• دوشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۶:۰۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 96101105962
  • خبرنگار : 71132

در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه

لاریجانی: برخی شعارها در خیابان‌ها مایه تاسف است / توهین به رهبری بسیار ناصواب بود

لاریجانی: برخی شعارها در خیابان‌ها مایه تاسف است / توهین به رهبری بسیار ناصواب بود

رییس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند در راستای صیانت از محصولات داخلی ممنوع شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه ارائه‌شده باید بسیار متوازن شود که از این حیث کار اعضای کمیسیون تلفیق از گذشته سنگین‌تر است، گفت: در این جلسه درباره وضعیت فعلی و زمان انقلاب و تغییرات ۴۰ ساله کشور و همچنین لایحه بودجه ۹۷ صحبت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در نشست عصر دوشنبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کشور در ادامه با بیان اینکه در ۴۰ سالی که از انقلاب می‌گذرد برخی حرف‌ها زده می‌شود که به نظر می‌رسد باید مسائل واضح‌تر شود، اظهار کرد: جمعیت کشور در سال ۵۷ حدود ۳۶ میلیون نفر بود و امروز حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم؛ به غیر از توطئه آمریکایی‌ها که باعث شد جنگی به ما تحمیل شود که از فشار آنها حدود هزار میلیارد دلار به ملت ایران صدمه وارد شد، ملت ایران به خاطر ایستادگی، همبستگی و استقامتی که داشت در مجال‌های مختلف عمرانی به پیشرفت‌های عظیمی دست پیدا کرد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از پیشرفت‌های کشور اظهار کرد: حرکت ۴۰ ساله کشور فقط این نبود که درباره استقلال سیاسی که اهمیت زیادی داشت تلاش کرده باشیم بلکه در وجوه مختلف، ملت ایران پیشرفت کرده است چنانکه در صنعت فولاد در سال ۵۷، ۳۶ میلیون تن تولید فولاد داشتیم و امروز به حدی رسیده‌ایم که ۴ هزار و ۸۰۰ درصد رشد داشته‌ایم که مسأله کوچکی نیست.

رشد در صنعت تولید آلومینیوم و مس نسبت به سال ۵۷

لاریجانی ادامه داد: در صنعت آلومینیوم در سال ۵۷، ۱۸ هزار تن تولید داشتیم و در حال حاضر ۳۶۵ هزار تن تولید داریم یعنی هزار و ۹۲۷ درصد رشد داشته ایم؛ در کاشکی سرامیک در سال ۵۷، ۱۲ میلیون متر مربع بود که امروز ۳۸۲ میلیون متر مربع است که با ۳ هزار و ۸۳ درصد رشد روبرو بوده است، همچنین در حوزه سنگ آهن در سال ۵۷، ۰.۷۱ میلیون تن تولید داشتیم درحالی که امسال این میزان به ۵۳ میلیون تن می رسد که با رشد ۷ هزار و ۳۶۴ درصدی روبرو بوده است.

رئیس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: در مس در سال ۵۷، ۰.۳ هزار تن تولید داشتیم که امروز به ۲۰۰ هزار تن می رسد و با رشد ۶۶ هزار و ۵۶۶ درصد روبرو بوده ایم همچنین در حوزه سرب و روی در سال ۵۷، ۱۴ هزار تن تولید داشتیم که به ۹۷۰ هزار تن در امروز رسیده ایم که رشدی معادل ۶ هزار و ۸۲۸ درصد داشته است، همچنین در سنگ تزیینی در سال ۵۷، ۰.۲۷ میلیون تن تولید داشتیم که امروز به ۱۸ میلیون تن رسیده ایم که رشدی ۷ هزار و ۴۰۰ درصدی داشته است.

خودکفایی در محصولات کشاورزی علیرغم خشکسالی و افزایش ۴۴ میلیون نفری جمعیت کشور

وی همچنین با اشاره به آمار ارائه شده ازسوی دولت در سال ۱۳۵۶ در بخش کشاورزی و دامداری گفت: امکانات کشاورزی کشور و توانمندی مواد غذایی ۳۳ روز داشت و مابقی را وارد می کرد اما امروز جمعیت ما از ۳۶ میلیون نفر به ۸۰ میلیون نفر رسیده، کم آبی و خشکسالی و مشکلات دیگر داشتیم اما موفق شده ایم در بسیاری از جهات مثل گندم خودکفا شویم و تولید زراعی ما در سال ۵۷، ۱۳ میلیون تن بود که امروز به ۷۸ میلیون تن رسیده است یعنی حدود ۴۸۴ درصد رشد داشته است.

