• چهارشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۳
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 97040603503
  • خبرنگار : 71418

شاهین‌طبع: دو بازی پیش‌رو عیار تیم ملی را تعیین نمی‌کند / پشتوانه خوبی در بسکتبال نداریم

شاهین‌طبع: دو بازی پیش‌رو عیار تیم ملی را تعیین نمی‌کند / پشتوانه خوبی در بسکتبال نداریم

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران می‌گوید که مسابقه با قطر و قزاقستان معیار سنجش تیمش نیست.

به گزارش ایسنا، مهران شاهین‌طبع پیش از اعزام تیم ملی بسکتبال به قطر درباره شرایط تیم ملی بسکتبال اظهار کرد: دو اردو در چین و صربستان داشتیم. به نظرم تیمی که از چین برابر ما به میدان آمد نسبت به سال‌های گذشته شرایط متفاوت‌تری داشت. از نظر کیفیتی خیلی بهتر شده بودند. تیم زیر ۲۳ سال چین بود که دو یا سه بازیکن اصلی در آن بازی می‌کرد اما واقعا خیلی بهتر از تیمی بود که سال قبل برابر ما بازی کرد. در کل چینی‌ها خوب کار می‌کنند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ادامه داد: امکانات و تجهیزات آنها که کاملا مشخص است. لیگ ثروتمندی دارند که البته می‌توانند از نظر کیفی بهتر باشند اما با همین برنامه‌ریزی خیلی خوب کار می‌کنند. به محض اینکه لیگشان تمام می‌شود تمام رده‌های ملی آنها فعال می‌شود. در مجموع دیدارهای خوبی در چین داشتیم. در همان زمان هم تیم ملی اصلی‌شان طبق برنامه‌ای که داشت در تورنمنت‌های مختلف شرکت کرد و چند بازیکن اصلی‌شان نیز با هزینه فدراسیون به آمریکا رفته بودند تا در کمپ‌های این کشور حضور داشته باشند.

او افزود: در مجموع برنامه چینی‌ها به همین شکل بود و تیم زیر ۲۳ سالشان با ما دیدار تدارکاتی برگزار کرد و کیفیت بسیار خوبی هم داشت. به نظرم در آن مقطع که ما تمرین‌های زیادی انجام داده بودیم به چنین دیدارهایی نیاز داشتیم.

شاهین‌طبع درباره اردوی صربستان نیز بیان کرد: اردوی صربستان خوب بود. خیلی بهتر بود. حتی دو دو بازی اول هم که حریفان دسته دومی بودند بازی‌های خوبی برگزار کردیم. همین دو حریف سازماندهی خوبی داشتند. بعد از آن دو بازی با تیم ملی آنها داشتیم که در مسابقه اول خیلی خوب بودیم اما در دیدار دوم مثل مسابقه اول ظاهر نشدیم. در کل این دو مسابقه خیلی به ما کمک کرد و توانستیم نقاط ضعف تیم را بشناسیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به این سوال که دو دیدار پیش‌روی تیم ملی از انتخابی جام جهانی را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: به نظرم معیار سنجش تیم ملی ما این دو مسابقه نیست. البته باید در این دو مسابقه تمرکز بالایی داشته باشیم تا اتفاق خاصی نیفتد. به هر حال قطر میزبان است. شاید در خانه کار خاصی انجام دهد. ما تیم خیلی خوبی هستیم اما باید از نظر انگیزشی انقدر آماده باشیم تا اتفاق دیدار رفت با عراف نیفتد. باید با کیفیت بالایی بازی کنیم. در مسابقه دوم شرایط کمی فرق می‌کند. قزاقستان سازماندهی بهتر دارد. آنها در این چند رشد کرده‌اند و به نظرم بردن آنها کار سختی است. نمی‌دانیم بازیکن تبعه خود را به همراه دارند یا نه اما به هر حال باید برای هر وضعیتی آماده باشیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران درباره فعالیت تیم ملی ب نیز گفت: تیم ملی ب از بازیکنان زیر ۲۳ سال تشکیل می‌شود. یک جاهایی از آن تیم استفاده می‌کنیم تا شرایط تغییر در تیم ملی اصلی وجود داشته باشد. البته بازیکنی که از تیم اصلی خارج می‌شود در صورتی به تیم امید می‌رود که زیر ۲۳ سال باشد یا استثنا به حساب بیاید. مثلا دلیرزهان که آسیب دید با تیم امید راهی ویلیام جونز می‌شود که آمادگی‌اش را کسب کند. یا محمد ترابی چون شرایط خوبی دارد برای اینکه در همین وضعیت بماند به تیم ب می‌رود. بازیکنی که از تیم اصلی حذف شود و بالای ۲۳ سال داشته باشد به تیم ب  نمی‌رود.

او افزود: تیم ملی ب آینده بسکتبال ایران است. تعارف هم نداریم تیم خوبی هم نیست و باید بهتر شود. اگر از این تیم حمایت نشود در آینده به مشکل خواهیم خورد. اکنون در این مدت که تمرین کرده‌اند بهتر شده‌اند اما در مجموع شرایط خوبی ندارند باید خیلی بیشتر تلاش کنند و بهتر شوند. باید بازیکنان بیشتر به آن تیم تزریق شود و خوب کار کنند تا در آینده به مشکل نخوریم.

