• دوشنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۹
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 96120703189
  • خبرنگار : 71365

هشتادسالگی کتابخانه ملی گرامی داشته شد

آیین نکوداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران

مراسم هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مراسم هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی امروز (دوشنبه، هفتم اسفندماه) در محل این سازمان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، علی‌اکبر صالحی  رییس سازمان انرژی اتمی و گلوریا پرز سالمرون رئیس ایفلا برگزار شد.

در این مراسم اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سخنانی گفت: برگزاری چنین مراسمی صرفا یک جشن نیست؛ بازاندیشی در نقش و جایگاه کتابخانه ملی برای توسعه ملی و زندگی بهتر از اهداف آن است.

او همچنین اظهار کرد: سرزمین ایران دارای سابقه طولانی و درخشان در فرهنگ مکتوب و تجمیع دانش به منظور حرکت به سمت کمال است و بی‌اغراق ایران را می‌توان جزو سرزمین‌هایی نام نهاد  که از پیش‌روترین کشورها در عرصه تولید، گردآوری و عرضه دانش بوده است. در ایران با تاریخی کهن و تمدنی چندهزارساله کتاب و کتابخانه نیز قدمتی کهن دارد. وجود کتابخانه‌ تخت جمشید در عصر هخامنشیان در ۲۵۰۰ سال پیش تا کتابخانه جندی‌شاپور که بزرگ‌ترین کتابخانه دنیای باستان به شمار می‌رفته نشان از جایگاه والای کتاب و کتابخانه در این مرز و بوم دارد.

بروجردی افزود: کتابخانه‌های ملی وظیفه پاسداری کلیه مکتوبات ملت‌ها را برعهده دارند و ویترین فرهنگ آن ملت به شمار می‌روند، از این‌رو کتابخانه‌های ملی حافظ میراث فکری و هویت ملی یک ملت‌اند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حافظه ملی با وجود دیجیتالی شدن اسناد و مکتوبات در حال تغییر است. در حال حاضر بسیاری از محتواها دیجیتال شده است؛ ما نیز تلاش می‌کنیم به سمت گردآوری داده‌های دیجیتال گام برداریم.

در ادامه از سامانه فهرست نسخ خطی فارسی در جهان رونمایی شد. همچنین تمبر یادبود هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی با حضور اسحاق جهانگیری  و گلوریا پرز سالمرون ابطال شد.

سپس رئیس ایفلا متنی را درباره نقش و جایگاه کتاب و کتابداری و کتابخانه‌های ملی خواند  که در بخشی از آن آمده بود: واقعا معتقدم دسترسی جهانی به اطلاعات، مسئله آزادی برای هر یک از ابنای بشر است و این‌که کتابخانه‌ها دروازه‌ای برای نیل به دموکراسی از طریق اطلاعات برای همه هستند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور هم در این مراسم سخنرانی کرد و با اظهار امیدواری نسبت به دیدن نقش موثرتر کتابخانه ملی در توسعه و پیشرفت کشور، گفت: با این‌که حوزه کاری شخصی من بیشتر اقتصاد توسعه‌ای و اجرایی است اما همواره تاکید کرده ام که تعامل و نسبت مناسب میان توسعه فرهنگ و اقتصاد، فرهنگ و سیاست می‌تواند کشور را در مسیر درست توسعه به پیش ببرد.
 

او افزود: کتاب نماد و شاخص فرهنگ مکتوب است و کتابخانه ملی حافظه مکتوب ماست که 80 سال از عمرش می‌گذرد و خوشبختانه پیری و فراموش شدگی در آن مشاهده نمی‌شود. امیدواریم این حیات پربرکت و موثر همچنان ادامه داشته باشد و هر سال نقش پررنگ‌تری در توسعه کشور و از منظر سیاسی بازی کند.معاون اول رئیس‌جمهور سپس با بیان این‌که موضوع توسعه در مقطع فعلی برای ما بسیار مهم است، اظهار کرد: توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از جمله اهداف ماست و من به عنوان فردی که در دولت مسئولیت مهمی دارم فکر می‌کنم برای جامعه ایرانی دو رویکرد مهم در مسیر توسعه وجود دارد؛ یکی رویکرد نهادمندی و تاریخ‌داری و دیگری رویکرد فراهم کردن زمینه‌های نشاط و تعلق خاطر و بیدار کردن امید در شهروندان.

