• جمعه / ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97042915713
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

پژمانفر:

بهتر بود که رئیس‌جمهور درباره موسسات مالی اعتباری به مردم پاسخ می‌دادند

بهتر بود که رئیس‌جمهور درباره موسسات مالی اعتباری به مردم پاسخ می‌دادند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیار خوب بود که رئیس جمهور در ارتباط با موسسات مالی اعتباری به مردم پاسخ می‌دادند اما این موضوع صورت نگرفت و تمام سرمایه دولت در این زمینه صرف شد که نماینده‌ها را از سوالاتشان برگردانند.

به گزارش ایسنا حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در نشست یاران انقلاب اسلامی با عنوان بررسی عملکرد نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی که به همت جبهه آرمانخواهان واقع‌بین برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت، اظهار کرد: برخلاف آنچه امروز به شدت در نظام ما تبلیغ می‌شود که ما با لایه‌های مردم ارتباط نداریم و جریانی موضوع دموکراسی را در جامعه  اسلامی زیر سوال می‌برد، ما بهترین نوع دموکراسی را در نظام جمهوری اسلامی براساس قانون اساسی داریم. 

وی با بیان اینکه «امام مجلس را عصاره ملت می‌دانستند»، عنوان کرد: انتخابات مجلس به صورت محلی است، بدین معنی که ۳۰۰ نماینده از حوزه‌های انتخابی شهرستان انتخاب می‌شوند اما تصمیم‌گیری‌ها در مجلس به صورت ملی است. این فلسفه مهمی دارد و این است که با بدنه اجتماع در همه نقاط کشور ارتباط برقرار می‌شود. این یک حسن است که در جمهوری اسلامی سعی شده رابطه بین مردم و مرکز تصمیم‌گیری که ریل‌گذاری کشور را عهده‌دار است حفظ شود.

پژمانفر ادامه داد: در تمام دنیا برای شنیدن حرف مردم مخصوصا بعد از انتخاب شدن افراد تدبیری نشده که مردم بتوانند حرف‌های خود را به دیگران منتقل کنند. اگر گروه، جمع یا فردی حرفی داشته باشد، خیابانی قرار دادند که از ابتدا تا انتهای آن می‌توان حضور پیدا کرد، پلاکارد به دست گرفت و حرف زد اما تدبیری برای انتقال این حرف‌ها در نظام آن‌ها وجود ندارد اما در نظام ما وجود دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که نماینده در حوزه انتخابیه خود با مردم ارتباط برقرار کرده و این حس را ایجاد می‌کند که من برای برون‌رفت از مسائل شما تصمیم ملی اتخاذ می‌کنم، این امتیاز بسیار بزرگی است که ما در جمهوری اسلامی داریم و در جای دیگری وجود ندارد اما اگر همین مجموعه نتواند کار خود را درست انجام دهد نتیجه این می‌شود که بستر یک هنجارشکنی بزرگ در جامعه ایجاد می‌شود.

نماینده مردم مشهد در خصوص موسسات مالی، تصریح کرد: در کشور ما موسسات مالی فعال بودند که اشکالاتی دارند؛ البته وضع آن‌ها بدتر از بانک‌ها نبود و امروز این امکان وجود داشت که برای حل آن بهتر وارد عمل شد. مردم سرمایه‌هایی را در این مجموعه‌ها گذاشتند. بانک مرکزی که ناظر بود اعلام کرد که ما در این زمینه اشکال داریم و عملیاتی را انجام دادند که بی‌تدبیرانه بود. 

وی افزود: مردم حرف‌هایی داشته و در ارتباط با این موضوع کمترین تقصیر را داشتند. ما حق نداریم مردم را بیش از مقدار مقصر بودنشان مجازات کنیم. تمام مشکلات موسسات در حال حل شدن است الا مردم. مردم حرف دارند و حرف‌هایشان را می‌زنند. نتیجه این حرف‌ها این شد که بیش از ۱۸۰ نماینده در قالب سوال از رییس‌جمهور وارد عمل شدند. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: بسیار خوب بود که رئیس جمهور در ارتباط با این موضوع به مردم پاسخ می‌دادند اما این موضوع صورت نگرفت و تمام سرمایه دولت در این زمینه صرف شد که نماینده‌ها را از سوالاتشان برگردانند. نتیجه این می‌شود که وقتی پیام به مردم می‌رسد که این تعداد به حدود ۵۰ نفر رسیده با خود می‌گویند که جایگاه حقوقی برای پیگیری این مسئله موثر نبود پس کلاه ما پس معرکه است.

