• دوشنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۳
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 97012005889
  • منبع : دادستانی کل کشور

دادستان کل کشور با اشاره به موضوع استعفای شهردار تهران؛

شورای شهر بساط سیاست‌بازی که راه انداخته، چه معنایی دارد؟ شهردار مجددا استعفایش را تقدیم کند

نشست خبری دادستان کل کشور

دادستان کل کشور با طرح این سئوال که فردا اگر آقای شهردار نتوانست مدیریت لازم را بر شهر تهران داشته باشد چه کسی مسئول است؟ گفت: بنده به عنوان مدعی العموم به شورای شهر تهران عنوان می کنم که مسئولیت این کار با شماست.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در دیدار با معاونان و کارمندان دادستانی کل که صبح امروز - ٢٠ فروردین ماه - به مناسبت فرا رسیدن سال جدید برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد مبارک ماه‌های شریف رجب و شعبان ابراز امیدواری کرد که تحت عنایات خاص حضرت بقیه الله (عج) و حمایت های حکیمانه رهبر معظم انقلاب و با حضور و پشتیبانی مردم امسال نیز با توان و عزم و اراده قوی تر در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم بزرگوار و همه کسانی که در این نظام دارای حق شهروندی هستند، ادای وظیفه کنیم.

وی با اشاره به آغاز سومین سال مسئولیت خود در دادستانی کل کشور بر لزوم برنامه ریزی در کار تاکید کرد و گفت: اگر کار بر اساس برنامه صورت نگیرد مسلما نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد؛ لذا امسال هم همچون سال گذشته در مجموعه دادستانی کل برنامه ها را تنظیم و ابلاغ کردیم و از همه همکاران محترم در این روزهای نخستین کار استدعا دارم که از ابتدای سال کار را با برنامه آغاز کرده و اگر در برنامه ریزی نقص داشته باشیم هیچ اشکالی ندارد که وسط کار برنامه را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به فرمایشی از امام علی (ع) با عنوان حسن التدبیر و تجنب التبذیر من حسن السیاسة، ملزومات یک مدیر خوب را برنامه ریزی خوب و پرهیز از افراط و تفریط برشمرد و گفت: زیاده روی و افراط و تفریط برای مدیریت سم مهلک است.

منتظری با اشاره به جایگاه مدعی العموم دادستانی کل، گفت: دادستان کل که به تعبیری مدعی العموم است گستره کاری اش سراسر کشور می باشد و طبق تصریح در قانون وظایف دادستانی کل پیگیری نظارت و تذکر و در برخی موارد اقدام است.

وی ادامه داد: حقوق عامه مردم یک متصدی می خواهد و این چنین نیست که یک شهروند عادی از زوایه حقوق عمومی خود بتواند وارد صحنه شود و هم شارع مقدس و هم قوانین و مقررات در همه کشورها دفاع از حقوق عامه مردم را به عهده دادستان کل گذاشته است.

منتظری تاکید کرد: در کشور عزیز ما بیش از هفتاد عنوان حقوق عامه در قوانین احصا شده و متکفل پیگیری این حقوق دادستان کل و دادستان‌هایی که تحت نظارت دادستان کل موضوع را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه این وظایف بدون استثنا مبنای قانونی دارد، گفت: هر مسئله‌ای که تحت عنوان دادستان کل و دادستان های عمومی و انقلاب و نظامی بخواهیم تعریف کنیم مبنای قانونی دارد.

