• چهارشنبه / ۲۲ آذر ۱۳۹۶ / ۲۱:۵۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 96092212677
  • خبرنگار : 71368

از واکنش نجفی به رفتن معاونش تا پاسخ به ابهامات انتصاباتش

محمدعلی نجفی

شهردار تهران درخصوص آخرین وضعیت توسعه خطوط مترو، ایمن‌سازی خط هفت مترو، انتصابات اخیرش و شائبه رفتن معاون فرهنگی و اجتماعی‌اش توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی با حضور در برنامه تلویزیونی، مستقیم به سوالات مردم تهران پاسخ داد و گفت: کار در شهرداری دو حسن دارد که یکی از آنها خدمت مستقیم به مردم است که عملیاتی زودبازده محسوب می‌شود و می‌توانیم درک موضوع توسط مردم را لمس کنیم. همچنین حجم فعالیت‌ها در تهران متنوع است و از کار خسته نمی‌شویم.

وی با بیان اینکه تهران علی‌رغم آنکه مشکلات و چالش‌های جدی دارد اما ظرفیت‌های بسیاری دارد و باید عنوان کنم که واقعا تهران یکی از زیباترین شهرهای دنیاست، گفت: بر همین اساس باید مردم به شهرشان احساس تعلق داشته باشند و برای حفظ شهرشان مشارکت کنند چراکه بدون این مشارکت، قوی‌ترین شهردار و بزرگترین تشکیلات شهرداری نمی‌تواند شهر تهران را به شهری انسان‌محور که آسایش و آرامش در آن حاکم است، تبدیل کند و بر همین اساس مهمترین برنامه ما جلب مشارکت واقعی مردم در اداره شهر است.

وی با بیان اینکه مردم باید شهرداری را از آن خود بدانند، گفت: اگر این تصور در بین مردم ایجاد شود مشکلات و چالش‌ها نیز مرتفع خواهد شد.

شهردار تهران با بیان اینکه اجازه خطا در شهرداری تهران نداریم، گفت: بعد از انتخابات شورای شهر و قطعی بودن تغییر در مدیریت تا استقرار شورای جدید چهار ماه کار شهرداری سست شده بود و اینکه شورای شهر منتخب از خردادماه به صورت غیررسمی کار خود را آغاز کرد کار بسیار هوشمندانه‌ای بود که این عملشان به من هم بسیار کمک کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران باید در راستای هم‌افزایی با سایر دستگاه‌ها ارتباط داشته باشد تا مدیریت یکپارچه شهری محقق شود، گفت: حالا که مدیریت یکپارچه نداریم باید هماهنگ باشیم و هماهنگ اقدامات را انجام دهیم تا هم‌افزایی‌مان افزایش یابد.

نجفی با اشاره به آغاز فرآیند تدوین و نگارش برنامه سوم شهرداری تهران گفت: جالب است بدانید که برنامه سوم توسعه دولت نیز در زمان مدیریتم در سازمان برنامه برعهده من بود و حالا تدوین برنامه سوم شهرداری هم برعهده من است که این موضوع را به فال نیک می‌گیریم.

شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری تاکنون دو برنامه توسعه‌ای داشته که سال آینده برنامه پنج ساله دوم به اتمام می‌رسد، گفت: هر دو برنامه پیشین نقاط ضعف و قوتی داشته که حالا به صورت ویژه تدوین و نگارش برنامه سوم را در دستور کار قرار داده‌ایم و از فردا فعالیت‌های شهرداری درخصوص تدوین برنامه سوم آغاز می‌شود و امیدواریم تا خرداد سال 97 برنامه سوم توسعه شهرداری نهایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انحرافات طرح تفصیلی و جامع با بیان اینکه متاسفانه این سند بالادستی خوب اجرا نشده گفت: بارگذاری در شهر تهران متناسب و براساس طرح تفصیلی پیش نرفت و تهران بیش از حد تعیین‌شده در اسناد بالادستی مراکز تجاری دارد و به همین دلیل است که شاهد خالی بودن پاساژها هستیم و این در حالی است که بسیاری از این مراکز خرید نیز پیوست ترافیکی ندارند که مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که به عنوان مثال می‌توان به پاساژ کوروش در بزرگراه ستاری و مجموعه ارگ اشاره کرد که بار ترافیکی زیادی به منطقه وارد کردند.

