• سه‌شنبه / ۱۲ تیر ۱۳۹۷ / ۰۹:۳۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97041206496
  • خبرنگار : 30054

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از نگاه جمعی از علما

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

نگاه روحانیت به مباحث مالی و اقتصادی همواره شایان توجه بوده و این مهم با توجه به به مفهوم قرض‌الحسنه ضرورت توجه بیشتری دارد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک به منظور رفع نیازهای اقشار کم درآمد جامعه، با سرمایه اولیه ۱۵ هزار میلیارد ریال و با مشارکت بانک‌های دولتی  در سال ۱۳۸۶ افتتاح و با گسترش و توزیع موزون شعب خود در سراسر کشور آغاز به کار کرد.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در بدو امر با ۲۰۰۰ واحد بانکی متشکل از ۳۰۰ شعبه واگذاری از بانک‌های سهامدار و ۱۷۰۰ واحد بانکی (باجه) مستقر در شعب بانک‌های سهامدار شروع به کار کرد که پس از تشکیل ساختار و سازمان این بانک به دلیل توسعه کیفیت شعب بانکی، همه شعب آن بانک به صورت مستقل شروع به کار کرده و هم‌اکنون با ۵۳۰ شعبه و البته همراه با ارائه خدمات کامل بانکداری الکترونیک در حال فعالیت است.

در مدت فعالیت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، جامعه روحانیت به عنوان رهبران دینی که همواره بر شرعی بودن قوانین بانکی، سودها و تسهیلات اعطایی توسط بانک‌ها دغدغه مسائل اقتصادی را داشتنند از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان مروج سنت قرض‌الحسنه یاد کرده و توصیه‌ها و نکاتی را پیرامون این بانک ابراز داشتند.

در ادامه مروری داریم بر نکات و توصیه‌های مطروحه توسط علمای مذهبی برجسته کشور پیرامون جایگاه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران:

مبنایی بر توسعه و پیشرفت کشور

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه استان گلستان و امام جمعه شهر گرگان گفت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران می‌تواند الگو مناسبی برای بانک‌های کل کشور باشد.

وی افزود: معاملات و مسائل اقتصادی نسبت به گذشته دگرگونی‌های بسیاری را دچار شده است، به نحوی که امروز نمی‌توان بانک‌ها را از زندگی اجتماعی انسان‌ها جدا کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: از نظر غرب، ساز و کار بانکی بر مبنای سود است، این نوع بانکداری گرچه به توسعه اقتصادی منجر می‌شود، اما بانکداری اسلامی یک ضرورت زندگی و اجتماعی است که باید به بهبود معیشت مردم توجه کند.

نورمفیدی تاکید کرد: برای آن که این ضرورت در مسیر توسعه کشور به‌کار آید باید از ظرفیت قرض‌الحسنه استفاده شود. در این راستا، لازم است تا اصل بانکداری براساس توسعه کشور باشد و به سوی تولید و رونق اقتصادی حرکت کند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به نقش توسعه کشور از طریق سیستم بانکی تاکید کرد و افزود: بانک‌ها باید مبنا را بر توسعه و پیشرفت کشور قرار دهند و ارزش پول مردم باید در بانک‌ها حفظ شود.

کمک به بهبود معیشت مردم

آیت الله سید کاظم نور مفیدی همچنین گفت: قرض‌الحسنه، از ابزارهای کمک به بهبود معیشت و گره‌گشایی از نیازمندان واقعی جامعه است و اهتمام در ارائه خدمت با هدف کسب رضایت مردم باقیات و صالحات به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد: خدمات این بانک در دستگیری از آحاد مردم و توانمندسازی اقشار ضعیف جامعه بسیار مؤثر است و اقدامات مثبت و مطلوب صورت گرفته نقش به‌سزایی در توسعه و ترویج بانکداری اسلامی در بستر قرض‌الحسنه ایفا می‌کند.

