• چهارشنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۸
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 97042714960
  • منبع : صدا و سیما

صالحی با انتقاد از هم‌نوایی برخی داخلی‌ها با خارجی‌ها تشریح کرد

اقدامات سازمان انرژی اتمی در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری

اقدامات سازمان انرژی اتمی در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری

رییس سازمان انرژی اتمی از تکمیل کارخانه تولید روتور برای استفاده در سانتریفیوژهای پیشرفته در چارچوب فرمان اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر آمادگی سریع برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی با تبیین اقدامات این سازمان برای اجرای این فرمان مقام معظم رهبری گفت: ما این کارخانه را به جای اینکه در هفت، هشت سال آینده بسازیم در حین مذاکره ساختیم، اما راه اندازی نکردیم البته حضرت آقا، کاملاً​ آگاهی دارند و آن زمان اطلاعات لازم را به ایشان می‌دادیم و اکنون که دستور دادند این کارخانه کاملاً​ به راه افتاد.

وی افزود: یک روز پس از دستور رهبر معظم انقلاب در روز ۱۴ خرداد که بخشی از کارخانه را راه اندازی کردیم، رسانه ملی تصاویری از آن تهیه و پخش کرد. همان روز اعلام کردم که بخش دیگر کارخانه تا یک ماه راه اندازی می‌شود که اکنون تقریباً کامل شده است.

صالحی این کارخانه را بسیار پیشرفته و برای ساخت روتورهای مربوط به سانتریفیوژ و اندازه گیری‌های لازم دانست و گفت: ظرفیت این کارخانه به حدی است که اگر بخواهیم سانتریفیوژهای آی آر ۶ را تولید انبوه کنیم ظرفیت اسمی و نهایی اش، تولید حدود ۶۰ سانتریفیوژ آی آر ۶ در روز است.
وی، قدرت و ظرفیت غنی سازی با استفاده از سانتریفیوژهای آی آر ۶ را ۱۰ سو دانست و افزود:​ با توجه به توان تولید روزانه ۶۰ دستگاه از این نوع سانتریفیوژ، میزان ظرفیت غنی سازی آن روزانه ۶۰۰ سو، ماهانه ۱۸ هزار سو و در ۱۰ ماه، ۱۸۰ هزار سو یعنی تقریباً ​همان ۱۹۰ هزار سوی هدفگذاری شده است.
صالحی گفت: البته برای ساخت روزانه ۶۰ سانتریفیوژ آی آر ۶ مواد مختلف از آلومینیوم گرفته تا فولادهای مد نظر باید فراهم شود و زمانی که اعلام شد برویم آماده سازی کنیم یعنی برویم مواد لازم برای ساخت سانتریفیوژها را آماده کنیم که این کارها را انجام داده ایم.
وی افزود: این کارخانه پیشرفته در جای بسیار وسیع و پیشرفته ایجاد شده است، کارخانه‌ای که باید ۱۰ سال دیگر محقق می‌شد، اما با اقدامات شبانه روزی فرزندان عزیز، غیور و پرتلاش سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی شده است.
صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، با انتقاد از نفی اقدامات و پیشرفت‌های هسته‌ای گفت: با وجود این اقدامات، برخی می‌پرسند این کارها را که باید انجام می‌دادید چرا انجام ندادید؟ مظلومیت ما از همین است که نمی‌توانیم همه حرف‌ها را در هر زمانی بزنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به عنوان نمونه، من این حرف را اکنون می‌گویم درحالی که سه سال پیش نمی‌توانستیم اعلام کنیم که چنین کارخانه‌ای را می‌سازیم.
وی گفت: البته ما ملزم هستیم که در چارچوب مقررات کار کنیم و من خود را ملزم می‌دانم. حضرت آقا فرمودند: جایی که تعهدی ایجاد می‌کنیم باید به آن وفادار باشیم مگر آنکه طرف مقابل بخواهد خلف وعده کند و زیر تعهدش بزند، اما ایشان فرمودند: تا زمانی که طرف مقابل به تعهدش پایبند است شما هم باشید.
صالحی افزود: بر این اساس وظیفه می‌دانم که هیچ کاری که مخالف مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد انجام ندهیم و طبق تعهدات پادمانی، پروتکلی و برجام، هر کاری که می‌کنیم در چارچوب تعهداتی باشد که پذیرفته ایم و خارج از آن هیچ کاری انجام نمی‌دهیم.
وی گفت: زمانی که این کارخانه را می‌ساختیم، چون برجام هنوز به سرانجام نرسیده بود به پروتکل الحاقی متعهد نبودیم، اما وقتی برجام عملیاتی شد به این پروتکل متعهد شدیم پس آن بخشی را که ساخته بودیم جمع کردیم، اما پس از دستور رهبر معظم انقلاب دوباره آن را در چارچوب برجام اجرا کردیم.

