• شنبه / ۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۵
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 97040200446
  • خبرنگار : 71477

انتخابات ترکیه؛ چالش توسعه و کیک؟!

انتخابات ترکیه؛ چالش توسعه و کیک؟!
اردوغان و اینجه

"رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از 15 سال سلطه بر سیاست‌های ترکیه در حال حاضر از جانب معلم سابقی که ظرف کمتر از دو ماه روح تازه‌ای به اپوزیسیون دلسرد شده بخشیده با بزرگترین چالش انتخاباتی خود مواجه است."

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ترکیه فردا (یکشنبه) انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را برگزار می‌کند که یکی از مهمترین انتخابات در تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود. پیروز این انتخابات ریاست جمهوری قدرت‌های اجرایی جدید و وسیعی را تحت تغییرات قانون اساسی که رای‌دهندگان ترک با درصد اندکی آنها را در رفراندوم سال گذشته تایید کردند، به دست خواهد آورد.

اردوغان با اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام که قرار بود در اصل در نوامبر سال 2019 میلادی برگزار شود ظاهرا مخالفان خود را غافلگیر کرده است اما مخالفان اردوغان با روی کارآمدن محرم اینجه در ماه گذشته به عنوان نامزد اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه شتاب و جریان تازه‌ای گرفته‌اند اگرچه اردوغان همچنان برای پیروزی در این انتخابات پیشتاز است.

اینجه که یک معلم سابق فیزیک از شمال غرب ترکیه است یکی از قانونگذاران صریح و رک حزب سکولار مردم جمهوری‌خواه محسوب می‌شود. برخلاف بسیاری از سیاستمداران حزب مردم جمهوری‌خواه که غرب‌گرا هستند، محرم اینجه از یک خانواده سنی مذهبی است.

محرم اینچه در جریان سفرها به مناطق روستایی سوار بر تراکتور شده و همراه روستاییان رقص محلی انجام داده و گاهی اوقات کلاه یک کشاورز را به سرگذاشته است. خواهر او  که یک فرد محجبه است و معمولا در تجمع‌های انتخاباتی برادر خود را همراهی می‌کند.

ریاست جمهوری اجرایی جدید و قدرتمند ترکیه

هنوز مشخص نیست که آیا اینجه می‌تواند در برابر طرفداران مذهبی حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان پیروز شود یا خیر اما لفاظی‌های تند و طنازش به او کمک کرده تا مقداری از شتاب و جریان انتخابات را از دست اردوغان درآورد.

اینجه، اردوغان را به خاطر توهین‌ها و "اتهام‌زنی‌های بی پایه و اساسش" و همچنین حرکاتش به "تارزان" تشبیه کرده و سوابق آکادمیک او را به سخره گرفته است.

اینجه تنها چند روز پس از نامزدی‌اش در این انتخابات به عنوان نامزد پیشرو اپوزیسیون از مرال آکشنر، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سبقت گرفت و انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را به یک رقابت مردانه تبدیل کرد.

اردوغان 64 ساله اینجه را یک کارآموز و شاگرد توصیف کرده و تاکید دارد که اظهارات و اقدامات اینجه از روی عدم تجربه‌اش است. با این حال فیلمی که در رسانه‌های اجتماعی به شدت به اشتراک گذاشته نشان می‌دهد که اردوغان اخیرا تاکید کرده که پیروزی در انتخابات ترکیه اصلا آسان نیست. اردوغان همچنین در چند روز گذشته در مصاحبه‌ای احتمال تشکیل یک دولت ائتلافی را نیز مطرح کرده است.

روشن چاکر، یکی از روزنامه نگاران برجسته ترکیه که سال‌هاست حرفه اردوغان را دنبال کرده، می‌گوید: اردوغان اینبار نمی‌تواند مهر خود را بر انتخابات بزند. او به شدت در تلاش است اما نمی‌تواند این بار مهر خود را بر انتخابات بزند.

راهپیمایی‌های گسترده

اردوغان پس از 15 سال مبارزه بدون توقف در چندین دوره انتخابات اگرچه گاهی اوقات خسته ظاهر شده و سخنرانی‌های معمولی را ارائه کرده اما همچنان این برنامه فرساینده‌ را برای هدایت متلاطم این ملت 81 میلیون نفری حفظ کرده است.

اردوغان تاکنون همواره توانسته اپوزیسیون را از سر راه خود بردارد؛ اپوزیسیونی که تحت رهبری کمال قلیچداراوغلو انتخابات را یکی پس از دیگری از دست داده است.

