• یکشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۲۶
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 97040301436
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی سوم تیر ماه بخوانید؛

واکنشها به تغییر در دولت/راهکارهایی برای ریشه‌کنی فساد/احتمال بررسی fatf با نظر رهبری و...

واکنشها به تغییر در دولت/راهکارهایی برای ریشه‌کنی فساد/احتمال بررسی fatf با نظر رهبری و...

واکنش باهنر به مطرح شدن عدم کفایت رئیس جمهور، دیدار لعیا جنیدی با وزیر امور خارجه هلند، حضور ظریف در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، سه رای وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره مرجع رسیدگی اعتراض به قرار منع تعقیب تجاوز به عنف، نحوه اجرای مقررات تبصره ماده ۵۵۱ قانون مجازات و رسیدگی به اختلافات فردی کارگر و کارفرما، تبدیل قرار وثیقه «محمد حبیبی» به بازداشت و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز یک شنبه، سوم تیر ماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ساختار نیروهای مسلح متناسب با تهدیدات تغییر یافته و سلاح‌ها و استراتژی‌ها بازسازی شده تا به یک الگوی مقابله برسیم و فرماندهان‌ دشمن هم می‌گویند استفاده از گزینه نظامی برای مقابله با جمهوری اسلامی بسیار پرتلفات و غیرممکن خواهد بود و این یعنی توانستیم گزینه جنگ را حذف کنیم. سردار غلامرضا جلالی در بخش دیگری از صحبت هایش افزود: استفاده از دروغ و ایحاد نا امیدی و دوراهی مذاکره و تهدید اقدام دیگری دشمنان است. نامه ای که عده‌ای برای مذاکره با آمریکا نوشتند در واقع دادن پاس به آمریکایی‌ها بود . رویکردی که می تواند با این تهدیدات مقابله کنند وحدت است، مسئولان گروه های سیاسی، اصولگرا و اصلاح طلب روزه سیاسی بگیرند و حرف تفرقه افکن نزنند مردم نیز باید هوشیاری داشته باشند و سواد رسانه‌ای و سیاسی خود را بالا ببرند و بدانند ممکن است اخبار حقیقی نباشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «وضعیت فعلی کشور به خصوص در بعد اقتصادی به همگرایی بیشتر احتیاج دارد» گفت: شیطنت‌های آمریکا در کنار برخی از اشکالات درونی اقتصادی کشور وضعیت فعلی را رقم زده است که امیدواریم با این جلسات بتوانیم فکر عمیق‌تری برای بهبود شرایط کشور پیدا کنیم.علی لاریجانی همچنین درباره موضوع دیدار با مقام معظم رهبری در خصوص FATF، گفت که تاکنون دیداری نداشته است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اقدامات روسیه در اجلاس اوپک علیه ایران،  با بیان اینکه «بارها ایرانی‌ها بازیچه سیاست‌های منفعت‌محور روسیه قرار گرفتند» گفت: متاسفانه در کشور ما به یک باره حوزه قدسی سیاست خارجی گسترش پیدا کرده که حتی نمی‌توان از سوریه و روسیه انتقاد کرد لذا باید در شرایط کنونی و با انتخابات اوپک به جای صحبت و برخورد احساسی علیه روسیه، به طور عقلایی در سیاست خارجی بازبینی شود.

همچنین مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی راهکارهایی برای ریشه‌کنی فساد ارائه کرد و با اشاره به این‌که اگر در سیستم خود FATF ایرانی درست کنیم معلوم می‌شود مسیر تولد، سیر و مرگ پول چگونه بوده است، خاطرنشان کرد: اینکه در برخورد با فساد و قاچاق مانده ایم به خاطر این است که تکنولوژی و علم مورد نیاز و یا مدیریت درست را در این رابطه نداریم. باید سیستم داده را در دارایی راه‌اندازی کرده و همچنین بانک، ثبت و اسناد را به هم متصل کنیم.