صالحی افزود: پس از تعهدات ما به پروتکل الحاقی آن‌ها حق داشتند بیایند سالن پیشرفته ما را ببینند که آمدند و دیدند، اما قبل از پروتکل الحاقی چنین حقی نداشتند. پس ما کارها را طبق مقررات انجام دادیم و هیچ کاری را خلاف تعهدات پادمانی، پروتکل الحاقی و برجامی انجام نمی‌دهیم به همین علت است که مقام معظم رهبری در دستورهایشان فرمودند که اقدامات ما در چارچوب برجام باشد.
وی گفت: ما طبق تذکراتی که رهبر معظم انقلاب همواره می‌دادند، وقایع، بدعهدی‌ها و بدقولی آنان را پیش بینی می‌کردیم و برخی آماده سازی‌ها را زودتر از زمان خودش در دستور کار قرار دادیم که این مستلزم قدردانی از مجموعه همکارانم در سازمان انرژی اتمی است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به محتوای فرمان رهبر معظم انقلاب برای آماده سازی به منظور رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی اظهار داشت: حضرت آقا فرمودند: "مقدمات لازم را برای ۱۹۰ هزار سو در چارچوب برجام فراهم کنیم" این مقدمات لازم خیلی وسیع است و ابعاد مختلفی دارد. یعنی اگر بخواهید ۱۹۰ هزار سو ظرفیت غنی سازی داشته باشیم این غنی سازی فقط سانتریفیوژ نیست که بچرخد و غنی بکند، خیلی از ملزومات دیگر هست که باید فراهم شود.
صالحی، تامین برق را از این ملزومات دانست و افزود: به عنوان نمونه، برق مورد نیاز نباید در آنجا قطع شود، این نیاز مهمی است و ساده نیست. وقتی ما گفتیم که توانستیم برق لازم را در فاصله کوتاه یکی دو سال اخیر تامین کنیم برخی با تمسخر گفتند برق، برق است، یک سایت تبدیل قدرت گذاشته اید که کار مهمی نیست، اما چرا هر کار که می‌کنیم به جای تشویق، تنبیه می‌کنند.
وی تصریح کرد: برای این اقدامات، مقام معظم رهبری از قبل دستورهای لازم را داده و از قبل فرموده بودند که همیشه برای روز مبادا آمادگی لازم را داشته باشید و مبادا به آمریکا اعتماد کنید. این را بارها در مصاحبه هایم گفته ام که معظم له همیشه این تذکر را داده و فرموده بودند که برای این منظور باید با هوشمندی به گونه‌ای عمل کنید که همواره آمادگی برگشت پذیری در مجموعه صنعت هسته‌ای وجود داشته باشد نه فقط رسیدن به ظرفیت قبل از برجام، که تحقق ظرفیت‌های بالاتر.
صالحی گفت: این ناشی از تجربه‌ای بود که در سال‌های ۸۳ و ۸۲ وقتی با سه کشور اروپایی مذاکره می‌کردیم قرار بود ۶ ماه فعالیت‌های هسته‌ای را تعطیل کنیم تا موضوع حل و فصل و فعالیت‌ها از سر گرفته شود، اما توقف فعالیت‌های هسته‌ای ما دو سال و نیم به درازا کشید و، چون همان موقع هم بدقولی کردند حضرت آقا دستور فرمودند که مجموعه سازمان انرژی اتمی فعالیت‌های هسته‌ای را دوباره آغاز کند.
معاون رئیس جمهور افزود: با توجه به این تجربه بود که در حین و حتی قبل از مذاکره آمادگی داشتیم که در صورت نیاز به بازگشت پذیری، نه فقط به شرایط قبل از مذاکرات که به شرایطی بسیار بهتر بازگردیم.
وی گفت: برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی به برق مطمئن نیاز داریم پس نباید برق آنجا قطع شود و به برق قابل توجه و اطمینان نیاز داریم. این را توانستیم با هزینه‌ای بسیار سنگین برای یک میلیون سو فراهم کنیم که کار آسانی نیست.
صالحی، اختلاط را از دیگر ملزومات برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی دانست و افزود: ما ۱۹۰ هزار سو را برای تأمین سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر می‌خواهیم، سوخت این نیروگاه از چند غنا تشکیل شده است. ما برای هر غنی سازی که نمی‌آییم ۱۹۰ هزار سو را به کار بگیریم. ۱۹۰ هزار سو را برای یکی دو مرجع غنی سازی به کار می‌گیریم مثلاً فرض کنید برای ۴ درصد، اما ۳ و نیم درصد می‌خواهیم پس همیشه ۴ درصد تولید می‌کنیم، اما برای اینکه ۳ و نیم درصدش کنیم به واحد اختلاط نیاز است یعنی با اورانیوم طبیعی دوباره این ۴ درصد را مخلوط می‌کنیم و به ۳ و نیم درصد می‌رسانیم.
