• پنجشنبه / ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۹
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 97042815558
  • منبع : نمایندگی زنجان

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری :

نباید جامعه را ناامید کرد

پرویز ولی زاده

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مسؤولیت ما امانت‌داری از خون شهدا است، گفت: استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران، مرهون خون شهیدان است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام پرویز ولی‌زاده در نشست مشترک هیات ارزیابی امور ایثارگران استان با مدیران و ایثارگران صداوسیمای مرکز زنجان، بر لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تاکید کرد و افزود: اگر امروز ایران اسلامی امن‌ترین کشور در منطقه است، به برکت خون شهدا و مدافعان حرمی است که دشمن را فراتر ازمرزها سر جای خود نشاندند.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران اسلامی با ایجاد جنگ روانی اقتصادی درصدد صدمه زدن به آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند، تصریح کرد: باید با روحیه جهادی و انقلابی و با همدلی و همکاری برای توسعه و آبادانی کشور تلاش کرد.

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه هشت سال دفاع‌مقدس نشان داد که می‌شود با روحیه جهادی و تفکر بسیجی، سخت‌ترین شرایط اقتصادی را پشت سر گذاشت، اظهار کرد: امروز هم با تفکر بسیجی می‌شود از صحنه‌های سخت آن هم با الگو گرفتن از تجربیات هشت سال دفاع‌مقدس از گردنه‌های حساس اقتصادی گذر کرد.

ولی‌زاده افزود: باید هوشیار بود؛ چرا که توطئه‌های دشمنان امروز در قالب جنگ اقتصادی تنها با هدف ضربه زدن به فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.

وی با بیان اینکه ترویج کارآفرینی و ایجاد اشتغال باید در جامعه نهادینه شود، گفت: صدا و سیما در این مهم می‌تواند با ساخت و تولید برنامه‌های ارزشی، نقش اساسی داشته باشد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز زنجان نیز در این جلسه، برنامه‌سازان صدا و سیما را سربازان خط مقدم دفاع از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و شهدا دانست و ادامه داد: برای نخستین‌بار در کشور با هدف ترویج و نشر فرهنگ متعالی جهاد و شهادت برنامه‌ای با عنوان پلاک با معرفی سه‌هزار شهید استان تهیه و به روی آنتن می‌رود.

مرتضی صفری، از ساخت سریال زندگی‌نامه شهید شهریاری با همکاری استانداری زنجان و دیگر دستگاه‌های فرهنگی با ۳۰ میلیارد ریال اعتبار خبر داد و امیدآفرینی، روشنگری، ایجاد امید و نشاط و انعکاس مشکلات جامعه را از راهبردهای رسانه استانی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ۵۲۷ ساعت و ۱۸ دقیقه برنامه در راستای ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت در صدا و سیمای مرکز زنجان تهیه و پخش شده است، گفت: سه مستند فاخر با معرفی زندگی‌نامه سه شهید مدافع حرم نیز در دست تهیه است که تا سه ماه آینده به روی آنتن می‌رود.

این مسؤول با اشاره به جنگ اقتصادی و عملیات روانی دشمن در جامعه، اظهار کرد: بیشتر هجمه‌های دشمنان سیاه‌نمایی بوده و این وظیفه رسانه‌های استانی است که مشکلات مردم و دغدغه‌های آن‌ها را به درستی منعکس کند.

علی کاظمی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان نیز از صداوسیمای مرکز زنجان برای پرداخت هنرمندانه و هوشمندانه در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی کرد.

در ادامه این جلسه هر کدام از حاضران نقطه نظرات خود را در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بیان کردند.

***

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری همچنین شب گذشته در جلسه شورای ایثارگران استان زنجان گفت: کشور امروز در جنگ اقتصادی به سر می‌برد و در چنین شرایطی نباید مردم را ناامید کرد، زیرا ناامید کردن مردم، خیانت بزرگ به خون شهدا است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام پرویز ولی‌زاده اظهار کرد: مسئله ایثار و شهادت، مسئله مربوط به انقلاب اسلامی نیست، بلکه از بدو خلقت آدم تا به امروز در همه ادیان‌ بوده است.

وی افزود: مرگ و شهادت با یکدیگر متفاوت است. مرگ به سراغ انسان می‌آید اما در شهادت، انسان باید به سراغ آن برود. برای رسیدن به اینکه چه انسان‌هایی با چه خصوصیات و نیرویی به سراغ شهادت رفته‌اند باید نگاه به زندگی‌نامه شهدا در عرصه‌ها و میدان‌های مختلف بیاندازیم.

ولی‌زاده گفت: باید به مسئله ایثار و شهادت اعتقاد و باور داشت که چگونه می‌شود در این زمان، انسانی به سوی شهادت می‌رود، امام علی (ع) درباره مقام منزلت جهادگر می‌فرمایند: اگر جهادگری در قلب خود نیت جهاد کند خداوند به خاطر این نیت بهشت را بر او واجب می‌کند و در صورت علنی کردن این نیت، آتش جهنم را بر وی حرام می‌کند و زمانی‌ که جهادگر مهیای رفتن به جبهه می‌شود، خداوند تمام گناه او را می‌آموزد و زمانی‌ که به میدان جهاد رسید، خداوند به فرشتگان خود دستور مراقبت از جهادگر را می‌دهد .

