• شنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۵
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 97042312334
  • خبرنگار : 71489

نماینده ولی فقیه در سپاه:

ورود سپاه به جناح‌بندی‌های داخلی حرام است

ورود سپاه به جناح‌بندی‌های داخلی حرام است

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح شنبه در نشستی خبری به تبیین رویکردها و راهبردهای جدید دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه پرداخت.

به گزارش ایسنا،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله حاج صادقی در این نشست خبری با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ‌اظهار کرد: در تاریخ اسلام برای نخستین بار است که حاکمیت و حکومت دینی به چهل سالگی می‌رسد. در این چهل سال انقلاب اسلامی به رغم همه فتنه‌ها و توطئه‌های استکبار، فراز و نشیب‌هایی داشته اما هرگز توقفی نداشته است و امروز نیز جبهه استکبار اقرار دارد که انقلاب اسلامی مرگ تدریجی آنها را رقم زده است.

وی افزود: امروز استکبار اعلام می‌کند که انقلاب اسلامی موجودیت و شاخصه‌های ابرقدرتی آنها را تهدید کرده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه امروز چون انقلاب اسلامی زنده و در حال حرکت است دشمنانی نیز دارد، خاطرنشان کرد: اگر انقلاب اسلامی در حرکت و تاثیرگذار نبود امروز دشمنی نداشت اما چون زنده است دشمنانی دارد به همین دلیل نیز نیازمند حافظان و نگهبانانی است. در این مسیر آنچه که مهم است این است که انقلاب حافظانی شجاع، با بصیرت و آماده داشته باشد تا در هر عرصه‌ای بتوانند نقشه دشمن را بخوانند و در مقابل او بهترین راهکارها را اتخاذ کنند.

حاجی صادقی ادامه داد: این کار در نظام اسلامی بر عهده رهبری و ملت است و رمز ماندگاری انقلاب اسلامی در چهل سال نیز پیوند رهبری و مردم بوده است.

وی در ادامه با اشاره به نقشه دشمنان اسلام برای مسلمانان گفت: دشمنان وضعیت مسلمانان را به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛ دسته اول امت مسلمان بدون رهبری و ولایت است. در این زمینه تلقی دشمنان این است که امت بی‌ولایت برای آنها خطری به همراه نخواهد داشت. دسته دوم امام بی‌امت است، در این زمینه دشمن می‌گوید اگر امت مسلمان باشد اما رهبری آنها اقتدار کافی را نداشته باشد باز هم خطری برای آنها وجود نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در سپاه اظهار کرد: دسته سومی که دشمنان برای مسلمانان در نظر گرفته‌اند امت متصل به ولایت است. آنها نیز معتقدند امت متصل به ولایت شکست نخواهد داشت و دستیابی انقلاب اسلامی ایران به چهل سالگی نیز به خاطر این پیوند است.

حاجی صادقی با بیان اینکه «تجسم و قدرت یافتن مردم در نهاد بسیج و سپاه تلقی پیدا می‌کند» خاطرنشان کرد: بسیج سنگرنشین خط مقدم انقلاب است و فلسفه وجودی سپاه نیز دفاع همه‌جانبه در همه عرصه‌های انقلاب و از دستاوردهای آن است به همین دلیل است که دشمنان، سپاه را خطری برای خود تلقی می‌کنند.

وی تاکید کرد: سپاه و بسیج برای انجام ماموریت بزرگ سنگرنشینی انقلاب اسلامی نیازمند تحقق دو شرط استقامت فکری و استقامت عملی هستند که هر دوی اینها بر عهده نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران است.

نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به شکل‌گیری نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه در دوران رهبری امام خمینی (ره)، خاطرنشان کرد: امروز مقام معظم رهبری از ما انتظار دارد که در جهت ارتقای بصیرت دینی، تقویت و ارتقای روحیه انقلابی و جهادی و ارتقای معنویت گام‌هایی برداریم، ایشان راهکارهای اساسی تحقق این مطالبات را نیز در ارتباط و بهره‌گیری از حوزه‌های علمیه و روحانیون آگاه و اثرگذار و تعامل و ارتباط سازنده با فرماندهی کل سپاه عنوان کردند.

