• دوشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۲۷
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 97040402207
  • خبرنگار : 71461

آغاز طرح ملی حفظ قرآن کریم با عنوان «بشارت ۱۴۵۲»

آغاز طرح ملی حفظ قرآن کریم با عنوان «بشارت ۱۴۵۲»

طرح ملی حفظ قرآن کریم «بشارت ۱۴۵۲» با حضور مدیران قرآنی و سایر دستگاه‌های دولتی و نظامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت برگزاری طرح «بشارت ۱۴۵۲» آغاز شد.

به گزارش ایسنا، نشست خبری آغاز «طرح ملی حفظ قرآن کریم "بشارت ۱۴۵۲"» با حضور حجت‌الاسلام والمسلیمین حمید محمدی رئیس توسعه فرهنگ قرآنی، مهدی قره شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن کریم، احمد عبدالقاسمی مدیر شبکه رادیو قرآن، محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، مصیب‌زاده مدیرکل قرآن و عترت نماز وزارت آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی نماینده نیروهای مسلح و بسیج، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، صادقی‌فر سرپرست فرهنگی و اجتماعی وزارت رفاه و تعاون، حجت‌الاسلام والمسلمین جیحونی معاون تعلیم و تربیت بسیج مستضعفین، حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد عصر دوشنبه (چهارم تیرماه) در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم از طرح ملی حفظ قرآن کریم «بشارت ۱۴۵۲» رونمایی شد.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون ۱۰ میلیون حافظ قرآن اظهار کرد:‌ این جمله راهبردی و کلیدی از مقام معظم رهبری در چند سال گذشته به عنوان راهبرد اصلی همه فعالان و دستگاه‌های قرآنی مد نظر قرار گرفت.

وی در ادامه با بیان این مطلب که همه دستگاه‌ها باید به سمت اجرایی شدن این راهبرد اصلی حرکت کنند و سندی که در شورای توسعه فرهنگی قرآن که بالاترین مرکز تعیین سیاست‌های برنامه‌های قرآنی کشور است و با همکاری همه دستگاه‌ها به تصویب رسیده است، اجرا شود، گفت: حفظ قرآن کریم یک موضوع راهبردی و اساسی و دارای سند در عالی‌ترین سطح کشور قرار دارد و بعد از بحث سند، راه‌اندازی قرارگاه‌های حفظ و تعیین تکلیف دستگاه‌ها نسبت به تحقق ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم مطرح است.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه علیرغم اقدامات پراکنده‌ای که همه دستگاه‌ها در سال‌های گذشته داشتند اما به نکات خوبی در اجرایی سازی امر تربیت ۱۰ میلیون حافظ رسیده‌ایم، یادآور شد: در سال ۹۷ باید از تمام ظرفیت‌ها بهره ببریم. در همین برنامه «بشارت ۱۴۵۲» که ۱۴۵۲ سال از نزول قرآن کریم تا به امسال گذشته است باید تمام ظرفیت‌های صداوسیما تمام قد در اختیار این طرح باشد و تمام دستگاه‌ها با ظرفیت‌های بودجه‌ای و نیروهای انسانی برای تحقق این موضوع باید ورود پیدا کنند.

وی گفت:در ماه‌های گذشته برنامه‌ریزی‌های فشرده‌ای داشتیم و امروز که مراسم آغازین این طرح را داریم در تلاشیم از آخر جزء ۳۰ به سمت آغاز این جزء حرکت کنیم و در گام نخست در تابستان سوره «ناس» تا «زلزال» و در گام دوم سوره «طارق» تا «البینه» مربوط به فصل پاییز است و گام سوم سوره «نبأ» تا «البروج» را برای فصل زمستان خواهیم داشت.