نماینده مردم مشهد با اشاره به اینکه «اگر مجلس جایگاه خود را داشته باشد می‌تواند امیدآفرین و راهگشا عمل کند»، تصریح کرد: اگر مجلس جایگاه خود را نداشته باشد، ضرر زیادی برای جامعه خواهد داشت. امروز بخشی از مشکلات موجود پیش روی ما و جامعه این است که مجلس جایگاه خود را پیدا نکرده است. اگر مجلس سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص می‌کند، به معنای این نیست که مقابل جریان دولتی ایستاده بلکه وظیفه مجلس این است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه «فراکسیون‌های مجلس یک‌طرفه کار نمی‌کنند»، تصریح کرد: فراکسیون‌ها به صرف اینکه جناح طرف مقابل در موضوعی حرفی زده باشد، کار نمی‌کنند. اتفاقا در بسیاری از مسائل ما به طور مشترک نظر می‌دهیم. این از مواردی است که برخی فضاهای ذهنی را آلوده می‌کنند. من در مجلس ندیدم که فردی غیرمنصفانه کاری را انجام دهد و اینگونه نبوده که فقط انتقاد شده و حمایت نشده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع ۲۰۳۰ ، اظهار کرد: ۲۰۳۰ موضوع مبسوطی است. دولت نسبت به این موضوع ورود پیدا کرد. در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع ۲۰۳۰ مطرح شد و در آنجا آقای روحانی و ظریف بحثی را مطرح کردند که در مواجهه با معاهدات بین‌المللی دو رویکرد وجود دارد. یکی اینکه نسبت به مواردی که احساس خطر داریم ورود پیدا نکنیم که ممکن است محرومیت‌هایی برای ما ایجاد کند و دیگری اینکه وارد این معاهدات شویم و برای خود حق تحفظ و شرط بگذاریم اما هیچ کدام از آن‌ها قابل پیگیری نیست.

نماینده مردم مشهد بیان کرد: موضوع ۲۰۳۰ در امتداد نگاه جهانی‌سازی در عرصه‌های مختلف است که بتوانیم مدل واحدی را در بخش‌های مختلف از جمله حوزه‌های آموزش و پرورش، گردشگری، محیط‌زیست و مسایل اجتماعی ارایه کنیم. در این سند اشکالات متعددی وجود داشت. مجلس پیگیری‌هایی انجام داد و برای این مصوبه اعلام اجرا کرد. سپس آقای جهانگیری اعلام کردند که این مصوبه باید متوقف باشد اما در حال حاضر هنوز در برخی موارد این رویه اجرا می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص پدیده شاندیز، اظهار کرد: در مورد پدیده اتفاق نامناسبی رخ داد. چرخه رشد اقتصاد می‌چرخید و فعالیتی صورت می‌گرفت. تعطیل کردن این مجموعه مصلحت نبود. این امکان وجود داشت که فکرهای دیگری برای این قضیه شود.

پژمانفر در زمینه موضوع آب در مشهد، عنوان کرد: بحث آب در مشهد جدی است. بحث انتقال آب برای دیگران نان دارد اما برای مشهد آبی ندارد. بخشی از مشکل مشهد مشکل مدیریتی و رانت‌هایی است که در این موضوع ایجاد می‌شود. تمام آبیاری فضای سبز ما از آب شرب تامین می‌شود. قانون بیان کرده که باید در مصرف آب فضای سبز از پساب استفاده کنند. مجوز به شهرداری‌ها داده و تکلیف شده است. اگر امسال شهرداری این کار را انجام ندهد ما در بسیاری از فضاها برای شهرداری محدودیت در مصرف آب ایجاد می‌کنیم.

نماینده مردم مشهد افزود: یک مشکل دیگر ما بحث ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها در مشهد است که اگر افزایش پیدا نکند، مشکل ایجاد می‌شود. ما با پیمانکار صحبت کردیم تا سرمایه‌گذاری کند و به ازای آن پساب بگیرد، برای کشاورزی بفروشد و بتواند از فروش آن سرمایه خود را برگرداند. باید چاه‌های غیرمجازی که در مشهد وجود دارد را پلمپ کنیم. باید هزینه آب برای افرادی که مصرف زاید دارند، واقعی باشد. امروز هیچ کس هزینه واقعی آب را پرداخت نمی‌کند. باید پساب را جایگزین کرده و گردش آب را ایجاد کنیم. 

