• سه‌شنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۲۵
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 97042614613
  • خبرنگار : 71049

با اشاره به ادعای بازرسی آژانس از یک دانشگاه؛

کمالوندی: دسترسی‌های آژانس محرمانه است/ مواضع برجامی پوتین در دیدار با ترامپ محکم بود

کمالوندی: دسترسی‌های آژانس محرمانه است/ مواضع برجامی پوتین در دیدار با ترامپ محکم بود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: براساس فتوای رهبری و نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برنامه غنی‌سازی ایران صلح‌آمیز و شفاف است.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی عصر روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران خارجی و داخلی به تشریح و بیان خلاصه‌ای از روند فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان و آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی بعد از خروج تامپ از برجام پرداخت.

وی گفت: خروج آمریکا از برجام موجب تاسف عمیق بسیاری از کشورهای دنیا و جامعه بین‌الملل شد.

این مقام سازمان انرژی اتمی با اشاره به تصمیم ایران برای بررسی ماندن یا نماندن در برجام و مذاکرات با ۱+۴ گفت: بسته‌ای دریافت شده و در سطوح مختلف در حال بررسی است. این بسته عناصری از خواسته‌های ایران را مدنظر قرار داده اما هنوز به بررسی بیشتر نیاز دارد. در عین حال مذاکرات در این‌باره تخت نظارت مراجع و مقامات ارشد کشور ادامه دارد.

کمالوندی در ادامه گفت: بدون برجام روند فعالیت و گستره آن افزایش می‌یابد و سناریوهایی مختلف در این باره وجود دارد و برخی اقدامات طبق فرمایش رهبری انجام شده است. سالن سانتریفیوژها را که از قبل آماده بود راه‌اندازی کردیم، همچنین ظرفیت برق را افزایش دادیم و اقدامات دیگر که در چارچوب برجام انجام شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره برخی ادعاها از سوی اساتید یک دانشگاه کشور مبنی بر بازرسی آژانس از این دانشگاه بدون تایید یا تکذیب این بازرسی گفت: ما در مورد دسترسی‌هایی که در داخل سایت‌های هسته‌ای‌مان انجام می شود، اطلاعاتی نمی‌دهیم و از آژانس هم خواستیم اطلاعاتی ارایه ندهد و این سیاست کلی ماست. به علاوه دسترسی‌های تکمیلی طبق پادمان و پروتکل الحاقی محرمانه است؛ به همین دلیل علاقه نداریم بگوییم از کجا و به چه دلیل بازرسی شده است.

این مقام سازمان انرژی اتمی درباره برخی گزارش‌ها در رسانه‌های ایران مبنی بر اینکه نیروگاه بوشهر با ظرفیت کامل کار نمی‌کند، اظهار کرد: نیروگاه بوشهر مثل شاخ شمشاد در حال فعالیت است و حتی بیشتر از ظرفیت خود برق تولید می‌کند. متاسفانه برخی به دلیل ناآگاهی مطالبی را مطرح می‌کنند که موجب بروز نگرانی در مردم می‌شوند. ما انتظار داریم رسانه‌ها بیش از پیش نسبت به درج چنین مطالبی دقت کنند.

وی در ادامه درخصوص احتمال همکاری‌های هسته‌ای ایران و آمریکا اظهار کرد: ما یک زمانی توافقات خوبی با آمریکا داشتیم اما با انقلاب ایران آنها عقب نشستند و در برجام هم ترامپ عقب نشست. آمریکا تکنولوژی هسته‌ای خوبی دارد. اگر رهبران خوبی هم می‌داشت، می‌توانست با ایران و دیگر کشورها به طوری که به نفع همه طرف‌ها باشد، کار کند. بسیاری از ایرانی‌ها در بخش‌های های‌تک آمریکا فعالیت دارند. ایرانی‌ها باهوش و دلسوزند اما همه چیز را صرفا برای خود نمی‌خواهند و نمی‌گویند اول ایران و اگر قرار بود مثل آمریکا بگوییم Iran first آن وقت مساله فلسطین را فراموش می‌کردیم.

وی ادامه داد:‌ در موضوع بازطراحی رآکتور اراک همکاری‌ها و روابط انسانی خوبی وجود داشت اما سیاست جدید آمریکا برای خروج از برجام  باعث شد این روند از بین برود، آنها از این مساله متضرر شدند و ما را هم به نوعی متضرر کردند. ما فکر می‌کنیم اگر زمینه‌های سیاسی فراهم باشد، می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم اما بعید است آمریکایی‌ها دست از خودخواهی بردارند. آنها در سال‌های اخیر سیاست‌های خودخواهانه و یک جانبه‌ای را در پیش گرفته‌اند که بیشتر جنبه تخریب دارد.