او در ادامه با بیان اینکه ما سه مرحله آزمونی خواهیم داشت و نهایتا آزمون نهایی در هفته اول اسفند ۹۷ برگزار خواهد شد، اظهار کرد: پیش‌بینی ما حداقل مشارکت پنج میلیون نفر در طرح ملی حفظ قرآن کریم است. اگر بتوانیم با تبلیغات شایسته و گسترده و اهتمام دستگاه‌ها و آحاد جامعه این عدد را به دوبرابر می‌رسانیم. تلاش شده است در این طرح از نهایت ظرفیت و امکانات برای تشویق مردم بهره ببریم. بر همین اساس برنامه‌های متعدد زیادی در شبکه‌های مختلف رسانه‌ای پخش خواهد شد.

محمدی افزود: شبکه رادیویی قرآن و شبکه سیمای قرآن دو راهبردی اصلی در این طرح خواهند بود. همان طور که سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سایر دستگاه‌ها هر کدام می‌توانند به نوعی نقش‌آفرینی داشته باشند. تلاش ما بر این است که بتوانیم در سه قالب مشارکت‌های عمومی، دولتی و مردمی را با هم همراه کنیم. علاقه‌مندان می‌توانند به صورت انفرادی، خانوادگی، سازمانی و دستگاهی ورود کنند و هر کدام امتیاز ویژه‌ای دارد.

در ادامه این نشست، مهدی قره‌شیخ‌لو رییس سازمان دارالقرآن الکریم با بیان اینکه با هماهنگی و تعامل خوبی که بین دستگاه‌های مختلف برقرار شده است یک بار دیگر شاهد طرح قرآنی در سطح ملی با عنوان 1452 هستیم،‌گفت:‌این طرح با محوریت حفظ جزء سی‌ام قرآن کریم طراحی شده است. محوریت این طرح سال‌هاست که با رسانه ملی یعنی شبکه قرآن و رادیو قرآن است و دیگر دستگاه‌ها بنابر امکانات و سعی که دارند در اجرای این طرح مشارکت می‌کنند.

وی یادآور شد: اما چون کار، کار رسانه‌ای است در سازمان دارالقرآن طی سال‌های گذشته تلاش‌مان بر این بوده که فضایی را برای استفاده افرادی که دوست دارند در این طرح شرکت کنند در رابطه با جلسات آموزش حضوری و رفع اشکالات و استفاده از راهنمایی اساتیدی که در حوزه حفظ کار کرده‌اند، شرایطی را فراهم کنیم.

رییس سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به این که امسال نیز عدد 200 هزار نفری برای این طرح از سوی سازمان دارالقرآن در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: اصل اجرای این تعداد بسته به تامین اعتبار است. این تعداد را در نظر داریم از سوی موسسات و خانه‌های قرآن سراسر کشور اجرایی کنیم و بنابر این است که فضایی برای حضور اساتید و مربیانی که در حوزه حفظ قرآن صاحب نظر و تجربه هستند فراهم شود. این طرح هزینه‌هایی دارد که حداقل آن از سوی سازمان به موسسات و خانه‌های قرآن پرداخت می‌شود.

قره‌شیخ‌لو با بیان اینکه کلاس‌های حضوری در قالب شش ماهه بسته شده است و بخشی از آن نیز همراهی دوستان با برنامه رسانه ملی در این طرح 1452 است و امیدواریم با این تعامل و همکاری  فضایی را ایجاد کنیم که مدنظر مقام معظم رهبری است، یادآور شد: با اینگونه کارها و حرکات فرهنگی می‌توانیم حفظ قرآن را در کشور جاری و ساری کنیم که نقش رسانه در این امر بسیار مهم است تا مردم نسبت به حفظ قرآن و انس با قرآن ارتباط بیشتری داشته باشند به ویژه والدین می‌توانند در حفظ قرآن فرزندان موثر باشند. امیدواریم در اجرای این طرح خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان ما را همراهی کنند و بیشتر با قرآن مانوس شوند.

