• دوشنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۳
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 97050100423
  • خبرنگار : 71379

آخرین اخبار زلزله کرمانشاه

زلزله

روز گذشته (یکشنبه) زلزله‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر روستاهای استان کرمانشاه را لرزاند. روستاهایی که سال گذشته نیز به دلیل بروز زلزله‌ای بزرگ به شدت تخریب شده بودند.

تخریب واحد بازسازی شده نداشته‌ایم

صادق خدادادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله 5.9 ریشتری روز گذشته (31 تیر) در شهرستان ثلاث باباجانی، اظهار کرد: مرکز این زلزله در دشت لیل و منطقه میرآباد بود.

وی با تاکید براینکه این زلزله خوشبختانه تلفات جانی نداشته، ادامه داد: در زلزله امروز 156 نفر مصدوم داشتیم که غالبا سرپایی مداوا و ترخیص شدند.

‌وی از تخریب 84 واحد روستایی در پی این  زلزله خبر داد و خاطرنشان کرد: تعدادی واحد در روستا و شهر دچار خسارت و ترک خوردگی جزئی شده‌اند.

خدادادی تاکید کرد:  20 اکیپ ستاد بازسازی بنیاد مسکن در روستاها و پنج اکیپ نیز در شهر مشغول ارزیابی خسارات هستند.

وی اضافه کرد: ارتش و سپاه بلافاصله پس از زلزله با نیرو، تجهیزات و امکانات لازم در منطقه مستقر شدند تا درصورت لزوم امدادرسانی کنند.

وی از کدر شدن آب تعدادی از روستاها خبرداد و گفت: طبق دستور استاندار هلال احمر موظف به توزیع آب معدنی در میان زلزله زدگان شده و آب و فاضلاب روستایی را نیز مکلف نمود تا ظرف 24 ساعت مشکل کدورت آب این روستاها را برطرف کند.

خدادادی در پایان متذکر شد: هیچ کدام از واحدهای بازسازی شده پس از زلزله بزرگ سال گذشته، در زلزله روز گذشته تخریب نشده‌اند.

 روند پس‌لرزه‌ها کند شده است/ وقوع 165 زلزله از روز گذشته

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از روند کاهشی زلزله‌ها در استان خبر داد و گفت: بعد از زلزله 5.9 ریشتری روز گذشته(یکشنبه) تازه آباد، تاکنون 165 پس‌لرزه در استان داشته‌ایم.

فرهاد فروزی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به زمین‌لرزه 5.9 ریشتری روز گذشته (31 تیر) که حوالی تازه‌آباد را لرزاند، اظهار کرد: از روز گذشته تا ساعت شش و 30 دقیقه صبح امروز(اول مرداد) 165 پس‌لرزه داشتیم که دو مورد آن با بزرگی‌ 4.5 و 4.2 ریشتر بوده است.

وی با بیان اینکه شدت لرزه‌ها نسبت به لحظات اولیه پس از زلزله کمتر شده است، افزود: در ابتدا هر چند ثانیه یک پس‌لرزه داشتیم که اکنون به هر هفت، هشت دقیقه یک پس‌لرزه رسیده، اما همچنان ادامه دارد.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه تمامی این فعالیت‌های لرزه‌ای را مربوط به پس‌لرزه‌های زلزله 7.3 ریشتری آبان سال گذشته دانست که کم و بیش ادامه دارد و اظهار کرد: از آبان سال گذشته تاکنون 3649 لرزه در گستره استان کرمانشاه به ثبت رسیده است.

فروزی خاطرنشان کرد: در این مدت گاهی تا 10 روز هم فعالیت لرزه‌ای چندانی نداشته ایم، اما گاهی هم در مدت کوتاه آمار پس لرزه‌ها بالا رفته است.

فروزی از تداوم پس‌لرزه‌ها خبر داد و عنوان کرد: زلزله بزرگ سال گذشته زون محدوده تازه‌آباد را تحت تاثیر قرار داده و باعث خرد شدن لبه‌های این زون شده که هر حرکت آن می‌تواند باعث تخلیه انرژی و زلزله‌ متعدد شود که در این مدت شاهد آن بوده ایم.

واحدهای "تازه‌ساز" امتحان زلزله را خوب پس دادند

رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه از مقاومت واحدهای تازه‌ساز در زلزله روز گذشته تازه‌آباد خبر داد و افزود: این واحدها کوچکترین آسیبی ندیدند.

رضا خواجه ای در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به زلزله 5.9 ریشتری روز گذشته(یکشنبه) تازه‌آباد، گفت: بلافاصله بعد از وقوع زلزله 25 تیم ارزیاب به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

وی افزود: بعد از ارزیابی صورت گرفته مشخص شد 101 واحد مسکونی فرسوده که همگی در مناطق روستایی قرار داشتند دچار آسیب شدند.

خواجه‌ای تصریح کرد: با شناسایی صورت گرفته، این واحدها نیز در کنار سایر واحدهای آسیب دیده قبلی، از تسهیلات و کمک بلاعوض برای ساخت برخوردار می‌شوند.

وی با بیان اینکه هیچ یک از واحدهای در حال ساخت در زلزله روز گذشته دچار آسیب نشدند، گفت: تمام واحدهای احداثی نوع یک که درحال ساخت هستند در این زلزله کوچکترین آسیبی ندیدند.

خواجه‌ای تصریح کرد: کار ساخت واحدهای احداثی نوع دو در کنار نوع یک هم شروع شده و این واحدها هم خوشبختانه دچار آسیب نشدند.

