• دوشنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۳
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 97050100607
  • منبع : نمایندگی خوزستان

هشدار استاندار خوزستان نسبت به شیوع مصرف مواد مخدر

لامی‌زاده:واقعیت کف خیابان از مبارزه با اعتیاد چیز دیگری است

مواد مخدر

استاندار خوزستان گفت: امسال میزان کشفیات مواد مخدر در خوزستان رشد خوبی نسبت به سال گذشته داشته است. اگرچه این موارد برای ما زنگ خطر محسوب می‌شود، زیرا ورود مواد مخدر به استان بیشتر شده که میزان کشفیات نیز بالا رفته و این موضوع نگران کننده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در همایش مبارزه با مواد مخدر ، اظهار کرد: معضل مواد مخدر و اعتیاد به عنوان یکی از اصلی‌ترین آسیب های اجتماعی در کشور شناخته شده است و تبیین کننده دلایل بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی است. به دلیل تبعات مخرب مواد مخدر علیه امنیت، ثبات و سلامت جامعه، این آسیب مهم‌ترین و اولویت دارترین آسیب اجتماعی شناخته شده است.

وی با بیان این‌که حتی میزان کم مواد مخدر شایسته جامعه نیست، افزود: اگرچه تلاش‌های چشمگیری برای امر مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است اما برای رسیدن به شرایط مطلوب نیازمند کار جهادی و نقشه راه هستیم و باید در حوزه‌های مختلف متوازن و همگام پیش برویم.

استاندار خوزستان گفت: دولت طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و پیش سازه‌ها را در برنامه توسعه ششم به عنوان یکی از مطالبات اساسی نظام تدوین، مصوب و ابلاغ کرده است. موفقیت در کاهش مصرف و پیشگیری از مصرف مواد مخدر مشارکت بخش‌های دولتی و غیردولتی را می‌طلبد.

شریعتی خاطرنشان کرد: در بحث پیشگیری از اعتیاد یا به نوعی مقابله با تقاضا، ارتقای فرهنگ عمومی به ما کمک می‌کند. در این حوزه نقش مردم و سازمان‌های مردم نهاد بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: در بحث پیشگیری از اعتیاد هرچه میدان عمل بیشتر به دست مردم سپرده شود، موفق‌تر خواهیم بود که سازمان‌های مردم نهاد پیشانی این موضوع هستند اما اگر دولت به تنهایی در جهت پیشگیری از اعتیاد کار کند موفقیت چندانی نخواهیم داشت.

شریعتی تاکید کرد: باید از تصمیمات دولت محورانه و سیاست‌های خودکامه حکومتی و دولتی در مسائل اجتماعی دوری کنیم و تمام امور را به دست مردم و سازمانهای تخصصی عمومی بسپاریم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: پیشگیری از اعتیاد باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود. در زمانی می‌بینیم که استفاده از مواد مخدر منع قانونی ندارد اما میزان اعتیاد و مصرف مواد مخدر نسبت به جوامع دیگر که منع قانونی دارد درصد پایین‌تری دارد زیرا در بحث پیشگیری از اعتیاد و مقابله با تقاضا کار شده است و این موضوع به یک فرهنگ تبدیل شده و سطح فرهنگ عمومی به بلوغ رسیده است و تقاضایی برای مواد مخدر وجود نداشته و ما نیز باید در این مسیر حرکت کنیم.

شریعتی تصریح کرد: در حال حاضر به علت این‌که مسیر ترانزیت مواد مخدر، به مسیر آبی منتقل شده است، در خوزستان بیشتر در معرض مواد مخدر قرار گرفته‌ایم و متاسفانه میزان شیوع مصرف مواد مخدر نیز در خوزستان افزایش یافته است. مقابله با ترانزیت مواد مخدر در دریا در دستور کار قرار داده شده و یگان‌های دریایی را تقویت کرده‌ایم تا راه ناامن شود و همچنان این مسیر را ادامه خواهیم داد.

استاندار خوزستان ادامه داد: امسال دستور جمع آوری معتادان متجاهر در سطح خوزستان داده شده و همه ملزم به اجرای این دستور هستند.

وی گفت: در بحث پیشگری از اعتیاد باید از الگوهای موفق با لحاظ مسائل فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی استفاده شود. هرچه نگاه و افکار علمی‌تر و متناسب با شرایط استان و شهرها و مناطق باشد، درصد موفقیت بیشتر خواهد.

استاندار خوزستان با اشاره به عدم حضور برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران تصریح کرد: باید مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرماندارانی که در این همایش حضور پیدا نکردند بازخواست شوند.

