• سه‌شنبه / ۸ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۸
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 97030804028
  • خبرنگار : 71244

در پی تعرض به گروهی از دانش‌آموزان پسر یک دبیرستان غیردولتی عنوان شد

تاکید بر لزوم اصلاح روند گزینش نیرو در آموزش‌وپرورش/ نمایندگان مجلس تذکر دادند

آزار خشونت خانگی قربانی تجاوز تعرض

تعرض به دانش‌آموزان یکی از مدارس غیردولتی غرب تهران توسط یکی از نیروها که با انتشار اقرار معلم و اعتراض و شکایت خانواده‌ها همراه بود، واکنش‌های متعددی از سوی والدین وعموم مردم را به همراه داشت؛ هرچند خانواده‌ها پرونده شکایت خود را در مراجع قضایی باز کردند، وزیر آموزش و پرورش نیز بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه منطقه ۲ تهران کرد.

به گزارش ایسنا، گزارشات اولیه حاکی از آن بود که گروهی از دانش آموزان پسر یک دبیرستان غیردولتی در مقطع متوسطه اول در منطقه ۲ تهران توسط یکی از مسئولان مدرسه مورد تعرض قرار گرفته‌اند که موجب شکایت والدین این دانش آموزان شده است. این خبر واکنش‌های متعددی از مسوولان تا مردم به همراه داشته است که در ادامه آخرین پیگیری‌ها و اخبار در این خصوص می‌آید:

حق شناس خواستار اعلام ابعاد حادثه تعرض به تعدادی از دانش آموزان شد

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از مسئولان آموزش و پرورش خواست که ابعاد حادثه تعرض به تعدادی از دانش آموزان در یکی از مدارس منطقه ۲ را شفاف برای افکار عمومی بیان کنند.

محمدجواد حق شناس در گفت‌وگو با ایسنا، با ابراز تأسف از تعرض به تعدادی از دانش آموزان در یکی از مدارس منطقه ۲ ، گفت: این اتفاقات منجر به اعتراضات والدین دانش آموزان شده و قطعا این خبر مهمی است.

وی اظهار کرد: مسیر رسیدگی به این خبر و ماجرا نشان می‌دهد که به لطف خدا آموزش و پرورش ورود جدی داشته است و دیدم که مسئولان منطقه‌ای آموزش و پرورش در این زمینه موضع‌گیری داشتند و گویا فرد خاطی که مسئولیت انضباطی را نیز بر عهده داشته از کار تعلیق شده و حتی در مورد چگونگی کار مدرسه نیز تصمیماتی گرفته شده است.

حق شناس گفت: حساسیت آموزش و پرورش اقدام درستی است که نسبت به سرنوشت فرزندان‌مان دارد و بر این باور هستم که شایسته است مسئولان آموزش و پرورش حتی در سطوح بالاتر و حداقل در مقامات استانی وارد شده و برای افکار عمومی شفاف سازی کنند و توضیح بدهند که ماجرا چه بوده است.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان آموزش و پرورش باید اعلام کنند که چه تمهیداتی برای آینده دارند تا چنین اتفاقات تلخی در مدرسه رخ ندهد؟، گفت: قبول کنید که بسیاری از والدین مدرسه را حتی امن‌تر از خانه می‌دانند. چرا که بخش زیادی از ساعات فعال دانش آموزان در مدرسه است و درخواست دارم هر چه سریعتر ابعاد این حادثه بطور روشن برای افکار عمومی بیان شود.

آگاهی‌دهی جنسی به دانش‌آموزان «تابو» است/ لزوم اصلاح روند گزینش نیرو در آموزش‌ و پرورش

یک کارشناس آموزش‌وپرورش با اشاره به موضوع حادثه تعرض و آزار جنسی چند دانش‌آموز در یک مدرسه بر لزوم آموزش‌های جنسی در مدارس و آگاهی‌دهی به خانواده‌ها تاکید کرد.

محمدرضا نیک نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در تمام جهان آمار تجاوز به کودکان خردسال با میانگین سنی ۹ سال وجود دارد و بسیار تکان دهنده است اظهار کرد: آمارها حاکی از آن است که از هر چهار دختر و از هر ۶ پسر ، یک نفر مورد تجاوز قرار می‌گیرد، اما جایگاه مدرسه در این میان کجاست؟.