لاریجانی افزود: تولید باغی کشور در سال ۵۷، ۳ میلیون تن بود که به ۱۸ میلیون تن رسیده که حدود ۴۸۰ درصد رشد داشته همچنین شیلات در سال ۵۷، ۳۹ هزار تن تولید داشت که امروز یک میلیون تن است و رشد ۲ هزار و ۴۷۱ درصدی داشته همچنین گندم در سال ۵۷، ۳ هزار و ۸۰۰ میلیون تن بود که امروز ۱۱ میلیون تن است و ۲.۵ برابر شده است همچنین گوشت قرمز در سال ۵۷، ۲۵۵ هزار تن تولید می شد که به ۷۱۴ هزار تن در امروز رسیده و رشد ۲.۵ برابری داشته است.

افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی نسبت به سال ۵۷، ۷ برابر شده‌اند

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: گوشت مرغ در سال ۵۷، ۱۶۳ هزار تن تولید می شد که امروز به ۲ میلیون تن رسیده و رشدی بالغ بر هزار و ۱۸۴ درصد داشته است همچنین در حوزه شیر در سال ۵۷، تنها ۲.۶ میلیون تن تولید داشتیم که امروز ۹.۳ میلیون تن تولید داریم یعنی رشد ۲۵۸ درصدی داشته است، همچنین در تولید تخم مرغ در سال ۵۷، ۲۱۵ هزار تن بود که به ۹۵۲ هزار تن رسیده و ۳۴۲ درصد رشد داشته ایم ضمن اینکه در تولید عسل در سال ۵۷ به ۵ هزار تن می رسید که امروز به ۸۰۹ هزار تن رسیده ایم یعنی هزار و ۵۱۸ درصد رشد داشته ایم.

وی افزود: در تأمین اجتماعی کل افراد تحت پوشش ۵.۸ میلیون نفر بودند که امروز به ۴۲ میلیون نفر می رسند یعنی ۷ برابر شده است همچنین در آب آشامیدنی در سال ۵۷، کمتر از ۰.۲۵ روستاها آب سالم آشامیدنی داشتند که امروز ۹۰ درصد روستاها آب آشامیدنی سالم دارند همچنین در زمینه بیمارستانی امروز ۱۲۰ هزار تخت داریم که دو برابر شده است.

۹۵ درصد داروها تولید داخلی است

لاریجانی همچنین به حوزه دارو اشاره و بیان کرد: در زمینه دارو در سال ۵۷، ۲۵ درصد داروها در داخل تولید می شد که امروز ۹۵ درصد داروها تولید داخل است همچنین امید به زندگی در سال ۵۷، ۵۵ سال بود که امروز ۷۵ سال است و وضع زندگی و بهداشت تغییر اساسی پیدا کرده است و نرخ مرگ و میر کودکان که در سال ۵۷، ۱۱۱ در هزار بود امروز به ۱۴ در هزار رسیده که کار سنگینی درباره آن انجام شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حوزه آموزش در تعداد مدارس در سال ۵۷، ۵۳ هزار مدرسه داشتیم که این میزان امروز به یک میلیون رسیده و ۲۰ برابر شده است ضمن اینکه نرخ باسوادی در سال ۵۷، ۴۹ درصد بود که امروز به ۹۰ درصد رسیده است همچنین تعداد دانشجویان در سال ۵۷، ۱۶ هزار نفر بوده که امروز ۵ میلیون نفر هستند و اعضای هیأت علمی در سال ۵۷، ۸ هزار و ۲۴۹ نفر بودند که امروز به ۷۲ هزار نفر رسیده اند.

افزایش ۳۰ میلیون خط تلفن ثابت نسبت به سال ۵۷

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد خطوط تلفن ثابت نسبت به سال ۵۷ نیز افزایش داشته و ۳۰ میلیون خط به آن اضافه شده است، عنوان کرد: در سال ۵۷، ۳۱۲ روستا خط تلفن داشتند که امروز ۵۴ هزار و ۵۲۰ روستا تلفن ثابت دارند همچنین در آن سال ها که تلفن همراه نبود و امروز ۷۵ میلیون تلفن سیار دست مردم است.