وی اضافه کرد: ممکن است ۲ و نیم درصد یا ۲ و ۳ دهم درصد بخواهیم پس غناهای مختلفی به کار گرفته می‌شود. ما نمی‌توانیم برای هر غنای مد نظر بگوییم مثلاً بروند ۲ و ۳ دهم درصد غنی سازی کنند این ۱۹۰ هزار سو برای سطحی از غنا همواره غنی سازی می‌کنند بعد با اختلاطی که ایجاد می‌شود غنای مد نظر فراهم خواهد شد.
صالحی گفت: در این چارچوب، واحد اختلاطی را در همین دو سال ایجاد کردیم که واحد عظیمی است و صداوسیما فعالیت آن را به تصویر کشید که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود البته این واحد اختلاط در حال توسعه است، اما اکنون برای ۱۹۰ هزار سو این آمادگی را ایجاد کرده ایم.
رئیس سازمان انرژی اتمی، تامین مواد اولیه را از دیگر ملزومات رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی دانست و افزود: برای ۱۹۰ هزار سو اگر بخواهیم غنی سازی را آغاز کنیم سالانه به تهیه حدود ۳۰۰ تن ​ماده اولیه نیاز داریم وگرنه چنانچه این میزان مواد نداشته باشیم این ۱۹۰ هزار سو نمی‌تواند با بازده لازم کار کند.

وی گفت: پس از برجام توانستیم ۴۰۰ تن به ذخایر موادمان اضافه کنیم. قبلاً ​۵۵۰ تن مواد داشتیم که از خارج وارد کرده بودیم و با افزودن ۴۰۰ تن به آن، میزان ذخایر اورانیوم در کشورمان به حدود ۹۰۰ تا ۹۵۰ تن افزایش یافت.
صالحی افزود: پس اگر اکنون ۱۹۰ هزار سو داشته باشیم حداقل برای سه سال می‌توانیم این ۱۹۰ هزار سو را بر اساس مواد اولیه پیش ببریم، اما باید به گونه‌ای شرایط را فراهم کنیم که این ۱۹۰ هزار سو به صورت پایدار بتواند فعالیتش را انجام دهد.
وی گفت: پس با سرعت روی اکتشاف و استخراج کار می‌کنیم تا مواد اولیه را در داخل به حدی که خوداتکا باشیم تولید کنیم. امیدواریم در هفت، هشت سال آینده به جایی برسیم که بتوانیم اورانیم مورد نیاز سالانه را از امکانات داخلی فراهم کنیم.
صالحی افزود: اینکه می‌گویند ۱۹۰ هزار سو، کار ساده‌ای نیست، رهبر معظم انقلاب فرمودند: مقدمات را فراهم کنید آن هم در چارچوب برجام، ایشان خیلی دقیق این مطلب را فرمودند؛ نفرمودند بروید ۱۹۰ هزار سو را دایر و از اکنون شروع به غنی سازی کنید، ​ ایشان کاملاً​ به مسائل اشراف دارند. ما هم این کارها را کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی، راه اندازی کارخانه یو سی اف اصفهان را از دیگر اقدامات، پیرو فرمان رهبر معظم انقلاب و دستور رئیس جمهور دانست و گفت: این کارخانه تبدیل، ۹ سال تعطیل بود، اصلاً ربطی به برجام ندارد گرچه بنده آن زمان نبودم، اما چرا این کارخانه تعطیل شد؟ این را باید ​از کسانی که می‌گویند صنعت هسته‌ای چنین و چنان بود باید پرسید.
وی علت تعطیلی کارخانه یو سی اف اصفهان را نبودن مواد اولیه دانست و افزود: این درحالی است که پس از برجام ۴۰۰ تن ماده اولیه به ذخایرمان اضافه شد و توانستیم این کارخانه را دوباره ​راه اندازی کنیم.

صالحی گفت:: مزیت راه اندازی این کارخانه این است که ذخایر یو اف ۶ خود را بالا می‌بریم، مزیتی که طرف مقابل می‌داند یعنی چه؛ بیش از این وارد موضوع نمی‌شوم. مزیت دیگر راه اندازی این کارخانه این است که پس از ۹ سال تعطیلی دوباره نیازهای آن، بهنگام سازی و مدرن سازی آن را در طول فعالیتش انجام می‌دهیم و آن را طبق شرایط روز بهینه می‌کنیم.

وی طراحی برای ساخت کارخانه یو اف ۴ را از دیگر اقدامات سازمان انرژی اتمی برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی دانست و افزود: پس از طراحی به سرعت برای ساخت این کارخانه نیز اقدام می‌کنیم.