توجه به فرهنگ قرض‌الحسنه، راهکار توسعه بانکداری اسلامی

آیت‌الله طباطبایی نژاد نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اصفهان بیان داشت: گسترش و ترویج فرهنگ غنی قرض‌الحسنه از گام‌های مؤثر در توسعه بانکداری اسلامی و تسریع در رونق اقتصادی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان اظهار کرد: برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تحقق اهداف آن به ویژه در حوزه اشتغالزایی لازم است تا بسیاری از سرمایه‌ها در فعالیت‌های صنعتی و تولیدی به کار گرفته شود.

آیت الله طباطبایی‌نژاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در اصلاح بانک‌ها مؤثر دانست و افزود: یکی از اهداف جمهوری اسلامی گسترش قرض‌الحسنه به تمامی سیستم بانکی کشور بوده و ایجاد بانک‌های تخصصی در این حوزه نشان دهنده توجه به بانکداری اسلامی است.

وی بازگشت به فرهنگ قرض‌الحسنه و گسترش آن را یکی از راه‌های بهبود اقتصادی برشمرد و تأکید کرد: بانک‌ها می‌توانند بخشی از سرمایه خود را در امور تولیدی و تجارت سرمایه‌گذاری کنند تا هزینه‌های آنها تأمین شود؛ البته این کار در صورتی است که مردم پول‌های خود را به عنوان قرض در اختیار بانک گذاشته باشند در غیر این صورت با پول امانت مردم نمی‌توان چنین اقداماتی کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با تمجید از کارمزدهای پایین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بیان کرد: تا جایی که ممکن است باید کارمزد تسهیلات را کاهش داد تا مشکلات مردم هر چه زودتر برطرف شود.

وی فعالیت‌های بانکی را بسیار دقیق و علمی دانست و ادامه داد: معوقات بسیار کم بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نشان‌دهنده این موضوع است که مشتریان این بانک از اقشار صادق، زحمت‌کش و خداشناس هستند؛ زیرا اگر غیر از این بود میزان معوقات بسیار بیش از این اعداد بود.

آیت الله طباطبایی‌نژاد به مسئولان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران توصیه کرد: مراقبت تشویق‌ها و تحسین‌های نامتعارف باشید؛ زیرا بسیاری از این‌ها دام‌های شیطانی است. راه و رسالت اصلی خود را با قدرت و دقت لازم ادامه دهید و تلاش کنید تا جایی که ممکن است به مردم کمک کنید.

وی خواستار اجرای سیاست‌های حمایت از تولیدکنندگان شد و گفت: باید به تولیدکنندگان کمک بیشتری شود. اراضی رایگان و تسهیلات کم‌بهره به آنها داده شود و روند صدور مجوزها نیز تسهیل شود تا با رونق صنعت و تولید، زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان فراهم شود و مشکلات اقتصادی کاهش یابد.

حمایت از تولید ملی با خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

آیت الله صفائی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های صورت گرفته توسط بانک گفت: خدمات و طرح‌های تسهیلاتی این بانک در شرایط کنونی اقتصاد می‌تواند به پیشرفت و بهبود تولید کمک کند.

وی افزود: افراد بخشنده و خیر در نزد خداوند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و چنانچه تخصیص قرض‌الحسنه با اخلاص باشد، نزد پروردگار متعال چندین برابر پاداش دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به شرایط اقتصادی کشور تصریح کرد: خدمات بانک قرض الحسنه مهرایران می‌تواند در بهبود وضعیت اقتصادی مؤثر باشد و با حمایت از تولید، نقش به‌سزایی در اشتغال و کارآفرینی ایفا کند.

پیشرفت و ترقی در سایه بانکداری اسلامی

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امام‌جمعه اهل‌سنت در مراسم نماز جمعه زاهدان در سخنان خود بر اهتمام بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ترویج سنت قرض‌الحسنه در کشور تأکید کرده و با توجه به ضرورت رعایت قوانین شرعی از سوی بانک‌ها افزود: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران توانسته است وام‌های قرض‌الحسنه با سود صفر درصد در اختیار مردم قرار دهد.

وی در ادامه افزود: توصیه ما به تمام بانک‌ها آن است که قوانین بانکداری اسلامی را تجربه و رعایت کنند. یقیناً در این مسیر نصرت الله تعالی و حمایت‌های مردمی با آنها خواهد بود.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بیان کرد: تجربه ثابت کرده است بانک‌هایی که تلاش کرده‌اند قوانین اسلامی را رعایت کنند، بیش از سایر بانک‌ها پیشرفت و ترقی کرده‌اند.