لاریجانی در ادامه در حوزه راه و شهرسازی بیان داشت: در حوزه مسکن به ازای هر ۱۲۶ خانوار در سال ۵۷، یکصد واحد مسکونی وجود داشت و امروز به ازای هر ۱۰۶ خانوار یکصد واحد مسکونی وجود دارد همچنین در سال ۵۷ به ازای هر ۶.۴ نفر یک واحد مسکونی بود که امروز به ازای هر ۳.۵ نفر یک واحد مسکونی وجود دارد.

رشد ۲۷۶۸ درصدی بزرگراه‌های کشور نسبت به سال اول انقلاب اسلامی

رئیس قوه مقننه ادامه داد: آزادراه ها در سال ۵۷، ۲۶۸ کیلومتر بود که امروز این میزان به ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر می رسد و رشد ۸۰۰ درصدی داشته ضمن اینکه بزرگراه ها در سال ۵۷، ۵۳۹ کیلومتر بوده که امروز ۱۵ هزار و ۴۶۱ کیلومتر است و با رشد ۲ هزار و ۷۶۸ درصدی مواجه بوده است، همچنین راه های روستایی در سال ۵۷، ۱۷ هزار کیلومتر بوده اما امروز ۱۲۸ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه روستایی داریم و با رشد ۶۵۳ درصدی روبرو بوده ایم.

رشد ۵۲۲ درصدی در جابجایی مسافر هوایی داخلی

لاریجانی افزود: جابجایی مسافر هوایی در سفرهای داخلی از ۲.۸ میلیون نفر در سال ۵۷ به ۱۷.۴ میلیون نفر ارتقا یافته که بیانگر ۵۲۲ درصد رشد است، همچنین جابجایی مسافر در پروازهای خارجی ۱.۴ میلیون نفر بود اما امروز به ۱۰.۷ میلیون نفر افزایش یافته که بیانگر ۶۴ درصد رشد می باشد همچنین در زمینه سرانه عرضه انرژی از ۶.۸ بشکه نفت خام به معادل ۲۵.۲ بشکه افزایش وجود داشته که بیانگر رشد ۲۷۰ درصدی است.

رشد ۱۸۴۵ درصدی در تولید گاز نسبت به سال ۵۷

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تولید گاز در سال ۵۷ حدود ۲۵ میلیون مترمکعب در روز بود که به ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت که بیانگر رشد ۱۸۴۵ درصدی است نکته دیگر در عرصه فناوری های نو مانند فناوری هسته ای نیز امروز کشور دارای تکنولوژی پیشرفته است که می توان به رشد در بخش تکنولوژی های نانو و سلول های بنیادین اشاره کرد.

ایران به یک کشور مستقل، آزاد و تاثیرگذار در جهان تبدیل شده است

وی گفت: در فناوری های موشکی امروز ایران به قدرت بزرگی تبدیل شده و نباید فراموش کرد در گذشته از پیشرفت های مذکور خبری نبود، این پیشرفت ها همراه با داشتن روحیه استقلال خواهی و ضد ظلم باعث شد چهره ایران عوض شود و از یک کشور درمانده و دست نشانده به یک کشور مستقل، آزاد و تاثیرگذار در جهان تبدیل شده است که البته این کارها نتیجه یک راه روشن در انقلاب و با هم بودن است.

دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی به ایران را ندارند

لاریجانی افزود: تمامی ملت ایران با هم بودند تا پیشرفت های مذکور اتفاق افتاد و اگر رهبری امام راحل و حضرت آیت الله خامنه ای نبود ده ها بار آمریکا و برخی کشورهای منطقه ایران را چپاول کرده بودند. در زمان دفاع مقدس وقتی که همه با هم شدیم در مقابل آمریکا، شوروی سابق و تمامی صفوف کشورهای منطقه ایستادیم و جز کشور سوریه و یک الی دو کشور بقیه در صف دشمنان بودند، البته تحمیل جنگ به ایران هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد و بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشورمان شهید داد و صدها هزار نفر معلول شدند که نتیجه خصومت دشمنان با روحیه استقلال خواهی ایران بود، اما فهمیدند ملت ایران زیر بار زور نمی روند و این باعث امنیت و عزتمندی امروز ایران شده، هر چند که امروزه دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی به ایران را ندارند.