صالحی گفت: از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خواسته ایم که بیایند از نزدیک اقدامات سازمان انرژی اتمی را ببینند تا اطمینان حاصل کنند که خدای نکرده فرمان بزرگانمان را زمین نگذاشته ایم و آن را پیگیری کرده ایم.
معاون رئیس جمهور افزود: از صداوسیما هم دعوت کرده و بارها به آقای دکتر علی عسکری گفته ایم که گروه‌های خبری با دوربین بیایند و گزارش‌های مد نظر را در چارچوب ملاحظات حفاظتی ما تهیه کنند تا ملت عزیز اطمینان حاصل کند که سازمان انرژی اتمی خلاف صحبت‌های برخی عزیزان در داخل که می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف و نابود شد، کارها را به خوبی انجام می‌دهد.
وی با انتقاد از همنوایی این افراد با خارجی‌ها تصریح کرد: ناامیدی و یأس ایجاد نکنند سازمان انرژی اتمی کارش را به خوبی انجام می‌دهد که اگر غیر از این بود مملکت مسئول دارد که همواره بر کارهای ما نظارت می‌کند. اینطور نیست که ما هر کاری خواستیم انجام بدهیم و تعطیل کنیم بعد هم هیچ مسئولی نباشد و هیچ سؤالی نشود؛ چرا این حرف‌ها را می‌زنند؟ با این صحبت‌ها همه چیز زیر سؤال می‌رود.
صالحی تاکید کرد: با اطمینان خاطر عرض می‌کنم که فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی با قوت و قدرت جلو می‌رود چنانکه اکنون دو نیروگاه عظیم در بوشهر در حال ساخت داریم. هر کشور دیگری که دو نیروگاه ۱۰۵۰ مگاواتی را می‌خواست بسازد گوش فلک را کر می‌کرد، ما در حال ساخت دو نیروگاه هستیم، اما هیچ خبری نیست، اصلاً عزیزان نمی‌آیند بگویند که سازمان انرژی اتمی توانست در دو، سه سال اخیر فعالیت دو نیروگاه جدید را آغاز کند.
وی با اشاره به طراحی، گودبرداری و پرداخت قسط اول عملیات اجرایی این نیروگاه‌های هسته ای، از رسانه ملی خواست که گزارشی از روند ساخت این نیروگاه‌ها تهیه کند تا مشخص شود چه کار عظیمی در بوشهر در حال اجراست.

رئیس سازمان انرژی اتمی از پیشرفت طرح تولید پیشران هسته ای بسیار جلوتر از زمان بندی آن خبر داد.
علی اکبر صالحی با تبیین آخرین اقدامات در اجرای این طرح گفت :​ اکنون یکی از شرکت های داخلی کاملاً درگیر این طرح است و بیش از حدود صد مهندس به طور مستقیم و شبانه روزی در این عرصه فعالیت می‌کنند مهندسانی که از بهترین ها هستند و وقتی گزارش کار می دهند از حسن اجرای کارشان و میزان علاقمندی و تعهدی که در این زمینه از خود نشان می‌دهند لذت می بریم.
وی افزود : به ویژه این که می دانند این یکی از منویات مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهور محترم است و آن را به عنوان افتخاری ملی با علاقمندی پیش می برند درست مانند غنی سازی 20 درصد که افتخار ملی شد این پیشرفت هم افتخاری ملی خواهد شد.
صالحی اضافه کرد:​ طرح تولید پیشران هسته ای شاید چیزی حدود 15 سال طول بکشد و این طور نیست که امروز و فردا به بهره برداری برسد ، اگر شبانه روز کار کنیم و امکانات مالی آن فراهم باشد و از نظر مقررات ،​ تسهیلات لازم را داشته باشیم که بتوانیم تصمیمات لازم را در خرید برخی تجهیزات و انجام برخی کارها بگیریم حداقل 15 سال زمان می برد.
وی گفت : تا سال گذشته فقط 5 کشور شامل اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از پیشران هسته ای استفاده می کردند که هند نیز به این گروه اضافه شد آن هم پس از 25 سال کار توانست به این هدف برسد کشوری که از نظر هسته ای خیلی از ما جلوتر است و اصلاً قابل مقایسه نیست آنان با هزینه چند میلیارد دلاری ، با کمک روس ها و اجاره چندساله یک زیردریایی هسته ای روسیه و با آماده سازی نیروهای مد نظر توانستند پیشران هسته ای بسازند.

معاون رئیس جمهور افزود: پس این کاری نیست که در کوتاه مدت انجام شود اما دو روز پیش که جلسه ای برای بررسی طرح داشتیم گزارش کار بسیار خوشحال کننده ای ارائه شد که باور نمی کردم این قدر جلو رفته باشند حتی در مقایسه با زمانبندی خیلی جلوتر هستیم . نتایج این اقدامات را در قالب گزارشی مصور به مسئولان ارائه می کنیم . امیدوارم با استمرار عنایات خداوند ، روح حماسی و همیت کارشناسان و ادامه حمایت دولت بتوانیم این طرح را در زمان مقرر اجرا و بهره برداری کنیم.

