• پنجشنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۶
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 97042111430
  • منبع : نمایندگی اردبیل

نماینده مردم اردبیل در مجلس اعلام کرد:

12 هزار مستحق در نوبت خدمات رسانی بهزیستی اردبیل

 12 هزار مستحق در نوبت خدمات رسانی بهزیستی اردبیل

ایسنا/اردبیل نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به جذب پشت نوبتی‌ها برای بهره‌مندی از خدمات بهزیستی اشاره کرد و گفت: در استان اردبیل 12 هزار پشت نوبتی مستحق داریم که امیدواریم با توجه مسئولان سازمان بهزیستی کشور و استان و براساس بودجه 97 این سازمان، زمینه جذب آنها فراهم آید.

به گزارش ایسنا، صدیف بدری مراسم افتتاح طرح‌های بهزیستی اردبیل به مناسبت هفته بهزیستی اظهار کرد: مجلس در کنار دولت در بخش حمایتی از سازمان بهزیستی و کمیته امداد به هر شکل ممکن حمایتی جدی داشته و در تصویب لوایح حمایتی در این حوزه پیشقدم بوده است.


وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، مجلس قوانینی خوب و حمایت 100 درصدی را از نهادهای حمایتی مصوب کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه 100 درصد این طرح مجلس در دولت تغییر یافته و ما خواستار اجرای قوانین و مقررات مصوب مجلس هستیم تا کمیته امداد و بهزیستی بتواند برنامه‌ها و رویکردهای حمایتی خود را توسعه دهد. یکی از این موضوعات، افزایش مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است. هم در سال گذشته و هم امسال این افزایش تا 80 درصد مصوبه قانون کار اعمال شده و یک جهش اعتباری را در پرداختی مستمری‌ بگیران شاهد هستیم.

 
بدری، محوریت تامین سلامت اجتماعی را در کشور متوجه سازمان بهزیستی دانست و گفت: با توجه به خطیر بودن این مسئولیت و جایگاه ارزشمند مسئله تامین سلامت اجتماعی در کشور با اقدامات پیشگیرانه و مددکاری امیدواریم این سازمان تا پایان برنامه ششم توسعه بتواند آسیب‌های اجتماعی را به حداقل رسانده و به صورت تخصصی با راه‌اندازی معاونت توسعه پیشگیری بتواند اهداف مدنظر را عینیت بخشد. این سازمان باید دلیل افزایش آسیب‌های اجتماعی را به صورت دقیق و کارشناسی شده مورد بررسی و احصاء قرار دهد که به چه دلایلی این آسیب‌ها در کشور تشدید شده و راهکارهای کنترلی در این زمینه با استفاده از ابزارهای قانونی در مجلس و دولت فراهم آید.


سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون مصوب جامع حمایت از معلولان به ویژه تامین اشتغال برای معلولین تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته حتی در دستگاه‌های اجرایی و دولتی سهمیه موردنظر برای استخدام معلولان لحاظ نشده در حالی که انتظار می‌رود براساس بازنگری که در این قانون انجام شده تمام حق و حقوق معلولان مراعات شود.


وی با انتقاد از رتبه اول استان در حوزه‌های دارای وضعیت نامطلوب و بد همچون طلاق، اعتیاد و سایر آسیب‌ها خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که استان اردبیل حداقل در حوزه بهترین‌ها نیز بتواند رتبه اول کشور را همچون اشتغال، فعالیت واحدهای تولیدی و ... به دست آورد.شایسته نیست استان اردبیل جزو اولین‌ها در کشور در وضعیت بد و شرایط نامناسبی باشد و همواره چنین جایگاهی همه ما را رنج می‌دهد. 


عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل ضرورت تجهیز و راه‌اندازی ساختمان اورژانس اجتماعی را بعد از 8 سال و همچنین تامین مسکن مددجویان به تعداد مورد نیاز را در سطح استان خواستار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل نیز گفت: در سال 96 به نسبت سال ماقبل آن ما با یک روند کاهشی مثبت در بحث طلاق روبرو هستیم که امیدواریم در سالجاری نیز همین فرآیند ادامه پیدا کند.