وی افزود: این امر نشان می دهد اگر واحدهای مسکونی مقاوم سازی شوند می توانند در برابر زلزله‌های با قدرت بالا مقاومت خوبی داشته باشند و توصیه می شود تمام روستاییان که واحد فرسوده دارند برای مقاوم سازی واحدهای خود با استفاده از تسهیلات بنیاد مسکن اقدام کنند.

خواجه‌ای تصریح کرد: خوشخبتانه در این زلزله واحدهای تازه‌ساز عملا امتحان خود را پس دادند و این نشان می دهد امر بازسازی به خوبی صورت گرفته است.


خسارت زلزله به ساختمان دانشگاه پیام نور "ثلاث‌باباجانی" 

رئیس دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه گفت: براساس ارزیابی هایی که کارشناسان از ساختمان دانشگاه پیام نور ثلاث‌باباجانی داشته‌اند، سازه این ساختمان خسارت ندیده و قابل بازسازی است.

بهمن سعیدی پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله 5.9 ریشتری ظهر روز گذشته(31 تیر) در تازه آباد، اظهارکرد: در این زلزله بخش هایی از ساختمان دانشگاه پیام نور مرکز ثلاث باباجانی دچار آسیب و خسارت شد.

وی ادامه داد: در زلزله سال گذشته هم قسمت‌هایی از دیوارهای این دانشگاه دچار ترک خوردگی شده بود که در زلزله دیروز(یکشنبه) این آسیب ها تشدید شد.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه با تاکید براینکه این ساختمان تخریب نشده، اعلام کرد: براساس ارزیابی که کارشناسان از ساختمان انجام دادند، نمای ساختمان، دیوارهای جانبی و سقف کاذب و غیرسازه ای آن آسیب دیده و ساختمان قابل بازسازی است.

وی افزود: پیش بینی می کنیم برای بازسازی این ساختمان حدود 800 تا یک میلیارد تومان اعتبار لازم باشد، اما برآورد نهایی این میزان اعتبار باید توسط کارشناسان بصورت دقیق انجام گیرد.

سعیدی پور با اشاره به اینکه ساختمان این دانشگاه در سال 89 ساخته شده، عنوان کرد: تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا این ساختمان ظرف دوماه آینده و برای شروع سال تحصیلی جدید دانشجویان بازسازی شود.

وی در ادامه به تخریب ساختمان دانشگاه پیام نور سرپلذهاب در زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این زلزله همچنین ساختمان مراکز قصرشیرین، گیلانغرب، اسلام آباد غرب و تازه آباد نیز دچار خسارت شدند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه با بیان اینکه برای بازسازی و مرمت این دانشگاه ها بیش از دو میلیارد تومان در سال گذشته اعتبار مشخص کردیم، اعلام کرد: متاسفانه این اعتبار هنوز تامین نشده هرچند که این میزان اعتبار در شرایط فعلی دیگر پاسخگو نیست و باید دوبرابر شود.

وی اضافه کرد: برای سال تحصیلی جدید امکان راه اندازی ساختمان دانشگاه مرکز سرپلذهاب وجود ندارد و در این راستا تعدادی کانکس را مهیا کرده ایم تا دانشجویان در آن مستقر شوند.

به گفته این مسئول ساختمان سایر مراکز آسیب دیده تا مهر امسال آماده شروع سال تحصیلی خواهند شد.

بناهای تاریخی کرمانشاه در زلزله دیروز آسیب ندیدند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: خوشبختانه در زلزله دیروز (31 تیر) هیچکدام از بناهای تاریخی شهرستانهای متاثر از زلزله آسیب ندیدند.

اکبر رضایی در گفت و گو باخبرنگار ایسنا، به زلزله شدید روز گذشته دشت لیل و میرآباد ثلاث باباجانی اشاره کرد و افزود: در محدوده شهرستان ثلاث باباجانی آثار تاریخی چندانی نداریم.

وی اظهارکرد: کار بررسی آثار تاریخی سایر شهرستان های متاثر از زلزله نیز تا ظهر امروز(دوشنبه) به اتمام رسید که طبق این بررسی ها، خوشبختانه هیچکدام از آثار، بناهای تاریخی، موزه‌ها و اماکن باستانی استان آسیبی ندیده اند.

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه با اشاره به خسارت زلزله سال گذشته به 10 بنا و اثرتاریخی استان، عنوان کرد: از جمله این آثار مقبره ابودجانه و عبدالله بن عمر در شهرستان دالاهو بود که کار مرمت آنها در مراحل پایانی قرار دارد.

وی اضافه کرد: همچنین جاده دسترسی به تاق گرا نیز در سرپلذهاب دچار آسیب شده بود که مرمت شد.

رضایی با بیان اینکه برای بخش های تخریب شده قلعه یزدگرد یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: درصورت تخصیص این اعتبار کار مرمت این اثر باستانی را نیز آغاز خواهیم کرد.

به گفته این مسئول تاکنون اقدامات حفاظتی لازم بر روی دو اثرت اریخی قلعه گبری و قلعه گیلانغرب نیز انجام و اقدامات مرمتی روی عمارت خسرو و چهار قاپی نیز در دستورکار است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی قرار است یک میلیارد تومان اعتبار برای اجرای فاز اول مرمت بناهای آسیب دیده از زلزله سال 96 به میراث فرهنگی استان تخصیص دهد. 

این خبر به‌روز رسانی می‌شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.