از کی قرار شد با اسرائیل مسابقه ندهیم؟

علیرضا کریمی

خبر باخت عمدی علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی به کشتی‌گیر روس به دلیل هم‌گروه شدن با نماینده رژیم صهیونیستی، این روزها نقل محافل خبری است؛ اتفاقی که باعث شد این ورزشکار که بخت نخست کسب مدال طلای جهان بود از دور رقابت‌ها حذف شود و ایران نیز به جای قرار گرفتن بر سکوی سوم تیمی به عنوان هشتمی رضایت دهد.

این اتفاق برای ورزش ایران جدید نیست و بارها شاهد انصراف ایرانی‌ها از رقابت با ورزشکاران رژیم صهیونیستی یا تلاش آنان برای عدم رویارویی با نمایندگان اسرائیل بوده‌ایم. اما دقیقا از چه زمانی قرار شد که با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه ندهیم؟

روابط ایران و رژیم صهیونیستی از زمان تولد این رژیم تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ هرگز به صورت رسمی و دیپلماتیک نبوده‌ است اما روابط غیرسیاسی هم پس از انقلاب اسلامی به طور کلی به حالت تعلیق درآمد.

پیش از انقلاب، ایران و رژیم صهیونیستی به رقابت ورزشی با یکدیگر می‌پرداختند و مثلا در رشته فوتبال، پنج بازی رسمی با یکدیگر داشتند که آخرین بازی با اسرائیل نیز برد شیرینی را برای ایران در پی داشت و همچنان نیز پس از گذشت سال‌ها، برخی مسئولان و ورزش‌دوستان با افتخار از این برد شیرین یاد می‌کنند. اما پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۹۸۳ «بیژن سیف‌خانی» فرنگی‌کار کشورمان حریف خود از تیم اسرائیل به نام «رابینسون کوناشویلی» را در رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان در کی‌یف اوکراین شکست داد. BBC در این زمینه مدعی است وقتی خبر پیروزی سیف‌خانی در رسانه‌های ایران منتشر شد، علی‌اکبر ولایتی وزیر وقت امور خارجه دستور بازگشت کاروان ایران به کشور را صادر کرد و این مسابقه، آخرین رقابت دو حریف در مسابقات ورزشی پس از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و ورزشکاران ایرانی به نوعی از مسابقه با اسرائیل منع شدند. البته ادعای این منبع خبری به صورت دقیق و رسمی لااقل در منابع خبری داخلی تایید نشده است.

با وجود ممنوعیت رقابت با ورزشکاران اسرائیلی که مبنای آن به رسمیت‌نشناختن اسرائیل به عنوان یک کشور است، در سال ۱۳۷۹ مهرداد میناوند وقتی پیراهن «اشتروم گراتس» را می‌پوشید، وادار شد مقابل «هاپوئل» اسرائیل بازی کند. میناوند در این خصوص گفته که مدیریت باشگاه وی را مجبور به حضور در زمین در بازی رفت کرده ولی در بازی برگشت، با کمک سرمربی از سفر به اسرائیل اجتناب کرده است. میناوند اظهار کرده که به فدراسیون فوتبال مراجعه کرده و شرایط را توضیح داده است.

همچنین در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، محمدرضا مینوکده رئیس وقت کمیته داوران فدراسیون جودوی ایران، قضاوت مبارزه جودوکاری از اسرائیل با «روسلان کیشهاکف» از روسیه را برعهده گرفت که نتیجه رقابت به نفع ورزشکار اسرائیلی بود. فدراسیون جودوی ایران پس از اطلاع از این موضوع، مینوکده را از همه سمت‌هایش برکنار کرد.

ماجرا به اینجا ختم نشد و وقتی مسعود اشرفی دبیر وقت کمیته ملی پارالمپیک هم در مراسم توزیع مدال‌های مسابقات بازی‌های پارالمپیک تابستانی ۲۰۰۸ به گردن ورزشکار اسرائیلی مدال آویخت و با وی دست داد، چندی بعد از سمت خود استعفا کرد.

