• شنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۶ / ۰۹:۴۴
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 96102311778
  • منبع : نمایندگی اردبیل

جشنواره زمستانی با محوریت اسکی در اردبیل برگزار می‌شود

اسکی

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: تلاش می‌کنیم تا در تعطیلات نوروزی 21 نقشه گردشگری استان اردبیل را با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی به روزرسانی کنیم.

 قادر تقی‌زاده در گفت‌وگو‌ با ایسنا، ‌اظهار کرد: یکسری نقشه‌هایی را دانشگاه محقق اردبیلی در سال‌های گذشته نهایی کرده بود که شامل نقشه گردشگری 10 شهرستان و 11 مکان مهم گردشگری در استان بود که در این نقشه‌ها 142 نقطه‌خوانی نیز به انجام رسیده بود.

وی با بیان اینکه در این نقشه‌ها جایگاه‌ها و مکان‌های گردشگری، رستوران‌ها و مراکز خدماتی گردشگری به هموطنان و گردشگران معرفی شده بود، خاطرنشان کرد: ما از محققان و پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی خواستیم تا این 21 نقشه را براساس قرارداد امضا شده به روزرسانی کنند تا اطلاعات جدید و توسعه مراکز گردشگری و آبدرمانی‌ها در آنها به ثبت برسد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به فعالیت‌های حوزه گردشگری از قبیل نظارت، بازاریابی، تبلیغات، آموزش و برنامه‌های طبیعت‌گردی و کمیته‌ای تخصصی در این بخش اشاره کرد و افزود: استان اردبیل با دارا بودن 223 مرکز اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان، متل، میهمانپذیر و کمپ از نظر مراکز اقامتی رتبه سوم و از نظر تخت رتبه ششم را در کشور دارد.

تقی‌زاده به برنامه‌های نظارتی در این مراکز و استانداردسازی این مجموعه‌ها به عنوان یک اولویت اساسی اشاره کرد و گفت: استانداردسازی 9 هتل در دستور کار قرار گرفته و ما سعی داریم ضوابط و مقررات مربوط به استانداردسازی هتل‌ها و مراکز اقامتی را ابلاغ کرده و تا تعطیلات نوروزی و تابستانی سال آینده بخش عظیمی از این هتل‌ها و مراکز اقامتی را استانداردسازی کنیم.

وی ادامه داد: در حمایت از فعالان این بخش و با هدف استانداردسازی امکانات و تجهیزات و همچنین نوسازی ساختمان‌ها تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می‌شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه تعداد دفاتر خدمات مسافرتی با 100 درصد افزایش از 24 دفتر هم اکنون به 48 دفتر افزایش یافته است، تصریح کرد: ما حتی در برخی از شهرستان‌ها نظیر پارس‌آباد، مشگین‌شهر، خلخال، سرعین و نمین موفق به راه‌اندازی این دفاتر خدمات مسافرتی شدیم.

تقی‌زاده به تبلیغات این دفاتر در فضاهای مجازی و تورگردان‌ها با محوریت اشخاص حقیقی و حقوقی و ارتقای توان گردشگری استان اردبیل در قالب افزایش این دفاتر و مراکز تورگردانی اشاره کرد و افزود: ما با همکاری پلیس فتا و تاکید دادستان تلاش کردیم تا با تقویت برنامه‌های نظارتی با 20 نفر از افراد حقیقی و حقوقی که تبلیغات و اقدامات غیرقانونی و بدون مجوز داشتند، در این زمینه برخورد کنیم.

وی از هموطنان خواست‌ قبل از اینکه با تورهای مسافرتی سفر کنند در قدم اول نسبت به استعلام از قانونی بودن فعالیت آنها اطلاع کسب کرده تا حین سفر دچار مشکل و برخی از عدم انجام تعهد شرکت‌ها و دفاتر خدماتی تور نشوند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در مورد برنامه‌های آموزشی به ویژه برای مراکز ارائه کننده خدمات سفر و گردشگری و تمدید پروانه صاحبان این مراکز منوط به گذراندن دوره آموزشی مدیران و کارکنان تاسیسات گردشگری دانست و بیان کرد: باید امر آموزش که با عقد قرارداد با سه موسسه آموزشی به صورت منسجم برگزار می‌شود، مورد توجه قرار گیرد که ما 55 میلیون تومان امسال به امر آموزش اختصاص دادیم.

تقی‌زاده گذراندن دوره‌های سیزده‌گانه برای فعالان این بخش و همچنین مدیران مرتبط با تاسیسات گردشگری و مسئولان ستاد خدمات سفر را یادآور شد و تصریح کرد: این دوره‌های کوتاه مدت و میان مدت در طول سال برگزار شده و ما از ظرفیت موسسات آموزش عالی و مدرسین کشوری و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در برگزاری این دوره‌ها استفاده می‌کنیم.

