتی در مناطق عشایری معرفی می‌کنند و این نشان‌دهنده این است که مطالعه و کتاب‌خوانی تا دورترین نقاط روستایی و عشایری در حال گسترش است.

امینی تصریح کرد: طرح دیگر، حمایت از مروجان کتاب‌خوانی است که در زمینه ترویج کتاب‌خوانی فعالیت می‌کنند. مساجد، مدارس و محلات، جایگاه‌های مختلف افرادی هستند که به‌صورت گمنام در این زمینه فعالیت می‌کنند که در قالب یک جشنواره شناسایی و معرفی و از آن‌ها تجلیل به‌عمل می‌آید.

وی افزود: اقدام دیگر، تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سطح مهدکودک‌ها و مدارس مقطع اول متوسطه بوده است؛ یعنی باشگاه‌هایی تشکیل می‌شود که به کودکان به‌صورت گروهی، کتاب در قالب بسته‌های مشخص معرفی می‌شود. کتاب‌ها را مطالعه و خلاصه کتاب را در جمع ارائه و گزارش می‌دهند و همچنین برگزیدگان مرحله شهرستانی نیز به مرحله کشوری راه پیدا می‌کنند. این‌ها از جمله فعالیت‌هایی بوده که در مکان‌هایی که این باشگاه‌ها تشکیل شده، توانسته در مطالعه و کتاب‌خوانی به حوزه نشر کمک کند.

معاون فرهنگی ارشاد خراسان رضوی، با تاکید بر این‌که توزیع کتاب یکی از آسیب‌هاست و آسیب جدی در بخش توزیع کتاب است، اضافه کرد: برای توزیع کتاب، ناشر و نویسنده طبیعتا خودشان نمی‌توانند در این حوزه وارد شوند و یک‌سری مؤسسات تخصصی باید ورود پیدا کنند.

امینی عنوان کرد: ما در استان آمادگی این را داریم که به بعضی از مؤسسات فرهنگی و هنری که در این زمینه به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند، مجوز دهیم تا تشکل‌هایی مانند اتحادیه ناشرین، تعاونی ناشرین و... در توزیع کتاب ورود هدفمندی داشته باشند.

حیات کتاب‌خانه‌‌های عمومی به میزان حضور مردم وابسته است

مدیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی، نیز در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: حیات یک مرکز فرهنگی، خاصه کتابخانه های عمومی، به میزان حضور آحاد مردم و رفت‌وآمد ایشان به کتابخانه عمومی وابسته است.

حسین اکبری، پیرامون چگونگی پویایی کتابخانه ها، اظهار کرد: حضور و رفت‌وآمد مردم به کتابخانه عمومی، برای حیات کتابخانه ها ضروری است و برای این منظور، اقدامات زیادی باید انجام داد که از جمله آن، دسترس‌پذیر بودن کتاب‌خانه‌های عمومی و دارا بودن منابع مورد نیاز تمامی اقشار و مخاطبان است.

وی افزود: همچنین، افزایش خدمات جانبی و مورد نیاز افراد در کتابخانه عمومی، افزایش ساعت کار و مهم‌تر از همه، رسیدگی به نیروی انسانی شاغل در کتابخانه عمومی، ازجمله اقداماتی است که باید انجام شود.

مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی پیرامون اقدامات صورت‌گرفته در سال گذشته، به منظور ارتقاء جایگاه کتاب در استان عنوان کرد: سال گذشته توجه ویژه به شاداب‌سازی محیط کتابخانه های عمومی استان شد، خصوصا ۱۷ بخش ویژه کودک، با اولویت مناطق کم‌برخوردار آماده شد که مورد استقبال قرار گرفت.

اکبری ادامه داد: به‌علاوه، دومین کتابخانه عمومی سیار در شهرستان تایباد تاسیس شد که تعداد ۱۱ روستا را در طول هفته خدمت‌رسانی می‌کند.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون چگونگی سنجش تاثیر فعالیت‌ها بر سطح کتاب‌خوانی جامعه بیان کرد: قطعا یکی از اثرات افزایش مطالعه در سطح جامعه، افزایش رفتارهای مدنی و ارتقاء فرهنگ عمومی است که در رفتارهای فردی، اجتماعی و نیز بهبود و ارتقاء سبک زندگی و عادات خوب نمایان می‌شود و این شاخص‌ها با انجام کارهای پژوهشی مستمر قابل سنجش است.

مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در تکمیل سخنان خود، در خصوص جایگاه خراسان در کتاب‌خوانی نسبت به کشور خاطرنشان کرد: از منظر مسئولیت کتابخانه های عمومی جایگاه مناسبی نداریم و باید به دنبال ارتقاء سطح خود باشیم، اقدامی که برای عملی شدن نیاز به همراهی دستگاه‌های مختلف استان دارد. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.