• چهارشنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 97042715132
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

مشکل "نوغانداران" شهرستان مه ولات

مشکل "نوغانداران" شهرستان مه ولات

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: با وجود پرورش کرم ابریشم در این شهرستان، نوغانداران این منطقه با مشکلاتی رو به رو هستند که باید به رفع آن‌ها پرداخته شود.

احمد نادری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: کرم ابریشم از گذشته تا به امروز در روستاهای این شهرستان دایر بوده است. با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌هایی که به وجود آمده و به ویژه اینکه توتستان‌ها نیز به همان نسبت خشک شده‌اند تا حدودی تولید این محصول در این شهرستان کمرنگ شده، اما همچنان به قوت خود باقی مانده است و مردم این منطقه آن را ادامه می‌دهند، اما با این وجود باز هم مشکلاتی بر سر این راه وجود دارد.

وی ادامه داد: در سال گذشته در 10 روستا میزان 336 جعبه کرم ابریشم تولید شد که بیشترین مقدار تولید در روستای ازغند بوده که تعداد 197 جعبه تولید داشتیم و با توجه به قیمتی که بازار داشته است، تقریبا 470 میلیون تومان میزان درآمدی بوده که به نوغانداران رسید.

رئیس اداره جهاد کشاورزی مه ولات با اشاره به مشکلاتی که در مسیر نوغانداران وجود دارد، عنوان کرد: در واقع قطعا مشکلاتی هم در این راه وجود دارد که می‌توان اولین موضوع را تامین تخم نوغان مناسب دانست، چرا که در برخی از سال‌ها که تخم نوغان به دست نوغانداران می‌رسید از کیفیت خوبی برخوردار نبودند و گاها هم اقلام وارداتی بوده که در سطح تولید با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

نادری خاطرنشان کرد: به عنوان مثال ما در سال گذشته در روستای دوغ آباد به دلیل اینکه سال‌های گذشته تخم نوغان دارای مشکلاتی بود و امسال تمایلی به پرورش تخم نوغان نداشتند و با توجه به اینکه هرساله 300 الی 400 جعبه تخم نوغان می‌گرفتند این رقم به میزان قابل توجهی کاهش یافت چرا که کیفیت تخم نوغان پایین بوده است.

وی در خصوص دیگر از مشکلات موجود در این راه بیان کرد: همچنین قدیمی بودن واحدهای پرورش تخم ابریشم نیز یکی دیگر از مشکلات است. معمولا کشاورزان اگر در منازل خود انباری دارند، به نوعی در آن مشغول به تولید ابریشم هستند و از آن محیط نهایت استفاده را می‌برند. در واقع این مشکل باعث می‌شود که افراد نتوانند به لحاظ رطوبت، دما، مسائل بهداشتی و نور کافی آن‌ها را کنترل کنند و  پرورش دهند که در این راستا با مشکلاتی مواجه خواهند شد که موجب کاهش تولیداتشان می‌شود. 

باید از نوغانداران حمایت لازم انجام شود

رئیس اداره جهاد کشاورزی مه ولات ادامه داد: در این میان با وجود این مشکل مهم باید این افراد حمایت شوند، در قالب اینکه حداقل بهسازی بحث اماکنی که کرم ابریشم در آنجا انجام می‌شود، در اختیار این افراد قرار دهند، از نوغانداران حمایت‌های لازم صورت گیرد و آن‌ها از تسهیلاتی که به آن‌ها داده می‌شود بتوانند در جهت بهسازی اماکن پرورش نوغان‌های خود استفاده کنند.

نادری تاکید کرد: از طرف دیگر نیز متاسفانه معمولا در برخی از سال‌ها نرخی را که برای نوغانداران اعلام می‌کنند با نرخی که در بازار وجود متفاوت است و مجددا نرخ اعلام شده تغییر پیدا می‌کند و این عامل باعث می‌شود که نوغانداران دیگر تمایلی به این کار نداشته باشند و اگر این نرخ از همان ابتدا به صورت قطعی اعلام  و شفاف سازی شود، نوغانداران می‌توانند برنامه ریزی کنند که برای کار خود برنامه داشته باشند چه مقدار به تولید بپردازند.

وی افزود: همچنین بحث مهم دیگر نیز موضوع هزینه‌های کارگران است و باید در دوره پرورش کرم‌ها از 45 تا 50 روز مرتب از درختان توت بذر چینی شود و برای تغذیه آن‌ها آورده شود که این عامل نیز به نوبه خود هزینه‌های زیادی را جهت پرداخت به کارگران می‌طلبد که باید تسهیلاتی را جهت این هزینه‌ها در اختیار نوغانداران قرار دهند تا بتوانند این هزینه‌ها را تامین کنند و مشکلی نداشته باشند. 

