• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۳
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 97040502471
  • منبع : نمایندگی خوزستان

معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان:

اگر ظرفیت نقد نباشد پیشبرد امور با مشکلات جدی مواجه می‌شود

اگر ظرفیت نقد نباشد پیشبرد امور با مشکلات جدی مواجه می‌شود

ایسنا/خوزستان معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با بیان اینکه رسانه‎های توسعه‌مدار، راه را همواره می‌سازند تا مردم با استفاده از آنها دربارۀ جهان پیرامون خویش آگاهی درستی پیدا کنند، گفت: نقد، جزو اصلی رسانه‌های توسعه‌مدار است و به همین دلیل است که قدرتمندان در جامعه همیشه از چنین رسانه‌هایی درنقد منافع آنها هراس دارند و تلاش می‌کنند حیثیت رسانه را تخریب کنند.

به گزارش ایسنا، محمدامین صالحی‌نژاد در جلسه شورای اداری استان که (دوشنبه، چهارم تیرماه) در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: رسانه، بازتاب دهنده افکار عمومی جامعه است و باید بتواند در شرایط مختلف سیاسی اجتماعی، به وظیفه خود عمل کند. رسانه‌ها‌، روابط عمومی مدیران نیستند که در مقام شرح و بسط سخنان مدیران و تحسین و تمجیدشان برآیند. بلکه رسانه در عصر حاضر، حکم تیغ دو لبه‎ای را دارد که بر افکار عمومی نیز بسیار تاثیرگذار است. هم می‌تواند مخرب جامعه باشد و هم می‌تواند نقشی اساسی در توسعه همه جانبه داشته باشد.
 

وی افزود: توجه به نقش و اثر رسانه در سیاست‌گذاری ملی و منطقه‎ای از اهمیت اساسی برخوردار است. چرا که در فرآیند توسعه، نقشی اساسی دارد. مدیریت کلان کشور نیز باید ضمن شناخت انواع رسانه و قدرت نفوذ هر کدام در میان مخاطبان، زمینه سرمایه‌گذاری جهت پیشبرد برنامه‌ها و تبلیغات لازم در آن حوزه را در دستور کار خویش قرار دهد.
 

جانشین خبرگزاری ایسنا منطقه خوزستان بیان کرد: رسانه ها، حکم آینه را ندارند؛ بلکه نقش «نورافکن» را بازی می‌کنند و تاثیر معناداری در شکل‌گیری ادراک و افکار جامعه دارند. در وضعیت کنونی، کشور عزیز ما ایران و استان خوزستان، تنها در حوزه اقتصادی دچار مشکل نیست، بلکه در همه امور، هم از بعد فرهنگی، هم از لحاظ اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم که نیازمند برنامه‎ریزی ویژه رسانه‎ای برای طرح مشکلات و کاهش آن، با الگوهای رسانه ای است تا بتوان از طریق این واسطه، به چاره‌جویی جمعی پرداخت.
 

وی گفت: رسانه‌های موثر را می‎توان به چند دسته دیداری ـ شنیداری (رادیو و تلویزیون و مشتقات آن)، الکترونیک (سایت ها و اینترنت)، مکتوب (روزنامه ها، هفته نامه ها و مجلات) و سایر (موبایل و سایر) تقسیم بندی کرد و امروز قدرت سایر رسانه ها نیز کمتر از رسانه های الکترونیک و حتی دیداری و شنیداری نیست؛ این در حالی است که تحلیل محتوای مناسبی برای ادامه رشد و توسعه روند در رسانه صورت نگرفته و یا سازمان های دولتی - حتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - توانایی بررسی نقش رسانه در فرایند توسعه را نداشته است.


صالحی نژاد خاطر نشان کرد: رسانه‎های توسعه‌مدار، راه را همواره می‌سازند تا مردم با استفاده از آنها دربارۀ جهان پیرامون خویش آگاهی درستی پیدا کنند. در حالی که رسانه های مخرب و محافظه کار راه را پیچیده می‌کنند و با کاهش امید مردم در فرایند توسعه، از شادابی آنها کاسته و افکار عمومی را کلاف سردرگمی می‎سازند که نیل به پیشرفت را در مخیلۀ مردم از بین می برند. ولی بدانیم که نقد، جزو اصلی رسانه‌های توسعه‌مدار است و به همین دلیل است که قدرتمندان در جامعه همیشه از چنین رسانه‌هایی درنقد منافع آنها هراس دارند و تلاش می‌کنند حیثیت رسانه را تخریب کنند. برای نقد، باید ظرفیت و تحمل نقد وجود داشته باشد و اگر ظرفیتی برای نقد نباشد و تحملی برای شنیدن نقایص وجود نداشته باشد، پیشبرد امور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
 

وی افزود: امروزه روند توسعه کشور نیز دچار مشکل شده است و نیازمند رسانه‌های توسعه‌مدار برای پیشبرد امور هستیم. در چند سال گذشته، روزمره گی، تفکر غیراستراتژیک، نداشتن تصویر درست از آینده و پیروی از فشارهای اجرایی، ویژگی برنامه های توسعه کشور بود و لازم است با کمک رسانه های توسعه مدار، از این مدار باطل خارج شویم.
 

معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان گفت: رسانه‌ها برای جلوگیری از ناامیدی یا امیدوار کردن مردم، طبیعی و بدیهی است که باید خبرها، رویدادها و گزارش‌هایی که خبر امیدوارکننده و آینده قابل اعتماد را ارائه می‌دهند، منتشر کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که این نوع رویدادها در جامعه، پیش‌روی ما قرار بگیرد، اما اگر اتفاقاتی که پیش می‌آید موجب نگرانی شود، طبیعتا رسانه‌ها نمی‌توانند کاری انجام دهند، به دلیل اینکه باید گزارشگر واقعیت‌هایی باشند که پیش‌روی ماست.
 

وی تصریح کرد: رسانه‌ها بازتابی از رویدادها را انتقال می‌دهند و اگر مشکلی در سطح جامعه باشد، رسانه‌ها مجبورند که واقعیت آن را بازتاب دهند اما اگر مشکلی در جامعه مطرح می‌شود، باید سعی شود که در کنار آن راه‌هایی برای رفع آن مشکل در رسانه‌ها بیان شود و راه‌حل‌هایی که از سوی مخاطبان ارائه می‌شود، به مدیران انتقال یابد.
 

صالحی نژاد عنوان کرد: در یک دهه گذشته، مسایل و مشکلات استان خوزستان، از گرد و غبار گرفته تا موضوع آب و موارد متعدد دیگر، افزایش داشته و مشکلات اقتصادی نیز روز به روز فشار بیشتری بر مردم وارد کرده است. بخشی از این مشکلات ناشی از فشارهای بیرونی و بخش عمده‌ای ناشی از سوء مدیریت‌های گذشته بوده است. به هر صورت، خوزستان امروز با مشکلات بسیاری مواجه است و میزان تمایل مردم از زیستن در این استان کاهش یافته است. در چنین شرایطی، نمی‌توان از رسانه‌های استان انتظار داشت خبرهای غیرواقعی منتشر کنند و اگر رسانه‌ای در یک روز غبارآلود، عکس‌هایی از آلودگی هوا منتشر کرد، آن رسانه را به سیاه‌نمایی متهم کنیم! بلکه باید به فکر راه چاره برای حل مشکلات بود. بنده نیز به نمایندگی از فعالان رسانه‌ای استان می‌پذیرم که رسانه‌ها باید ظرفیت‌های استان را نیز بازگو کنند و تنها به بیان مشکلات نپردازند؛ ولی اگر نمودار مشکلات استان سیر صعودی داشته باشد، قبول کنیم که رسانه دیگر نمی‌تواند امید واهی به جامعه تزریق کند.
 

وی گفت: در آخر، داستان تکراری مشکلات رسانه‌ها و خبرنگاران را بازگو می‌کنم. همانطور که بارها بیان شده است، خبرنگاران از شرایط معیشتی دشواری برخوردارند و امروزه مدیریت رسانه بسیار دشوار شده است. رسانه‌ای که بخواهد استقلال خبری خود را حفظ کند، ناچار است استقلال مالی داشته باشد و در شرایط اقتصادی امروز کشور، چنین کاری بسیار دشوار است. در حال حاضر بسیاری از رسانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای در تامین ملزومات کاری خود، مانند کاغذ، دوربین و حتی اجاره محل استقرار مواجه هستند و منابع درآمدی مشخصی، به‌جز آگهی نیز ندارند؛ در چنین شرایطی، ممکن است رسانه دچار تزلزل شود و فساد خبری از همین‌جا آغاز می‌شود.
 

صالحی نژاد تصریح کرد: خوزستان از جمله استان‌های پیشرو در حوزه رسانه است و از مدیران محترم استان نیز انتظار می‌رود برای حفظ شان رسانه‌های آبرومند استان، تلاش و راهکارهایی برای حمایت از این نهادهای فرهنگی اتخاذ کنند.
 

جانشین خبرگزاری ایسنا منطقه خوزستان گفت: در پایان نیز از همه مدیران محترم استان برای حضور در تحریریه خبرگزاری ایسنا و بازدید از این مجموعه خبری که بیش از 16 سال است در استان خوزستان در حال فعالیت است، دعوت می‌کنم.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.