دادستان کل کشور با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه، ادامه داد: پس از تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سراسر کشور، دادستان‌ها به صورت جدی ورود پیدا کرده منتهی نیاز به یک برنامه ریزی داشتیم که در مورد حقوق عمومی دستورالعمل منسجمی نداشتیم و سال گذشته بر اساس مذاکراتی که با ریاست قوه قضاییه به عمل آمد و دستوری که ایشان دادند ظرف مهلت تعیین شده پیش نویس دستورالعمل را آماده کردیم و اواخر سال گذشته تقدیم ریاست قوه شد تا نظرات نهایی ایشان اعلام شود تا در سراسر کشور در زمینه دفاع از حقوق عمومی با برنامه ریزی بیشتری کار را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از عملکرد شورای شهر در بحث استعفای شهردار تهران اظهار کرد: شورای محترم اسلامی شهر تهران این بساط سیاست بازی که راه انداخته اید چه معنایی دارد؟ وقتی شهردار رسما اعلام می کند که توان کار سنگین کلانشهر تهران را ندارم و به علت بیماری نمی توانم این کار را ادامه دهم این موضوع در دستور قرار می گیرد و آقای شهردار در جلسه رسمی شورای شهر می گوید که با این کیفیت ادامه کارم را خیانت می دانم؛ اما نوبت به رای گیری که می رسد با رای خود عنوان می کنند که شما مریض و ناتوان برای انجام کار نیستی و کار نکردنت خیانت است.

وی گفت: تنوع و گستره کار در شهرداری تهران سنگین است و وقتی فردی عنوان می کند که به دلیل بیماری نمی تواند کار را ادامه دهد استعفایش در شورای شهر پذیرفته نمی شود.

دادستان کل کشور با طرح این سئوال که فردا اگر آقای شهردار نتوانست مدیریت لازم را بر شهر تهران داشته باشد چه کسی مسئول است، ادامه داد: بنده به عنوان مدعی العموم به شورای شهر تهران عنوان می کنم که مسئولیت این کار با شماست.

وی به شهردار تهران پیشنهاد داد که مجددا استعفای خود را تقدیم شورای شهر کند و گفت: آقای شهردار باید مهلتی نیز تعیین کند و عنوان نماید که تا فلان روز در دفتر کارم هستم تا شهردار تعیین نمایید، در غیر این صورت از فلان تاریخ مسئولیت شهرداری تهران را عهده‌دار نخواهم بود و قطعا آقای شهردار کسی شما را به این جهت تحت تعقیب قرار نخواهد داد.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه باید خدمت به مردم را از سیاسی بازی‌ها جدا کرد، بیان داشت: این خط و خطوط سیاسی به کشور، خدمات شهری، انسجام عمومی لطمه وارد می‌کند. همه می‌دانند که این عدم پذیرش استعفای شهردار تهران در حالی‌که خود ابراز عجز و ناتوانی کرده سیاسی است و چرا باید سیاسی کاری باشد؟ لذا به عنوان مدعی العموم اعلام می‌نمایم اگر چنانچه این کار ادامه یابد و آقای شهردار به علت بیماری نتواند وقت لازم را در مدیریت شهری بگذارد و کار آسیب ببیند، قطعا این آقایان مسئول هستند.

منتظری در ادامه، به نامگذاری امسال به نام سال حمایت از کالای داخلی اشاره کرد و با اعلام اینکه پیگیری این موضوع نیز در زمره حقوق عمومی جامعه قابل تعریف است، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی، اشتغال، حمایت از سرمایه گذاری داخلی و  خارجی، مبارزه با  قاچاق کالا و ارز که این روزها به بلیه‌ای تبدیل شده و مشکلات و امور بانکی در دل شعار امسال  نهفته است.

وی با تاکید بر اینکه دشمن به صورت علنی و از طریق نفوذ و ورود در افکار و اندیشه‌ها سعی در ناکارمد جلوه دادن امور دارد، به برخی مشکلات و ناکارمدی‌های اقتصادی هم اشاره کرد و گفت: دادستان کل کشور مطابق قانون در هفت مجمع و شورای عمدتا اقتصادی عضو است و این حضور قانونی طبعا پیام خاص خود را دارد.

این مقام قضایی در ادامه و با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود از جمله مشکلات ارزی تصریح کرد: تیم اقتصادی  دولت کارایی لازم را ندارد و احتیاج به ترمیم، تقویت و بازسازی دارد.