لعیا جنیدی معاون رئیس جمهور در امور حقوقی که به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان به هلند سفر کرده با استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار وزیر خارجه هلند ما و سایر کشورهای اروپایی در حال کار بر روی این هستیم که چگونه برجام را زنده نگه داریم .تلاش برای تامین منافع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم‌ها آسان نمی‌باشد.

در جریان این سفر جنیدی همچنین با دبیر کل دیوان دائمی داوری در لاهه دیدار کرد و در این دیدار بر ظرفیت‌های علمی ایران به عنوان فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌ها تاکید شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران حضور یافت .

دراین نشست ظریف با تاکید بر اینکه در کشور باید یک سیاست خارجه داشته باشیم و از نظر اجرایی نیز نمی توانیم دو سیاست خارجه داشته باشیم و طبق قانون تعیین کننده سیاست‌های کشور مقام معظم رهبری هستند ادامه داد:‌ همانطور که در برجام تا آنجایی که امکان پذیر بود در قالب فرمایشات ایشان پیش رفتیم در مورد بحث پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم نیز می توانیم در چارچوب فرمایشات ایشان عمل کنیم و بازار نباید بیهوده نگران FATF باشد. وی در بخش دیگری از صحبتهاش گفت: خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.

در همین ارتباط محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در واکنش به مطرح شدن عدم کفایت رئیس جمهوراظهارکرد که احساس می شود که بعضی از مدیران و مسئولان خسته هستند. وی افزود: اگر قرار باشد یک قرارگاهی را تأسیس کنیم اقتصادی است و نه لزوما نظامی که سیاستش هم مشخص است که اقتصاد مقاومتی است و نیاز این قرار گاه هم مشخص است که همان وحدت مقام های کشور و نیروهای سیاسی و اقتصادی است  که به ایران اسلامی چشم دوخته اند.

شیخ محمدبن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر در یک سخنرانی در کمیسیون امور خارجی پارلمان اروپا در بروکسل، با بیان اینکه در رابطه با یمن نه از موضع ایران حمایت می‌کنیم و نه از موضع ائتلاف عربی ، خواهان برگزاری نشست میان طرف‌های مختلف یمنی و حل بحران این کشور شد.

همچنین بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه سوء قصد نافرجام به جان رئیس‌جمهوری زیمبابوه در یک گردهمایی انتخاباتی را محکوم کرد و ضمن آرزوی بهبودی کامل برای مجروحان این حادثه و ابراز همدردی با خانواده های آنها، توسل به خشونت برای پیگیری اغراض سیاسی را مردود دانست و ابراز امیدواری کرد: با وحدت، همبستگی و هوشیاری آحاد مردم زیمبابوه، انتخابات سراسری این کشور در آرامش و امنیت برگزار شود.

هیأت عمومی دیوان عالی کشور  امروز سه رای درباره مرجع رسیدگی اعتراض به قرار منع تعقیب تجاوز به عنف، نحوه اجرای مقررات تبصره ماده ۵۵۱ قانون مجازات، رسیدگی به اختلافات فردی کارگر و کارفرما صادر کرد.

امینی‌فرد از سفر هیاتی از نمایندگان برای بررسی اتفاقات اخیر به ایرانشهر خبر داد و  گفت: تعدادی از اعضای فراکسیون زنان و کمیسیون‌های بهداشت و درمان برای سفر به ایرانشهر ابراز علاقه‌مندی کردند البته می‌خواهند مقداری فضا آرام‌تر شود و بعد سفرشان را انجام دهند.

همچنین حسین تاج از تبدیل قرار وثیقه «محمد حبیبی» به بازداشت خبر داد. وکیل مدافع «محمد حبیبی»، معلمی که در تجمعات فرهنگیان در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه بازداشت شده بود در خصوص آخرین وضعیت موکلش گفت: به قرار بازداشت موکلم اعتراض کردیم اما متاسفانه هنوز نسبت به اعتراض ما رسیدگی صورت نگرفته است.

* مهمترین اخبار، مصوبات و دستور کارهای  امروز (یک شنبه) سوم تیر۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۴-۰۳ ۱۶:۱۹

دلسوزان کاری کنند که فردا دیر است