به گزارش ایسنا، در پایان این همایش از خانواده شهید مبارزه با مواد مخدر "محمود کردزنگنه" و از جانباز مبارزه با مواد مخدر "عادل امیری" قدردانی شد. 

لزوم آموزش "تاب‌آوری" و مهارت "نه گفتن" جهت پیشگیری از مصرف مواد مخدر

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان بر لزوم آموزش تاب‌آوری و مهارت نه گفتن به دیگران جهت پیشگیری از مصرف مواد مخدر تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمدصادق کریمی‌کیا در همایش مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: تاثیر اعتیاد بعدها در کف میدان و جامعه دیده می‌شود. باید موضع و سیاست‌ها درخصوص مصرف مواد مخدر گفته شود و امیدواریم تعامل دوطرفه بین جامعه و دولت اتفاق بیافتد تا این معضل پرآسیب را کمتر کنیم.

وی افزود: بعضی می‌خواهند که معضل اعتیاد را در کشور نداشته باشیم اما این موضوع امکان‌پذیر نیست. متاسفانه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که با این پدیده شوم مواجه هستیم. اعتیاد معلول بسیاری از علت‌هاست و خود اعتیاد نیز علت معضل‌های دیگر است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان تصریح کرد: برخی‌ اعتیاد را یک مساله شخصی می‌دانند. از دریچه فردی می‌شود دلایلی آورد و اعتیاد را یک مساله شخصی دانست اما متاسفانه تنها بخشی از ماجرای اعتیاد مربوط به یک شخص است و بخش زیادی از آسیب‌های این موضوع به دیگران مربوط می‌شود.

کریمی‌کیا افزود: اگر در جامعه‌ای معدود انسان‌هایی دچار اعتیاد، طلاق و خودکشی شوند بر اساس فاکتورها و عواملی می‌توان آن را توجیه کرد که یک مساله فردی است اما اگر تعداد زیادی از افراد جامعه دچار آسیب شوند دیگر نمی‌توان این مساله را بر اساس مسائل فردی تبیین کرد.

وی گفت: با توجه به آمار و اطلاعاتی که در کشور و استان خوزستان وجود دارد، اعتیاد یک مساله اجتماعی است. ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر اعتیاد تاثیرگذار هستند و بخشی از مصرف مواد مخدر به فشار تجویزی برمی‌گردد که طی آن، دوستان یا اطرافیان برای کاهش دردها و مشکلات پیشنهاد مصرف مواد مخدر را می‌دهند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به تاثیر فشار فرهنگی بر اعتیاد ادامه داد: یکی از راه‌های میانبر برای رسیدن به کمال‌گرایی انسان‌ها، اعتیاد است. اگر می‌خواهند به لذتی برسند ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند اما گرفتاری اعتیاد بسیار بیشتر از آرام‌بخشی آن است.

وی بیان کرد: عوامل زیادی در اعتیاد تاثیرگذار هستند. بحثی وجود دارد که چرا بسیاری از افراد با وجود این‌که در موقعیت مشابه قرار می‌گیرند، معتاد نمی‌شوند؟ این موضوع مربوط به آموزه های بین المللی در بحث تاب‌آوری است که در این خصوص آموزش و اطلاع‌رسانی می‌شود و علی‌رغم عرضه مواد مهارت نه گفتن و خودکنترلی به افراد ارائه می‌شود.

کریمی‌کیا افزود: باید در موضوع آموزش تاب‌آوری و مهارت نه گفتن به دیگران، از کشورهای دیگر الگو بگیریم و مطابق با شرایط کشور، خود از این آموزش‌ها استفاده کنیم. تاب‌آوری یکی از آخرین متدهای دنیا در کشورهای پیشرفته در پیشگیری از مصرف مواد مخدر است.

وی عنوان کرد: در هلند ممنوعیت قانونی برای عرضه مواد مخدر وجود ندارد اما می‌بینیم که پس از برداشتن ممنوعیت در این کشور آمار مصرف مواد مخدر تغییری نکرده است. کشور هلند مسئولیت‌های مصرف را به افراد آموزش می‌دهد و بنابراین آموزش بسیار تاثیرگذار است.

مدیرکل امور اجتماعی و استانداری خوزستان گفت: امیدواریم با کمک یکدیگر و سازمان‌های مردم‌نهاد که داوطلبانه و بدون سود اقتصادی در حال کار کردن هستند، بتوانیم در زمینه پیشگیری از مصرف مواد مخدر کار کنیم.

