• یکشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۶ / ۱۶:۰۵
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96101005429
  • خبرنگار : 71511

چند پلان از فضای دانشگاه تهران در دومین روز اعتراضات این دانشگاه

جنبش دانشجویی

دانشگاه تهران در دومین روز اعتراضات مردمی مجددا با تجمعات دانشجویی روبرو شد، در ابتدا عده‌ای از دانشجویان با یکدیگر به گفت‌وگو پرداخته و عده‌ای دیگر شعارهایی سر می‌دادند.

به گزارش ایسنا، ساعت 14 : مقابل سر در اصلی دانشگاه تهران

جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران با ایجاد تجمعی جلوی در اصلی  این دانشگاه  در خیابان انقلاب اسلامی شعارهایی علیه وضعیت اقتصادی سر داده و حمایت خود را از نظام اعلام کردند.

آنها با در دست داشتن پرچم قرمز  یا حسین(ع) و پلاکاردهایی  شعار هایی  از جمله «ننگ ما ننگ ما مسئول بی‌درد ما»، «لبیک یا خامنه‌ای»، «مرفهین بی‌درد مایه ننگ ملت» سر دادند.

بر روی سر در اصلی دانشگاه تهران شعارهایی همچون «لبیک یا خامنه‌ای»، «دانشگاه جای فتنه‌گر نیست» دیوارنویسی شده.

ساعت 15؛ حیاط دانشگاه تهران جلوی ساختمان دانشکده هنر

دانشجویان در دسته‌های 50 تا 100 نفره چندین حلقه تجمع را تشکیل داده و دو به دو یا چند نفره به گفت‌وگو و مباحثه می‌پردازند. مباحثی همچون حقوق شهروندی، حقوق کارگری و مطالبات مردم در این میان مطرح می‌شود. همچنین موضوعاتی مانند پایگاه رای ابراهیم رییسی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 و شعارهای انتخاباتی حسن روحانی نیز جزو موضوعات مورد بحث است.

در این میان عده‌ای از دانشجویان شعار نان، کار، آزادی را سر می‌دهند.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان جمع شده در این مکان این است که سر در دانشگاه را دانشجویان بسیجی برای تجمع انتخاب کرده‌اند و مردم خیابان تنها شعارها و مطالبات آنها را می‌شنوند و شعارهای این قشر از دانشجویان به گوش مردم نمی‌رسد.

15:45 دقیقه؛ پشت در اصلی دانشگاه تهران

دانشجویان بسیجی پشت در اصلی دانشگاه تهران که به سر در 50 تومانی معروف است، جمع شدند و با دست و فریاد شعارهایی را اعلام می‌کنند. «مرگ بر بی‌بی‌سی، فتنه انگلیسی»، « آمریکا را رها کن، فکری به حال ما کن» و «لبیک یا خامنه‌ای» از جمله این شعارها بوده است.

همچنین در دست این دانشجویان بسیجی پرچم‌های کوچک ایران و پرچم‌های مذهبی همچون پرچم امام حسین (ع) هم دیده می‌شود.

دانشگاه تهران، ساعت 16:15؛ درب‌های دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب اسلامی

دانشجویان به دو گروه اصلی تقسیم شده‌اند، گروهی شامل تشکل‌های بسیجی و اصولگرا درست پشت درب اصلی دانشگاه تهران رو به خیابان تجمع کردند و همچنان با دست زدن شعارهایی را فریاد می زنند.

«اختلاس ها کم بشه، وضعیت بهتر میشه»، «الله اکبر، خامنه‌ای رهبر»، «ماشاالله حزب الله»، « استقلال آزادی جمهوری اسلامی » و « ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» از جمله از شعارهای این دسته از دانشجویان بود.

به موازات مکانی که بسیجیان تجمع کردند؛ عده‌ای دیگر از دانشجویان مقابل خیابان انقلاب اسلامی پشت میله‌های دانشگاه جمع شده‌اند و آنها نیز شعارهایی از جمله «دانشجو آگاه است با کارگر همراه است»، « دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد»، « نان ،کار ،آزادی»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «آزادی، آزادی ْآزادی»،«کارگر دانشجو اتحاد اتحاد»، «لرستان، خوزستان تسلیت تسلیت نیروی انتظامی حمایت حمایت» و .... را سر دادند.