علی نواداد در شانزدهمین گردهمایی علمی – تخصی معاونین پیشگیری بهزیستی سراسر کشور در سرعین اظهار کرد: هر توسعه‌ای در کشور و استان اردبیل بدون پیوست فرهنگی ناقص است و ضرورت دارد در پیوست فرهنگی نیز بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته و برای آن برنامه‌ریزی شود.
وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و نهادها اعم از مدرسه، خانواده و جامعه باید همسو و هم‌جهت در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کنند، خاطرنشان کرد: ما نیز در این استان در بحث طلاق و اعتیاد و همچنین حاشیه‌نشینی با دغدغه‌هایی روبرو هستیم به طوری که با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانیم این آسیب‌ها را به سرعت کاهش دهیم.


نواداد، وجود 40 هزار معتاد و بیش از یک هزار و 730 نفر معتاد متجاهر را در این استان یادآور شد و افزود: در بحث مبارزه با اعتیاد جذب اعتبار ماده 16 در دستور کار استانداری قرار گرفته و ما در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم تا با کمک بخش خصوصی محل‌های ترک اعتیاد و سالم‌سازی افراد را توسعه دهیم.

 
وی به روند کاهشی طلاق در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: در بحث کاهش طلاق و نرخ رشد آن با 2.4 درصد در بین استان‌های کشور جایگاه چهارم را داریم و همچنان هدفگذاری ما بر این است تا این روند کاهشی ادامه پیدا کند.


معاون استاندار اردبیل بهره‌گیری از ظرفیت علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه‌ها را در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی یادآور شد و بیان کرد: ما باید مشکل برنامه‌ریزی و عملیاتی کردن طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی را برطرف کرده و در قالب چنین همایش‌های کشوری با استفاده از تجارب مفید سایر استان‌ها بتوانیم حرکت مطلوب و مناسبی را انجام دهیم. 
  
مدیر کل بهزیستی استان اردبیل نیز در این گردهمایی بیان کرد: در بحث پیشگیری از معلولیت‌ها در حوزه پیشگیری از تنبلی چشم 92 درصد کودکان تحت پوشش قرار گرفته و در غربالگری شنوایی نیز 100 درصد نوزادان مشمول اجرای این طرح شدند.


بهزاد ستاری از شناسایی 508 کودک دارای نارسائی چشمی و 97 نوزاد با افت شنوایی در اردبیل خبر داد و خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح‌ها مدارس استثنائی ما از لحاظ جمعیت دانش‌آموزی روبه کاهش است به طوری که در 5 کلاس ناشنوایان ما در همین چند سال اخیر به یک کلاس کاهش یافته است.


وی از روند روبه کاهش طلاق در این استان با 5.8 درصد و سازش زوجین در آستانه طلاق تا 23 درصد خبر داد و گفت: 16 مرکز آموزش زوجین با 3 ساعت آموزش قبل از ازدواج و ارائه بسته‌های ویژه در به حداقل رساندن آسیب‌ طلاق در مناطق مختلف استان که در آنها ازدواج‌های اجباری و زودهنگام بیشتر از سایر مناطق است در کنار راه‌اندازی سامانه طلاق در نیمه اول امسال مورد توجه قرار گرفته است.


مدیر کل بهزیستی استان اردبیل در مورد گزارش شیوع‌شناسی اعتیاد نیز بیان کرد: میزان شیوع اعتیاد در این استان 1.4 درصد است که در بین استان‌های کشور در این حوزه رتبه 31 را داریم.

 
ستاری ادامه داد: از چهار انگیزه اصلی شیوع اعتیاد 34 درصد علت گرایش اردبیلی‌ها به اعتیاد تفننی و تفریحی بوده است. 


وی از فعالیت 270 تیم اجتماع محور، راه‌اندازی 22 مجتمع خدمات بهزیستی در مناطق محروم، راه‌اندازی گروه‌های همیار سلامت در محلات مختلف، راه‌اندازی گروه تامین مالی خرد به تعداد 326 گروه و ... را با پوشش 3 هزار نفر از اقدامات بهزیستی استان اردبیل اعلام کرد.


مدیر کل بهزیستی استان اردبیل از سه برابر شدن پرداخت مستمری مددجویان و معلولان بهزیستی در دو سال اخیر خبر داد و بیان کرد: 7 میلیارد تومان اعتبار سال 95 در سال گذشته به 23 میلیارد تومان افزایش یافت که امسال نیز 13.5 درصد این رقم افزایش یافته است.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.