• سه‌شنبه / ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۷
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 97020402738
  • خبرنگار : 71489

در اختتامیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند مطرح شد

دریادار سیاری: گفتمان آیونز، کشورها را نسبت به برقراری امنیت جمعی هوشیارتر کرده است

حبیب الله سیاری

معاون هماهنگ‌کننده ارتش اظهار کرد: گفتمان آیونز کشورهای عضو را نسبت به دریا به ویژه اقیانوس هند و مسئولیت اصلی‌مان یعنی برقراری امنیت جمعی هوشیارتر کرده است.

به گزارش ایسنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش ظهر سه‌شنبه در مراسم اختتامیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با تاکید بر اهمیت دریاها به عنوان فرصتی بزرگ برای پیشرفت و بهره‌مندی از منافع آن، اظهار کرد: دریاها فرصتی مناسب برای کشورهایی است که به این منبع عظیم متصل هستند تا از آن برای تعامل با دوستان خود و همچنین از ظرفیت‌های نهفته در آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون که 10 سال از آغاز به کار اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند (آیونز) می‌گذرد، می‌توان تغییر را در ابعاد مختلف احساس کرد. امروز تعامل زیادی در سطوح مختلف برقرار شده و فرماندهان، افسران، کارکنان و مجموعه‌های مختلف نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند بیش از پیش کنار هم قرار گرفته‌اند و تعامل سازنده‌ای میان آنها برقرار شده است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش، تصریح کرد: امروز با ایجاد فهم مشترک از دریاهای پیرامون‌مان و همچنین از قابلیت‌ها و توانایی‌های یکدیگر که در اثر هم‌اندیشی و به اشتراک گذاشتن نظرات در آگاهی‌های کشورهای عضو آیونز به دست آمده، گفتمان آیونز کیفی‌تر، تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر شده است. امروز دیگر در این اجلاس لزوم به تکرار مطالبی که مفروضات دانشی همه فرماندها نیروی دریایی عضو اجلاس است، نیست.

سیاری گفت: گفتمان آیونز کشورهای عضو را نسبت به دریا به ویژه اقیانوس هند و مسئولیت اصلی آنها یعنی برقراری امنیت جمعی هوشیارتر کرده است. در این مدت ارزش و اهمیت اقیانوس هند، اهمیت اقتصاد از طریق دریا، اهمیت نیروی دریایی و کارکردهای آن و لزوم برقراری امنیت در دریا آن هم از طریق رویکرد جمعی ضرورت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و افزایش آگاهی محیطی دریایی، جنبه‌های مهم، برجسته و پرتکرار گفتمان مشترک کشورهای عضو اجلاس آیونز بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نزدیک شدن به هم، تسهیل در گفت‌وگوها، شنیدن نظرات و تلاش برای همراهی بیشتر و موثرتر در دریا بخشی از کارکردهای مهم اجلاس‌های آیونز بوده است، خاطرنشان کرد: آثار این کارکردها بر تغییر رویکرد دولت‌های ساحلی و توجه بیشتر به دریاها تا حدودی مشهود است. این تغییرات مهم همگی در اثر تعامل و قرار گرفتن در زیر چتر مشترک آیونز و احساس تعهد به توافقاتی است که هر چند الزام‌آور نبود اما تاثیرات بسیار مثبت و هم‌افزایی بر جهت‌گیری‌های کلی و اقدامات‌مان در قبال مسئولیت‌هایمان در دریا داشته است.

سیاری با اشاره به ششمین اجلاس آیونز که از دیروز در تهران در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: طی دیروز و امروز شاهد این بودیم که اغلب کشورهای عضو به افزایش اهمیت دریا و تجارت از طریق آن، لزوم شفاف نمودن قوانین و مقررات و رفع خلاءهای قانونی و افزایش پیچیدگی‌های محیط دریا اشاره کردند.

وی تاکید کرد: واقعیت این است که همزمان با رشد و پیشرفت، محیط  پیرامون‌مان نیز تغییر کرده است. عواملی از جمله افزایش کنش‌گران، تغییر ترتیبات امنیتی، رشد تصاعدی فناوری‌های دریایی، پایدارکننده که ساخت تجهیزات پیچیده‌تر دریایی را با سرعت، سهولت، تنوع و کارآیی بیشتر در اختیار قرار می‌دهند، موجب شده تا با محیط پیچیده‌تری مواجه باشیم.