وی گفت: علاقه‌مندان به حضور در فضای آموزشی طرح ملی 1452 می‌توانند به موسسات و خانه‌های قرآن در سراسر کشور مراجعه کنند. امیدواریم همین‌گونه که ما مردم را به مشارکت در این طرح دعوت می‌کنیم، مسئولان تلاش کنند اگر وعده‌ای داده می‌شود سر موعد مقرر به آن عمل کنند و این خودش ابزار تشویق و ترغیب برای مردم و نوجوانان به فضای قرآنی است و سبب می‌شود که جوانان و نوجوانان ارتباط دائمی با قرآن داشته باشند.

دعوت‌ کنندگان به طرح ملی 1452 خود آغازگر طرح باشند

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بر اساس راهبردهایی که در طرح ملی حفظ قرآن کریم مدنظر قرار گرفته است در مجموع 32 راهبرد، مسئولیت، عملیات و اقدام در ذیل سه راهبردی چون تربیت معلم، مربی حفظ قرآن و استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه برای تربیت حافظان قرآن و همچنین توسعه موقوفات قرآنی به سازمان اوقاف و امور خیریه سپرده شده است، اظهار کرد: در مجموع 16 دستگاه ماموریت ویژه‌ای را برای تحقق طرح ملی حفظ قرآن بر عهده دارند و 192 اقدام در ذیل این سند پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه با اشاره به نشستی که در ستاد راهبردی حفظ قرآن کریم روز گذشته در شورای توسعه برگزار شد، گفت: امروز هر دستگاه قرآنی اقداماتی که در ذیل این راهبردها برای تحقق طرح ملی حفظ قرآن کریم در سال 97 دارد را اعلام می‌کنیم و وظایف و رسالت‌ها به صورت خلاصه بیان می‌شود. پس از فرمان مقام معظم رهبری در سال 90 مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، سازمان اوقاف در کنار سایر دستگاه‌های قرآنی فعالیت خود را آغاز کرد و امسال شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای تحقق بیانات رهبری اهتمام ویژه‌ای داشته است. سازمان اوقاف طرح حفظ قرآن را به عنوان نخستین اولویت خود در میان برنامه‌های سال 97 اعلام می‌کند.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد:قرار بر این است که همه دستگاه‌ها و همچنین سازمان اوقاف طرح حفظ جزء 30 قرآن با ترجمه و تفسیر در کنار دیگر برنامه‌های قرآنی چون مراکز حفظ شبانه‌روزی، مراکز تربیت مربی، مراکز قرآنی بقاع متبرکه و ... داشته باشد. امیدواریم بتوانیم در مجموعه اوقاف در کنار سایر دستگاه‌ها اقدامات موثری را برای اجرای این طرح ملی داشته باشیم. نخستین بار است که چنین عزم جدی در میان دستگاه‌های قرآنی در زمینه حفظ قرآن به وجود آمده است.

وی ادامه داد: قطعا تحقق تربیت 10 میلیون حافظ قرآن نیز در پرتو همین یکپارچگی است و با اینگونه اقدامات می‌توانیم در آینده نزدیک شاهد تحقق بیانات مقام معظم رهبری باشیم. در هر فصل آزمون الکترونیکی از طریق سامانه و اپلیکیشنی که برای این طرح پیش‌بینی شده است، برگزار می‌شود اما در سال‌های گذشته آزمون حضوری داشتیم که طی سال گذشته با اهتمام وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی آزمونی که سال‌ها به صورت جداگانه برگزار می‌شد به صورت ادغامی برپا شد.