وی افزود: مسئله مهم آن است که با وقوع چنین اتفاقاتی امنیت روانی، جسمی و فیزیکی که دانش آموز باید در مدرسه داشته باشد خدشه دار می‌شود. هرچند ۱۰۸ هزار مدرسه در سراسر کشور داریم که ۱۳.۵ میلیون نفر دانش‌آموز را در خود جای داده‌اند و یک میلیون معلم و همکار فرهنگی در آن فعالیت می‌کنند و نظارت بر این‌ها کار بسیار دشواری است.

این کارشناس آموزش و پرورش با طرح این پرسش که چگونه باید بر این حجم دانش‌آموزان در مدارس نظارت و معلمان را بررسی و پایش کرد؟ گفت: انسان‌ها پیچیدگی‌های خود را دارند و نمی‌شود از ظاهرشان قضاوت کرد که چه در درونشان می‌گذرد، به همین خاطر لازم است به روند گزینش‌ها به صورت جدی توجه شود. 

وی با بیان اینکه تا موقعی که ندانیم در پیکره جامعه این اشکالات و دردها وجود دارد و تخلفاتی صورت می‌گیرد نمی‌توانیم هوشیاری لازم را حفظ و برای آن چاره اندیشی کنیم گفت: باید این مسائل انقدر بازگو شود که خانواده ها هوشیار شوند و رسانه‌ها پیگیر باشند. رسانه باید حداقل در مواردی که امکان آن وجود دارد پیگیری کند.

نیک نژاد افزود: البته یک ضعف عمومی در جامعه وجود دارد. چند سال گذشته در جلسه‌ای با موضوع آموزش‌های جنسی به مدارس شرکت کردم، یکی از مسئولان آموزش و پرورش معتقد بود قصد داشته‌اند آموزش‌های سلامت جنسی را وارد کتب درسی کنند اما اولین کسانی که اعتراض کرده‌اند خود خانواده‌ها بودند. در واقع مسائل جنسی یک تابو در جامعه است که خانواده‌ها بیش از مسئولان نسبت به آن دغدغه دارند و مایل نیستند فرزندشان تحت آموزش قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در واقع پدر و مادرها هم آموزش لازم را در این باره ندیده‌اند که بتوانند به فرزندشان به صورت صحیح راهنمایی کنند. خاطرم هست در سال‌های دور که دانش آموز بودم اولیاء را به مدرسه فرامی‌خواندند و آموزش‌های رایگان به آنها ارائه می‌کردند و آن ساختار دقیق‌تر و کارامدتر بود. امروز هر جلسه‌ای هم که بخواهند در مدرسه بگذارند برای گرفتن پول از اولیاء است و آموزش جایی ندارد.

این کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروز خانواده‌ها و والدین از آگاهی‌های لازم برخوردار نیستند و تصور می‌کنند فرزندانشان از هیچ چیز خبر ندارند و از مسائل جنسی مطلع نیستند اظهار کرد: از سوی دیگر بعضا فاصله‌هایی وجود دارد و اگر هم موضوعی مطرح باشد فرزند با پدر و مادرش در میان نمی‌گذارد. والدین هم حد و حدود را نمی‌دانند و آگاه نیستند که باید تا چه حدی و چگونه به موضوعات تربیتی از این دست ورود کنند.در ادامه باید در قالب یک همکاری دو سویه یا چند سویه، خانواده و مدرسه دست به دست هم بدهند تا آموزش های جنسی وارد مدرسه شوند.

این کارشناس آموزش و پرورش با بیان اینکه تا اطلاعات لازم در خور سن کودک را به وی ندهیم او نمی‌تواند از خود دفاع کند عنوان کرد: اگر تجارب کشورهای دیگر بومی سازی شود و آموزش‌های لازم را به کودکان منتقل کنیم می‌توانیم در این حیطه اثرگذار باشیم. البته برخی والدین نگرانی دارند که ممکن است این آموزش‌ها فرزندانشان را از موضوعاتی که نباید آگاه کند. هرچند اگر  تذکرات و آموزش‌هایی را به آنها بدهیم مبنی بر اینکه «اگر احساس کردی فردی می‌خواهد به تو بیش از حد معمول نزدیک شود و بدنت را لمس کند خطرناک است و حتما والدینش را در جریان بگذارد» بسیار کمک کننده است و به این معنا نیست که حریم‌ها خدشه دار می‌شوند و کودک وارد فضاهای نامناسب خواهد شد.