وی با تاکید بر اینکه "وعده های رییس جمهور محترم در دوره انتخابات فراموش نشده  و همه آنها ثبت و ضبط شده است " افزود: سه ماه نگذشته است که رییس جمهور محترم راجع به ارز گفت که مردم نگران نباشند، اما مساله این است که در طول یکسال ارز ۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: در ایام تعطیلات چند روزی در عتبات عالیات بودم و بسیار شنیدم که مردم تعجب می کردند که ارزش پولی ما در مقابل پول کشوری مثل عراق با آن همه مشکلات این همه کاهش یافته است.

دادستان کل کشور گفت: قیمت دلار روز گذشته به شش هزار تومان رسید. نمی‌دانم دولتمردان چه توضیحی دارند، قطعا سیاست دولت که این نبوده و دولتمردان وعده‌های دیگری داده بودند.

منتظری افزود: وقتی احتمال داده می شود دست هایی در بین است که ارز را و اقتصاد کشور را و ارزش پول ما را در معرض آسیب قرار دهد آیا عقل و منطق حکم نمی کند که ارزیابی کنیم و ببینیم کجای کار اشکال دارد؟

وی اظهار کرد: چرا باید اجازه داده شود که عده ای سودجو که معلوم نیست از کجا آمده اند، در میدان فردوسی و چهار راه استانبول و سبزه میدان بازار ارز را در اختیار بگیرند.

وی با طرح این پرسش که چرا هر آدمی از راه رسیده صرافی غیر مجاز باز کرده است؟ گفت: مگر ما کم از دست موسسات مالی غیر مجاز کشیدیم و دچار مشکل شدیم، حالا نوبت مشکلات صرافی های غیرمجاز است؟!

منتظری تصریح کرد: تیم اقتصادی دولت از قوه قضاییه، دادستانی کل و نیروی انتظامی در برخورد با زالو صفتانی که به دنبال سود جویی
هستند کمک بخواهد تا دست هایی که پشت سر قضیه هستند و می خواهند ضمن سودجویی مردم  را به تردید بیندازند و بی اعتماد کنند، نتوانند به مقصود خود برسند.

منتظری با تاکید بر اینکه "ریاست محترم جمهور و تیم اقتصادی دولت بدانند که به ولله قصد ما نه تضعیف، نه تخریب و نه ناهماهنگی است " گفت: ما هم می خواهیم کمک کنیم و اعلام می کنیم که دولت و بخش اقتصادی او خودشان موانع را بیابند و در برخورد هم از قوه قضاییه مطالبه کنند. دادستان کل کشور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در مقابله با کالای قاچاق  گفت: تصمیم جدی ما در  دادستانی کل و دادستانی ها سراسر  کشور پیگیری مجدانه و مقابله با کالای قاچاق است که امسال آن را عملی می کنیم.

وی همچنین از دادستان های سراسر کشور خواست در راستای حمایت از کالای داخلی و اشتغال و به منظور پیگیری دلایل تعطیلی کارخانه ها  مدیران این واحدهای تعطیل شده و دارای مشکل را دعوت و علت تعطیلی را بررسی  کنند تا چنانچه به گونه ای است که با تصمیم قضایی یا شبه قضایی می شود مشکل شان را حل کرد، اقدام لازم انجام شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۱:۱۲

ببينيد شهردار چطور جلوي فساد را گرفته كه همه جوره راهكار نحوه استعفا و كناره گيري را به شهردار ارائه ميكنند . ايشالله نجفي تا پايان دوره شهردار خواهد ماند ...

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۱:۱۷

جالبه تهدید میکنه

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۱:۵۵

به شهردار توصيه ميكند مجددا استعفايش را تقديم كند !!! عجيب نيست ؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۲:۰۸

شورای شهر که بر اساس شرح وظایفش عمل کرده است.!!

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۲:۱۵

مدعی العموم هستی یا داروغه یا نماینده مردم در شورای شهر تهران یا نماینده مردم تهران در مجلس ؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۲:۵۳

جناب دادستان شما سیاسی کاری میکنین اگه راست میگین جلو سوداگری وچپاول ارز ودلار را بگیرین به عنوان مدعی العموم

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۰۰

اصلا شما وظیفتون میدونید چیه؟ برید جلو دزدی هارو بگیرید! شما دکتر هم شدید؟ یا علنی تهدید میکنید افرادو؟ قالیباف دزدی کرده برو جلو اونو بگیر دادستان عزیز!

