• شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۶ / ۰۹:۳۶
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 96103015802
  • منبع : مطبوعات

پیشنهاد عباس عبدی به سردار سلیمانی

عباس عبدی

اعتراضات دی‌ماه سال جاری واقعیت‌های مهمی را برای بسیاری از افراد آشکار کرد که از جهت شناخت جامعه به نوعی اتمام حجت تلقی می‌شود. به تعبیر دیگر از این ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر نمی‌شد که واقعیت اجتماعی بروز یافته و به صورت عریان خود را نشان دهد؛ واقعیتی که اگر پیش از این نیز اجازه بروز داشت، کم‌کم خود را آشکار می‌کرد.

به گزارش ایسنا، عباس عبدی با این مقدمه در «اعتماد» نوشت: یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها نیز فیلمی از سردار محترم قاسم سلیمانی منتشر شد که در آن اظهار شده: «صحنه‌های عجیبی بود کربلای ٥. ما برای دفاع از هر متر کشورمان، خصوصا در آن منطقه شهید دادیم. من همین‌جا بگویم وقتی صحنه نابخردانه آن نادان را در آتش‌زدن پرچم ایران دیدم خیلی دلم سوخت. گفتم ای‌کاش به‌جای پرچم، من را ده بار آتش می‌زدند، به‌جای تصویر من. چون ما برای نشاندن پرچم بر سر قله ده‌ها شهید دادیم تا بتوانیم این پرچم را سرافراز و برافراشته نگه داریم.»

طبیعی است که واکنش ابتدایی ما نیز انزجار و تاسف باشد که هست ولی به نظر می‌رسد که این واکنش نه‌تنها کافی نیست، بلکه ممکن است موثر هم نباشد. از این‌رو به جناب سردار سلیمانی یک پیشنهاد منطقی ارائه می‌کنم. جنابعالی نفوذ و قدرت دارید، دستتان به خیلی از جاها می‌رسد و این برخلاف وضع دیگران از جمله امثال ماست. پیشنهاد می‌کنم بلند شوید و یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با این نوجوان کنید. ظاهرا برحسب اطلاع نیروی انتظامی به سرعت شناسایی و دستگیر شده است. فیلمبردار هم ببرید تا از دیدار شما تصویربرداری کنند. بعید می‌دانم که از آن طرف آب آمده باشد یا به ادعای برخی رابطه‌ای سببی یا نسبی با داماد صدام‌حسین داشته باشد. به احتمال زیاد خانواده او چندان ناآشنا نباشند. او در همین نظام آموزش و پرورش ما درس خوانده است. تحت تعلیم و تربیت و تبلیغات همین صداوسیما بوده است. پس از گفت‌وگو با او اول به مردم بفرمایید که این اتفاق در کدام شهر رخ داد؟ آیا در مناطق شمالی شهر تهران و به قولی مرفهان بی‌درد یا عاشقان فرهنگ غرب بود یا از مناطقی که هم‌اکنون هم باید منبع بسیج نیروها برای اقدامات دفاعی از کشور باشد؟ دوم اینکه او از چه خانواده‌ای بود؟ آیا خانواده او از غرب‌زدگان یا دشمنان حکومت بودند؟ آیا غیرمذهبی و غیرملتزم بودند؟ بفرمایید که پدرش در چه شغلی بود و سابقه‌اش چه بوده است؟ بپرسید که چرا این کار را انجام داد؟ آیا آموزش و پرورش، نظام رسانه‌ای و نهادهای دینی که همه در خدمت ارزش‌های رسمی هستند، به او یاد ندادند که به پرچم کشورش که نماد کشور است احترام بگذارد؟ اگر آموزش ندادند، آیا از طریق خانواده و دوستان و جامعه هم متوجه نشد که باید احترام بگذارد؟ چرا نمی‌دانست که شما یا بزرگ‌ترهایش برای به اهتزاز در آوردن این پرچم در متر، متر این خاک در کربلای ٥ جانفشانی کرده‌اید؟ چقدر اطمینان دارید که پدر یا یکی از نزدیکان او از مجروحان و جانبازان همان کربلای ٥ یا سایر عملیات نباشد؟ پس چرا یک جوان باید تا این حد علیه آن ارزش‌ها نه تنها بی‌تفاوت که جری و ستیزه‌گر باشد؟

