• شنبه / ۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۳
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 97040200639
  • خبرنگار : 71461

قره‌شیخ‌لو بیان کرد:

اجرای ۴۰ عنوان‌ برنامه توسط سازمان دارالقرآن در سال ۹۷/حمایت از ۲۰۰ هزار نفر در طرح ملی حفظ

اجرای ۴۰ عنوان‌ برنامه توسط سازمان دارالقرآن در سال ۹۷/حمایت از ۲۰۰ هزار نفر در طرح ملی حفظ

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم طی نشستی به تشریح فعالیت‌های این سازمان در سال ۹۶ پرداخت و در ادامه از اجرای ۴۰ عنوان‌برنامه توسط این سازمان در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی قره شیخ‌لو صبح روز شنبه، دوم تیرماه، در نشست خبری با تشریح برنامه‌ها و ارائه گزارشی از فعالیت‌های سال ۹۶ این سازمان و اعلام برنامه‌های سال جاری سازمان دارالقرآن کریم با بیان اینکه در سال ۹۶ چهار فصل را داشتیم، اظهار کرد: از جمله برنامه‌های ما در سال ۹۶ حمایت از برگزاری َآموزش‌های قرآنی عمومی و تخصصی در ۲۹ استان با حضور ۷ هزار و ۳۵۵ نفر بود که در سال ۹۶ برگزار شد.

وی یادآور شد: برگزاری کارگاه‌های یک روزه سبک زندگی قرآنی در دو استان یزد و مرکزی با حضور ۴۸۰ نفر برگزار شد همچنین دوره‌های تخصصی تربیت مربی سبک زندگی قرآنی از دیگر برنامه‌های ما در سال ۹۶ بود که در هر دوره آن با حضور ۴۰ نفر، سه دوره با حضور برادران و سه دوره با حضور خواهران برگزار شد. حمایت از برگزاری دوره‌های تخصصی، ویژه استعدادهای قرآنی از دیگر برنامه‌های در سازمان دارالقرآن برای سال ۹۶ بود که در این دوره‌های تخصصی ۱۳۰۰ نفر در رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال طی یک سال، کلاس‌های آموزشی مستمر داشتند و همچنین پنج اردوی آموزشی تفریحی با حضور ۵۴۵ نفر برگزار شد.

رییس سازمان دارالقرآن کریم با اشاره یکی دیگر از برنامه‌های سازمان دارالقرآن در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: حمایت از ارزیابی، سطح‌بندی و ارتقای سطح دانش قرآنی روحانیون مستقر در سراسر کشور از د یگر برنامه‌های ما بود که این برنامه‌ در سراسر کشور در دوره تر بیت آموزش یار قرآنی ویژه روحانیون برگزار شد. شناسایی، حمایت و راه‌اندازی جلسات و حلقه‌های تفسیر یکی دیگر از برنامه‌های ما بود. همچنین تربیت کادر متخصص آموزش عمومی قرآن کریم که در ۱۳۰ دوره آموزشی در سراسر کشور برگزار شد، از دیگر برنامه‌های ما در این سازمان بود.

قره شیخ‌لو گفت: اجرای طرح ملی ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ یکی دیگر از برنامه‌های ما در سازمان بود که در اجرای این برنامه در حفظ پنج جز ۱۲۸ نفر در حفظ ۱۰ جز ۱۸۱ نفر، در حفظ ۲۰ جز ۹۰ نفر و در حفظ کل درجه سه ۴۲۳ نفر و در حفظ درجه ۲، ۱۰ نفر موفق به دریافت مدرک تخصصی دوره دوازدهم حفظ و ارزیابی قرآن کریم شدند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که هدایت، ساماندهی و پشتیبانی از فعالیت‌های قرآنی مردمی و تشکل‌های قرآنی از دیگر برنامه‌های سازمان دارالقرآن در سال ۹۶ بود، خاطرنشان کرد: حمایت از تهیه و تولید محصولات قرآنی در قالب کتاب، رسانه و بسته با اولویت سبک زندگی قرآنی از جمله برنامه‌های ما در این عرصه بود. بر همین اساس چهار کتاب و یک پژوهش میدانی را داشتیم که از جمله آنها می‌توان به کتاب مبادی و مبانی سبک زندگی قرآنی تالیف رضایی اصفهانی، کتاب راهبردها و روش‌های سلبی در آموزش، تالیف عبدالعظیم کریمی، کتاب کاربرد روانشناسی در تدریس تالیف ابوطالبی، کتاب صداسازی در هنر معنوی تلاوت تالیف جهانبخش فرجی، پژوهش پایبندی به قرآن، هیات قرآنی مردم تهران تالیف فروغی و بردیافر اشاره کرد.