بیمه هیچگونه مسئولیتی در قبال پرداخت خسارات کشاورزان این منطقه ندارد

رئیس جهاد کشاورزی مه ولات خاطرنشان کرد: همچنین بحث بیمه یکی دیگر از مسائل و مشکلات مهمی است که متاسفانه هنگامی که جعبه‌های نوغان بیمه می‌شوند اگر در مسیر راه دچار خسارات و یا مشکلاتی برای آن‌ها به وجود آید شرکت بیمه در پرداخت خسارت‌ها هیچگونه اقدامی نمی‌کند.

نادری عنوان کرد: در واقع سیاست‌هایی که بیمه اعمال می‌کند کشاورزان رغبتی به بیمه کردن محصولات خود ندارند و هنگامیکه کشاورزان با مشکلاتی روبه رو می‌شوند واقعا جبران ناپذیر است که با وجود این مسائل آن‌ها با مشکلاتی مواجه خواهند شد و از طرفی هم اگر بیمه کنند صندوق بیمه در قبال این خسارات به وجود آمده پاسخگو نیست که بر همین اساس در همه زمینه‌های زراعت، کشاورزی، باغبانی و... مشکلات بیمه وجود دارد که باعث می‌شود این افراد رغبتی به بیمه کردن محصولات خود نداشته باشند.

وی تاکید کرد: با این وجود همه این موارد باید مدیریت خوبی انجام شود و بیمه به گونه شایسته‌ای به تعهدات خود عمل کند چرا که حل این موضوعات در بحث رونق نوغانداری هم تاثیرگذار خواهد بود و نوغاندار می‌تواند تولیدات بیشتری داشته باشد و اگر مطمئن باشد که بیمه پاسخگوی این خسارات وارده باشد با خیالت راحت می‌تواند به تولید کرم ابریشم بپردازد.

باید از ورود ابریشم خارجی به ایران جلوگیری شود

رئیس اداره جهاد کشاورزی مه ولات خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات دیگری که وجود دارد بحث جلوگیری از ورود ابریشم خارجی است که در واقع اگر تولیدات داخلی حمایت نشوند از طرفی هم ابریشم وارد کشور شود در واقع این کار رقابت با محصولات داخلی نیست و به نوعی باید از بحث ورود ابریشم خارجی به کشور مدیریت شود و هنگامی که در داخل می‌توان آن را تولید کرد چرا که این محصول را به کشور وارد کنیم که در واقع این کار برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست.

نادری اظهار کرد: در بحث توتستان‌ها نیز اکثر آن‌ها خشک شده‌اند و باید در این راستا نیز حمایت‌هایی صورت گیرد و مدیریت آب و آبیاری آن‌ها نیز متاسفانه از بین رفته است و با توجه به اینکه با کانال کشی و لوله گذاری‌هایی که انجام شده است توتستان‌هایی که در مسیر آبیاری بوده‌اند با خشکسالی مواجه شده‌اند و به نوعی در بحث توتستان‌ها هم باید حمایت شوند، در قالب اینکه تسهیلاتی را ارائه دهند و برای ایجاد زمین برای کاشت توتستان‌ها در بحث پرورش هم استفاده کنند.

درآمدزایی در صنعت کرم ابریشم در صورت حمایت‌ از تولید این محصول 

وی در ادامه گفت: برگ توت کم است تا برای پرورش استفاده شود اگر حمایت‌ها صورت گیرد در واقع به جرات می‌توان گفت که صنعت کرم ابریشم، یک صنعت در آمدزا است و با توجه به اینکه به نوعی مصادف با زمان بیکاری کشاورزان است و آن‌ها در مدت زمان اواخر اسفند تا پایان اردیبهشت ماه کار دیگری ندارند، می‌توانند به تولید این محصول بپردازند.

نادری عنوان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی که به وجود آمده است اگر حمایت‌ها صورت گیرند واقعا می‌تواند یک راهکار مناسب باشد چرا که توتستان‌ها نیاز به آبیاری زیادی ندارند، دوره پرورش کوتاهی دارد، هزینه‌های نگهداری آن‌ها در مقایسه با بحث دامداری و کشاورزی زیاد نیست و در واقع در مناطقی که با خشکسالی مواجه است آب منابع زیرزمینی و قنوات به شدت کاهش پیدا کرده در راستای نوغانداری و صنعت کرم ابریشم می‌توان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در گذشته توتستان‌ها بیشتر در مسیر جوی‌های آب قرار داشته و با توجه به کمبود آب خشک شده‌اند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی مه ولات خاطرنشان کرد: تنها کاری که در این اداره توانستیم انجان دهیم این بود که با توجه به اینکه در سال‌های گذشته مشکلاتی در بحث خسارت‌هایی برای پرورش اتفاق افتاد، امسال به تامین اعتباری کردیم و تقریبا حدود 12 هزار و 598 متر مربع اماکن پرورش کرم ابریشم را با 240 لیتر فرمالین به صورت رایگان ضدعفونی شدند. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.