وی گفت: برای اولین بار با دعوت از اساتیدی چون ژیان دربندی، کوهی و بیدارمغز موفق شدیم دوره‌های پذیرایی و اقامت را به همراه تشریفات بین‌المللی و آداب و معاشرت برگزار کنیم که استقبال خوبی نیز از طرف مدیران و فعالان حوزه گردشگری، تورگردانان و راهنمایان گردشگری به عمل آمده است.

تدوین سند مدون بازاریابی و تبلیغات در حوزه گردشگری اردبیل

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از تدوین نهایی برنامه جامع بازاریابی و تبلیغات حوزه گردشگری و معرفی جاذبه‌های گردشگری در این بخش خبر داد و خاطرنشان کرد: با به روزرسانی اقلام تبلیغاتی، بروشور، پوستر و کتابچه‌های بخش گردشگری سعی بر این است تا با اعمال تغییرات نهایی تا پایان سال با آمار و اطلاعات آن به روزرسانی شود.

تقی‌زاده به برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های گردشگری در طول سال به شکل ملی، منطقه‌ای، استانی و محلی اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره کوچ عشایر، برگزاری جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی، حضور در جشنواره برداشت انگور در ارومیه و همچنین نمایشگاه ملی میراث فرهنگی از سوم تا ششم بهمن ماه با حضور 20 کشور و 450 شرکت داخلی و خارجی با هدف به نمایش گذاشتن توانمندی‌های گردشگری استان اردبیل از جمله این برنامه‌هاست.

وی افزود: ما در این نمایشگاه در 100 مترمربع فضا و با تم باغ ایرانی توانمندی‌های گردشگری خود را با برگزاری برنامه‌های موسیقی آئینی و دایر کردن دو آلاچیق عشایر شاهسون و ارائه توانمندی آنها در حوزه صنایع دستی و غذاهای بومی و محلی سعی داریم تا بهتر از سال‌های گذشته در این نمایشگاه حضور پیدا کنیم.

عضو کارگروه گردشگری استان اردبیل به برگزاری جشنواره زمستانی در سرعین و مشگین‌شهر اشاره کرد و افزود: ما سال گذشته 100 میلیون تومان اعتبار از طریق سازمان به برگزارکنندگان جشنواره کمک کردیم و امسال نیز در حد توان و وسع خود از جشنواره زمستانی گردشگری سرعین که به احتمال زیاد از 15 اسفند تا 15 فروردین سال آینده برگزار می‌شود حکایت خواهیم کرد.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: جشنواره زمستانی امسال با محوریت برگزاری مسابقات بین‌المللی اسکی در ارتفاعات برگزار خواهد شد و ما با همکاری رسانه‌ها و صدا و سیما در تبلیغ این جشنواره و دستگاه‌های خدمات‌رسان در تامین زیرساخت‌های آن به ویژه بازگشایی مسیرها و راه‌ها نیازمندیم.

وی ادامه داد: در کنار برگزاری این جشنواره ستاد اجرایی خدمات سفر نیز با تدارک برنامه‌های مختلف خود را مهیای برگزاری مناسبتی عید می‌کند که تصمیم داریم در منطقه نمونه گردشگری شورابیل و مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین 10 برنامه آئینی و موسیقی را اجرا کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: در مجموع 22 دستگاه در استان با عضویت در ستاد خدمات سفر برنامه‌های مطلوبی را تدارک می‌بینند که امسال نیز با تاکید استاندار اردبیل این ستاد برنامه‌ریزی‌های مناسبی را برای تعطیلات ایام عید نوروز انجام می‌دهد.

تقی‌زاده اضافه کرد: با تاکید استاندار اردبیل و معاون عمرانی در بها دادن به بخش گردشگری ما امیدواریم زیرساخت‌های مختلف در مناطق نمونه گردشگری تدارک دیده شده و امکان سفر گردشگران و مسافران به مناطق مختلف استان با تدارک زیرساخت‌ها فراهم آید.

وی به فعال شدن گردشگری در مناطق روستایی و همچنین تقویت بوم‌گردی اشاره کرد و افزود: روستای کزج در خلخال و اوماسلان در گرمی به عنوان روستاهای با هدف گردشگری و بوم‌گردی تعیین شده تا امکان توسعه گرئشگری روستایی نیز فراهم آید.

تقی‌زاده در پایان گفت: ما بر این باوریم که زنجیره گردشگری باید در تمام محورهای شرق به غرب و شمال و جنوب استان تکمل شده و با ایجاد تنوع در حوزه گردشگری زمینه جذب گردشگران بیشتر و تقویت تورهای داخلی و خارجی به سمت استان اردبیل فراهم آید.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.