وی ادامه داد: آیا درست است که در این شرایط عده ای بیایند خدمات مدیران کشور را که فرزندان ملت هستند، نادیده بگیرند؟ همچنان خدمات انقلاب را نادیده بگیرند؟ باید بین خود و خدایشان خلوت کنند، ببینند انقلاب در عرصه اقتصادی و کمک به مناطق محروم چقدر کار کرده است؟ چقدر تکنولوژی وارد کشور شده است؟

لاریجانی گفت: کشور با مشکلات اقتصادی روبرو است، اما این مشکلات را چه کسانی ایجاد کرده اند؟ در درجه اول همین آمریکایی ها و برخی از کشورهای منطقه که دلالی آنها را می کنند و حالا برای ما دلسوزی می کنند، مشکلات را به وجود آورده اند. اینها کشورهای شرور منطقه هستند و باید بدانند در برابر شرارت اگر کسی کوتاه بیاید، باید ذلت را بپذیرد. این موضوع هم در امور فردی و هم در امور اجتماعی وجود دارد.

در سیستم اداری کشور فساد وجود دارد، اما فساد سیستماتیک نیست

وی بیان کرد: اشتباهات در مدیریت کشور وجود داشته اما بنده در اکثر دولت ها از زمان شهید رجایی و بعد از ایشان، به نحوی حضور و همکاری داشته ام، هیچیک از افراد کابینه افراد فاسد و دزد نبودند، هر چند که ممکن است در رده های پایین افراد فاسدی بودند، اینکه تبلیغات به نحوی شده که حق و ناحق را با هم قاطی می کنند، باعث ایجاد مشکلات در کشور شده، البته در سیستم اداری کشور فساد وجود دارد، اما فساد سیستماتیک نیست، متاسفانه تبلیغات چه در رادیو و تلویزیون و رسانه های دیگر به نحوی شده که افراد به خاطر دعواهای جناحی می آیند حرف هایی می زنند که اذهان را به اشتباه می اندازد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ملت ایران ملت باهوش و غیرتمندی هستند چرا که اگر این ملت نبودند انقلابی با این عظمت به وقوع نمی پیوست که این دستاوردها حاصل شود که معادلات منطقه را عوض کند، بنابراین مسلم است که وقتی ملت ایران معادلات منطقه را عوض کند، اسرائیل عصبانی خواهد شد، بنابراین وقتی که ملت ایران استقلال خواهی را همراه با عزتمندی دنبال کند، به طور طبیعی آمریکایی ها عصبانی خواهند شد، چرا که آنها نوکر می خواهند و می خواهند زمانی مانند زمان شاه به وجود بیاید که صبح سفیرشان با شاه ملاقات کند و به او دستور بدهد.

رضاشاه جز خیانت به کشور کاری نکرد

وی ادامه داد: بنده برخی از این شعارها را که این روزها برخی سر دادند، مایه تاسف می دانم، رضاشاه جز خیانت به کشور کاری نکرد، انگلیسی ها رضاشاه را سر کار آوردند و زمانی که متفقین به تهران آمدند او را به مانند تفاله به آفریقای جنوبی فرستادند، بنابراین انقلاب بود که جلوی دشمن ایستاد، بنابراین نباید موضوعات خلط شود.

لاریجانی افزود: دستاوردهای انقلاب در ۴۰ سال گذشته کم نبود و تنها محدود به استقلال سیاسی ایران اسلامی نمی شود و حرکتی که امام راحل برای روی پای خود ایستادن در بخش های اقتصادی آغاز کرد، دستاوردهای بزرگی به همراه داشت و آمارهای مذکور چیز پنهانی نیست و آمار مکشوف و پخش شده می باشد، منتهی گاهی برخی ها نمی خواهند حقایق را ببینند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در زمان شاه یک کشور فرومانده و دست نشانده بودیم، شما خاطرات برخی از مدیران زمان شاه را ببینید که با چه فضاحتی از دیگران دستور می گرفتند اما انقلاب با همبستگی ملی جریان جدیدی را در دنیا به وجود آورد و کشور در بخش فناوری پیشرفت کرد. اینکه آمریکایی ها در بحث های موشکی تا این اندازه حساسیت دارند، بخاطر به دست آوردن فناوری از سوی ایران است و از روبرو و حریف شدن با ایران ترس دارند که دستاورد کمی نیست.