شاهین‌طبع در پاسخ به این سوال که بازی‌های آسیایی جاکارتا را چطور می‌بیند؟ تصریح کرد: امسال همه تیم‌ها شرایط بسیار خوبی دارند. به نظرم سطح کنونی تیم ملی برای بازی‌های آسیایی مناسب و کافی نیست. چهار سال پیش مسوولان برگزار کننده مسابقات اجازه ندادند بازیکنان تبعه در بازی‌های آسییی بازی کنند اما امسال همه تیم‌ها برای جاکارتا بازیکن تبعه گرفته‌اند. لبنان،‌اردن، ژاپن و فیلیپین بازیکن تبعه دارند. بازی‌ها اصلا ساده نخواهد بود.

او افزود: باید از وضعیت کنونی بهتر شویم. باید واقع‌بینانه نگاه کنیم و با دقت، آرامش و آمادگی بیشتری به جاکارتا برویم. تیم‌ها با نگاه به پنجره چهارم انتخابی جام جهانی وارد بازی‌های آسیایی می‌شوند و و سازماندهی متفاوتی دارند. قطعا تیم‌هایی که شرایط بهتری از نظر مدیریت،‌ بازیکنان نیمکت و توانایی اقتصادی داشته باشند می‌توانند نتیجه بهتری بگیرند. به هر حال تیم ملی ما نیاز به بازی کردن دارد و با شرایط اقتصادی کنونی باید کاری کنیم که مشکلات حل شود تا تیم ملی بازی کند. ما همان سالی که به المپیک و جام جهانی رفتیم بازی‌های سطح بالای زیادی داشتیم و اکنون نیز به چنین بازی‌هایی نیاز داریم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که نمی‌توان از تیم‌های خارجی برای حضور در ایران دعوت کرد؟ تصریح کرد: باید همان هزینه انجام شود. از طرفی تیم‌های خارجی به سادگی نمی‌آیند. آن‌ها برنامه‌هایشان را چیده‌اند. صربستان هم با فشار سرمربی تیم ملی اش قبول کرد با ما بازی داشته باشد. آنها کاملا برنامه‌هایشان را انجام داده‌اند چون سال آینده جام جهانی برگزار می‌شود. تیم ملی ما نیاز به بازی‌های با کیفیت دارد تا برابر این حریفان مشکلاتش مشخص شود. ما در دیدار دوم برابر صربستان کوارتر اول را با ۷ امتیاز تمام کردیم انقدر که سیستم دفاعی آنها خوب بود. ما باید با این سطح بازی داشته باشیم که رشد کنیم و اعتماد به نفس کسب کنیم.

او در پاسخ به این سوال که چه پیش‌بینی برای نتیجه ایران در بازی های آسیایی دارد؟ تصریح کرد: تیم ملی ظرفیت بالایی دارد و باید ببینیم ما چقدر هنر داریم که از این ظرفیت استفاده کنیم. با این حال معتقدم یک مقدار حساسیت در هر کاری داشته باشیم بهتر است. اینکه بگوییم به فینال می‌رویم و قهرمان می‌شویم بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. تاکید می‌کنم ظرفیت تیم ملی بالا است. ظرفیت قهرمانی را داریم اما باید از آن به خوبی استفاده کنیم. در دوره گذشته فکر می‌کردیم کار آسانی در نیمه نهایی برابر قزاقستان داریم اما به زور بردیم. پس باید حساسیت داشته باشیم. کمی نگرانی در کار خوب است. به هر حال تیم ملی بازیکنان با تجربه و جوان دارد و قطعا با همبستگی بالا نتیجه خوبی حاصل می‌شود.

شاهین‌طبع درباره خط خوردن برخی بازیکنان مثل فرید اصلانی از ترکیب تیم ملی گفت: روزی که ما شروع کردیم ۲۱ بازیکن دعوت کردیم که دو نفر نیامدند. به آن ۱۹ نفر گفتیم که آیا این روحیه را دارند که در یک مقطع باشند و در یک مقطع نباشند؟ نباشند یعنی بروند و تمرین کنند و آماده باشند و هر زمان که لازم بود بیایند. برخی این روحیه را دارند و برخی ندارند و سریع تحت تاثیر قرار می‌گیرند. منظور من اصلانی نیست. او خیلی جنگنده و مطیع است. برای صربستان چون نیاز  به بازیکن با فیزیک بزرگ‌تر داشتیم در نظر گرفتیم که از بهنام یخچالی هم در پست یک استفاده کنیم. او گارد راس ۲۰۲ سانتی‌متری صربستان را مهار کرد. برهمین اساس ما این انتخاب را داشتیم. این اتفاق با توجه به شرایط مسابقاتی در تمام تیم‌های جهان اتفاق می‌افتد.

او افزود: حالا برخی بازیکنان یک مقطع نباشند بهم می‌ریزند و اعتماد به نفسشان کم می‌شود اما باید کنترل کنند تا قابلیت‌هایشان به خطر نیفتد. به هر حال ما طبق هر برنامه‌ای که پیش‌رو داریم تصمیم می‌گیریم و پیش می‌رویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.