روز پنجشنبه بیش از یک میلیون تن در تجمع انتخاباتی به طرفداری از اینجه در شهر ساحلی ازمیر شرکت کردند که تقریبا برابر با جمعیتی بود که به طرفداری از اردوغان در تجمع انتخاباتی در استانبول به خیابان‌ها آمده بودند؛ رویدادی که برای حزب مردم جمهوری‌خواه امری نادر محسوب می‌شود.

اینجه در جریان این تجمع به طرفدارانش گفت: در روزهای اخیر از آنجایی که تارزان کشورمان با مشکل مواجه شده، بدون هدف این طرف و آن طرف پرسه زده است. ما می‌دانیم که او مدرک دانشگاهی ندارد اما بسیار مشتاقم بدانم که آیا او اصلا مدرک دیپلم دارد یا خیر.

توهین به رئیس‌جمهور در ترکیه یک جرم محسوب می‌شود و اردوغان که وکلایش علیه حدود 1800 تن به اتهام توهین به رئیس‌جمهور پرونده تشکیل داده‌اند، از اینجه نیز شکایت کرده‌اند.

اردوغان اینجه را به طرفداری از تروریست‌ها به خاطر دیدارش با صلاح‌الدین دمیرتاش، نامزد محبوس حزب حامی کردهای دموکراتیک خلق متهم کرده است؛ حزبی که آنکارا آن را به ارتباط داشتن با گروه شبه‌نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک متهم می‌کند.

حزب مردم جمهوری‌خواه بخشی از ائتلاف اپوزیسیون ترکیه نیست اما دیدار اخیر اینجه با صلاح‌الدین دمیرتاش به عنوان یک ژست مردمی مهم برای کردهای ترکیه که 15 درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهند، محسوب می‌شود.

"به طرف پرتگاه"

اینجه در مصاحبه ماه گذشته با خبرگزاری رویترز ضمن تاکید بر اینکه اردوغان کشور را به طرف پرتگاه و دره هدایت می‌کند، گفته بود روابط خارجه آسیب دیده و سیاست پولی کشور نیازمند استقلال است.

وی در جریان آن مصاحبه گفته بود ترکیه به سیاست خارجه‌ای نیاز دارد که با بیانیه‌های غیرعادی، افراطی، بدون مقدمه و تنها جذاب برای تیتر اخبار اداره نشود؛ بیانیه‌هایی که جز عرض اندام و رجزخوانی چیز دیگری نیست. بیانیه‌هایی که فریاد نمی‌زنند آهای مرکل، آهای آمریکا، آهای هلند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند اردوغان از پیروزی قاطعانه‌ای که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری داشت فاصله گرفته اما با این حال در دور دوم نیز پیروز می‌شود. اگرچه این احتمال وجود دارد که حزب عدالت و توسعه اردوغان اکثریت پارلمانی خود را از دست بدهد و حکومت 16 ساله بدون وقفه و مزاحمش پایان یابد.

اردوغان در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش در چندین مصاحبه تلویزیونی ظاهر شد که اکثر آنها در ساعات آخر شب به خاطر ماه رمضان پخش می‌شدند. آمارها نشان می‌دهند که درصد مشاهده این مصاحبه‌ها حتی از گزارش‌های هواشناسی نیز کمتر بوده است.

اردوغان همچنین پیشنهاد اینجه برای برگزاری مناظره تلویزیونی را رد کرد و گفت: نمی‌خواهد به رقیبش شهرت و معروفیت و اجازه تبلیغات دهد.

اینجه برای این پیشنهاد به اردوغان گفته بود: اردوغان با من به مناظره تلویزیونی بیا. آسیبی به تو نمی‌رساند.

اما اردوغان همچنان در بین میلیون‌ها محافظه‌کار و مسلمانان قشر کارگر به خاطر احداث فرودگاه‌ها، جاده‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس در جریان سال‌ها رشد اقتصادی مشهود محبوب است.

در این انتخابات اردوغان به مردم وعده کافی شاپ‌هایی را داده که به صورت رایگان کیک در اختیار مردم قرار دهند و همچنین باغ‌های بزرگی که خانواده‌ها بتوانند در فضای سبز آنها تفریح کنند؛ وعده‌هایی که توسط اینجه به سخره گرفته شده‌اند.

اینجه در جریان کمپین انتخاباتی در استان آنتالیا به مردم گفت: من از توسعه حرف می‌زنم در حالی که اردوغان می‌گوید کافی شاپ باز می‌کنیم و کیک می‌خوریم!

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.