وی ادامه داد: اینکه امروز ملت ایران به دانش هسته ای مسلط شده است، دستاورد کمی نیست، همچنین می توان به پیشرفت ها در تولید دارو اشاره کرد، گاهی دلسوزی هایی آقای ترامپ برای ملت ایران می کند، اما این موضوع را به یاد داشته باشد که آمریکایی ها یک نوکر در ایران داشتند که به آن دستور می دادند اما الان نگران آن هستند که ملت ایران جلوی آنها ایستاده و این موضوع برای آنها قابل هضم نیست.

غرش‌های سیاسی بیهوده آمریکایی‌ها تاثیری نخواهد داشت

لاریجانی افزود: اگر ملت ایران با یکدیگر باشند، مسیر سرافرازی و عزتمندی را دنبال خواهد کرد و غرش های سیاسی بیهوده آمریکایی ها نیز تاثیری نخواهد داشت، اما اگر تفرقه باشد و حق و باطل با یکدیگر قاطی شوند، دشمنان می توانند رخنه کنند، بنابراین همه ما مسئول هستیم.

توهین به رهبری خیلی ناصواب بود

وی بیان داشت: گاهی حرف هایی  زده می شود که آدم تاسف می خورد، حتی اگر یک نفر باشد، توهین به رهبری کردن خیلی ناصواب بود، چرا که ما یک رهبر فرزانه داریم و اینکه در رأس کشور رهبری پارسا داشته باشیم، باعث عزتمندی است و نباید فراموش کرد رئیس  جمهور آمریکا در زمان شاه که به ایران سفر کرده بود، در ماه رمضان با شاه ایران دوتایی مشروب می خوردند.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: ما رهبری داریم که کشور را از گردنه های مختلف عبور داد که این باعث عزت ملت ایران است، حتی اگر یک نفر نیز حرف ناصواب بزند، ما همه موظف به دفاع هستیم، چرا که مسئولان برای همین ملت هستند و دستاوردهای کمی در آبادانی کشور اتفاق نیفتاده است.

لاریجانی تصریح کرد: در مسیر انقلاب مصمم هستیم و همه وجود ما فدای انقلاب است، چرا که انقلاب باارزشی داریم، ان‌شاءلله راه مستدام خواهد بود.

اینکه در کشور فساد وجود دارد را نفی نمی‌کنم

وی با اشاره به بیان یکی از نمایندگان مجلس درباره وجود فساد در کشور و مماشات مسولان و نتایج آن،گفت: اینکه در کشور فساد وجود دارد را نفی نمی کنم، اما شما بین خود و خدای خودتان قضاوت کنید، آیا در کابینه هایی که از اول انقلاب تا امروز آمده اند، دزد بوده اند؟ البته ممکن است فساد در سیستم وجود داشته باشد، اما کلی تبلیغات غلط به وجود آمد تا این موضوع را خلط کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت با مدیران نجومی برخورد شد و دیوان محاسبات از میان ۱۰۰ هزار مدیر، تخلف ۴۰۰ مدیر را کشف کرد و پول مازاد آنان را به خزانه بازگرداند، اما اینکه یک عده ای آمدند و گفتند که دیوان محاسبات خلاف کرده که چنین چیزی صحت نداشت و عده ای برای اینکه طرف مقابل را خراب کنند، بحث املاک نجومی را مطرح کردند که بنده با این نوع دعواهای سیاسی مخالف هستم و چنین دعواهایی ذهنیت ها را تخریب می کند، لذا مسئولان کشور باید با فساد برخورد کنند و این موضوع که صدای برخی درآمده که چرا قوه قضائیه در حال برخورد است، به این دلیل بوده که این قوه با فساد برخورد می کند.

وی اظهار داشت: ممکن است یک عده از آنچه بین مسائل خلط می شود، اشتباه کنند، اما هیچکدام از آنها درست نمی شود، چون خدمات انقلاب نباید نادیده گرفته شود. همچنین امام راحل و مقام معظم رهبری خیلی به کشور خدمت کرده اند، بنابراین نباید دستاوردها را به خاطر چند اشکال نادیده گرفت.

لاریجانی درخصوص لایحه بودجه گفت: باید به موضوع شفافیت در بودجه توجه جدی شود، بنابراین باید موضوعات روشن در بودجه بیان شود و مجلس در جریان کامل موضوعات قرار بگیرد، مثلا منابع حاصل از فروش نفت به چه میزان است، همچنین باید تلاش شود اهداف برنامه ششم توسعه به اندازه سهم سالانه بودجه تحقق یابد.