صالحی گفت: فعلاً طراحی مفهومی این طرح پایان یافته و طراحی پایه آن درحال انجام است اما هنوز از مواد هسته ای استفاده نکردیم زیرا در این صورت باید آژانس را مطلع کنیم و هنوز نیازی به این کار نیست اما تدابیر بسیار نابی اندیشیدیم که چگونه کار را جلو ببریم بدون اینکه نیاز داشته باشیم که فعلا بخواهیم ماده هسته ای استفاده کنیم .
وی همچنین با تبیین ساخت کارخانه روتورسازی در پاسخ به این پرسش که آیا این کارخانه صرفا برای تولید سانتریفیوژهای آی آر 6 ساخته شده است اظهار داشت : این کارخانه برای ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته اعم از آی آر 6 ، آی آر 4 و آی آر 2 ام می تواند قابل استفاده باشد.
صالحی در پاسخ به این که این کارخانه بر تولید روتورهای مرتبط به آی آر 6 متمرکز نیست گفت : این سانتریفیوژ را به عنوان نمونه بیان کردم که ظرفیت غنی سازی آن 10 سو است اما ظرفیت سانتریفیوژ آی آر 4 پنج سو است در این کارخانه می توانیم روزانه 60 سانتریفیوژ آی آر 4 هم تولید کنیم اما چون ظرفیت آن 5 سو است نصف ظرفیت آی آر 6 می شود که در صورت استفاده از این سانتریفیوژ برای رسیدن به 190 هزار سو به جای 10 ماه ، 20 ماه زمان می برد.
وی افزود: اما چرا سانتریفیوژ آی آر 8 را نگفتم که ظرفیت آن 24 سو است ؟ زیرا این کارخانه برای این سانتریفیوژ قابل استفاده نیست ، سقف آن کوتاه است به همین علت در حال ایجاد مکان اضافه ای هستیم تا بتوانیم این سانتریفیوژ را نیز مستقر کنیم. آی آر 8 سانتریفیوژ بسیار بلندی است و نیاز به سقف بلندی دارد جایی که ما ساخته ایم سوله متروکه ای بود که درستش کردیم.
صالحی در پاسخ به این که آیا پیش بینی شده است که به سمت ایجاد آبشارهایی از سانتریفیوژهای آی آر 8 برویم گفت : بله در سایت هسته ای نطنز پیش بینی های لازم را کرده ایم که در مرحله نهایی و بلندمدت یک میلیون سو غنی سازی داشته باشیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره فرایند و نتایج آزمایش و گازدهی به سانتریفیوژهای آی آر 8 و زمان تولید انبوه آن اظهار داشت : این کار هفت، هشت سال طول می کشد اکنون دو سال از برجام گذشته و در سومین سال آن هستیم ، هشت سال دیگر که بخش عمده ای از این محدودیت ها برداشته می شود آی آر 8 به مرحله ای می رسد که می توانیم آن را تولید انبوه کنیم.
وی افزود:​ برخی متأسفانه در رسانه ها به نحوی از کار جهادی صحبت می کنند که گویی امشب اقدام کنند فردا به نتیجه می رسد ، البته بنده این کار جهادی را کرده ام غنی سازی 20 درصد افتخارش مربوط به زمان بنده بود ، آن زمان این کار را آغاز کردیم 2 ساله هم تحویل دادیم اما رسیدن به مرحله تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته موضوعی نیست که امروز آغاز کنیم و فردا تولید شود.
صالحی اضافه کرد: برخی در رسانه ها به عنوان دانشمند هسته ای به نحوی وانمود می کنند که گویی امشب طراحی و فردا تولید می کنند مثل این که نان سنگک است که به تنور بزنند و بیرون بیاید ، این طور نیست این فرایند از طراحی مفهومی آغاز شود بعد طراحی پایه و تفصیلی ، بعد ساخت نمونه و بعد انجام آزمایش ها شامل تک ، 2 ، 10 ، 30 ، 80 و 180 ماشین است که این هشت تا ده سال زمان می برد.
وی گفت : فرایند تولید سانتریفیوژهای آی آر 4 و آی آر 2 ام از قبل از سال 88 که به سازمان انرژی اتمی آمدم آغاز شده بود اما پارسال به نتیجه رسید ، یعنی هشت ، نه سال طول کشید.
صالحی افزود: آی آر 8 هم که دو سال است فعالیت هایش آغاز شده اکنون نمونه اش را داریم و می توانیم آن را تولید انبوه کنیم اما نباید این کار را بکنیم. اکنون به این سانتریفیوژ گاز تزریق و آن را تست می کنیم ، خیلی خوب می چرخد و خیلی هم خوب جواب داده و کارشناسان خیلی راضی هستند اما نمی رویم آن را تولید انبوه می کنیم.