مساله مهم‌تر از آتش زدن آن پرچم، سکوت ناظران در برابر این رفتار است که ظاهرا کمتر توجه ما را به خود جلب کرده است. صادقانه و صریح بگویم، اگر می‌توانستم، حتما دست چنان جوانی را می‌گرفتم و در اولین فرصت او را از زندان رها می‌کردم. این زندان جای کسانی است که عمر خود را در مقام بی‌تدبیری و اتلاف منابع کشور و پرخاشگری به این و آن گذرانده‌اند و اکنون نیز طلبکار می‌شوند. مشکل اینجاست که شما صادقانه سخن خود را گفته‌اید و هنوز با خاطره کربلای ٥ و ده‌ها عملیات دیگر زندگی می‌کنید که بسیار هم خاطره‌های ارزنده‌ای است ولی دو نکته مهم را در این میان فراموش می‌کنیم. اول اینکه چرا یک جوان زیر ٢٠ ساله خاطره خود را با این گذشته افتخارآمیز پیوند نمی‌دهد؟ علت اصلی این است که این خاطرات و جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند. آنها بازیچه دست عده‌ای برای به سکوت واداشتن دیگران و نیز کسب امتیازات ویژه هستند. برخلاف شما و تعدادی از دوستانتان که نخواستید تا آن گذشته را سرمایه ارتقای جایگاه و کسب رانت نمایید و با استناد به آن دیگران را سرزنش یا به سکوت وادار کنید، متاسفانه بخش قابل توجهی هستند که این گذشته دکان دونبش را تبدیل به ابزاری برای توجیه موقعیت فعلی و کسب رانت و به سکوت واداشتن دیگران کرده‌اند. در میان این کاسبان، کسانی هستند که روحشان هم از حضور در جبهه بی‌خبر بود، چه رسد به جسم آنان. جوان امروز به علت این نحوه برخورد با میراث گذشته، نمی‌تواند با آن همدلی و همراهی و همنوایی لازم را پیدا کند. هیچ کدام از این دوستان به خود نگفتند که چرا خاوری و خاوری‌ها با انداختن یک چفیه هر کاری می‌کنند و بعد به کانادا فرار می‌کنند؟ ریشه این رفتار در نابود کردن سرمایه تاریخی کشور در جنگ تحمیلی پیش پای متقلبان و فاسدان است. حال چگونه از یک جوان ١٦ ساله انتظار داریم که خود را با این میراث همدل کند؟ اگر به اروپا سری بزنید، هنوز هم در یک روز و ساعت مشخص از هر ماه صدای آژیر در می‌آید تا مردم بدانند آرامش و آسایش امروز خود را مدیون جانفشانی‌های چه کسانی هستند ولی آن افراد، امتیاز ویژه‌ای جز احترام و برخی مساعدت‌های مالی که وظیفه جامعه است دریافت نمی‌کنند و نه در هنگام کنکور دادن این امتیازات به خودشان و فرزندان و نوه‌هایشان منتقل می‌شود و نه هنگام مباحثه درباره مسائل کشور یا واگذاری پروژه‌ها و ... از این حیث امتیازی یا حقانیتی برای آنان منظور می‌شود. ولی جوان امروز ما خود را در محاصره مدعیان گذشته‌ای می‌داند که هیچ تصور و تجربه‌ای از آن گذشته نزد این جوان نیست. هیچ راهی برای انتقال این گذشته هم به آنان وجود ندارد. آنچه که برای این جوان نقد است، همین وضع تبعیض، فساد و بیکاری امروز جامعه است که با پوست و گوشت و استخوان خود لمس می‌کند.

مشکل دیگر این است که وظیفه دولت و حکومت فقط و فقط در جنگ و دفاع مقدس خلاصه نمی‌شود. ده‌ها وظیفه مکمل و متمم دیگر هم دارد که متاسفانه نتوانسته‌ایم بیشتر آنها را در حد مناسب و مورد انتظار برآورده کنیم. امروز باید در برابر این کاستی‌ها پاسخگو باشیم و الا تا کی می‌توان از سرمایه جانفشانی‌های کربلای ٥ و والفجرها و رمضان و بیت‌المقدس و ... برای ایجاد تعلق خاطر به امروز هزینه کرد؟

به نظرم ارزش آن را دارد که با این فرد موردنظر بروید گفت‌وگو کنید، گزارش آن را به‌طور کامل به جامعه بدهید، او را از زندان بیرون آورید، جایش را برای کسانی خالی کنید که منشأ فساد و تباهی و بیکاری و هر درد بی‌درمان دیگر بوده‌اند و اکنون راست راست در حال گشت و گذارند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۰:۲۲

بدون شک زیباترین منصفانه ترین متنی بود که در ایسنا دیدم. هزاران آفرین بر نویسنده آن

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۰:۴۶

من هم با بیشتر سخنان ایشان(عبدی) موافقم فقط اضافه کنم رای ونظر وخواست ملت هم به اندازه پرچم کشور مقدس است.

