• دوشنبه / ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۵
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 97021006190
  • منبع : روابط عمومی برنامه

/چند خبر از هنرهای تجسمی /

خوشنویسی

برگزاری اختتامیه جشنواره ملی خوشنویسی آیات، رونمایی از کتاب آثار چهره‌های جهانی گرافیک و برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان پیشکسوت از جمله خبرهای هنرهای تجسمی امروز (۱۰ اردیبهشت) است.

به گزارش ایسنا، اختتامیه جشنواره بین المللی خوشنویسی «آیات» همزمان با اختتامیه گشایش آثار منتخب نمایشگاه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام محمد تقی کاظمی نسب ـ دبیر اجرایی جشنواره خوشنویسی آیات ـ در مورد تعداد و کیفیت آثار گفت: ۱۰۲۵ اثر به دفتر جشنواره رسید که از این تعداد ۷۸ اثر از کشورهای دیگر جهان است و حتی  دو اثر در رشته خط نسخ و ثلث عربی به عنوان آثار نفرات برتر شناخته شده‌اند.

او ادامه داد: آثار رسیده در دو مرحله داوری شده که در مرحله اول ۴۰۰ اثر انتخاب و در مرحله دوم از این تعداد ۱۴۶ اثر انتخاب شد. به شهادت تمامی داوران آثار منتخب و فاخر بوده است.

وی هدف این جشنواره را حمایت از این آثار ارزشمند در امر قرآن  و نیز نگاه  تولیدمحور به هنرهای قرآنی  و حمایت از این آثار فاخر در امور کتابت آیات قرآنی است.

حجت الاسلام محمد تقی کاظمی نسب پرداختن به امر خوشنویسی پرداختن به تمدن ایرانی و نبوی و تقویت بنیه و غنای فرهنگی آن دانست و گسترش این هنر را پاسداشت زبان فارسی و بعنوان تنها هنری که به تهذیب نفس و عرفان فردی و اسلامی کمک میکند، برشمرد.

دبیر اجرایی جشنواره خوشنویسی آیات یکی از برکات انقلاب اسلامی حضور بانوان در عرصه خوشنویسی دانست و گفت: اگر به عصر صفویه قاجار و حتی عهد پهلوی نظری بی افکنیم حضور بانوان یا کمرنگ یا حتی دیده نمیشود. اما از زمان انقلاب اسلامی ۵۷ به بعد با توجه به تدابیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر امر خوشنویسی،شاهد حضور روز افزون و درخشان بانوان در عرصه هنری بوده‌ایم به طوری که در نمایشگاه حدود یک سوم آثار حاصل تلاش بانوان گرامی و فرهیخته است.

او درباره موضوعات جشنواره اظهار کرد: در این رابطه با چند تن از اساتید این رشته از جمله؛دکتر محمد علی انصاری مفسر بصورت تحلیلی بررسی و مشورت  شده است که نهایتا به موضوعات روز از جمله آسیب‌های اجتماعی، اقامه نماز، ایثار و شهادت، کانون خانواده، اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن و یکسری از اشعار عرفانی در ۵ رشته نستعلیق نسخ ایرانی شکسته نستعلیق نسخ عربی و ثلث عادی دست یافته و به رقابت و نمایش گذاشته شده است.

آیین  اختتامیه ۱۳ اردیبهشت مجتمع فرهنگی امام رضا ساعت ۱۰ صبح با حضور معاون قران و عترت وزیر ارشاد و با حضور غلام حسین امیرخانی ـ خوشنویس ـ به عنوان پیشکسوت خوشنویسی برگزار خواهد شد.

بروشور آثار نفرات اول تا سوم در اختتامیه چاپ می شود و آثار نمایشگاهی ۱۴۶ اثر در قالب کتابی نفیس چاپ میشود.

در حاشیه این نمایشگاه و به لحاظ کمک به هنرمندان برای خلق اثار جدید و در راستای اقتصاد هنر و معیشت هنرمندان آثار پس از بررسی و ارزیابی توسط کمیته کارشناسی قیمت گذاری و جهت فروش به عرضه گذاشته می‌شود.

کتاب آثار چهره‌های جهانی گرافیک رونمایی شد

آرش سلطانعلی، مدیر گالری ایده، درباره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی دعوتی پوستر به مناسبت روز جهانی طراحی گرافیک گفت: این نمایشگاه شامل ۷۶ اثر است که سه بخش چهره‌های بین‌المللی، هنرمندان داخلی و آثار ورک شاپ‌ها روز جهانی گرافیک را شامل می‌شود.