تدبیری برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه

آخوند عبدالحی میرزاعلی،‌ امام جمعه اهل سنت شهرستان آق‌قلا گفت: اجرای قرض‌الحسنه واقعی، تدبیری برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه است و امیدواریم با حضور بانک قرض‌الحسنه مهرایران زمینه برای تحقق بانکداری اسلامی توسعه یابد.

وی در ادامه افزود: در گذشته یکی از بانک‌های استان در مورد مسائل فقهی استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه مذاکراتی داشته و در این خصوص ۴ نشست تخصصی با حضور علمای اهل تسنن برگزار شده است.

امام جمعه اهل سنت آق‌قلا ادامه داد: منزل ما، منزل کارکنان و مسئولان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران است و امید است که این مذاکرات ادامه یابد تا با ترسیم الگوی مناسبی از قرض‌الحسنه بتوانیم به پیشبرد بانکداری در این بستر کمک کنیم.

رونق فعالیت‌های اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال پایدار

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان داشت: این بانک گام‌های شایسته‌ای برای اجرا و تحقق بانکداری اسلامی برداشته و تسهیلات قرض‌الحسنه آن در ارتقای معیشت طلاب تأثیر گذار است.

وی افزود: خدمات و طرح‌های تسهیلاتی این بانک در راستای توسعه و ترویج بانکداری اسلامی است که می‌تواند نقش به‌سزایی در رونق اقتصادی ایفا کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب، سبد محصولات بانک را برای اقشار نیازمند به‌ویژه روحانیون و طلاب کم بضاعت بسیار مناسب و درخور تحسین دانست و با تشریح وضعیت اقتصادی حال حاضرجامعه، نقش قرض‌الحسنه را در رونق فعالیت‌های اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال پایدار حائز اهمیت بر شمرد.

آرامش و اعتماد جمعی؛ ترویج اقتصاد اسلامی

آیت الله عاملی رییس حوزه علمیه خراسان رضوی بیان داشت: ترویج و اشاعه فرهنگ قرض‌الحسنه باعث آرامش جامعه و اعتماد و اطمینان جامعه روحانیون کشور است.

وی ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه مهرایران از ثمرات انقلاب است و به سبب بانکداری و ترویج اقتصاد اسلامی مورد وثوق و اعتماد همه طلاب حوزه علمیه است.

حضرت آیت الله عاملی افزود: بانک قرض‌الحسنه مهرایران در برخورد با ارباب رجوع و رعایت اخلاق اسلامی شایسته و سرآمد بانک‌ها است و این بانک به عنوان یک نهاد انقلابی مورد تأیید جامعه روحانیون و حوزه علمیه خراسان رضوی است.

وی عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهرایران را قابل تقدیر دانست و گفت: طرح مسکن طلاب فرصت مناسبی برای طلبه‌های خراسان‌رضوی بوده که با همیاری بانک قرض‌الحسنه مهرایران به شکلی مطلوب اجرائی شد.

رییس حوزه علمیه خراسان رضوی، پتانسیل نهفته در عرصه وقف و موقوفات را بسیار زیاد دانست و این امر را مناسب فعالیت‌های بانک قرض‌الحسنه مهرایران و در راستای طرح همیاران مهر خواند.

راهی برای خروج از بحران‌های اقتصادی

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدوس، امام جمعه موقت سمنان پس از تبیین عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، حمایت از خدمات قرض‌الحسنه این بانک در راستای تحقق صحیح بانکداری اسلامی را مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین با اشاره به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه با کارمزد صفر تا چهار درصد، فعالیت این بانک را در حوزه عقد قرض‌الحسنه و مطابق با موازین اسلامی دانست.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد، به‌عنوان یکی از راه‌های خروج از بحران‌های اقتصادی که شبکه بانکی ما را تهدید می‌کند، سایر بانک‌ها نیز به این سمت حرکت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۱۱:۱۴

بسیار خوب