حاجی صادقی افزود: از آنجایی که تاکید رهبری در این دوره برای تحقق مطالبات سه‌گانه از طریق حوزه علمیه قم بوده است، برنامه‌هایی اتخاذ کرده‌ایم که مهمترین آن برگزاری نخستین اجلاس بسیج اساتید حوزه‌های علمیه چهار استان قم، تهران، مشهد و اصفهان از 26 تیرماه به مدت سه روز در مشهد مقدس است. این همایش با شعار حوزه انقلابی، رسالت نخبگان بسیجی و با اهدافی نظیر تقویت انسجام، هم‌افزایی و نهایتا فعال‌تر شدن اساتید و نخبگان حوزه‌های علمیه در جهت ماندگاری انقلاب اسلامی، آمادگی بیشتر برای بصیرت‌افزایی و نقش‌آفرینی روحانیون اثرگذار در هدایت سایر اقشار بسیج و آگاهی و بصیرت نسبت به استکبار و توطئه‌های آنها و کسب آگاهی برای مقابله با این توطئه‌ها با حضور 300 نفر از روحانیون به نمایندگی از حدود 2500 نفر از اعضای حوزه‌های علمیه چهار استان ذکر شده برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حاجی صادقی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اعلام حمایت فرمانده نیروی قدس سپاه  پاسداران از اظهارات رییس‌جمهوری درباره صدور نفت ایران از تنگه هرمز، اظهار کرد: هرگاه مسئولین در انجام ماموریت‌های خود در جهت خدمت به مردم و تحقق اهداف نظام گام بردارند، سپاه پاسداران حامی آنها خواهد بود. در مواضعی که اخیرا از سوی رییس‌جمهوری اعلام شد، ایستادگی و مقاومت وجود داشت و گفتمان مقاومتی که در مواضع ایشان در برابر جبهه استکبار قرار داشت، خوشحال‌کننده و عزت‌بخش بود و چون در راستای تحقق گفتمان رهبری و منویات نظام اسلامی بود، از سوی سپاه پاسداران مورد حمایت قرار گرفت و اگر این روند ادامه پیدا کند باز هم از سوی سپاه حمایت خواهد شد.

وی گفت: سپاه هر جا که منافع مردم مطرح باشد با رعایت دو شرط حرکت در راستای اجرای سیاست‌های کلان نظام ابلاغی از سوی رهبری و اقدام در راستای خدمتگزاری به مردم، خود را خادم نظام و مردم می‌داند. امیدواریم در این مرحله جدید با ناشی‌گرایانه و اقدامات جبهه استکبار به لطف خدا شاهد بیشتر شدن انسجام داخلی در پیمودن مسیر انقلاب و ولایت باشیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه همچنین درباره امکان تحقق بسته شدن تنگه هرمز با تاکید بر اینکه سپاه در همه عرصه‌ها چه دریا، چه هوا و چه زمینی در اوج آمادگی قرار دارد، اظهار کرد: ما به اندازه‌ای آمادگی داریم که اگر دشمن بخواهد متعرض به انقلاب اسلامی شود، تمام موجودیت او به خطر خواهد افتاد. دشمن نیز می‌داند ما هم به لحاظ اطلاعاتی و هم در بعد امکانات و نیروی انسانی آمادگی دفاع از کشور خود را خواهیم داشت.

وی افزود: یکی از این زمینه‌های آمادگی، در بحث دریا و تنگه هرمز است. ما در این زمینه معتقدیم که این امکان وجود ندارد که دشمن جایی را برای ما ناامن کند اما آنجا برای خود آنها امن بماند.

حاجی صادقی تصریح کرد: پیام ما به دشمنان این است که ممکن است در داخل سلایق متفاوتی در برخی مسئولان وجود داشته باشد اما در سنگرنشینی انقلاب، سپاه پاسداران از کلیت انقلاب دفاع می‌کند و هر دولتی که روی کار باشد سپاه با تمام وجود حضور خواهد داشت و از انقلاب اسلامی دفاع خواهد کرد. امیدواریم وحدت، انسجام و همراهی که در گذشته نیز وجود داشته اما امروز ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده در آینده نیز ادامه پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در سپاه همچنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره شرایط فعلی کشور و سیاست‌های سپاه در حمایت از دولت برای برون‌رفت از مشکلات، با تاکید بر اینکه وضعیت امروز کشور با گذشته تفاوت چندانی ندارد، خاطرنشان کرد: دشمنی جبهه استکبار همواره وجود داشته و در دوره‌های مختلف تنها شیوه‌های آن تغییر کرده است. از دشمن جز دشمنی نیز نباید انتظار داشته باشیم.

وی افزود:‌در این مقطع اگر قدردان و قدرشناس نعمت ولایتی باشیم که عالی‌ترین راهبردها، برنامه‌ها و هدایت‌ها را برای ادامه راه انقلاب و مبارزه با استکبار طراحی می‌کنند، قطعا موفق خواهیم بود تا دشمنان را ناکام کنیم. امروز سپاه پاسداران با تمام وجود به عنوان سرباز ولایت در هر جا و هر صحنه‌ای که مقام معظم رهبری فرمانی داشته باشند حضور دارند و برای تحقق این فرمان اقدام خواهند کرد. همچنین سپاه از مسئولینی که با تمام قدرت به دنبال تحقق فرامین رهبری هستند حمایت خواهد کرد.