نجفی با بیان اینکه انصافاً به طرح تفصیلی خوب عمل نشده است، گفت: به ما اجازه بازنگری در طرح جامع و تفصیلی داده شده و در برنامه سوم توسعه نیز به صورت دقیق‌تر به این موضوعات می‌پردازیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص حرکت شهرداری به سمت کسب درآمد پایدار گفت: چاره‌ای به جز حرکت به سمت درآمد پایدار نداریم و مگر چقدر می‌توان از طریق آینده‌فروشی و شهرفروشی، مراکز تجاری جدید ساخت؟

وی با بیان اینکه در حال حاضر سهم شهرداری از درآمدهای پایدار 21 درصد است و مابقی درآمدها ناپایدار است، گفت: به این زودی‌ها نمی‌توان سهم شهرداری از درآمدهای پایدار را به 50 درصد برسانیم اما در نظر داریم تا سال آینده سهم شهرداری از منابع درآمد پایدار را به 25 درصد افزایش داد.

شهردار تهران با بیان اینکه باید به سمت کسب درآمد پایدار پیش برویم، گفت: بر همین اساس از نمایندگان مجلس درخواست داریم که بخصوص در زمان بررسی بودجه 97 به تهران به عنوان پایتخت و ام‌القرای جهان اسلام توجه ویژه کنند. به عنوان مثال متاسفانه درآمدهای تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده 2000 میلیارد تومان کاهش یافته است و امیدواریم با مصوبه مجلس این کمبودها جبران و حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم با توسعه حمل‌ونقل ریلی سه معضل آلودگی هوا، ترافیک و توسعه حمل‌ونقل عمومی حل شود، گفت: باید اعلام کنم که توسعه حمل‌ونقل ریلی در اولویت فعالیت‌های شهرداری است اما این در حالی است که در حال حاضر تنها 1300 واگن مترو داریم که یک سوم آنها در دست تعمیر است و برای سرویس‌دهی بهتر به 2000 واگن دیگر نیاز داریم که در حال حاضر شرکت‌های خارجی برای برگزاری مناقصه 630 واگن تا دی‌ماه فرصت خواسته‌اند و این در حالی است که یک میلیارد یورو نیز سهمیه فاینانس داریم و ممکن است بتوانیم از این محل نیز 1000 واگن تهیه کنیم که 70 درصد کار توسط شرکت بین‌المللی و 30 درصد نیز توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود و امیدواریم در کنار توسعه حمل‌ونقل ریلی تحولی را نیز در ناوگان فرسوده اتوبوسرانی شاهد باشیم چراکه در حال حاضر شش هزار دستگاه اتوبوس داریم که بیشتر آنها عمر بالای 10 سال دارند و این در حالی است که فعالیت اتوبوس بالای 10 سال مغایر با مصوبه دولت و مجلس است.

نجفی با بیان اینکه خوشبختانه در لایحه بودجه سال 97 که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، بخشی از مشکلات کلانشهرها از جمله تهران در آن لحاظ شده است، گفت: در لایحه بودجه پیش‌بینی شده که برای کلانشهرها 8 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت صادر شود که چهار هزار میلیارد تومان آن مربوط به حمل‌ونقل ریلی است که از این میان 2500 میلیارد تومان برای تهران در نظر گرفته شده است و این در حالی است که دو میلیون دلار از صندوق توسعه ملی قرار است صرف موضوع پسماند، آلودگی هوا و... شود که خوشبختانه در لایحه دولت پیش‌بینی‌های لازم انجام شده اما باید اعلام کنم که تمام خواسته‌هایمان در این لایحه دیده نشده و زورمان به دولت نرسید. به عنوان مثال در بحث مالیات بر ارزش افزوده قانون اعلام کرده که 70 درصد سهم شهرها و 30 درصد سهم روستاییان است که در تهران قطعا این مساله عادلانه نیست چراکه جمعیت روستایی تهران 6 درصد است که براساس این قانون باید 30 درصد منابع را به این شش درصد اختصاص دهیم که از نمایندگان مجلس خواهش می‌شود این موضوع را متناسب با جمعیت شهری و روستایی تهران در نظر بگیرد که هم با اعضای شورای شهر و هم نمایندگان فراکسیون امید و حتی با سایر نمایندگان غیرتهرانی نیز در این خصوص صحبت کردیم و حتی درخواست کردیم که پایتخت بودن تهران را نیز لحاظ کند چراکه بخش زیادی از هزینه‌های تهران به دلیل پایتخت بودنش است و حق مردم تهران در این خصوص ضایع شده که خوشبختانه بخشی از این موضوعات در دولت مورد قبول قرار گرفته و امید است در مجلس نیز به تصویب برسد.