نیک نژاد تاکید کرد: سن مناسب شروع آموزش‌های آگاه ساز به کودکان دوره پیش از دبستان است.

وی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان از چهره و ظاهر فردی دریافت که در درونش چه می‌گذرد اما می‌توان بررسی و پایش‌های دقیق تری برای ورود افراد به مدارس به کار بست اظهار کرد: نباید نظارت به گونه‌ای باشد که فرد بیماری به عنوان معاون مدرسه فعالیت کند. اتفاقا پرس و جو کردم مدرسه‌ای که این اتفاق در آن افتاده وجهه خوبی دارد، یکی از مدارس خوب منطقه ۲ است، مناسک مذهبی‌اش سرجای خود برگزار می‌شود و سطح آموزشی‌اش بالاست؛ چرا باید یک فرد مریض وارد این مدرسه شود و جایگاه اداری بالایی هم داشته باشد و دانش آموز جرات نکند اعتراض کند؟. این آموزش‌های جنسی باید از پیش دبستانی شروع شود و در هر دوره‌ای متناسب با سن کودک باشد.

تذکر ۱۴ نماینده درباره وقایع خلاف اخلاق در منطقه ۲ آموزش‌وپرورش تهران

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش ایسنا، متن این تذکرات که توسط علی‌اکبر رنجبرزاده قرائت شد به شرح زیر است:

بابایی صالح نماینده بوئین زهرا به اتفاق ۱۲ نفر از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش و وزیر دادگستری:‌ در خصوص وقایع خلاف اخلاق و شرع در منطقه ۲ آموزش و پرورش تهران در یکی از مدارس غیرانتفاعی انتظار برخورد جدی و مجازات متناسب در اسرع وقت و اطلاع به نمایندگان مجلس را داریم.

سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه به وزیر آموزش و پرورش: عدم نظارت شما باعث فاجعه ناگوار و غیراخلاقی در یکی از مدارس تهران شده که هیچ وقت قابل جبران نیست.

اولاد قباد: شاهد آسیب‌های اجتماعی در مدارس هستیم

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: در رابطه با آسیب‌های اجتماعی که در مدارس اتفاق می‌افتد ما با کسری نیرو در آموزش و پرورش مواجه هستیم و به دنبال آن شاهد آسیب‌های اجتماعی در مدارس هستیم.

به گزارش ایسنا، فریده اولاد قباد در تذکری شفاهی به رییس‌جمهور در پایان جلسه علنی امروز، بیان کرد: آقای رییس‌جمهور تا کی ما باید آموزش و پرورش را در اولویت دهم قرار دهیم؟ تا کی آموزش و پرورش با توجه به شرایط و معیشت و منزلت اجتماعی همکاران فرهنگی ما، سهم آن در بودجه عمومی کشور ۱۰.۲ درصد باشد در صورتی که در سال گذشته سهم آموزش و پرورش در بودجه عمومی ۹ درصد بوده، بودجه سال ۹۶، بودجه آموزش و پرورش ۳۶ میلیارد تومان و در سال ۹۷، ۴۲ هزار میلیارد تومان است که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

وی در ادامه گفت: هنوز وزارت آموزش و پرورش نتوانسته پرداخت مطالبات بحق فرهنگیان اعم از امتحانات، حق‌التدریسان و سرباز معلمان را پرداخت کند. اعتباربخشی به بیمه درمانی فرهنگیان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت و برابر قرار دادن آن با سایر ارگان‌های دیگر، بازنگری در میزان پرداخت حقوق بازنشستگان و تامین نیازهای آنان چه زمانی قرار است اتفاق افتد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش باید در اولویت اول دولت قرار گیرد. در رابطه با آسیب‌های اجتماعی که در مدارس اتفاق می‌افتد ما با کسری نیرو در آموزش و پرورش مواجه هستیم. با توجه به شاخص‌های محاسبه نیروی مورد نیاز در مدارس، ما با کسری نیرو و مشاور در مدارس مواجه هستیم. به ازای ۲۸۸ دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، ما باید مشاور داشته باشیم اما امروز میزان مشاور ما صفر است. به ازای ۹۶ دانش‌آموز، ما باید مربی پرورشی داشته باشیم، مربی پرورشی نداریم. به دنبال این امر شاهد آسیب‌های اجتماعی در مدارس هستیم.