حاجی صادقی تصریح کرد: سپاه تردیدی ندارد که در برابر استکبار گرگ‌صفت تنها راه عقب راندن، ایستادگی، مقاومت و شهامت است، نه انفعال و کوتاه آمدن. در این مسیر ایستادگی هزینه‌هایی نیز دارد اما آیا سازش این هزینه‌ها را ندارد؟ این را دنیا و تجربه‌های کشورهای دیگر به ما می‌گوید، همچنین ما در انقلاب اسلامی تجربه کرده‌ایم که آمریکا و قدرت‌های استکباری اهل گفت‌وگو و منطق نیستند، آنها جز به بردگی و سلطه بر ما راضی نخواهند بود و در این مسیر جواب ما در داخل هیهات من‌الذله خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات مبنی بر دخالت سپاه در امور سیاسی کشور با تاکید بر اینکه سپاه بصیرت، بینش و درک سیاسی دارد چرا که اگر نداشته باشد دین ندارد، اظهار کرد: آنچه که سپاه از آن دوری می‌کند دخالت در جبهه‌بندی‌های سیاسی در کشور است. سپاه برای خود یک امر واجب و یک امر حرام تعریف کرده است؛ بر ما واجب است و شرط بصیرت انقلابی اقتضاء می‌کند که بصیرت و درک درستی از وضعیت کشور، تکالیف و وظایف خود، دشمن و نقشه‌های او و برنامه‌ریزی برای مقابله با این نقشه‌ها داشته باشیم اما از طرف دیگر ورود به جناح‌بندی‌ها و محدود شدن به برخی جناح‌های سیاسی بر ما حرام است و این را نیز بارها امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند.

نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: نقطه مرز میان بصیرت و دخالت در جبهه‌بندی‌ها در این است که سپاه به عنوان جبهه‌نشین انقلاب از جبهه انقلاب حفاظت و در مقابله با جبهه استکبار حضور دائم دارد. در این مسیر اگر دفاع از ارکان و جبهه انقلاب سیاسی بودن محسوب می‌شود، سپاه سیاسی است. سپاه در دفاع از چهار رکن ماهیت دینی انقلاب، ولایت فقیه، مردمسالاری و استکبارستیزی که از ارکان انقلاب اسلامی هستند، حضور فعال خواهد داشت اما در درون جبهه انقلاب که گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلفی حضور دارند سپاه به هیچ کدام وابسته نبوده و وارد هیچ کدام از این جناح‌بندی‌ها نشده و نخواهد شد.

حاجی صادقی افزود: در کاروان انقلابیون که به سمت تحقق اهداف انقلاب اسلامی پیش می‌رود سلایق و جناح‌های مختلفی وجود دارد اما سپاه در مواجهه با آنها به هیچ کدام وابستگی نداشته است. گرچه گاهی ممکن است یک جناح به واسطه روحیه انقلابی که بیشتر دارد تلقی موافقت سپاه را با خود داشته باشد و جناح دیگر تلقی مخالفت سپاه با خود را داشته باشد اما سپاه نه با جناحی که تلقی مخالفت دارد، مخالفت می‌کند و نه با جناحی که تلقی حمایت دارد، حمایت می‌کند. برای ما مهم تداوم جریان انقلاب اسلامی است و در این مسیر نیز ممکن است جناحی که همراهی بیشتری با این مسیر داشته باشد خود به خود، خود را به سپاه نزدیک‌تر بداند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضع‌گیری‌های برخی فرماندهان سپاه در مقاطع مختلف، تصریح کرد: مواضع رسمی سپاه از سوی فرماندهی کل سپاه، نمایندگی ولی فقیه و سخنگوی سپاه بیان و در سایت رسمی این نهاد منتشر می‌شود گرچه ممکن است افراد مختلف در سپاه نیز دیدگاه‌هایی داشته باشند و این دیدگاه‌ها و مواضع آنها محترم است اما نمی‌توان این مواضع را به عنوان موضع رسمی سپاه عنوان کرد.

نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره پیروزی‌های محور مقاومت و نقش سپاه در این زمینه، خاطرنشان کرد: یکی از ابعاد مهم انقلاب اسلامی که قابل توجه است، حمایت از نهضت‌های اسلامی، مظلومان و مسلمانان دنیا بوده است. امروز رژیم اشغالگر قدس معتقد است که فکر و باور تبدیل شدن سنگ در دست کودکان محور مقاومت به موشک را ایران ایجاد کرده است.