همچنان دانشجویانی از میان این دو گروه اصلی روبروی هم جمع می شوند و با تاکید بر این نکته که با هم دعوا ندارند و می خواهند صدای مردم باشند، با یکدیگر گفت‌وگو می کنند.

ذکر این نکته لازم است که عده‌ای از بسیجیان مانند یک گارد جلوی تجمع خود ایستاده‌اند و اجازه ورود دانشجویان به اصطلاح غیر خودی را به نزدیکی تجمعشان نمی دهند.

دانشگاه تهران، ساعت 16:45 ؛ روبروی خیابان انقلاب اسلامی

همچنان همانند قبل دانشجویان در دو گروه مشغول شعار دادن هستند. حالا می‌توان به گروه بسیجی‌ها نزدیک شد. چند نفر از آنها به عنوان لیدر روی سر در دانشگاه تهران ایستاده‌اند و تکبیر می‌گویند. پشت سر آنها سایر دانشجویان هم الله اکبر سر می‌دهند.

شعارهای دیگری نیز شنیده می‌شود. «اختلاس‌ها کم بشه، گرونی‌ها حل می‌شه»، «تورم و گرانی، پاسخگو باش روحانی»، «عامل هر گرانی، اتاق بازرگانی»، «حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سیدعلی»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، «خون در رگ ما هدیه به رهبر ماست» و «دولت بی‌اراده نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم».

زمانی که دانشجویان مقابل این خط فکری از کنار آنها رد می‌شوند الله اکبر گویان سر آنها فریاد می‌زنند.

معاون دانشگاه تهران سرسنگی به میان دانشجویان آمده و به سوالات آنها پاسخ می‌دهد.

در آن سوی دیگر گروه دیگری از دانشجویان شعار می‌دهند  «دانشجو، کارگر اتحاد اتحاد»، «سرکوب زحمت‌کشان محکوم است محکوم است»، «سرکوب دانشجویان محکوم است محکوم است»، آنها خطاب به مردمی که از پیاده روی انقلاب و از جلوی دانشگاه تهران رد می‌شوند فریاد می‌زنند «تماشاچی نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید»، «ما همه با هم هستیم نباید بترسیم».

گروهی با لباس شخصی‌ جلوی دانشگاه با چند دانشجو بیرون از در دانشگاه درگیر می‌شوند.

دانشجویان داخل دانشگاه فریاد می‌زنند «نیروی انتظامی حمایت حمایت». وقتی نیروی انتظامی وارد می‌شود و آن درگیری را خاتمه می‌بخشد دوباره شعار می‌دهند «نیروی انتظامی تشکر تشکر».

میان این جمع از دانشجویان تا در زنجیره شده دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب، حراست دانشگاه به صورت یک گارد میان دانشجویان و میله‌های دانشگاه ایستاده‌اند. دانشجویان خطاب به آنها هم شعار می‌دهند «حراست دانشگاه حمایت حمایت».

دانشگاه تهران ، ساعت 17:15 دقیقه ؛ صدای قرآن به گوش می‌رسد

صدای قرآن به گوش می‌رسد و دانشجویان معترض متوجه می‌شوند اذان نزدیک است. در حالیکه سرود یار دبستانی من می‌خوانند به سمت شمال دانشگاه حرکت می‌کنند. از آن سو دانشجویان بسیجی هم تجمع خود را خاتمه می‌بخشند تا در نماز جماعت شرکت کنند. هنوز مشخص نیست که تجمع اعتراض‌آمیز این دو گروه از دانشجویان بعد از نماز هم ادامه خواهد داشت یا خیر.

دانشگاه تهران- خیابان انقلاب اسلامی؛ ساعت 18:00

بعد از اذان مغرب و برگزاری نماز جماعت تجمعات دانشجویی به پایان رسید.