وی ادامه داد: به طور مثال در قانون برنامه ذکر شده است که ۱۵ درصد حجم دولت کاهش یابد و در سال دوم ۵ درصد دیگر نیز حجم دولت با کاهش روبرو شود. باید سوال کرد که کِی این کار باید انجام شود؟ بنابراین باید به این موضوع دقت جدی شود. ممکن است نتوانیم یک مورد را به خاطر شرایطی مطابق با برنامه ششم انجام دهیم، اما باید بدانیم که نمی توانیم؛ به طور مثال یک مورد قابل اجرا نیست، نه اینکه اصلا موضوع دیده نشود، این رویکرد صحیح نیست.

باید به همه طبقات نیازمند یارانه پرداخت شود

لاریجانی درخصوص یارانه ها بیان کرد: همانطور که قبلا نیز گفته ام، باید به همه طبقات نیازمند یارانه داده شود که می توان به کارگران، روستاییان، کسبه جزء، بیکاران، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اشاره کرد، البته برای افراد تحت پوشش شرایط ویژه باید قائل شد و نباید فراموش کرد همین اخیراً برای معلولان قانونی مصوب شده که باید لحاظ شود، همچنین اجرای قانون درخصوص ایثارگران باید مدنظر باشد و کمبودها جبران شود.

وی افزود: صندوق های بازنشستگی در کشور رنجور است که برخی در آستانه مشکل و برخی با مشکل روبرو شده اند. البته تمهیداتی مرکز پژوهش های مجلس داشته و آقای تاجگردون نیز در این رابطه جلساتی برگزار کرده است. در هر صورت تمهیداتی باید اتخاذ شود که صندوق های بازنشستگی سرپا شده و این موضوع ساماندهی شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان بیان کرد: افزایش حقوق برای شاغلان در سال آینده براساس قانون برنامه از یک ضابطه ای باید برخوردار باشد، در هر صورت برای طبقات پایین جامعه باید درصد افزایش بیشتری لحاظ شود و برای حقوق طبقات بالاتر باید درصد کمتری افزایش حقوق وجود داشته باشد تا درخصوص این موضوع تعادلی برقرار شود، هر چند ممکن است قدری مخالف برنامه باشد، اما در مجموع باید تدابیری اتخاذ شود تا از افزایش شکاف حقوقی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه از ساماندهی در موضوع حقوق ها در مجلس حمایت خواهد شد، ادامه داد: تلاش کنید تا آنجایی که مقدور است به سمت همسان سازی حقوق بازنشستگان حرکت شود.

لاریجانی درخصوص انتشار اوراق مشارکت گفت: در زمینه انتشار اوراق مشارکت باید به استانداردها توجه شود  نه اینکه برای بودجه جاری اوراق مشارکت منتشر شود، چرا که کشور در آینده مدیون می شود. درخصوص کسری بودجه می توان تدبیری اتخاذ کرد؛ اما بی توجهی به موضوع انتشار اوراق باعث می شود مشکل در سال آتی به وجود بیاید، بنابراین باید جلوی انتشار اوراق مشارکت با این وضعیت گرفته شود و از راهکارهای دیگر استفاده شود.   

وی ادامه داد: برای کسانی که در بخش تولید و اشتغال سرمایه گذاری می کنند، مخصوصاً استان های کم برخوردار، تسهیلات ویژه و معافیت های خاص قائل شویم تا آنها بتوانند از شرایط موجود خارج شوند. خیلی به این روش ها که در دو دوره فعالیت کابینه درخصوص طرح های زودبازده اجرا شد، اعتقاد ندارم، چرا که تجربه های گذشته بیانگر این است که خیلی موفقیت در این زمینه حاصل نشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فراهم آوردن شرایط برای سرمایه گذاری گفت: باید یارانه ای برای سود تسهیلات بانکی در نظر گرفت که سرمایه گذاری با افزایش رشد روبرو شود.