رییس سازمان دارالقرآن کریم در ادامه افزود: برگزاری جلسات هیات رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن عترت، کارشناسی و رسیدگی به درخواست‌های تاسیس و تغییرات موسسات قرآنی و مردمی، حمایت از برنامه‌های آموزشی موسسات فرهنگی قرآن و عترت که در حدود ۱۵۱۵۱ نفر را در قالب طرح، ۱۴۵۱ طرح پوشش قرار دادیم. حمایت از برنامه‌های آموزشی خانه‌های قرآن شهری و روستایی که در حدود ۳۴ هزار و ۷۰۳ نفر تحت پوشش قرار گرفتند. حمایت نقدی از موسسات و فعالان قرآنی کشور که در حدود ۷۰ موسسه، خانه قرآن و مساجد حمایت نقدی شدند. برگزاری دوازدهمین دوره مراسم تکریم چهره‌های قرآنی در ایام دهه فجر، برگزاری نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها جهت هماهنگی و توجیه برنامه‌های سال ۹۶، برگزاری نشست توجیهی روسای ادارات امور قرآنی استان‌ها، توانمندسازی کارشناسان و رابطان قرآنی استان‌ها که برای آنها ۱۱ دوره سه روزه در سازمان دارالقرآن جلسه تشکیل دادیم.

قره شیخ‌لو یادآور شد:  اعزام گروه‌های ارزیاب فعالیت‌های قرآنی به استان‌ها که ۲۶ کارشناس ارزیابی به ۱۳ استان جهت بررسی عملکرد استان‌ها اعزام شدند. حمایت از نظارت ستادی ادارات امور قرآنی بر فعالیت‌های قرآنی شهرستان‌ها که ۱۴۶ شهرستان توسط تیم ارزیابی مورد بررسی قرار گرفت، حمایت از فعالیت‌های قرآنی مناطق ویژه و مناطق آسیب پذیر فرهنگی و اجتماعی که در ۳۱ منطقه کشور برنامه‌های نیم روزه و یک روزه سبک زندگی و ایجاد پایگاه‌های قرآنی و برگزاری مسابقات قرآنی منطقه‌ای و محلی برگزار شد، ایجاد تعامل با اساتید جلسات تخصصی قرائت، حفظ و مفاهیم قرآن کریم که در حدود ۴۳ نفر از اساتید استان‌های سمنان و بوشهر به مدت ۵ روز در سازمان دارالقرآن برای شرکت در این جلسات حاضر شدند.

وی یادآور شد: حمایت از امور ستادی انجمن‌های خیرین قرآنی استان‌ها در سراسر کشور، حمایت از تشکیل انجمن قرآنیان استان‌ها در سراسر کشور، حمایت از ۱۱۴۲ برنامه جزخوانی در ۳۲۰ شهر در ماه مبارک رمضان، مشارکت و حمایت از مراسم اعتکاف که در حدود ۲۱۹۹ مسجد، تصحیح قرائت نماز، تلاوت قرآن کریم و برگزاری مسابقات فرهنگی و قرآنی برگزار شد. ارزشیابی و رتبه بندی و تشویق استان‌های برتر سال ۹۵، شناخته و معرفی شدند. طراحی، توسعه و پیاده‌سازی سامانه یکپارچه سازمان از دیگر برنامه‌های ما در سال ۹۶ بود.

رییس سازمان دارالقرآن کریم در ادامه با بیان اینکه سازمان در عرصه نظارت و چاپ و نشر قرآن کریم نیز فعالیت‌های گسترده‌ای داشته است، افزود: بررسی متون و صدور مجوز چاپ قرآن کریم، دوره‌ آموزشی تخصصی کارشناسان تصحیح قرآن کریم، تولید فایل‌های الگوی قرآن کریم از دیگر برنامه‌های سازمان در سال ۹۶ بود. همچنین فعالیت‌های فوق برنامه‌ای نیز در این سازمان انجام پذیرفت که از جمله آنها می‌توان به مشارکت با دستگاه‌ها، نهادها و مراکز در اجرای فعالیت‌های قرآنی نام برد. تشکیل مجامع پژوهشی و شوراهای آموزشی به منظور تدوین اسناد راهبردی و گزارش‌های تحمیلی و آماری از دیگر برنامه‌های ما در سازمان بود.

وی گفت: تهیه و تولید نشریه بصائر با تیتراژ ۷۵۰۰ جلد در سراسر کشور، استفاده از ارتباطات مجازی، سامانه‌های پیامکی و شبکه‌های قرآنی، فضاسازی و تبلیغات محیطی و اطلاع‌رسانی در مناسبت‌های ملی و مذهبی، به روز رسانی فنی و محتوایی سایت‌ها  و سامانه‌های سازمان، ساماندهی، تقویت و توسعه مراکز آموزشی تخصصی قرآن کریم که با حضور ۱۳۱۴ نفر برگزار شد. اجرای طرح نورباران در مناطق محروم، فعالیت‌های ستادی کمیته قرآنی ستاد دهه فجر و حمایت از برنامه‌های قرآنی دهه فجر از دیگر برنامه‌های ما در سال ۹۶ بود.

