با اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس

دولت موظف به ارائه لایحه برنامه در خرداد سال پایانی برنامه‌های پنج‌ساله شد

صحن مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس مصوب کردند که دولت موظف است حداکثر تا پایان خردادماه سال پایانی برنامه های پنج ساله توسعه لایحه برنامه بعدی را به مجلس تقدیم کند.

به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی در اصلاح ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجلس مصوب کرد:

ماده ۲۵ – بند ب ماده ۱۵۳ و اجزای یک الی پنج آن به شرح زیر اصلاح می شود:

ب- پس از تصویب کلیات به جزئیات طرح‌ها و لوایح به ترتیب زیر رسیدگی می شود و در صورت وجود مخالف یک مخالف و یک موافق و پس از آن یک نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون هر یک به مدت ۵ دقیقه صحبت می کنند.

۱- در ابتدا ماده واحده و یا هر یک از مواد یا اجزا توسط یکی از اعضای هیئت رئیسه قرائت می شود سپس پیشنهادات چاپ شده کمیسیون های فرعی و نمایندگان به ترتیب برای بازگشت به لایحه یا طرح حذف کل یا جزء یا پیشنهاد اصلاحی به شرح فوق مطرح می شود و رای گیری به عمل می آید در این مرحله پیشنهاد حذف کل یا جزء تا قبل از ورود به ماده در صحن پذیرفته می شود.

۲- اگر پیشنهاد چاپ شده ای مطابق بند یک وجود نداشته باشد مصوبه کمیسیون اصلی در خصوص ماده واحده، هر یک از مواد یا اجزا به رای گذاشته می شود.

۳- در صورت عدم تصویب موارد مذکور در بندهای یک و دو مجددا پیشنهاد حذف در مجلس پذیرفته و در مورد آن رای گیری می شود.

۴- پس از مراحل فوق برای ماده مورد بحث با اصلاحات انجام داده رای گیری به عمل می آید و چناچه به تصویب نرسید پیشنهادات جدید قابل طرح است و در صورت عدم وجود پیشنهاد جدید جهت بررسی مجدد به کمیسیون اصلی ارجاع می‌شود.

۵- در هر مرحله که پیشنهاد اصلاح، بازگشت به لایحه یا طرح و یا مصوبه کمیسیون اصلی به تصویب مجلس برسد، پیشنهاد الحاقی مرتبط و غیرمغایر با مصوبه به تشخیص رئیس جلسه به ترتیب کمیسیون های فرعی و نمایندگان مطرح و رای گیری به عمل می آید.

همچنین براساس اصلاحی که در ماده ۲۹ این طرح انجام شد، در ماده ۸۴ قانون مذکور اصلاحات زیر اعمال می شود.

صدر ماده به این شرح اصلاح می شود که دولت موظف است حداکثر تا پایان خرداد ماه سال پایانی قانون برنامه پنج ساله توسعه لایحه برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سال بعدی را به مجلس تقدیم کند. این لایحه به صورت یک شوری و به شرح زیر رسیدگی می شود.

همچنین متن زیر نیز به انتهای بند ج این ماده اضافه می شود که براساس آن «گزارش مسکوت ماندن پذیرفته نیست چنانچه گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد مراتب به دولت اعلام می شود تا حداکثر ظرف مدت یک ماه لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد به کمیسیون تلفیق اعاده می شود تا ظرف مدت ۱۵ روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.»

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس در ماده ۲۶ این طرح مصوب کردند که در ماده ۱۵۴ قانون مذکور به جای عبارت «در این صورت اولین مخالف و موافق (بر اساس تابلوی مخصوص ثبت‌نام یا دستگاه الکترونیک) هر یک به مدت پنج دقیقه صحبت می‌کنند» عبارت «در این صورت مخالف و موافق از بین ثبت‌نام‌کنندگان در لوح یا دستگاه الکترونیک به قید قرعه تعیین می‌شود که هر یک می‌توانند به مدت پنج دقیقه صحبت کنند» جایگزین می‌شود.

همچنین بر اساس اصلاحیه‌ای که در تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون مذکور انجام شد، کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست و چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت ۱۵ روز گزارش جدید را تقدیم مجلس کند.

همچنین در ماده دیگر این طرح مصوب شد که بر اساس ماده ۱۹۲ مکرر ۱ـ متن پیشنهادی معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی که به منظور تنقیح قوانین تهیه شده است با امضای حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان به عنوان طرح‌های تنقیحی  به رییس جلسه تقدیم می‌شود و هیات رییسه پس از اعلام وصول نسبت به ارجاع آن به کمیسیون‌های مربوط اقدام می‌کند.

همچنین بر اساس ماده ۱۹۲ مکرر ۲ ـ گزارش طرح‌های تنقیحی به صورت یک شوری و بدون تفکیک کلیات و جزئیات در صحن مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و پس از گزارش سخنگوی کمیسیون و صحبت سه مخالف و سه موافق به ترتیب یک مخالف و یک موافق و توضیح معاونین قوانین مجلس هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه و توضیحات نهایی سخنگوی کمیسیون به مدت پنج دقیقه گزارش کمیسیون به رای گذاشته می‌شود. در صورت عدم تصویب گزارش مزبور نیز مجددا به کمیسیون ارجاع می شود تا نسبت به اعمال اصلاحات اقدام و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

ماده ۱۹۶ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس نیز به این شرح اصلاح شد که اخطار راجع به منافی بودن طرح‌ها و لوایح و سایر موضوعات مورد بحث در مجلس با قانون اساسی مقدم بر اظهارات دیگر است و مذاکرات در موضوع اصلی را متوقف می‌کند و رییس جلسه مکلف است به محض ثبت‌نام نماینده‌ای برای اخطار مذاکرات را قطع کند و به نماینده ثبت‌نام‌کننده اجازه اخطار بدهد. اخطار باید با استناد به اصل مربوط و حداکثر ظرف سه دقیقه انجام شود. در صورتی که رییس مجلس اخطار را وارد دانست برای مطلع شدن از نظر نمایندگان بدون بحث آن را به رای‌گیری می‌گذارد. اگر مجلس به وارد بودن اخطار رای داد رییس جلسه نسبت به پذیرش پیشنهادهای اصلاحی یا حذف مورد اشکال یا ارجاع آن به کمیسیون ذیربط با اخذ رای از مجلس اقدام خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اصلاحیه ماده ۲۰۴ این قانون مقرر کردند: رییس‌جمهور باید ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفا یا سقوط دولت کتبا اسامی وزرای پیشنهادی حائز شرایط که حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته مرتبط یا معادل آن، ۱۰ سال سابقه اجرایی و حداکثر سن ۶۵ سال باشد به همراه شرح حال و برنامه‌های آنان، تصاویر مدرک تحصیلی، سوابق علمی و اجرایی، سمت‌های قبلی و سایر امتیازات قابل استناد، به تفکیک وزرا به مجلس تسلیم کند. همچنین رییس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‌نامه وزرای پیشنهادی را به همراه ضمائم آن اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد و کمیسیون ذیربط هم موظف است ظرف مدت پنج روز نظر مشورتی خود را در مورد سوابق، مدارک و برنامه‌های وزیر گزارش نماید تا چاپ و توزیع شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.