• جمعه / ۱۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۱
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 97041508369
  • منبع : نمایندگی قم

یک عضو هیات رئیسه خبر داد

ارائه طرح 24 ماده‌ای مجلس به دولت برای حل مشکلات اقتصادی

ارائه طرح 24 ماده‌ای مجلس به دولت برای حل مشکلات اقتصادی

ایسنا/قم عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست کارگروه اقتصادی مجلس با گروه‌ها، اساتید دانشگاه و بخش خصوصی گفت: خروجی این نشست، ارائه طرح 24 ماده‌ای مجلس به دولت جهت حل مشکلات اقتصادی بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، احمد امیر آبادی فراهانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن که در اتاق بازرگانی صنایع و معادن قم برگزار شد، اظهار کرد: امروز کشورمان مبارزه‌ای بی‌امان با استکبار دارد که بخش عمده آن بر عهده دولت است، بر این اساس مقام معظم رهبری دستور تشکیل کارگروه اقتصادی را جهت کمک به دولت دادند.

وی ادامه داد: پس از تشکیل این کارگروه نشست هایی با فعالان بخش خصوصی و دولتی، خودروسازان، برخی اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان و تشکل‌ها، هفته قبل تشکیل شد و خروجی آن طرح 24 ماده ای شامل مواردی نظیر بازار متشکل ارزی، راهکار های رونق بازار مسکن، حمایت از تولید داخلی، تقلیل مالیات، رفع موانع بانکی، بورس، تامین کالاهای اساسی، بازار ارز و سکه  است که در جلسه غیر علنی بیشتر نمایندگان موافقت خود را با این طرح اعلام کردند.

مجلس با تمام قوا از دولت حمایت می‌کند

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیطلات پنج هفته ای نمایندگان گفت: مجلس با تمام قوا از دولت حمایت می کند و درصورتی که نیاز به قانون باشد مجلس به سرعت تشکیل جلسه می‌دهد.

وی افزود: نمایندگان در این مدت به منظور بررسی مشکلات با واحد های صنعتی و استانی خود جلسه می‌گذارند و نتایج آن را به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنند.

امیر آبادی فراهانی عنوان کرد: وضعیت کشورمان نسبت به تحریم های گذشته مانند بنزین بسیار خوب است و این مدیون تلاش‌های قرارگاه خاتم الانبیاء در راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج  فارس است که امروز بنزین با کیفیت یورو پنج تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: دولت باید برنامه‌های خود برای دوران تحریم را اعلام کند و اتاق های بخش خصوصی فعال شود تا هماهنگی و همکاری بین اصناف و اتاق بازرگانی افزایش یابد.
 
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خروج ارز  توسط پتروشیمی‌های شبه دولتی از کشور عنوان کرد: دولت باید به بازار ارز سر و سامان بدهند و با این پتروشیمی‌ها برخورد کند؛ هیچ توجیهی وجود ندارد که ارز دولتی به مواردی همچون واردات سطل آشغال از آلمان، واردات کالا از عربستان و سفر های تفریحی همچون ترکیه اختصاص پیدا کند.
 
وی با اشاره به مشکلات کنونی بیمه صنعتگران گفت: در شرایط کنونی سازمان تامین اجتماعی باید ایثار کند و به تولیدکنندگان فشار نیاورد تا منجر به مشکلات عدیده نشود.

ارز تک نرخی، موجب ایجاد رانت شده است

امیر آبادی فراهانی با انتقاد از وضعیت تخصیص ارز به وارد کنندگان و صادرکنندگان بیان کرد: متاسفانه دولت در ثبت سفارشات خوب عمل نمی کند و اجرای طرح ارز تک نرخی موجب رانت شده است.

وی با تاکید بر لزوم تغییر تیم اقتصادی دولت ابراز کرد: مشکل اصلی اقتصادی کشور عدم برنامه ریزی و مدیریت درست بانک مرکزی است که موجب شده به علت عدم تعیین سقف برای دریافت سکه، شاهد مواردی همچون کشف 2 تن سکه از یک فرد در کشور باشیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در گام اول تغییرات اقتصادی دولت، باید رییس بانک مرکزی از سمتش برکنار شود و سایر وزار مرتبط که کارایی لازم را ندارند تغییر کنند، در غیر این صورت مجلس دست به کار می‌شود.

وی بیان کرد: سازمان مالیات بجای فشار به تولیدکنندگان باید سراغ افرادی بروند که بدهکار بزرگ هستند، به عنوان نمونه یک وارد کننده خودرو در اهواز 830 میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد اما تاکنون کسی برای وصول این مطالبه اقدام نکرده است.

امیر آبادی فراهانی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی در کنار تمام دستگاه ها همچون قوه قضاییه، ارتش، سپاه و سایر ارکان نظام در کنار دولت است تا مشکلات اقتصادی کشور یکی پس از دیگری حل شود.

طرح ارز تک نرخی اشتباه محض بود

همچنین حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور در ادامه این مراسم با انتقاد از عملکرد مجلس در رفع موانع تولید گفت: اگر قانونی در این خصوص وجود ندارد، باید تصویب شود؛ در صورت عدم اجرا قانون نیز مجلس باید به وظیفه نظارتی خود عمل کند و به یاری دولت بشتابد.