وی ادامه داد: ما در زمینه صنعتی کردن آبیاری در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری کردیم اما نتیجه این نشد که مصرف آب کشاورزی کاهش پیدا کند.

پژمانفر بیان کرد: ما باید برای موضوع آب شهری فکری کنیم. ما متولی واحد در موضوع آب نداریم و تلاش می‌کنیم تا آب منطقه‌ای را  مسئول آب در کشور قرار دهیم. یکی از کارهای بزرگ نظام در سال‌های گذشته، اصلاح سیستم آبیاری است. امروز تحول بزرگی در این زمینه صورت گرفته اما اشکال این است که قرار بود به سمتی پیش رود که مصارف ما با منابع ما تنظیم شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید در فضای مشترک مسائل را جلو ببریم، عنوان کرد: اگر نماینده‌ای کوتاهی می‎کند باید یقه او را گرفت. این باید فرهنگ شود که یقه افراد را بگیریم که چه کاری انجام می‌دهند. این کار نمایندگان را فعال و بسیاری از مشکلات را در جامعه برطرف می‌کند.

نماینده مردم مشهد گفت: ما شورای فرهنگ عمومی مشهد نداریم بلکه شورای فرهنگ عمومی استان داریم که این سبب مشکلات فرهنگی می‌شود. مجوز داده شد که در مشهد این شورا تشکیل شود اما به دلایلی نشد. یکی از مسائلی که کمک زیادی می‌کند، مجموعه فرهنگی است تا با رویکرد فرهنگی مسائل را حل کند. مشکل ما این است که با رویکرد فرهنگی مسائل را حل نکردیم. اگر ما رویکرد فرهنگی در حل موضوع عفاف و حجاب داشتیم، وضعیت اینگونه نبود. ما می‌خواستیم که یک مسئله فرهنگی را با رویکرد امنیتی حل کنیم که مسئله را پیچیده‌تر کرد. 

وی افزود: به جای نیروی انتظامی باید از حوزه علمیه، دانشگاه، متدینین، پدر و مادر و مسئولین فرهنگی استفاده می‌کردیم تا ببینیم که چرا بچه‌ها نسبت به عفاف و حجاب متزلزل شدند. راحت‌تر این بود که نیروی انتظامی در مسئله ورود پیدا کند. این نیست که نباید برخورد امنیتی شود. بخشی هستند که باید با آن‌ها برخورد امنیتی کرد اما یک درصد هم نیستند. ۹۹ درصد تحت بمباران فکری بوده و با مشکلات فکری مواجه هستند. 

پژمانفر یادآور شد: مجلس می‌تواند در صدر امور باشد اما اعتقاد ندارم که این مجلس در صدر امور است. من اشکالاتی به مجلس دارم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صداوسیما اشکالات اساسی دارد، تصریح کرد: نظر من این است که نظارتی که در شورای شش نفره نظارت در  صداوسیما از هر قوه‌ای وجود دارد به گونه‌ای است که همه برنامه‌ها روی آنتن می‌رود و بعد می‎گویند کاری را انجام دهید، سپس نماینده قوه مقننه و  مجریه بیان می‌کند که چرا این برنامه را علیه من درست کردید. نظارت باید استصوابی باشد یعنی باید قبل از اینکه محتوا روی آنتن برود، مجموعه‌ای بر محتوای صداوسیما نظارت کند. 

نماینده مردم مشهد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شعار سال گفت: مهم‌ترین مشکلی که ما در مصرف کالای ایرانی داریم، فرهنگی است.

این عضو کمیسیون فرهنگی عنوان کرد: ما در این کمیسیون اشکالاتی داریم که باید حل شود. یکی از این اشکالات تداخل ماموریت‌های کمیسیون فرهنگی با شورای عالی انقلاب فرهنگی است. من کارنامه کمیسیون را بد نمی‌دانم بلکه اوضاع مسایل فرهنگی خوب نیست. کارهای نشده فراوانی داریم اما کارهای انجام شده نیز داریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.