وی افزود: یکی از پیروزی‌های بزرگ جبهه انقلاب اقدامات خوبی بود که عزیزان ما در محور مقاومت هم در لبنان و هم در غزه خلق کردند و این پیروزی‌ها نقطه عطفی در شکل‌گیری محور مقاومت بود. امروز مشاهده می‌کنیم که با مقاومت نه یک ارتش بزرگ متعلق به یک کشور، بلکه یک گروه انقلابی مانند برادران حزب‌الله لبنان سخت‌ترین تهاجمات دشمنان اسلام دفع می‌شود. امروز استکبار جهانی مشکل خود را در این می‌داند که اگر در مقابل دنیای اسلام بخواهد بایستد، همه دنیا در برابر او خواهد ایستاد.

حاجی صادقی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره حضور افرادی از نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه در جبهه مقاومت، خاطرنشان کرد: نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه مانند فرماندهانی که در جبهه مقاومت به طور مستشاری حضور دارند و کمک فکری می‌کنند در جایی که نیاز باشد حضور خواهند داشت،‌ همان‌طور که در گذشته نیز حزب‌الله لبنان در این زمینه درخواست‌هایی مطرح کرد امروز نیز طبق وظیفه دینی خود هر کجا که لازم باشد برای انجام وظیفه حضور خواهیم یافت.

نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره طرح برخی اظهارات مبنی بر توافق برای خروج ایران از محور مقاومت سوریه با تاکید بر اینکه چنین خبری صحت ندارد، اظهار کرد: ارتباطات ما با همسایگان از جمله روسیه و کشورهایی نظیر سوریه بسیار خوب است و این موضوع نیز استکبار جهانی را عصبانی کرده است.

وی با اشاره به سفر اخیر مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به کشور روسیه با بیان اینکه این سفر و مذاکرات انجام شده در جریان آن نتایج بسیار خوبی به همراه داشته است، تاکید کرد: حضور ما در سوریه مادامی که دولت سوریه بخواهد و انقلاب اسلامی نیز اقتضاء کند همچنان ادامه خواهد یافت. امروز این پرسش مطرح می‌شود که چطور است آمریکا از هزاران کیلومتر آن طرف دنیا با وجود اینکه بدون دعوت در سوریه حضور دارد می‌گوید که ما در این کشور منافعی داریم و باید بمانیم اما آنها می‌گویند جمهوری اسلامی ایران که اکنون برای حضور درخواست شده است باید این کشور را ترک کند.

حاجی صادقی تاکید کرد: ما می‌دانیم که آنها به دنبال این هستند که ایران، سوریه را لحاظ کند. آنها می‌دانند حمایت‌ها و مشاوره‌های ایران در سوریه رمز ماندگاری مقاومت این کشور است به همین دلیل است که می‌خواهند این مقاومت را بشکنند اما به لطف خدا این آرزو را با خود به گور خواهند برد. آنها همچنین آرزوی دیگر خود که احیای داعش به شکل دیگر است را نیز به گور خواهند برد.

وی با بیان اینکه استکبار به این جمع‌بندی رسیده که داعش تحت کنترل باشد و به گونه‌ای دیگر در منطقه فعالیت کند، خاطرنشان کرد: استکبار جهانی داعش را بهترین راهکار مقابله با انقلاب اسلامی می‌داند اما باید بداند که انقلاب اسلامی در همه جای دنیا حضوری فعال دارد، در برخی جاها حضور مستشاری و در برخی جاها نیز که حضور مستشاری ندارد حضور فکری دارد و کار خود را انجام خواهد داد.

به گزارش ایسنا، نماینده ولی فقیه در سپاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه سپاه پاسداران خدمتگزاری به دین و انقلاب را مقابل خدمتگزاری به مردم نمی‌داند، اظهار کرد: بر این اساس سپاه در عرصه‌های سازندگی، خدمت‌رسانی به مردم و عرصه‌های کارهای بزرگی که نظام اقتضاء می‌کند در قالب قرارگاه خاتم‌الانبیاء حضور پیدا می‌کند و این حضور با انگیزه و هدف اقتصادی بلکه با انگیزه و خدمت پاسداری از انقلاب و خدمتگزاری به مردم بوده و خواهد بود.

حاجی صادقی در پایان گفت: سپاه خدمتگزاری به مردم را برای خود افتخار می‌داند و با تمام وجود مفتخر است که با این خدمتگزاری‌ها به خداوند نزدیک‌تر خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.