حسینی ادامه داد: بر اساس مصوبه‌ای که ستاد راهبردی قرآن کریم برای امسال داشته است، امسال تمام آزمون‌های عمومی که در حوزه حفظ قرآن برگزار می‌شود ادغام و بخش حضوری در اسفند ماه برگزار می‌شود. همه مخاطبان که در آزمون یکپارچه حفظ و مفاهیم سازمان اوقاف و ارشاد حضور پیدا کرده‌اند امسال نیز منتظر اطلاعات تکمیلی این آزمون باشند. این اجازه به تمام افراد داده می‌شود که در کار ویژه حفظ جزء سی‌ام قرآن مشارکت کنند چرا که امتیازات خوب و جوایز ویژه‌ای برای این طرح دیده شده است. ما اگر می‌خواهیم در کشور شاهد تربیت 10 میلیون حافظ باشیم ابتدا از مجموعه‌های قرآنی باید آغاز کنیم. برای کارمندان و خانواده‌های پرسنل سازمان اوقاف برنامه‌های ویژه‌ای داریم. اگر خود ما که دعوت‌کننده مردم هستیم این طرح را آغاز نکنیم نباید توقع داشته باشیم دیگران در این طرح وارد شوند. ان‌شاءالله امسال شاهد خروجی خوبی برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن باشیم.

در ادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌الله ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه از طرح قرآنی 1452، 12 سال می‌گذرد و به نظرم طرح ارزشمند و گران‌سنگی است، گفت: هدف‌گذاری مقام معظم رهبری چشم‌انداز تربیت 10 میلیون حافظ قرآن است که تمام ارگان‌ها، دستگاه‌ها و نهادها باید برای تحقق این امر فعالیت و اقداماتی داشته باشند.

وی در ادامه گفت: ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد درصدد احیای این امر برآمده است و در حدود 14 هزار کانون در کل کشور داریم که تاکنون 2000 کانون در این طرح مشارکت داشته‌اند، همچنین در طرح «سجا» نیز کانون فرهنگی هنری مساجد به صورت مجزا در این امر فعالیت می‌کند. در راستای این امر فقط حفظ مدنظر نیست بلکه از طریق حفظ است که می‌توانیم به ترویج مفاهیم قرآنی برسیم. وقتی فرزندان ما با قرآن مانوس شوند شاهد کاهش‌ آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور خواهیم بود.

ارزانی گفت: برآورد ما این است که حدود 30 هزار نفر در این طرح مشارکت داشته باشند که هر کدام از این افراد با کد ملی ثبت می‌شود و حافظ یک جزء از قرآن شوند که در کنار حفظ قرآن، تدبر در مفاهیم و ترجمه قرآن نیز داشته باشیم.

در ادامه ابوالقاسمی ـ مدیر رادیو قرآن ـ با بیان اینکه رادیو قرآن یکی از بازوهای اجرایی این طرح خواهد بود و از ساعت 17 تا 18:30 آنتن ما در اختیار این طرح با چهار آیتم برای حفظ قرآن کریم و با استفاده از ابزارهای مختلف است،گفت:روزهای پنج‌شنبه از ساعت 18 تا 19:30 با هماهنگی ادارات کل سازمان اوقاف و امور خیریه در محل بقاع متبرکه نیز برنامه‌هایی خواهیم داشت که این برنامه با حضور اقشار مختلف مردم اجرا می‌شود.

در ادامه، خدمتکار ـ مدیر آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ـ با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های قرآنی نیازمند اراده جمعی نهادهای قرآنی هستیم، گفت: ما در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی که با سایر نهادها داشتیم در سال 97 درصدد هستیم که به طرح حفظ قرآن کریم اهتمام بیشتری داشته باشیم و در این عرصه فعالیت کنیم. ما یکسری برنامه‌ها و طرح‌های قرآنی داریم که با این طرح‌ها و بسته‌های قرآنی می‌توانیم درصدد اجرای این طرح برآییم.

وی گفت: حمایت از انیمیشین‌ها و فیلم‌های قرآنی در ذیل برنامه‌های معاونت قرآن و عترت قرار دارد، همچنین درصدد هستیم که این فعالیت‌های قرآنی را در بین ادارات دولتی بیشتر از گذشته ترویج بدهیم و توجه ویژه‌ای به موضوع حفظ قرآن در فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی در قالب نمایشگاه‌های قرآن، جشنواره‌های قرآنی و هفته‌های قرآنی داریم و از سایر گروه‌ها و نهادهای مردمی نیز می‌خواهیم که در جهت حفظ قرآن کریم و ترویج مفاهیم قرآنی در جامعه تلاش کنند.