ایجاد پرش در نرخ بنزین به مصلحت نیست

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه باید برای سرمایه گذاری ازسوی مردم ایجاد انگیزه کرد، اظهار داشت: در حال حاضر سود بانکی زیاد است البته تلاش شده که یارانه سود تسهیلات بانکی نیز داده شود چنانچه زمانی که سود بانکی کاهش یافت، تحرکی در بخش ساختمان به وجود آورد لذا اگر تمایلی در بانک ها نسبت به موضوع ذکر شده وجود ندارد، آنها باید به جای کارهای عجیب و غریب یارانه دریافت کنند تا در سرمایه گذاری تسریع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درباره تعیین نرخ بنزین و سوخت حتما باید شرایط مردم در نظر گرفته شود و به هیچ وجه پرش در این زمینه به مصلحت نیست و شاید روش های دیگری همانند دونرخی کردن بنزین ارائه شود به گونه ای که به طبقات پایین فشار وارد نشود.

اقتصاد کشور تا زمان راه اندازی صادرات اصلاح نمی‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه اگرصادرات در کشور راه اندازی نشود، اقتصاد کشور اصلاح نخواهد شد، عنوان کرد: برای صادرات باید معافیت و مشوق های پایدار در نظر گرفته شود تا برای صادرات ایجاد انگیزه شود. چرا که محصولات صادراتی ما در کشورهای هدف قابل مقایسه با کشورهای دیگر نبوده و نرخ ورودی آنها ۲ الی ۳ درصد است در حالی که ما می خواهیم محصولی با ۲۰ درصد سود بانکی تولید و صادر شود، پس باید به آنها یارانه اختصاص یافته و معافیت ها و تخفیف هایی برای آنها قائل شویم.

لاریجانی با اشاره به اعمال تغییرات زیاد بر قانون واردات، افزود: این تغییرات نشان می دهد که قانون درست نبوده و شرایط عادی نیست لذا پیشنهاد می شود از واردات محصولاتی که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می شود جلوگیری شود و ما را فریب ندهند که میزان قاچاق زیاد است چراکه مبارزه با قاچاق راه دیگری دارد.

حداقل برای چند سال باید از محصول داخلی صیانت کرد

وی ادامه داد: در حال حاضر از کشورهای دیگر پوشاک وارد می کنند و پارچه و لباس فروشان داخلی با مشکل مواجه شده اند،  لذا زمانی که ما محصول داخلی داریم چرا باید اجازه واردات دهیم، البته با تعرفه نمی توان جلوی این واردات را گرفت چراکه کشورهای دیگر با سود بانکی کم، حجم زیاد تولید می کنند و براین اساس قیمت کالاهای آنها با محصولات داخلی ما قابل مقایسه نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حداقل برای چند سال باید از محصول داخلی صیانت کرد، یادآور شد: البته ممکن است گفته شود که اگر این کار انجام شود تولید از لحاظ ارتقاء کیفیت محصول با مشکل روبه رو می شود، اما این مشکل باید با نظارت و استانداردها رفع شود، چراکه ما نمی توانیم در این مسابقه موفق شویم مگر اینکه جلوی برخی واردات گرفته شود.

طی سال‌های گذشته در حوزه ریلی پیشرفت خوبی نداشته‌ایم

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما در جلوگیری از واردات با تعیین تعرفه موفق نبوده ایم، افزود: دولت می گوید که مجلس باید  اقدام منع واردات  را انجام دهد، پس انجام دهیم و مانع ورود محصولاتی شویم که در داخل کشور به اندازه کافی وجود دارد و  اجازه دهیم که یک مرجعی در داخل کشور تصمیم بگیرد و اجازه ندهد که این کالاها وارد شود تا تولید کشور مقداری غنی شود.

لاریجانی با بیان اینکه در سال های گذشته یکی از مشکل کشور در برنامه پنجم توسعه این بود که در حوزه ریل پیشرفت خوبی نداشته ایم، ادامه داد: در توسعه بزرگراه ها پیشرفت داشتیم، اما در زمینه ریل نداشتیم، چراکه باید سرمایه گذاری جدی تری در این بخش صورت می گرفت.