کمالوندی تاکید کرد: ما معتقدیم آمریکایی‌ها اسیر صهیونیست‌ها هستند و اگر روزی خود را از این مساله رها کنند به نفع خود و مردم دنیا خواهد بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دیدار ترامپ و پوتین اظهار کرد: تا جایی که می‌دانم مواضع روسیه در حمایت از ایران و برجام محکم و خوب بوده است. روسیه انتقاداتش به آمریکا را قوی‌تر از کشورهای دیگر بیان کرده و در این دیدار هم این مسائل بیان شده است.

وی ادامه داد: پیش از این دیدار آقای ولایتی سفری به روسیه داشتند و دیدار خوبی هم با آقای پوتین که بسیار امیدوارکننده بوده است. همچنین باید بگویم سازمان انرژی اتمی ارتباطات خوبی با روسیه دارد. ما در بحث نیروگاه‌های هسته‌ای ایزوتوپ پایدار و برخی زمینه‌های دیگر همکاری داریم و رفت و آمد بین دو کشور در سطوح بالا در جریان است.

کمالوندی در پاسخ به سوالی دیگر درباره تصمیم ایران برای غنی‌سازی بالاتر از ۲۰ درصد در صورتی که برجامی دیگر در میان نباشد، اظهار کرد: وقتی برجامی در کار نباشد طبیعی است پروتکل الحاقی و محدودیت‌های برجامی اجرا نخواهد شد و ما طبق پادمان جامع کار خواهیم کرد. البته همان طور که می‌دانید آقای ظریف قبلا به این مساله اشاره کرده‌اند که کشورهایی هستند که ان پی تی را امضا نکرده‌اند و فعالیت‌های هسته‌ای هم دارند. در عین حال این تصمیمات در سطح بالا اتخاذ می‌شود و ما مجری آن هستیم. درباره اینکه غنی‌سازی‌مان در چه سطحی بماند، قرار بود تا ۱۵ سال بر اساس برجام در همین سطح ۳.۵ درصد باشیم اما وقتی برجامی در کار نباشد، ممکن است براساس نیاز کشور غنای آن را بالاتر ببریم اما این اقدام تحت تاثیر انجام دادن واکنش‌های سیاسی نخواهد بود بلکه براساس نیاز کشور است.

وی ادامه داد: ما نیازهای زیادی در طول این ۱۵ سال در بخش‌های مختلف برای غنی‌سازی داریم اما در چارچوب برجام این نیازها را به تعویق انداختیم ولی وقتی برجامی نباشد، دلیلی برای عقب انداختن پاسخ به این نیازها وجود ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه خاطرنشان کرد: درباره انجام غنی‌سازی ۲۰ درصد من تصمیم‌گیرنده نیستم بلکه این موضوع در حوزه تصمیم هیات نظارت بر برجام است که در آنجا مساله بررسی و سپس تصمیم‌گیری می‌شود. در نبود برجام، ما همان برنامه‌ طبیعی و عادی‌مان را پیش خواهیم برد. قبلا اگر غنی‌سازی ۳.۵ درصد می‌کردیم، براساس نیاز ممکن است همان روند را ادامه دهیم اما اگر نیاز باشد و این سطح را بخواهیم افزایش دهیم، از تصمیم دیگر کشورها نگرانی نداریم. ما کار خلاف تعهدات پادمانی‌مان انجام نخواهیم داد. ما داوطلبانه پذیرفتیم محدودیت‌هایی را بپذیرم اما وقتی توافقی نباشد دلیلی ندارد خود را محدود کنیم چراکه تعدادی از کشورها این رفتار را دوست ندارند.

وی تاکید کرد: مکانیزم تصمیم‌گیری در این باره در ایران بسیار قوی است و در شرایط بحرانی کشور تصمیمات عاقلانه خواهد گرفت. دستگاه‌های اجرایی نیز باید خود را برای تمام شرایط آماده نگه دارند.

کمالوندی افزود: ما در سازمان انرژی اتمی معتقدیم اگر برجام استمرار یابد، خوب است اما اگر قرار باشد طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند و از آن سودی نبریم، دلیلی ندارد به اجرای برجام ادامه دهیم.

وی گفت: ما در چارچوب برجام سرعت‌مان را کم کردیم و انتظار بود آنها هم سرعت‌شان را با ما هماهنگ کنند اما وقتی یکی از طرف‌ها از مسیر خارج و پا را روی گاز می‌گذارد دلیلی ندارد ما همان سرعت را ادامه دهیم؛ ما هم پایمان را روی گاز می‌گذاریم.