وی تاکید کرد: خیلی تست ها لازم است که باید انجام دهیم 7 - 8 سال طول می کشد. اکنون یک ماشین داریم که باید در آینده به دو و سپس هشت ماشین افزایش یابد و مدتی با هم کار کنند. برخی زنجیره ها یکی دو سال باید کار کند تا ببینیم کِرَش آن چقدر است ، مشکلاتش کجاست آیا نشتی دارند یا ندارند مشکلات روتور ناشی از کمپوزیتی که استفاده می شود دارند یا ندارند و همه این ها نیاز به کار دارد.
معاون رئیس جمهور گفت : اتفاقاً وقت هشت تا ده ساله ای که در برجام تعیین شده ، درست همان زمان لازم است تا سانتریفیوژهای پیشرفته مانند آی آر 8 را بتوانیم به تولید انبوه برسانیم.
وی افزود : فرض کنیم برجام نبود و هیچ محدودیتی نداشتیم آیا اکنون باید آی آر 8 را تولید انبوه کنیم ؟ خیر ، دیدگاه هر متخصصی این است که نباید این کار را کنیم ، اشتباهی که در تولید آی آر 1 مرتکب شدیم نباید تکرار کنیم آن جا کِرَش (از کار افتادگی) بالا بود و در طول زمان کِرَش را پایین آوردیم.
صالحی ، متوسط از کار افتادن سانتریفیوژها را در دنیا کمتر از یک درصد دانست و گفت : کِرَش دستگاه های ما پس از حدود 26 سال فعالیت در این زمینه هنوز بالای 10 تا 12 درصد در سانتریفیوژهای آی آر 1 است درحالی که باید کمتر از یک درصد باشد اما 12 برابر است .
وی افزود : البته اکنون بهتر شده است چون یاد گرفتیم که کِرَش را پایین بیاوریم به نحوی که در سانتریفیوژهای آی آر 4 خیلی پایین آمده است در سانتریفیوژهای آی آر 2 ام نیز طبق استانداردهای جهانی جلو می رویم همین کار را می خواهیم برای آی آر 8 نیز انجام دهیم تا وقتی به تولید انبوه رسیدیم مشکلی نداشته باشیم. هزینه های هنگفتی می شود تا یک ماشین را بسازیم پس باید زمانی این کار را کنیم که مطمئن شویم کارآیی لازم را دارد و در طول استفاده با حجم انبوه کِرَش نمی شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی بر لزوم همت و سرعت عمل بیشتر اروپایی ها در ( ارائه ضمانت های مربوط به حقوق برجامی ایران ) در مذاکرات هسته ای تأکید کرد.
علی اکبر صالحی گفت : روند مذاکره با اروپایی ها خوب و امیدوار کننده است اما آنان باید مقداری همت بیشتری کنند و سرعت عمل به خرج دهند .
وی افزود : وزرات امور خارجه و نهادهایی که این وزارتخانه را در مذاکرات همراهی می کنند به طور جدی در حال پیگیری مسائل هستند.
صالحی گفت: البته این مذاکرات بیشتر مربوط به مسائل تحریم است و ما در سازمان انرژی اتمی کارها را جلو می بریم و هیچ مشکلی نداریم .
وی همچنین درباره علت واگذاری مسئولیت کارگروه بازطراحی رآکتور اراک به انگلیس با وجود سوابق منفی و مواضع ضدایرانی دولت این کشور اظهار داشت: متولی بازطراحی رآکتور اراک از نظر علمی و طراحی، ما هستیم یعنی ما طراحی و به کشورهایی ارائه می کنیم که توان ارزیابی آن را دارند که بررسی و نواقص آن را اعلام و ما طبق دیدگاهشان، طراحی را بازنگری می کنیم و پس از نهایی شدن طراحی، همان کشورها مهر تأیید بر آن می زنند که برای ما خیلی مهم است.
صالحی افزود : در این فرایند ابتدا خودشان تصمیم گرفتند که کارگروهی متشکل از چین و امریکا تعیین شود برای ما فرقی نمی کرد، باید کشورهایی باشند که از نظر علمی و صنعتی پیشرفته باشند و بتوانند طراحی را ارزیابی و تأیید کنند. این کشورها می توانستند هر یک از اعضای 1+5 باشند اما بسیاری کشورهای اروپایی نمی توانستند باشند زیرا اصلاً در جایگاهی نیستند که بخواهند طراحی رآکتور ما را ارزیابی کنند و مهر تأیید بزنند .
وی گفت : آنان خودشان تصمیم گرفتند که چین و امریکا در این زمینه حضور داشته باشند، روسیه در زمینه ایزوتوپ های پایدار و کشورهای دیگر در زمینه هایی مانند ایمنی هسته ای با ما همکاری کنند. اینگونه میان خودشان تقسیم کار کردند.