چند تن از اعضای یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه تهران نشریه خود را در میان دانشجویان توزیع می‌کردند. تیترهای اصلی این نشریه را موضوعات انتقادی به وضعیت اقتصادی تشکیل می‌داد.

در پایان این تجمعات دانشگاه تهران در تاریکی مغرب فرو رفته اما هنوز دانشجویان گروه به گروه در حالی که از دانشگاه خارج می‌شوند با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

نیروی انتظامی و افرادی با لباس شخصی‌ جلوی در دانشگاه ایستاده‌اند و دانشجویانی که از ظهر امروز به خاطر مطالبات اقتصادی مردم در دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی سر داده بودند به مردم در خیابان پیوستند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۸:۲۱

یک آدم عاقل نیست که به دانشجویان بگوید مطالبات خود را حرفه‌ای و درون‌سازمانی پیگیری کنید؟ فضای دانشگاه را علمی نگه دارید؟ و هیچ عاقلی نیست که بگوید طوری با دانشجو رفتار نکنید که احساس حماقت کند؟

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۲۱:۳۱

لال شوید مردم تخم مرغ ندارن بخورن .مرفه بی درد شما درک نمکنی😐😐😐

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۲۳:۳۴

هیچ خودت فهمیدی چی گفتی؟

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۱:۰۸

شما در بهترین حالت یک دانشگاه آزادی هستی کی گفته که فضای دانشگاه صرفا علمیه؟ انقلاب 57 موج سبز و... همه اینا از دانشگاه ها (مخصوصا دانشگاه تهران) شروع شده

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۵:۵۴

درون سازمانی یعنی چی؟ دوستان اصول گرا نمی خواهند بفهمند که درد مردم فقط اقتصاد نیست. واسه همین دوستان بسیجی در یک راهبرد اشتباهی اومدن علیه دولت روحانی شعار میدن. همین دوستان بسیجی در زمان دولت احمدی نژاد که گرونی های استارت خورد نذر سکوت داشتند. حالا میان علیه گرونی شعار میدن یعنی اینکه مردم ما با شماییم. حتماً هم فکر میکنند مردم متوجه نمیشن

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۸:۴۷

مردم لطفا حواستان به موج سواری گروه های مختلف باشه، بنده هم موافقم که باید برخی مشکلات مردم حل بشه ولی موافق نیستم به شیوه نادرست حق خواهی کنم. آتیش زدن اموال عمومی مثل تف سربالاست که پولش از جیب خودمون میره. اونهایی هم که اونطرف آب نشستن دلشون برای ما نسوخته، پس حواستون و حواسمون به خودمون، وطنمون و آینده باشه.

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۲۲:۱۶

خیلی جالبه....تحلیلت با سوگیری مطلق بود و دانشجویان بسیجی رو زیر سوال برده بودی...خیلی خنده دار بود، با شنیدن صدای قران و اذان اول اون گروهی که شعارهاشون رنگ و بوی مارکسیستی داره؛ نان و کارگرو...رفتند به سوی نماز بعد هم گروه دانشجویان بسیجی به تاسی از اونها رفتند ....مرغ پخته هم خنده اش میگیره....

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۲۳:۵۳

خاک بر سر من که چندین ساله خبرگزاری سانسورگر شما رو میخونم. من خودم دانشجوی دانشگاه تهرانم و اصلا این چیزی که شما نوشتید رو تایید نمیکنم

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۱:۳۲

خدا لعنت کنه هر کی بخواد امنیت ایران رو بباد بده از خاله خرسش گرفته تا اون نادونی که خیابون رو ناامن میکنه

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۵:۰۱

چه جالب اولا اینکه لطفا به سمع و نظرشون برسونید بهتره توی شعارهاشون اقلا یکم خلاقیت داشته باشن انقد کاپی نکنن از به قول شما فتنه گر ها و به قول ما معترضین به حق ثانیا لطفا خیانت در امانت نکنید و مطالبات اکثریت مردم رو هم بازتاب بدید!!!!

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۵:۰۱

لایک