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۰۹

پس معلوم شد علت استعفای شهردار!

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۲۱

آقاي دادستان،‌ مگر ما تفكيك قوا نداريم، شما سياسي بازي مي كنيد نه شوراي شهر.

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۲۸

...وای بر این کشور...

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۴۱

آقای دادستان محترم بهتر است به جای پیراهن عثمان کردن رقص چند دختر خردسال به فساد های چند هزار میلیاردی در زمان تصدی شهرداری دیگری رسیدگی کنند

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۵:۳۹

خاک عالم تو سرت با این تحلیلت

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۶:۱۴

جناب "علی" خاک عالم به سر شما و هم کیشان شما. ایشون درست گفتند مشکل و فلاکت مردم به خاطر دزدی یه قماش معلوم الحال هست نه رقص و روسری برداشتن 4 تا دختر.

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۴:۰۱

چرا همش نظرات مخالف رو نوشتي ايسنا....واقعا چه معنا داره كسي كه خودش عنوان مي كنه نميتونه شهردار بشه شهردار بمونه......اين همه جوان تحصيلكرده داريم...

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۷:۲۸

این همه جوون تحصیل کرده بیکار تو جامعه وجود داره بعد شما فقط شهردار رو میبینی برادر؟ بالای سن 70 تو اداره کشور و نقاط کلیدی رو نمیبینی؟ کسانی که مشکلش رقص بچه نابالغه نه ارز و بدبختی و بیکاری جوون ها! فکر کردید به فکر جوون های بیکار؟ الان نجفی بره یه جوون میزارن جاش؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۴:۱۳

زنده باد دادستان . حرف دل مردم رو زد . ولی حیف که دولت گوش شنوایی برای حرف مردم ندارد

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۴:۴۸

به منتخبان ملت تعیین تکلیف نکنید

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۴:۵۹

برای افراد منتخب ملت خط و نشان نکشید

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۵:۵۱

متاسفانه موفق هم شدند - متاسفم حيف ...

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۵:۳۲

آیا واقعا مهمترین وظیفهء دادستان اینست که شهردار شریف و نجیب تهران را تهدید به استعفا کند ؟ اینست معنای مدعی العموم بودن ؟ وای بر مملکت...

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۵:۳۷

شما پیرو کدوم مسلکید !؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۵:۵۰

همین یک جمله؛ اندکی صبر سحر نزدیک است جناب دادستان

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۶:۱۹

كدوم سحر قربونت برم !

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۷:۳۳

آقا رضا؛ بنده بعد از اون شعر پر مفهوم اندکی صبر .. جملاتی رو مناسب شرایط این خبر گفتم که ایسنا منتشر نکرد متاسفانه!

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۶:۳۵

ایشان چه نقشی درسیاست شورای شهر دارند ایشان باکدام حق به نمایندگان مردم دستورمیدهد؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۸:۱۲

حتی اگر شورای شهر خواسته باشه پیام سیاسی بده این حق رو توی یک فضای دموکراتیک داره و کسی نمیتونه مانعش بشه..جناب نجفی هم که دوباره استعفا دادن و این بار پذیرفته میشه..دیگه نگرانی برای چیه؟

avatar
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۸:۴۹

بنده اگر دادستان کل کشور بودم و در عرض شش ماه، مافیای ارز و سکه توانسته بود بیش از 50% از ارزش پول ملی را با خاک یکسان کند، حتما با عرض شرمندگی و پوزش از ملت بزرگ، صبور و ستمدیده ایران، به دلیل ناتوانی محرز در برخورد با مفسدان و احتکارگران و براندازان اقتصادی، همین امشب استعفا میدادم تا این لکه ننگ، بیش از این در پرونده کاری من سایه نیفکند !