صالحی افزود: به عنوان نمونه با کشورهای اروپایی مانند سوئیس و فرانسه و نیز با ژاپن در حوزه ایمنی هسته ای همکاری می کنیم که برای این همکاری ها 20 میلیون یورو سرمایه گذاری می کنند و با یکدیگر بهترین مرکز ایمنی منطقه را در ایران ایجاد می کنیم
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : برای بازطراحی رآکتور اراک ابتدا مقرر شد که چین و امریکا همکاری کنند و اکنون با تشخیص خودشان شده چین و انگلیس؛ انگلیس هم در صنعت هسته ای کشور پیشرفته ای محسوب می شود که جایگزین امریکا شد .
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که در شرایط فعلی مقاومت در عرصه هسته ای چه آثاری می تواند داشته باشد اظهار داشت: مقاومت باید تعریف شود مقاومت دو وجه دارد وجه تحمل و وجه هجومی که هر دو در درون مقاومت قرار دارند اما اینکه چه زمان از کدام وجه استفاده کنیم نیاز به هوشمندی دارد.
صالحی افزود: مثلاً پیامبر (ص) در شعب ابی طالب، مقاومت کردند اما مقاومت از چه نوعی بود؟ از نوع تحمل بود، ایشان آن زمان هم پیامبر خدا بودند و می توانستند دستور هجوم بدهند اما هجوم نکردند در این حال، زمانی رسید که در فتح مکه، حالت هجومی گرفتند و مکه را فتح کردند. هر دو مقاومت بود اما اینکه چه زمانی وجه هجومی و کی وجه تحملی را اعمال کنیم مستلزم هوشمندی ، درک و بصیرت است .
وی گفت : در سنت حضرت رسول (ص) ایشان به موقع غزوات را اعلام و بهنگام معاهدات صلح را امضا می کردند به این علت ، مقاومت یک اصل است که در آن جهاد نیز نهفته است که اگر در راه رضای خداوند باشد اجر فراوان دارد.
صالحی افزود: انقلاب اسلامی در این مسیر در بستر اسلام حرکت می کند پس هدف ما عالی و الهی است چنانکه الله اکبر گفتیم و با کلمه الله ، انقلاب را محقق کردیم در پی کلمه الله و خشنودی خدا هستیم ؛ در این چارچوب اگر نواقصی داشتیم که حتماً داشتیم ، هدفمان درست بوده است و تاکنون نیز با وجود 40 سال محدودیت ، قید و بندهای عجیب و غریب و 40 سال تحریم فلج کننده نتوانستند جمهوری اسلامی را فلج کنند .
معاون رئیس جمهور با اشاره به ناکامی دشمنان جمهوری اسلامی در شکست انقلاب اضافه کرد: به عنوان کسی که 40 سال مسئولیت های گوناگون داشته و با سیر تحول انقلاب زندگی کرده است پایداری انقلاب را معجزه می دانم زیرا تمام دشمنان بسیج شدند که انقلاب را زمین بزنند و کمر انقلاب را خم کنند اما نه فقط کمرش خم نشد که قوی تر هم شد.
وی ادامه داد: ​این از عجایب است که دشمنان تحریم و تهدید می کنند و فشار می آورند اما ملت ایران کارش را جلو می برد البته باید تدبیر مسئولان را نیز مد نظر قرار دهیم اما به تقدیر الهی باید توجه ویژه کنیم که هرگاه در شرایط خطیری قرار گرفته ایم دست الهی به کمک ما آمده و ما را از آن شرایط رها کرده است.
صالحی گفت: مقاومتی که نیروهای سازمان انرژی اتمی کردند این است که بدون توجه به محدودیت های موجود پیش رفته اند این خیلی صبر ، انتظار ، هوشمندی و ازخودگذشتگی نیاز دارد و نیروهای ما طوری عمل می کنند گو اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده و محدودیتی ایجاد نشده که این بسیار قابل تقدیر است.
وی افزود: در موضوع غنی سازی 20 درصد وقتی که محقق شد خارجی ها در رسانه هایشان گفتند اینها بلوف می زنند ، ایران دروغ می گوید درحالی که انجام دادیم. البته راست می گفتند؛ از منظر آنان که نگاه کنیم ایران نمی بایست بتواند 20 درصد را تولید کند اما توانست زیرا کارشناسان ما مقاومت و تحمل کردند و با آرامش ، تحمل و صبر کردند زیرا می دانستند که رضای خدا هم در آن است .