برای راه‌اندازی خطوط ریلی باید از فاینانس استفاده کرد

وی با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه افق های بزرگی دیده شد که محقق نشد، افزود: در قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده که یک درصد از بودجه نفت به توسعه ریل اختصاص یابد، اما بنده یک پیشنهاد دیگر درباره توسعه حمل و نقل ریلی دارم. در حال حاضر کشورهای مختلف شرقی و غربی برای فاینانس و سرمایه گذاری در ریل اعلام آمادگی کرده اند که بر این اساس ۸۵ درصد سرمایه گذاری باید توسط آنها و ۱۵ درصد توسط ایران  انجام شود، لذا ما باید این ۱۵ درصد را تامین کنیم و حتی این رقم می تواند از صندوق توسعه ملی برداشته شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه این سرمایه گذاری سبب می شود که حوزه حمل و نقل ریلی پرش داشته باشد، ادامه داد: در بسیاری از جلسات بنده با مجامع استانی مطرح می شود که خطوط ریلی آنها راه نمی افتد که برای راه اندازی این خطوط باید از فاینانس استفاده کرد،  البته فاینانس موجود است، اما برای ۱۵ درصد آن فکری نشده، لذا اگر برای این ۱۵ درصد - بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار - تامین سرمایه صورت گیرد، برای خطوط ریلی می توان از حدود ۶ تا ۷ میلیارد دلار از فاینانس استفاده کرد که تحولی در این بخش ایجاد می کند.

لزوم رفع ممنوعیت تک‌راه‌ها به آزادراه‌ها

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان بیان کرد: بخش ریلی از حوزه هایی است که اگر خدمت مقام معظم رهبری حضور یابیم و(و برای برداشت از صندوق توسعه) از ایشان اذن گرفته شود، ارزش دارد، چرا که تحول در کشور ایجاد می کند.

وی با اشاره به برخی محدودیت ها برای تبدیل تک راه ها به آزادراه و بزرگراه گفت: ممنوعیتی درباره تبدیل تک راه ها به آزادراه و بزرگراه وجود دارد، چرا باید این محدودیت گذاشته شود وقتی که منابعی وجود ندارد، لذا باید تعیین کرد که اگر هر راهی را که بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری کند، مجوز آن صادر شود و با این اقدام بسیاری از مشکلات کشور رفع شده و بسیاری راه ها که فاقد گسترش بوده و بخش خصوصی با توجه به تک بودن آن انگیزه ای برای سرمایه گذاری در آن ندارد، توسعه می یابد.

حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه تمام در کشور وجود دارد

لاریجانی افزود: وزارت راه و شهرسازی تلاش کند مشکلات حوزه راه ها رفع شود و زمانی که پولی برای سرمایه گذاری در عمران وجود ندارد، از سرمایه های مردم کمک گرفته شود، اما به شرطی که موانع برداشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح های نیمه تمام در کشور وجود دارد، ادامه داد: بارها در بودجه تصویب شده که این طرح ها واگذار شود و در بودجه سال گذشته روشی اتخاذ شد که عملکرد قابل قبولی نداشت، لذا بنده با برخی از استانداران صحبت کردم که مشخص شود که ایراد کار در چیست.

تعدادی از مردم ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را با سود ۱۵ درصد در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات واگذاری  اختیارات  به شورای برنامه ریزی استان است و این شورا با حضور سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات تصمیم بگیرند که طرح ها را واگذار کنند، اما این کفایت نمی کند، چرا که فرض گرفته شود که ورزشگاهی که نیمه تمام بوده باید تکمیل شود، اما شرایط برای فردی که این پروژه را می خواهد برعهده بگیرد، سهل و آسان نیست، چرا که این فرد باید از بانک وام بگیرد، اما به دلیل اینکه سود آن زیاد بوده نمی تواند این اقدام را انجام دهد، لذا باید به سود بانکی که برای پول این طرح ها گذاشته می شود، یارانه پرداخت شود و حدود ۲ تا ۳ درصد از این تسهیلات سود اخذ شود و مابقی آن یارانه تعلق گیرد و در این صورت مشتریان طرح های نیمه تمام افزایش می یابد.

علی لاریجانی افزود: در این صورت بانک اعلام نمی کند که دچار زیان شده است و ما یارانه آن را پرداخت می کنیم، البته نیازی نیست که چیزی از سوی دولت اضافه پرداخت شود، بلکه این یارانه به سود بانکی تعلق می گیرد که در این صورت مشتریان نیز برای تکمیل پروژه های نیمه تمام انگیزه پیدا می کنند.

براساس گزارش خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از مردم ترجیح می دهند که سرمایه خود را با همین سود ۱۵ درصدی در بانک ها سپرده گذاری کنند، تصریح کرد: اگر مردم بدانند که راه های دیگری برای کسب سود برای آنها در نظر گرفته و تسهیلات برای پروژه های نیمه تمام ارائه می شود، به سمت تکمیل پروژه های نیمه تمام سوق پیدا می کنند و دولت از این طرح های نیمه تمام رهایی می یابد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.