در سال ۱۳۸۸ نیز به مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی، فدراسیون فوتبال ایران ایمیل تبریکی را به رئیس فدراسیون فوتبال اسرائیل فرستاد و سخنگو و رئیس فدراسیون اسرائیل پاسخی به پبام تبریک دادند و گفتند: «سال نو میلادی بر مردم خوب ایران هم مبارک.» پس از این رویداد نیز محمدمنصور عظیم‌زاده اردبیلی رئیس بخش روابط خارجی فدراسیون فوتبال ایران استعفا کرد.

همچنین در سال ۱۳۹۶ مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در رقابت های پلی‌آف لیگ فوتبال اروپا در ترکیب تیم «پانیونیوس» یونان مقابل تیم مکابی اسرائیل به میدان رفتند. در پی جنجال‌هایی که بابت این موضوع به‌پا شد، محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: «به دلیل اینکه شجاعی و حاج صفی خط قرمز نظام را زیر پا گذاشتند، دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند.» بعد از درخواست توضیح فیفا از فدراسیون فوتبال و کش و قوس‌های فراوان، احسان حاج‌صفی بعد از عذرخواهی به تیم ملی دعوت شد ولی مسعود شجاعی که تا آن زمان کاپیتان تیم ملی بود، از تیم خط خورد. موج حمایت‌های مردمی و بازتاب‌های خبری این محرومیت‌ها موجب شد که مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، خواستار تعیین تکلیف برای رویارویی غیرمستقیم در برخی رشته‌های ورزشی با ورزشکاران اسرائیل شود.

در این میان تعداد زیادی ورزشکار هم بوده‌اند که برای رقابت ورزشی با رژیم صهیونیستی تمایلی نشان نداده‌اند و از مسابقه انصراف داده‌اند.

ورزشکارانی که حاضر به رقابت با رژیم صهیونیستی نشدند
تاریخ نام ورزشکار رشته ورزشی نام رقابت‌ها

۱۳۸۰

صالح میرزائی شطرنج مسابقات بین‌المللی شطرنج نونهالان

۱۳۸۲

تیم فوتسال دانشجویان فوتسال مسابقات جهانی دانشجویان

۱۳۸۳

آرش میراسماعیلی جودو المپیک آتن

۱۳۸۶

فرخنده سلیمانی تنیس روی میز تورنمنت تنیس روی میز
۱۳۸۵ عباسعلی اکبری طناب‌کشی مسابقات جهانی طناب‌کشی
۱۳۸۵ غلامحسین ذوالقدر تکواندو تورنمنت کرواسی

۱۳۸۲

تیم ملی گلبال نابینایان گلبال تورنمنت بین‌المللی

۱۳۸۷

محمدرضا علیرضایی شنا (صد متر قورباغه) المپیک پکن

۱۳۸۸

محمد خمسه تکواندو جام جهانی نوجوانان

۱۳۸۹

حامد صداقتی شمشیربازی رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه اپه

۱۳۸۹

سیدحسین عابدی شمشیربازی رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه اپه

۱۳۸۹

محمدحسین ابراهیمی شمشیربازی رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه فلوره

۱۳۸۹

حامد سیاد قنبری شمشیربازی رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه فلوره

۱۳۹۰

پیمان یاراحمدی کشتی مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در مجارستان

۱۳۹۲

علیرضا کریمی کشتی مسابقات قهرمانی جوانان جهان در بلغارستان

۱۳۹۲

امیر قاسمی‌نژاد جودو رقابت‌های بین‌المللی جایزه بزرگ تفلیس

۱۳۹۴

احسان قائم‌مقامی شطرنج مسابقات بین المللی شطرنج آزاد بازل سوئیس

۱۳۹۵

علیرضا خجسته جودو المپیک ریو

۱۳۹۵

عرفان آیینی کشتی مسابقات قهرمانی آزاد جوانان جهان در فرانسه

۱۳۹۵

سیدمهدی هاشمی کشتی مسابقات قهرمانی آزاد نوجوانان جهان در گرجستان

۱۳۹۵

علیرضا خجسته جودو مسابقات جایزه بزرگ باکو

۱۳۹۶

علی پاکدامن شمشیربازی مسابقات جام جهانی شمشیربازی مادرید

۱۳۹۶

احسان قائم‌مقامی شطرنج مسابقات جهانی شطرنج کورسیکای فرانسه

۱۳۹۶

افشین نوروزی و امین احمدیان تنیس روی میز مسابقات پینگ پنگ قهرمانی جهان در آلمان

۱۳۹۶

تیم فوتبال کارگری کشت و صنعت نیشکر امیرکبیر خوزستان فوتبال مسابقات جهانی کارگری در لتونی