جهانگیری تاکید کرد: به شدت به این دو موضوع نیازمندیم که هم نهادهای مدنی و مردمی فعالیت مستمر داشته باشیم و هم نشاط را در جامعه بالا ببریم و بدانیم که هیچ آسیبی به توسعه، بزرگ‌تر از جوانمرگی نهادهای فرهنگی، مدنی، اجتماعی، علمی و سیاسی نیست، مخصوصا در حوزه فرهنگی که نهادهای مردمی در صورت استمرار، نقش حیاتی در فرآیند توسعه کشور دارند.

او با اظهار تاسف از این‌که نهادهای فرهنگی در جامعه به سرعت از میان می‌روند، گفت: این وضعیت موجب می‌شود که امکان انتقال تجربیات آن نهادها میسر نشود. این نهادهای فرهنگی هستند که احساس تعلق به ایران، اسلام و جامعه را شکل می‌دهند و اینها هستند که محل تعامل نخبگان و اندیشمندان ما می‌شوند و هویت ما را می‌سازند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: همچنین تجربه نشان داده میل به شادی و نشاط در زندگی در یک جامعه حیاتی است و توسعه را رقم می‌زند و یکی از شاخص‌های توسعه میزان شادی و امید به زندگی در جوامع است. امیدواریم صدا و سیما و رسانه‌ها کمک کنند و شادی و نشاط در جامعه جریان پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به جایگاه کتاب و فرهنگ در تمدن و فرهنگ ایرانی گفت: کتاب مظهر اندیشه و عقلانیت است و نوع برخورد جوامع و حکومت‌ها با اندیشه و کتاب با میزان توسعه‌یافتگی کشورها بستگی مستقیم دارند؛ جایی که صاحبان اندیشه، آرامش و امنیت و فرصت کاری خوب دارند قطعا میزان توسعه بالاتر است و جایی که برای این موضوعات محدودیت ایجاد می‌کنند تا مرحله توسعه فاصله دارند.او تاکید کرد: باید در عرصه کتاب، سیاستی گشاده و باز داشته باشیم و به اندیشه متفاوت و مخالف هم امکان فعالیت بدهیم تا اندیشه خودمان توانمند بشود. اندیشه و نقد در تعامل با هم فرهنگ جامعه را می‌سازند و جامعه زنده یعنی جامعه‌ای که بروز استعدادها و بیان اندیشه‌ها را تاب می‌آورد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این‌که امروز کشور ما با ابرچالش‌های زیادی مواجه است، تصریح کرد: ما در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی چه داخلی و بین المللی چالش داریم ولی در کنار این چالش‌ها، فرصت‌های خوبی هم وجود دارد، چرا که کشور ما غنی‌ترین کشور در زمینه منابع طبیعی است و از لحاظ استراتژیک جایگاه خوبی داریم و نیروی انسانی فعال هم در اختیارمان است که با اینها می‌توانیم بر چالش‌ها غلبه کنیم ولی پیش از آن باید به فکر ترمیم سرمایه اجتماعی باشیم.

او با تاکید بر این‌که ترمیم سرمایه اجتماعی برای ما مسئله‌ای حیاتی است، گفت: باید بین گروه‌ها و اقشار مختلف ملت و دولت و نخبگان گفت‌وگوی ملی آغاز شود و کتابخانه ملی مکان خوبی برای شکل‌گیری این گفت‌وگوها است اما متاسفانه گفت‌وگو از دستور کار ما حذف شده و به تعارض روی آورده‌ایم که فشار سنگینی را به جامعه وارد می‌کند.

جهانگیری در پایان با اشاره به این‌که ما به خودمان هم این نقد را وارد می‌کنیم که به عنوان دولت، گفت‌وگویی با اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و نخبگان نداریم و باید خلا گفت‌وگو را پر کنیم، گفت: عبور از چالش‌ها ممکن است و اصلاحات اقتصادی و سیاسی که باید اتفاق بیفتد در همین چارچوب موجود ممکن می‌شود ولی به عنوان پیش‌نیاز، باید سرمایه اجتماعی را ترمیم کنیم و باب گفت‌وگو را باز کنیم که مطمئنم این امر با همدلی و همراهی نخبگان کشور ممکن می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.