صالحی اضافه کرد: 20 درصد در مدت کمتر از دو سال انجام شد و در حالی که از صفر آغاز کرده بودیم به ثمر رسیدیم. این راهبرد اکنون هم در سازمان انرژی در حال اجراست چنانکه در پیشران هسته ای، استخراج و اکتشاف به خوبی جلو می رویم زیرا ماده اولیه برای ما بسیار مهم است و با توصیه مقام معظم رهبری به شدت در این زمینه فعالیت می کنیم گرچه مستلزم هزینه های قابل توجه است .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : دولت در این زمینه تاکنون کمک های شایانی کرده اما نیاز است که کمک های موثرتری کند زیرا صنعت هسته ای خواسته یا ناخواسته به صنعتی حساس تبدیل شده است . فعالیت های هسته ای ما صلح آمیز است و فتوای رهبر معظم انقلاب نیز در این زمینه هست و ما حرام می دانیم که کاری خلاف فتوای ایشان انجام دهیم اما برای تسریع در کارها نیاز به هزینه های بیشتری داریم .
وی با رد ادعای کسانی که هزینه های فعالیت های هسته ای را گزاف می دانند اظهار داشت: یک بار در صدا و سیما گفتم برای ما با تبدیل هزینه های ریالی به دلار محاسبه کنند که در 25 سال گذشته چقدر هزینه کردیم.
صالحی کل هزینه های مربوط به فعالیت های هسته ای را در 25 سال گذشته حدود 6 تا 7 میلیارد دلار اعلام کرد و به طرح این پرسش پرداخت که در این 5 تا 6 میلیارد دلار چه گنجانده شده است؟ نیروگاه بوشهر؛​ نیروگاهی که به تنهایی 5 میلیارد دلار می ارزد و حال آنکه با این رقم سرمایه گذاری، سایت ها و مراکز هسته ای دیگر در نطنز، فردو، یزد، کرج، اصفهان، اراک و بسیاری تأسیسات دیگر را نیز ایجاد کرده ایم.
وی افزود: رقم سالانه 6-7 میلیارد دلار در 25 سال گذشته 300 میلیون دلار است . آیا این رقم برای کشوری که متوسط درآمد نفتی اش در 20 سال اخیر به طور متوسط 50 میلیارد بوده ، قابل توجه است؟ این درحالی است که اکنون در حال ساخت دو نیروگاه هسته ای با هزینه 10 میلیارد دلار هستیم.
معاون رئیس جمهور همچنین با انتقاد از افرادی که خاموشی های اخیر را ناشی از توقف فعالیت های هسته ای می دانند گفت: این در حالی است که ساختن هر نیروگاه هسته ای حدود 10 سال طول می کشد .
صالحی در این بخش از اظهاراتش از دستور رهبر معظم انقلاب برای تجهیز دو نیروگاه هسته ای در حال ساخت در بوشهر به دستگاه های آب شیرین کن افزود: مقام معظم رهبری فرمودند این نیروگاه ها حتما دارای آب شیرین کن باشد که در حال پیگیری آن هستیم تا با تحقق آن، روزانه حجم عظیمی آب را شیرین و نیاز استان را تأمین کند.
وی گفت: رهبر معظم انقلاب همچنین دستور فرمودند که برای آبادانی و تأمین آب و برق سواحل مکران از طریق صنعت هسته ای تدبیر کنیم که در حال مذاکره با کشورهای گوناگون هستیم تا برای تحقق این هدف از رآکتورهای کوچک استفاده کنیم .
صالحی تاکید کرد: از چند سال قبل اعلام کرده ام که راهبرد ما باید ایجاد این نوع رآکتورها باشد که با شرایط زیستی و وسعت خاکی ما و مسائل گوناگون دیگر تناسب دارد . در این چارچوب در پی رآکتورهای کوچک هستیم .
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به پیگیری این موضوع در مذاکرات اخیر ولایتی با پوتین گفت : در این باره صحبتی با آقای ولایتی کردیم چون روس ها اخیراً رآکتوری 35 مگاواتی ساختند که روی شناور نصب شده است و از آن برای مکان های دوردستشان که انتقال شبکه برق صرف نمی کند استفاده می کنند. ما هم گفتیم این نوع رآکتورها برای مناطق جنوب در دسترس ترین نوع رآکتور است که اگر آمادگی دارند ما هم آماده مشارکت هستیم.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر اعضای هیأت دولت فرمودند که "چه اشکال دارد که حتی بخش خصوصی در این عرصه وارد شود" بر این اساس ، فعالان بخش خصوصی می توانند بخرند ، بیاورند و با کمک روس ها بسازند و تولید کنند و ما هم برق و آب تولیدی آنان را به طور تضمینی بخریم؛ اینطور نباشد که حتماً دولت در این عرصه اقدام کند .
صالحی با تأیید اینکه این ایده در دستور کار دولت قرار دارد تأکید کرد: اگر بخش خصوصی این آمادگی را دارد دولت تضمین می کند که تولیداتشان را خریداری کند اما خودشان باید سرمایه گذاری کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.