وی با بیان اینکه تهران الگویی برای همه شهرها است لذا باید مورد توجه جدی مسوولان قرار گیرد، در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر انتصاباتش گفت: تلاش کردم که انتصاباتم براساس شایسته سالاری، تخصص‌گرایی و علم‌گرایی باشد و باید اعلام کنم از میان هشت معاونی که انتخاب کردم شش نفر دکترای تخصصی معاونت مربوطه‌شان را دارند.

شهردار تهران با بیان اینکه در شهرداری 850 مدیر وجود دارد که زیر نظر معاونت منابع انسانی کنترل می‌شوند، گفت: در این مدت 100 مدیر جدید انتخاب کردیم که 20 نفر آنها دکتری داشته و 30 درصد جوان بودند و 8 درصد آنها را نیز زنان تشکیل دادند که البته در مورد زنان عقب هستیم اما به جای اینکه اصرار بر تعداد استفاده از زنان و جوانان کنیم باید سیستمی تعبیه شود که در آن زنان و جوانان رشد کنند.

وی با بیان اینکه من در سن 29 سالگی وزیر شدم و برخی اعتراض می‌کنند که حالا حاضر نیستی معاون 29 ساله را انتخاب کنی، گفت: در بحث معاونین شهرداری تجربه بسیار مهم است و معتقدم وقتی جوانی شایستگی کافی دارد باید به عنوان مدیر انتخاب شود اما به صرف جوان بودن نباید کسی را انتخاب کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توسعه مترو گفت: از منابع مختلفی همچون منابع خود شهرداری، کمک دولت و... می‌توان مترو را توسعه داد و باید عنوان کنم که دولت سهم 50 درصدی در ساخت مترو و یارانه بلیت دارد و انتظار ما این است که دولت در سال آینده حداقل به میزانی که شهرداری سرمایه‌گذاری کرده پای کار بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خط هفت مترو دارای اشکالات جدی‌ای بود و از نظر ایمنی مشکل داشت، گفت: مدیریت و سیگنالینگ این خط دستی بود امیدوارم تا پایان امسال این خط به بهره‌برداری برسد و در مورد خط شش مترو نیز باید بگویم تا آخر شهریور 97 حداقل 10 کیلومتر از این خط افتتاح می‌شود.

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا طرح ضربتی در تهران اجرا می‌شود یا نه؟ گفت: برای تهران با پیچیدگی‌هایی که دارد نمی‌توان طرح ضربتی اجرا کرد چراکه به منابع مالی جدی‌ای نیازمند است اما یکی از اقداماتی که بعد از ورودمان به سرعت انجام داده‌ایم بحث دو بخشنامه ممنوعیت هولوگرام و نظارت بر شورای معماری مناطق بود و اینگونه تصمیمات سلبی بود نه ضربتی.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه روح و جان شهر بر کالبد مقدم است، گفت: اگر می‌خواهیم روابط بین انسان‌ها تلطیف شود و اخلاق شهروندی ارتقا یابد باید از ابزار هنر و فرهنگ استفاده کنیم.

نجفی در پاسخ به این سوال که صالحی امیری معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ماندنی است یا نه، گفت: اتفاقا با انصاری معاون رئیس‌جمهوری امروز صحبت کردیم و بحث این شد که معاون رئیس‌جمهور عنوان کردند ریاست کمیته ملی المپیک شغل است و صالحی امیری نمی‌تواند دو شغل داشته باشد و اگر بخواهند به آنجا بروند باید استعفا دهند اما ایشان هم ماندن در شهرداری را ترجیح می‌دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.