او ادامه داد: در بخش هنرمندان بین‌المللی نزدیک به ۴۰ اثر از هنرمندانی مانند میلتون گلاسر، آرماندو میلانی، میشل باتوری، الکساندر فالدین، اندرو لویز، استفان بوندی، سرج سروف، اسکات لاسرو، نیکلاس تروکسلر، خاویر برمودز، فین نیگارد، ماریا پاپافستداتیس، استفان هورکی، هلن بارانوسکا، فرانسیسکو مازنگا، ژرمن خمینز، آدان پاردس بارِراوو، عرفات ال نعیم، بیونگ ایل سونگ، کریستوفر اسکات، دیوید جیمز، دوگان ارسلان، المر سوسا، فابیان کارراس، ایروان هارنوکو، ایونا سیچی، خوزه لوئیس لوپز، کیونگ جین هان، لوییس یانز، لوییس آنتونیو رودریگز ریورا، لوئیس آنجل گارسیا، مارسین اوربانسکی، ماریو فوئنتس، مارتین مندلسبرگ، ماری آن پنینگتون، مویسس رومرو، اورهان ارداهانلی، پپو آلمونت، سابینا اوبرهازر، رناتو تاگلی، ریزارد کاجا، سانتیاگو گومز، شا فنگ و جونگاو وو از کشورهای مختلفی چون کره جنوبی، آمریکا، مکزیک، اوکراین، اسپانیا، لهستان، اندونزی، ایتالیا، امارات، آرژانتین، روسیه، دانمارک، مجارستان، فرانسه و .... حضور دارند.

مدیر گالری ایده درباره هنرمندان داخلی حاضر در این نمایشگاه، افزود: در بخش داخلی نیز آثار ارزنده‌ای از هنرمندانی مانند کامبیز درم‌بخش، فرزاد ادیبی، کوروش پارسانژاد، بهزاد شیشه‌گران، ایرج میرزاعلیخانی، آرش سلطانعلی، ناصر نصیری، اونیش امین‌الهی، اردشیر میرمنگره، حسین محمدی وحیدی، سیروس سلیمی، محمد اردلانی، مهدی محمدی، داریوش مختاری و مهردخت دارابی به نمایش گذاشته شده است.

سلطانعلی درباره آثاری که متعلق به کارگاه‌های این نمایشگاه است، گفت: از بین ۱۸ شرکت‌کننده‌ای که در ورک‌شاپ‌های دو روزه مدرسه ایده به مناسبت روز جهانی گرافیک شرکت کردند، نزدیک به ۱۴ اثر که دارای سطح خوبی بود، انتخاب و در معرض نمایش قرار داده شد.

او درباره انتشار کتاب این مجموعه توضیح داد: کتاب مجموعه آثار این نمایشگاه نیز به صورت هم‌زمان منتشر شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

مدیر گالری ایده از ادامه کارگاه‌های آموزشی این رویداد طی هفته‌های آتی خبر داد و افزود: ما در مدرسه ایده به مناسبت هفته گرافیک برنامه‌ها و کارگاه‌های متعددی را داریم که بخشی از آن برگزار شده است. بر همین مبنا ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه نیز کارگاهی را با عنوان «ایده پردازی و خلاقیت» خواهیم داشت که از ساعت ۱۷ تا ۲۰ توسط مجتبی محسن‌زاده ارائه خواهد شد.

سلطانعلی تصریح کرد: ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت ماه نیز مدرسه ایده میزبان کارگاه دیگری با نام «طراحی نشان و هویت سازمانی» خواهد بود.

او ادامه داد: علاوه بر برنامه‌هایی که در گالری ایده برگزار می‌شود، همه روزه کارگاه‌هایی نیز در دانشگاه دخترانه شریعتی با موضوع گرافیک و بر مبنای این رویداد مهم برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این نمایشگاه که بنا بود تا ۱۱ اردیبهشت ماه برپا باشد، تا ۱۹ اردیبهشت ماه تمدید شد و همه روزه در گالری ایده واقع در خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، خیابان هجدهم، پلاک ۲۶ میزبان دوستداران هنر است.

نمایش آثار احصایی، لاشایی، تباتبایی، آغداشلو و...

گالری آنلاین «آرتیبیشن» با همکاری مجموعه‌داران، آثاری از هنرمندان پیشکسوت را با رویکرد تجلیل از آن‌ها به نمایش می‌گذارد.

در این نمایشگاه بیش از ۴۰ اثر از هنرمندانی مانند سیراک ملکومیان، محمد احصایی، فریده لاشایی، ژازه تباتبایی، جواد حمیدی، هانیال الخاص، ناصر اویسی، محمدعلی شیوایی ( کاکو) ، نصرالله افجه‌ای، علی گلستانه، آیدین آغداشلو، هاکوپ وارطانیان، بهمن بروجنی، منوچهر نیازی، آنه‌محمد تاتاری، علی ندایی، قاسم حاجی‌زاده، نصرت‌الله مسلمیان، پرویز معزز، جلال شباهنگی، طرلان رفیعی، جمشید سماواتیان، نیلوفر قادری‌نژاد، سیاوش مظلومی‌پور، اسماعیل رشوند، بهرام دبیری، فریدون آو، محب علی و دیگر هنرمندان پیشکسوت حضور خواهد داشت.

روز افتتاحیۀ این نمایشگاه در روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ از ساعت ۱۶ تا الی ۲۰ در گالری آنلاین آرتیبیشن خواهد بود و آثار به ‌نمایش درآمده توسط این مجموعه‌داران به مدت ۱۰ روز و تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه دایر خواهد بود.

 برخلاف نمایشگاه‌های پیشین برگزار شده در گالری آنلاین آرتیبیشن این نمایشگاه به صورت مجازی برگزار نخواهد شد و بازدید از این آثار تنها به صورت حضوری مقدور خواهد بود.

علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۱ صبح الی ۲۰ به آدرس خیابان میرداماد، خیابان شاه‌نظری، خیابان کاظمی، خیابان مازیار، خیابان قندی، پلاک ۶ مراجعه کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.