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری افزود: اگر نگاهی به فلسفه آفرینش انسان بیاندازیم، خداوند فلسفه خلقت را در رسیدن به کمال قرار داده است که به‌ واسطه آن خلیفه‌الله بر روی زمین می‌شود اما در جایی خدا جانشین انسان بر روی زمین می‌شود و آن جایی‌ است که جهادگر به شهادت می‌رسد، در نتیحه خداوند جانشین شهید در خانه شهدا می‌شود که به این مورد باید باور و اعتقاد داشته باشیم .

ولی‌زاده تصریح کرد: اگر از مقابل درب خانه شهیدی رد می‌شویم با سلام به آن خانه، گویی به خدا سلام داده‌ایم و در آن زمان است خادم‌الشهدا شده و موجب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شویم و در ادامه، خدمت به جامعه ایثارگر را برای خود افتخار تلقی می‌کنیم .

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین گام رئیس‌جمهور پس از تنفیذ حکم‌شان از سوی مقام معظم رهبری، ابلاغ قانون خدمات جامع ایثارگران بوده است، تصریح‌ کرد: سند راهبردی در سال ۹۴ توسط معاون اول رئیس‌جمهور به ستاد نیروهای مسلح ابلاغ شد و در آینده‌ای نزدیک به تصویت هیات وزیران می‌رسد. البته باید عنوان کرد فعالیت‌های دولت در راستای رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه ایثار و شهادت بوده که در همین راستا در سال ۹۰ مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی ایثارگران را در ۱۲ بند ابلاغ کردند .

این مسؤول تصریح کرد: معوقات خانواده ایثارگران از سال ۸۹ باقی مانده بود که از سال ۹۳ بالغ بر ۴۰  میلیارد ریال از این معوقات پرداخت شد و تا پایان سال ۹۸ شاهد پایان پرداخت این معوقات خواهیم بود .

وی تصریح کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در حوزه ایثارگران صورت گرفته است که مهم‌ترین آن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده است که مقام معظم رهبری در این راستا فرمودند: زنده نگه داشتن نام خاطره شهدا، کمتر از شهادت نیست .

ولی‌زاده گفت: وجود شهدای مدافع حرم به برکت الگوگیری از فرهنگ دفاع‌مقدس است که باید بدان توجه جدی شود، که در این عرصه نخست مدیران و سپس مردم در راه ترویج ایثار و شهادت باید پیش‌قدم باشند .

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری در ادامه یادآور شد: ارزیابی صورت گرفته در حوزه ایثارگری در استان خوب بوده است اما در برخی حوزه‌ها مطلوب نبود، بالغ بر ۹۰ درصد دستگاه‌ها شأن و جایگاه فرزندان شهدا و جانبازان را حفظ کرده‌اند اما به‌ صورت موردی موضوع عکس آن نیز پیدا می‌شود.

این مسئول در ادامه به موضوع اشتغال ایثارگران اشاره کرد و افزود: در استان ۱۲۰ فرزند شهید بیکار وجود دارد و دولت انتظار دارد شرکت‌ها در گرفتن نیروی استخدامی، ۳۰ درصد استخدام ایثارگران را اعمال کنند .

ولی‌زاده خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چند موضوع عملیاتی شود، نخست ۲۰ درصد اعتبارات عمرانی اختصاص به حوزه فرهنگی بنیاد شهید یابد. همچنین در موضوع ساماندهی گلزارهای شهدا امیدواریم تا پایان سال مسئله ساماندهی گلزار شهدا به اتمام برسد.

مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: نباید جامعه را ناامید کرد؛ ناامید کردن مردم خیانت بزرگ به شهدا است، کشور امروز با جنگ اقتصادی مواجه است اما نباید مردم را ناامید کرده و آنان را به کف خیابان کشاند، زیرا عده‌ای سودجو از شرایط کنونی کشور، نظام را هدف قرار گرفته‌اند .

وی یادآور شد: استمرار عزت و پیروزی نظام به برکت وجود مقام معظم رهبری است. مدیران برای اینکه این ناامیدی را به امید تبدیل کنند باید میز خدمت در اداره قرار دهند، باید درست با مردم صحبت کنیم و در پاسخ دادن به مردم نهراسیم.

ولی‌زاده تصریح کرد: یادواره شهدا جای تسویه حساب سیاسی نیست؛ یادواره‌های شهدا باید مثل عاشورا و تاسوعا و به‌ صورت مردمی برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: استان زنجان از حرکت رشد فرهنگی در همه ابعاد برخوردار بوده، زیرا تک‌بعدی عمل نکرده است که خوشبختانه این عاملی مهم در موفقیت استان در حوزه فرهنگ ایثار و شهدا بوده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.