معاون صالحی درباره شکایت ایران از آمریکا به خاطر نقض تعهداتش در برجام در دادگاه لاهه اظهار کرد: براساس قرارداد مودت میان دو کشور ما می‌توانیم به دادگاه لاهه شکایت ببریم. اینکه نتیجه کار چه می‌شود، مشخص نیست. در حقوق بین‌الملل ضمانت اجرایی وجود ندارد. بسیاری از قوانین شورای امنیت و مجمع عمومی بدون ضمانت اجرایی هستند اما کشورها به آنها ورود می‌کنند. ما هم در این مساله مسیر حقوقی خودمان را می‌رویم. اینکه برخی می‌گویند شکایت چه ارزشی دارد؛ ما معتقدیم به لحاظ حقوقی اگر امکان این باشد که نقض تعهدات آمریکا در یک قرارداد بین‌المللی را اثبات کنیم قدمی رو به جلو است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه نیروهای اطلاعاتی‌اش به داخل ایران نفوذ کرده و از منطقه‌ای در جنوب تهران در انباری اسناد و مدارکی را در حجم گسترده به سرقت برده است، اظهار کرد: رژیم اسرائیل همیشه ادعاهایی از این دست را داشته است. در عین حال سازمان‌های ذی‌ربط باید در این باره پاسخگو باشند اما برای ما سابقه دروغگویی این رژیم کاملا روشن است و همان طور که آقای ظریف گفتند اسرائیل چوپان دروغگو شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: کشورهای اروپایی و بسیاری کشورهای دیگر در رابطه با این ادعاها از سوی رژیم صهیونیستی بیان کردند که این اطلاعات چیز جدیدی نبوده است و همان طور که می‌دانید این خبر زمانی مطرح شد که نتانیاهو سعی داشت در تصمیم کشورهای اروپایی و ترامپ برای خروج از برجام تاثیر بگذارد. به نظر می‌آید این رژیم در پی آن است تا نسبت به ایران در دنیا وحشت ایجاد کند مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است. آن‌ها در سال‌های گذشته تلاش کردند تا این فضا را علیه ایران ایجاد کنند اما در چارچوب موضوع پی‌ام‌دی، برجام این مساله را حل کرد و برای آژانس و همه کشورها ثابت شد که این ادعاها جعلی است.

وی ادامه داد: آقای آمانو در قالب پرونده پی‌ام‌دی به ایران آمد و از پارچین بازدید و نمونه‌برداری کرد و نهایتا این پرونده بسته شد بنابراین آنچه که نتانیاهو دنبال آن است تلاشی است برای بازگرداندن فضای قبلی علیه ایران.

کمالوندی در پاسخ به سوالی دیگر درباره نگرانی کشورهای منطقه از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و لزوم شفاف‌سازی درباره آن گفت: شفاف‌سازی، استانداردها و روش‌های خاص خود را دارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق پادمان جامع از ایران بازرسی می‌کند و در نهایت او در گزارش خود درباره روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران گزارش می‌دهد.

وی ادامه داد: این نگرانی‌ها بی‌مورد است ما در ایمنی هسته‌ای بسیار دقت عمل داریم چرا که ابتدا امنیت خودمان مطرح است.

وی تاکید کرد: نیروگاه اتمی بوشهر یکی از ایمن‌ترین نیروگاه‌های دنیاست چراکه سیستم ایمنی‌اش هم غربی و هم شرقی است. البته ما برای کشورهای نگران منطقه پیشنهاد دیگری هم داریم و آن گفت‌وگو در این باره است. ما می‌توانیم به طور فنی و با حضور مهندسان‌مان در این باره گفت‌وگو کنیم و آنها هم مهندسان‌شان بیایند و حرف‌های ما را بشنوند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ‌این گونه نیست که فقط آنها نگران فعالیت‌های هسته‌ای ما باشند ما هم نگرانی‌های خود را داریم. اکنون ۴ نیروگاه در امارات متحده در آستانه راه‌اندازی است بنابراین ایمنی این منطقه برای ما هم مهم است. ما در این حوزه تجربیات زیادی داریم و می‌توان در این حوزه همکاری و مشارکت خوبی داشت اگر آنها آماده همکاری باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۷:۲۱

همه چیز محرمانه است!!!! برجام محرمانه است!!! بازرسی محرمانه است!! اطلاعات برای آژانس محرمانه است و می ماند!!! من نمی دونم شهدای هسته ای رو شهید کرد!! اطلاعات و اسامی آنها چه کسانی به آنها داده است!!! آیا همین آژانس نبود؟؟ تا کی بگوییم ایشاالله گربه است. بابا دشمن تو محل کارمون داره بازرسی مون می کنه/