وی ادامه داد : مجلس شورای اسلامی به وظایف خود خوب عمل نکرده است، چون باید از کسانی که با رانت خودرو وارد می کنند تحقیق و تفحص انجام می‌شد که این اتفاق عملی نشده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این که طرح ارز تک نرخی دولت اشتباه محض بود بیان کرد: نقدینگی 1700 میلیارد تومانی سرگردان، مشکلات زیادی را ایجاد کرده است و مهار این نقدینگی برای دولت سخت است؛ همچنین نمی‌توان تمام این مبلغ را به سمت بازار طلا سوق داد.

وی تاکید کرد: نقدینگی زمانی به سمت تولید می رود که سودش بیشتر از هزینه های آن باشد و در صورت تحقق این موضوع هزینه های تولید کاهش پیدا می‌کند.
ذوالنور عنوان کرد: اعتماد در بخش اقتصاد به معنی اعتماد تولید کننده به رفتار دولت است و بر این اساس مسیر تولید را باید هموار کرد؛ متاسفانه تاکنون نشست کمیسیون‌های تخصصی مجلس با وزرا هیچ خروجی مثبتی نداشته است.
 
وی با بیان این که ادعای کاهش 70 میلیون دلاری کالا قاچاق کذب است، عنوان کرد: اگر این آمار درست بود باید میزان تقاضا برای ارز کاهش پیدا می‌کرد، همچنین میزان واردات نیز باید روند نزولی داشته باشد، اگر میزان قاچاق کالا کاهش پیدا کند، باید نمود کالای قاچاق خارجی کم باشد و همچنین خلاءهای موجود در صنعت نیز رفع شده باشد؛ در حالیکه اینگونه نیست و این آمار غلط است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با ادعا نمی‌توان کشور را اداره کرد، بلکه باید قدم‌های عملی در راستای رفع موانع تولید ملی برداشته شود.

عدم وجود شفافیت مالیاتی در کشور

در ادامه سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کشور اظهار کرد: تولیدکنندگان در شرایط سختی به سر می برند طوری که بیشتر آن ها در زندان ها هستند. 

وی ادامه داد: به هیچ وجه نمی توان پذیرفت که هر روز خبر یک اختلاس از رسانه ها منتشر شود، زیرا اختلاس ها موجب تضعیف روحیه تولید کنندگان می‌شود و بر این اساس مجلس باید به وظیفه نظارتی خود عمل کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کشور با انتقاد از حجم بالای واردات در کشور افزود: مجموع واردات در پنج سال گذشته 35 میلیارد دلار بوده اما این رقم در دوماه اول سال 97 به 20 میلیارد دلار رسیده است.

وی عنوان کرد: این حجم از واردات در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است،  وارد کشور شده است؛ همچنین ارز زیادی از کشور خارج و صرف خرید ساختمان های تجاری و مسکونی در ترکیه شده است.

سهل آبادی با بیان این که تولید کنندگان، بدهی‌های زیادی به بانک ها دارند گفت: بهره 24 درصدی بانکی که مصداق ربا است موجب ضربه خوردن بسیاری از تولیدکنندگان و فروپاشی خانواده‌های آن‌ها شده است.

وی با بیان اینکه شفافیت مالیاتی در کشور وجود ندارد عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای جهان این شفافیت وجود دارد و به کسانی که مالیات بیشتری می‌دهند، امکانات و تسهیلات بیشتری نیز اعطا می‌شود که در صورت تحقق این امر در کشورمان دیگر شاهد فرار مالیاتی نخواهیم بود.     

تقویت بخش خصوصی منجر به رونق اقتصاد کشور می‌شود

به گزارش خبرنگار ایسنا، سید مهدی صادقی استاندار قم نیز در این مراسم، با اشاره به شرایط حساس کشور و افزایش فشارهای اقتصادی خارجی گفت: بایستی خودمان را برای شرایط آینده تمهید نماییم.

وی با بیان اینکه کشور نیازمند یک حس مشترک در بین دولت، مجلس و سایر نهادها برای حل مشکلات است افزود: به دنبال متهم گشتن و مقصر دانستن دیگران در چنین وضعیتی نه تنها مشکلات را حل نمی کند، بلکه موجب از دست رفتن زمان خواهد شد.

استاندار قم تقویت بخش خصوصی را مهمترین راهکار برای رونق اقتصادی دانست و تصریح کرد: در مسیر کمک به سرمایه گذاران نباید به دنبال این باشیم که نتیجه ی تلاش جمعی به نام چه کسی ثبت می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت به وهیچ وجه گزینه ی مناسبی برای کار اقتصادی نیست تاکید کرد: به عنوان نماینده دولت در استان قم، حمایت از تولیدکنندگان و خودداری از تصدی گری را وظیفه‌ اصلی دولت می دانم.

صادقی خاطرنشان کرد: کارگروه و دبیرخانه مشترک با حضور اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشکیل جلسه بایستی چالش‌های رونق فعالیت بخش خصوصی را بررسی کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.