حکم بازرس ویژه وزارتی برای رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان تهرانی

وزیر آموزش ‌و پرورش به بازرس ویژه وزارتی در مورد رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ‌ی در منطقه ۲ تهران، دستور فوری داد.

سید محمد بطحایی در حکمی حسین بزرگی زاده، مشاور و بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ای در منطقه ۲ تهران کرد.

وزیر آموزش و پرورش در ابلاغ این حکم به بزرگی زاده با اشاره به‌اتفاق بسیار شنیع انجام‌شده در یکی از واحدهای آموزشی منطقه ۲ تهران از وی خواست تا ضمن مراقبت در تسریع پیگیری‌ها، با فوریت و اولویت، تمامی عوامل مرتبط با اتفاق مذکور از ابتدا تاکنون را با گروهی از صاحب‌نظران موضوع مورد بررسی دقیق قرار داده و هرگونه مسامحه احتمالی در هریک از واحدهای سازمانی متبوع که موجب بروز آن شده است را سریعاً گزارش نماید.

سید محمد بطحایی در ادامه نامه افزود: ازآنجایی‌که فرد متخلف، نیروی غیررسمی بوده است لازم است نسبت به بررسی نحوه به‌کارگیری مشارالیه و رعایت ضوابط مقرر، دقت مضاعف به عمل‌آورید.

 جای خالی نظام سنجش سلامت جنسی و روان در گزینش

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بر لزوم ایجاد نظام ارزیابی سلامت روان و جنسی برای افرادی که نزدیکترین و بیشترین ارتباط را با کودکان دارند، تأکید کرد.

الهام فخاری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تعرض به چند دانش آموز در یکی از مدارس غیر دولتی در منطقه ۲ گفت: این حادثه از نظر اجتماعی مسئله‌ای است که از بعد شهروندی و نمایندگی در شورا متوجه ما نیز هست اما مجلس و دولت می‌بایست در خصوص این حادثه نظارت داشته باشد.

وی با بیان اینکه این اتفاق نشان داد که نیازمند یک بازنگری جدی هستیم، افزود: با همه گزینش‌های سیاسی و عقیدتی که در سازمان‌های مختلف همچون آموزش و پرورش برای جذب نیرو انجام می‌شود چطور یک ارزیابی دقیق، علمی و کارشناسی در مورد سلامت روان و جنسی افرادی که نزدیکترین و بیشترین ارتباط را با کودکان دارند، صورت نمی‌گیرد؟.

فخاری با بیان اینکه ارزیابی سلامت روان و جنسی اصلا در دستور کار نیست، گفت: پیش زمینه چنین اتفاقاتی این است که نظام گزینش سلامت روان و جنسی نداریم و این علاوه بر مابقی چالش‌های اجتماعی است که می‌تواند به این موضوع دامن بزند.

وی با اشاره به اینکه حادثه مدرسه‌ای در منطقه ۲ علامت خطر بزرگ است، یادآور شد: این تعداد دانش آموز از سوی مسئول نظم‌شان ضربه خوردند و در این شرایط چطور می‌توان در مورد شهر امن و دوستدار کودک صحبت کرد. وقتی که اولیه‌ترین اصول را نمی‌توان رعایت کرد.

عضو شورای شهر تهران اظهارکرد: در مواردی از این دست که دانش آموزان، کودکان و حتی بزرگسالان مورد سوء رفتار قرار می‌گیرند به دلیل حجم مسئله نمی‌توانند در مورد حادثه صحبت کرده و کشف مسئله طول می‌کشد، این مسئله بحران بزرگ اخلاقی را متذکر می‌شود که به نظر می‌رسد بار دیگر لزوم ایجاد ارزیابی سلامت روان و جنسی افراد را مورد تاکید قرار می‌دهد.