۱۳۹۶

علیرضا کریمی کشتی مسابقات قهرمانی امیدهای جهان در لهستان

خبر باخت مصلحتی علیرضا کریمی از حریف روسیه برای قرار نگرفتن مقابل حریفی از اسرائیل که منجر به کسب مدال برنز توسط ورزشکار اسرائیلی شد، طی چند روز اخیر به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. بر همین اساس و به دلیل فریادهای مربی علیرضا کریمی که با وجود برتری این ورزشکار بر حریف روس به او می‌گفت «باید ببازی»، هشتگ #باید_ببازی طی روزهای اخیر تبدیل به یکی از ترندهای توییتر شد.

ایسنا - سهیلا صدیقی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۷ ۱۷:۲۴

خب یعنی چی ؟یعنی برن مسابقه بدن؟آخه آدمیدشما؟

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۰۱:۵۵

نه تو آدمی فقط ....

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۷ ۲۳:۱۲

چرا توهین می کنید؟ یعنی کسی که خلاف نظر شمارو داره، آدم نیست؟ ما با مسابقه ندادن راه رو برای اونها برای قهرمانی و احساس قدرتمندی باز تر می کنیم. عملاً امتناع از مسابقه با اونها آب ریختن به آسیاب اونهاست.

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۲۲:۱۸

تصور کنید داعش در سوریه و عراق دولت خود خوانده ی خودش رو رسما اعلام میکرد،،خب اینجا وظیفه ما و بقیه کشور ها چیه؟!آیا باید بریم باهاشون مراوده داشته باشیم(اعم از مسابقه و ...حالا چه برد با شه و چه باخت باشه مسابقه)یا اینکه اصلا اونها رو اصلا بعنوان یه کشور مستقل به رسمیت نشناسیم؟!!،،،به نظرم برخی مسائل از مدال گرفتن و مسابقه دادن و ...خیلی مهمتره،،،بله انسانیت بالاتر از هر چیزیه

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۰۰:۲۸

معلومه که باید بره مسابقه بده، با میدون خالی کردن چیزی جز ترس از حریف ازش نمیشه برداشت کرد و به «دشمن» هم لطف میکنیم تازه و مدال مفتی میدیم. چیزی که حق جوون ورزشکار خودمونه

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۰۸:۰۲

نه تو آدمی فقط بقیه آدم نیستن....

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۰۸:۴۰

بلاخره نفهمیدم که آیا غیر قانونی است و یا غیر قانونی نیست.

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۳:۵۹

منتظر پاسخ شورای امنیت ملی به نامه وزیر ورزش و جوانان هستیم .

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۰۸:۳۶

ما در اوایل انقلاب شعار مرگ بر آمریکا، اسرائیل، شوروی و انگلیس میدادیم. در مواقعی هم شعار مرگ بر فرانسه هم داشتیم. چون اینها همه حامیان اسرائیل هستند. فکر میکنم برای خشکاندن فتنه اسرائیل باید با حامیان اونها هم قطع رابطه کنیم و مسابقه ندیم. اینجوری هم اسرائیل و هم حامیانش ادب میشن.

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۳:۰۹

چرا اسم روانشاد بابک قربانی از قلم افتاده ، در مسابقات جوانان جهان .....؟! حداقل الان که زیر خاکه ازش یادی بکنید

avatar
۱۳۹۶-۰۹-۱۹ ۲۲:۰۳

سلام بهتر نیست رسم جوانمردی را از شهید حججی یاد بگیریم که برای دفاع از اسلام و ولایت با گریه و التماس سرش را داد؟ واقعا قهرمانی جهان و طلا در مقابل به رسمیت شناختن رسم عاصب اسرائیل ارزشش را داشت که به خاطر آن گریه کنی ؟ خاطر پوریای ولی در خاطرها مانده یا طلای های پهلوانان ؟ کمی به عزت اسلام و کشور فکر کنید ؟ عارف قزوین