او در خصوص بودجه‌های این سازمان در سال ۹۶، گفت: بودجه ما در سال ۹۶، ۸ میلیارد تومان بود که از این مبلغ ۷ میلیارد و ۶۷ میلیون تومان پرداخت شد که نسبت به سال ۹۵، ۱۲ درصد کاهش داشت و از این مبلغ هم ۵ میلیارد و ۶۳ میلیون تومان برای اجرای برنامه در استان‌ها و ۲ میلیارد و ۳۰ میلیون تومان برای سایر هزینه‌های غیربرنامه‌ای سازمان مانند حقوق پرسنل خرج شد.  

قره‌شیخ‌لو از تدارک ۴۰ برنامه برای سال ۹۷ خبر داد و گفت: برای امسال هم مانند سال گذشته ۴۰ عنوان برنامه تدارک دیده‌ایم که در حوزه‌های آموزش، کارگاه، استعدادهای قرآنی، مسابقات و دیگر برنامه‌ها انجام خواهد شد.

وی از مشارکت این سازمان در طرح ملی حفظ خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی ما در طرح ملی حفظ برای ۲۰۰ هزار نفر است که برای تابستان موضوع حفظ جزء ۳۰ برای ۴۰ هزار نفر به استان‌ها ابلاغ شده است البته امیدواریم با حمایت‌های به موقع شورای توسعه بتوانیم این طرح را به خوبی اجرا کنیم. همچنین حدود ۱۰ میلیارد تومان بودجه از کانال‌های دیگر نظیر شورای توسعه و خیران برای سال ۹۷ پیش‌بینی شده که امیدواریم به موقع تحقق یابد و اجرایی شود.

 تدارک برنامه‌های ویژه برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

همچنین در ادامه این نشست سلیمی با اشاره به حدیثی از امام باقر(ع) درخصوص قرآن کریم، گفت: امام باقر(ع) می‌فرمایند:« قرآن کتابی زنده است که هرگز نمی‌میرد» و از آنجایی که کتاب انقلاب اسلامی قرآن است و قانون اساسی ما هم قرآن است انقلاب اسلامی هم تا ظهور امام زمان(عج) زنده خواهد ماند.

وی تهیه کارنامه فعالیت‌های قرآنی ۴۰ ساله نظام را فرصتی برای ادامه دادن بهتر راه انقلاب دانست و گفت: چهلمین سال پیروزی انقلاب نقطه عطفی از تاریخ است و می‌توان با شناسایی فرصت‌ها و آسیب‌ها و تدوین کارنامه ۴۰ ساله قرآنی نظام ادامه راه را بهتر دنبال کرد. البته منظور از کارنامه فقط روخوانی، روان‌خوانی‌، حفظ، قرائت و مسابقه نیست بلکه اصل عمل به قرآن کریم است.

این استاد قرآن کریم نگارش کارنامه ۴۰ ساله نظام را در دو بخش تشریح کرد و گفت: بخش اول برای فعالیت‌هایی است که به صورت مستقیم ماموریت قرآنی به شمار می‌رود و قطعا در این عرصه کارنامه درخشانی خواهیم داشت و بخش دوم الگو قرار دادن قرآن در کار و زندگی است زیرا ممکن است افرادی در زمینه حفظ و قرائت به طور مستقیم کار نکرده باشند اما گام‌های مهم و موثری در زمینه‌های اقتصاد، صنعت، دفاع مقدس و کشاورزی برداشته‌اند که این موضوع هم می‌تواند در کارنامه دستاوردهای ۴۰ ساله نظام قرار بگیرد. البته با همه این صحبت‌ها هنوز انتظارات به قدر کافی محقق نشده و باید فعالیت‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

وی از انتشار کتابی با عنوان کارنامه قرآنی نظام خبر داد و گفت: به زودی فراخوانی برای جمع‌آوری دستاوردهای قرآنی نظام ارائه می‌کنیم و بعد از جمع‌آوری اطلاعات کتابی با این عنوان چاپ و عرضه خواهیم کرد.

سلیمی از برپایی نمایشگاهی با ۴۰ تابلو برای ارائه دستاوردهای قرآنی نظام اسلامی خبر داد و گفت: رونمایی از آثار قرآنی در دهه فجر، برگزاری برنامه‌های رادیو و تلویزیون و تحلیل وضعیت قرآنی جامعه، بیان راه‌های برون ‌رفت از چالش‌های موجود از جمله فعالیت‌های قرآنی ستاد دهه فجر خواهد بود. البته فراموش نکنیم که نقش کمیته قرآن ستادی است و ما قصد دخالت در امور داخلی هیچ نهاد یا دستگاهی را نداریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.