تشکیل پرونده قضایی برای آزار جنسی گروهی از دانش آموزان/حکم مدیر مدرسه تعلیق شد

روز گذشته خبری در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت گروهی از دانش آموزان توسط یکی از مسئولان مدرسه‌ای در غرب تهران منتشر شد که مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ شهر تهران ضمن تأیید این خبر از پیگیری موضوع از سوی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: در صورت اثبات جرم انتظار می‌رود که مراجع قضایی با نامبرده به شدت برخورد کند.

به گزارش ایسنا، گزارشات اولیه حاکی از آن بود که گروهی از دانش آموزان پسر یک دبیرستان غیردولتی در مقطع متوسطه اول در منطقه ۲ تهران توسط یکی از مسئولان مدرسه مورد تعرض قرار گرفته‌اند که موجب شکایت والدین این دانش آموزان شده بود.

کوهستانی، مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ شهر تهران ضمن تأیید این خبر اظهار کرد: با اطلاع از موضوع عمل غیراخلاقی توسط احدی از نیروهای یکی از مدارس غیردولتی غرب تهران، هیئتی توسط آموزش و پرورش جهت رسیدگی تشکیل گردید.

وی افزود: در پی ادعای مطرح شده مبنی بر تحریک تعدادی از دانش آموزان توسط یکی از نیروهای آزاد واحدآموزشی مذکور به عمل غیراخلاقی، پرونده‌ای در مراجع قضایی با شکایت والدین و پیگیری مسئولین منطقه تشکیل شده است.

مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران گفت: در گذشته هیچ گونه شکایت و مراجعه‌ای از سوی دانش آموز یا خانواده به آموزش و پرورش در این خصوص واصل نشده است. این نیروی آزاد شاغل در مدرسه به عنوان معاون انضباطی جذب شده و عمل غیر اخلاقی وی در همان ابتدای اعلام خبر با حضور بازرسین، رسیدگی و منجر به تشکیل پرونده قضایی شده و از حضور وی در مدرسه جلوگیری گردیده و همچنین حکم مدیر آموزشگاه غیردولتی به حالت تعلیق درآمده است.

وی ادامه داد: درضمن مقرر شد با تکمیل پرونده این آموزشگاه در شورای نظارت منطقه، تصمیم گیری نهایی برای توقف فعالیت این آموزشگاه به عمل آید. آموزش و پرورش موضوع را به طور جدی پیگیری نموده و در صورت اثبات جرم، از مراجع قضایی انتظار دارد با نامبرده به شدت برخورد شود.

دستور ویژه وزیر آموزش و پرورش برای پیگیری پرونده تعرض به چند دانش‌آموز

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش از صدور دستور ویژه وزیر آموزش و پرورش برای پیگیری پرونده تعرض به تعدادی از دانش آموزان خبر داد.

مرتضی نظری در گفت‌وگو با ایسنا، پیرامون اخبار منتشره درباره آزار و اذیت چند دانش آموز پسر در یک مدرسه غیردولتی در غرب تهران اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش از تمام ظرفیت‌های حقوقی و قانونی خود برای پیگیری این پرونده استفاده می‌کند.

وی افزود: پیرو این خبر تأسف آور ما تمام قد از حقوق دانش آموزانی که مورد تعرض قرار گرفته‌اند حمایت می‌کنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه آموزش‌وپرورش با حساسیت ویژه‌ موضوع را پیگیری و بررسی خواهد کرد، گفت: قطعا وزارت آموزش و پرورش در بالاترین سطح ممکن به این پرونده ورود می‌کند و با این تخلف قاطعانه برخورد می‌کنیم.

نظری تاکید کرد: فرد خاطی نیروی آزاد بوده که به عنوان معاون انضباطی جذب شده است. در حال حاضر حکم مدیر آموزشگاه به حالت تعلیق درآمده و پرونده این مدرسه ضمن ارسال به مراجع قضایی به شورای نظارت مدارس غیردولتی نیز ارسال شده است.

وی با تاکید بر اینکه بابت آرامش خانواده‌هایی که به علت تخطی یک فرد لاابالی به هم خورده کوتاه نمی‌آییم گفت: وزیر آموزش و پرورش دستور ویژه برای پیگیری این پرونده صادر کرده و در دفاع از حقوق دانش آموزان کوتاه نمی آید.

ادامه دارد 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.