در ادامه، محمدی ـ مدیر شبکه قرآن و معارف سیما ـ با بیان اینکه فضاهای عمومی برای تبلیغ این طرح در نظر گرفته شده‌ است، گفت: اپلیکیشین‌هایی در نظر داریم که یکی از کارکردهای آن طریق ثبت‌نام و کسب امتیاز برای هر کدام از شرکت‌کنندگان است که می‌توانند در قرعه‌کشی‌های متنوع این طرح شرکت کنند و جایزه نفر اول یک خودروی داخلی است.

وی گفت: از فضاهای تبلیغی گسترده نیز استفاده شده و انواع مسابقات و پیامک‌ها برای اجرایی شدن این طرح در نظر داریم. امید است بتوانیم خانواده‌های ایرانی را درگیر این طرح کنیم چرا که یکی از طرح‌های بزرگ قرآنی برای حفظ و ترویج مفاهیم قرآن در جامعه است.

در ادامه حسن محمدی ـ رییس اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت ـ با بیان اینکه بخش بزرگی از آموزش‌های قرآن به وسیله تشکل‌های مردمی انجام می‌شود و 5000 موسسه مردم‌نهاد در این طرح شرکت می‌کنند، گفت: برای اولین سال‌ در استان‌ها یک اتحادیه واحد خواهیم داشت و این انسجام و حضور حداکثری نهادهای قرآنی می‌تواند باعث ایجاد باشکوه‌تر شدن این طرح شود. در هماهنگی که با ستاد اربعین داشته‌ایم درصدد هستیم با سازوکار مشابهی این طرح را ادامه بدهیم و برنامه‌های مختلفی در تشکل‌های قرآن و عترت برای حفظ قرآن در نظر داریم.

در ادامه، سردار میدانی ـ معاون تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح ـ با بیان اینکه نیروهای مسلح از آغازین روزهای این طرح مشارکت بسیار زیادی با مسئولین قرآنی داشته‌اند، گفت: نیروهای مسلح از زمان تدوین برنامه رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم اقدامات بسیار زیادی را داشته است و در سپاه پاسداران توانستیم تعداد خوبی را در راستای حفظ قرآن کریم پرورش بدهیم. همچنین در ارتش جمهوری اسلامی نیز 6000 حافظ قرآن را تربیت کردیم و در نیروی انتظامی نیز چندین هزار نفر از نیروهای انتظامی در این طرح شرکت داشتند. برنامه ما این است که به سقف 10 میلیون حافظ قرآن برسیم و بر همین اساس یک راهبرد و برنامه 10 ساله تدوین کرده‌ایم.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین رجبی ـ نماینده حوزه‌های علمیه خواهران ـ با بیان اینکه حوزه علمیه خواهران همچون سایر نهادها و ارگان‌ها فعالیت‌های زیادی را از ابتدای این طرح در بین بانوان داشته است، گفت: درصددیم در بین فارغ‌التحصیلان جلسات خانگی، مساجد، بقاع متبرکه و هر جایی که امکان برگزاری جلسات قرآنی وجود دارد ترویج حفظ و مفاهیم قرآن را انجام بدهیم. طرح دیگر ما مربوط به طلاب در حال تفسیر است که برای آنها حفظ و تفسیر مفاهیم را در نظر گرفته‌ایم و یکی از کارهای ما ترویج جزء 30 علاوه بر حفظ 10، 20 و 30 جزء است و توانسته‌ایم در حفظ جزء 30 یک آیتم مجزا داشته باشیم و طلاب حوزه علمیه در این راستا بسیار فعال بوده‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۹:۳۶

سلام میشه بگید چطور تو این طرح ثبت نام کنیم.

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۰۸:۲۳

ثبت نام؟؟