سیاری با طرح پرسش‌هایی نظیر «آیا متناسب با تغییرات محیطی، پیشرفت کرده‌ایم؟»، «آیا روندهایی که با آنها مواجهیم ناشی از تغییراتی است که ما باعث شده‌ایم؟»، «آیا چشم‌اندازها آینده‌ای تحت عنوان کوری دریایی را موجود می‌شود؟» و «آیا تلاش‌هایمان متناسب با نیازهای قرن حاضر که آن را قرن دریا می‌نامند تنظیم شده است؟» اظهار کرد: واقعیت آن است که حتی اگر در مسیر درست نیز قرار گرفته باشیم، اما تلاش و تحرک‌مان را متناسب با نیازهای قرن دریا تنظیم نکنیم به جای آنکه با تولید روندهای لازم آینده مطلوب را رقم بزنیم، بی‌تردید روندهای ناشی از تغییرات پیش‌بینی نشده ما را غافلگیر خواهند کرد و آنگاه به ناچار قرن حاضر را باید قرن کوری دریایی بنامیم.

وی خاطرنشان کرد: با این نگاه طی 10 سال گذشته تلاش کردیم تا در مسیر درست قرار بگیریم و روندها را مهار کنیم و بر آثار نامطلوب آنها مانند دزدی دریایی و شکل گرفتن کانون‌های ناامنی فائق آییم و این موضوع زمینه را برای افزایش همبستگی‌های گروهی فراهم نموده است.

به گزارش ایسنا، معاون هماهنگ‌کننده ارتش در ادامه صحبت‌های خود در مراسم اختتامیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با تاکید بر اینکه همبستگی گروهی زمینه‌ساز شکل‌گیری ائتلاف‌های سازنده‌ای است که بروز دهنده رفتارهای خطی، شکل گرفتن ترتیبات امنیتی مطلوب و تولید روندهایی است که با تلاش و هزینه کمتر چشم‌انداز روشن‌تری را برای همه به وجود می‌آورد، گفت: همبستگی گروهی سرآغاز رسیدن به درک مشترک از محیط اقدام و منافع گروهی است.

وی با اشاره به مطالب مطرح شده در اجلاس آیونز طی دوره‌های مختلف، خاطرنشان کرد: سخنرانی‌ها و مباحثی که از آغاز این اجلاس تاکنون بیان شده، موید آن است که ما امروز در این مسیر قرار گرفته‌ایم و اکنون وقت عمل و اقدام مشترک است.

سیاری همچنین با اشاره به برگزاری رزمایش امداد و نجات از سوی نیروی دریایی بنگلادش و مشارکت کشورهای عضو آیونز در این رزمایش، اظهار کرد: نیروی دریایی بنگلادش با برگزاری موفق رزمایش امداد و نجات هوشمندانه اقدام مشترک را کلید زد. امروز زمان هم‌افزایی در عمل، ترسیم منافع مشترک، تعیین اهداف مشترک، تدوین زبان مشترک، انجام اقدام مشترک و ترسیم چشم‌انداز امنیتی مشترک است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: امیدواریم طی دو سال آینده فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تداوم مسیری که در بستر مشترکی در آیونز ترسیم کرده‌ایم، حمایت و همراهی اعضای اجلاس گام‌های موثری در جهت تحقق آن که انجام اقدامات عملی مشترک بر پایه همبستگی گروهی برای کسب آمادگی بیشتر و جلوگیری از غافلگیری محیطی و دستیابی به بالاترین سطح از امنیت جمعی پایدار در دریا است، بردارند.

وی تشکیل مرکز منطقه‌ای آموزش و مقابله با دزدی دریایی در چابهار، تشکیل مرکز تبادل اطلاعات آیونز، تشکیل گروه رزمی آیونز، تشکیل گروه امداد و نجات آیونز، برقراری گشت‌های دریایی و هوایی نوبه‌ای به منظور تحکیم امنیت در مناطق دریایی کمتر برخوردار و همچنین استفاده متقابل از ظرفیت‌های آموزشی کشورهای عضو آیونز، به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های فنی و تکنیکی، به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های فناورانه برای ساخت تجهیزات پایدارکننده محیط دریایی و همچنین برقراری خط اعتباری آیونز بین فرماندهان نیروی دریایی به منظور تسهیل در انجام ارتباط مستقیم را از جمله اقداماتی عنوان کرد که باید در دو سال آینده برای تحقق آنها گام برداشته شود.

سیاری در پایان، اظهار کرد: این اقدامات و اقدامات سازنده دیگر که همبستگی و پیوند سازنده میان نیروهای دریایی منطقه را تحکیم می‌کند، به نحوی که دستیابی به امنیت جمعی همچنان متضمن زنجیره کسب ثروت، مشروع و بهره‌مندی ملت‌ها از منافع دریا باشد، همان چیزی است که در نتیجه گفتمان و اقدام سازنده و هم‌افزایی نیروهای دریایی منطقه در بستر آیونز قابل تحقق است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.