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۱:۱۰

پیشنهاد بسیار خوبی هست

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۲:۳۰

آقای عبدی احسنت درد دل ما رو گفتی

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۴:۴۲

آقای عبدی به قول سردار سلیمانی برای عظمت این پرچم در هر قله چندین شهید دادیم نمیشه در برابر آتش زدن پرچم کشورمان ساکت ماند. اگه یکی روی کت شما ته سیگار بندازه و کت مبارکتون بشوزه ساکت می مونید؟ بعید میدونم ساکت بمونی و خسارت نگیری. این پرچم نماد عزت و عظمت ملی ماست. اگه از پرچم دفاع نمیکنی از عامل هتاک دفاع نکن

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۰:۳۰

متن را بدقت بخوانید اقای روح الله عزیز

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۶:۴۴

عااالی

avatar
۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۸:۰۵

آقای عبدی قاعدتا آن کسی که جان خود را به دست گرفته و فدای ملت می کند بیشتر از شما که قلم به دست گرفته و با طیب خاطر می نویسد درد مردم و جوانان را می فهمد و اگر این مکتوبات شما متعمدانه و برای جنگ روانی نباشد باید اقرار کرد که بیشتر تاکید سردار بر خود این عمل زشت و مسببین آن بوده نه آن نوجوان یا فلان مصداق حقیقی...

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۰:۳۶

اقا سید هر کسی در این کشور یک وظیفه ای دارد یکی سلاح بدست گرفته یکی بیل یکی قیچی جراحی یکی قلم یکی جارو یکی کتاب خلاصه هرکس یک وظیفه ای انجام میدهد پس نفرمایید چه کسی درد ملت را بهتر میفهمد ما همه ملتیم وخودمان درد خود را بهتر میدانیم.

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۹:۱۹

احسنت گل گفتی

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۰:۵۸

سلام

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۷:۵۷

بخدا که شما به اصطلاح اصلاح طلبها چقدر پررو هستید ! نه اصلاح میکنم چقدر زیرک هستید و مردم را به تمسخر گرفته اید !! هشت سال موسوی ، هشت سال هاشمی ، هشت سال خاتمی و هشت سال دولت روحانی در ید قدرت شما بوده و هست . اما هنوز هم رفع مشکلات را از دیگران میخواهید . کسی که قرار است مشکلات مردم را حل کند دولت مستقر است .چرا توصیه های خردمندانه تان را به دوستانتان در دولت نمیکنید تا مشکلات مردم حل شود . شما همیشه فرار به جلو های زیرکانه داشته اید و ما مردم هم که کلا با حافظه تاریخ بیگانه ! حق دارید ! آری حق دارید ، شما ، حق همین ما مردم هستید !!!

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۲

عالی بود

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۹:۰۷

به نظرم عباس آقا در حال زدن اشتباه است...... فکر کنم باید از روسای جمهور این سوال و درخواست ها رو می کرد که بیش از سی ساله که مسئول آموزش و پرورش همین جوونا هستن ، آقای سلیمانی یک فرمانده ی نظامیه که وظیفه اش تامین امنیت نظامی کشور هست ، ونه تامین امنیت اخلاقی و اقتصادی و اجتماعی.... ولی خب جنگ روانی قشنگی بود ، الان همه اقناع شدیم که آقای سلیمانی خیلی ضعیفه و ناکارامد و کلا یک پارچه شما خوبید.

avatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۹:۴۹

شمایی که در جریان خشونت های 18 تیر 88 دست داشتید و خودتون توی اتاق مدیریت می کردید و دانشجوی بدبخت رو وسط میدون فرستادید بهتره از کارنامه تون دفاع کنید مدافعان حرم ثابت کردن حاضرن تا کجا از دین و کشور دفاع کنن