اعطای وام اشتغال به 120 نفر از دارندگان "گواهی پاکی از اعتیاد" در خوزستان

مدیرکل بهزیستی خوزستان از اعطای وام اشتغال به 120 نفر از افرادی که گواهی پاکی از اعتیاد دریافت کردند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، غلامرضا صدیق راد در این همایش اظهار کرد: اختلالات روانی متاثر از مواد مخدر، بعد از اختلالات اضطرابی و خلقی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که یک فرد به آن دچار می‌شود.

وی افزود: میزان شیوع مواد مخدر بیشتر در بین جوانان است بنابراین باید برنامه‌ریزی‌ها برای این قشر انجام شود.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به کارکرد مواد روان‌گردان تصریح کرد: هر ماده شیمیایی که با ورود به بدن عملکرد فیزیکی و روانی فرد را تغییر دهد، مواد روان‌گرد محسوب می‌شود.

صدیق‌راد بیان کرد: سوءمصرف مواد مخدر حالتی است که فرد بر اثر مواد مخدر دچار اختلال‌هایی می‌شود اما هنوز به مواد وابستگی ندارد. اعتیاد حالتی است که فرد از نظر جسمی روانی به مواد مخدر وابسته می‌شود.

وی با اشاره به انواع مواد مخدر گفت: مواد مخدر سستی زا، توهم زا و مواد مخدر توان‌افزا وجود دارند که هر نوع از این مواد مخدر، دو حالت مصنوعی و طبیعی دارند. متادون ، هروئین، قرص‌ها، تریاک، شیره تریاک و خشخاش مواد طبیعی سستی زا هستند. ماری جوانا، حشیش و گراس نیز مواد مصنوعی توهم زا محسوب می‌شوند. اما شیشه نیز ماده توان افزای مصنوعی و برگ کوکا و کوکائین مواد طبیعی توان افزا هستند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به مواردی که برای جلوگیری از رفتن به سمت مواد مخدر باید به کودکان آموزش داده شود، گفت: باید در این راستا نظم، فن و تاب‌آوری به کودکان آموزش داده شود. تاب‌آوری یعنی افراد در شرایط سخت مقاومت کنند. برخلاف بسیاری از دیدگاه‌ها که نازپروری را رواج می‌دهند، هرچه کودکان استقلال بیشتری داشته باشند، تاب‌آوری در مقابل با مواد مخدر را نیز یاد می گیرند.

وی ادامه داد: در زمینه پیشگیری اولیه ۱۹۴ تیم اجتماع محور در سطح خوزستان آموزش‌ها را در پنج محیط نظامی، کار، آموزشی، محلات و خانواده انجام می‌دهند.

صدیق‌راد افزود: در زمینه درمان نیز سازمان بهزیستی از دستگاه‌هایی است که خدمات درمانی ارائه می‌دهد و در این خصوص در بخش‌های درمان سرپایی(متادون درمانی) و اقامتی(کمپهای ترک اعتیاد) فعالیت می‌کند. در حال حاضر ۷۵ کمپ ترک اعتیاد در سطح خوزستان وجود دارند که سم زدایی را انجام می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: هم‌چنین در بحث پیشگیری ثالث که امری حمایتی است، سازمان بهزیستی به خانواده‌های افراد معتاد و نیازمند کمک می‌کند. در این خصوص در سال گذشته ۱۲۰ نفر از معتادانی که گواهی پاک بودن را اخذ کردند، از این سازمان وام اشتغال دریافت کرده و مشغول به کار شدند. 

در کنترل مصرف مواد مخدر هم موفق نبوده‌ایم

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خوزستان با بیان این‌که نوع درمان کمپ‌های ترک اعتیاد آن چیزی نیست که ما دنبال می‌کنیم، گفت: متأسفانه آمار مصرف کنندگان مواد مخدر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و گاه در کنترل مصرف مواد مخدر هم موفق نبوده‌ایم.

به گزارش ایسنا، حسین لامی‌زاده در همایش مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: بحث مواد مخدر مساله‌ای نیست که تعریفی علمی از آن ارائه دهیم و تعریف‌ها را به گونه‌ای بگنجانیم که به اهداف برسیم. واقعیت کف خیابان و کف محله‌ها بیانگر چیز دیگری است.

وی تصریح کرد: اگر احساس شود یک دستگاه متولی بحث پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر است کار به جایی نمی‌رسد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان عنوان کرد: اعتیاد اصلی‌ترین علت اتفاقاتی است که در استان خوزستان رخ می‌دهد و هم‌چنین علت بسیاری از مسائل و بزهکاری‌هاست.

لامی‌زاده بیان کرد: امروز موضوع اعتیاد به اندازه‌ای پیچیده شده است که حتی پزشکان و مهندسان نیز درگیر این معضل هستند. در گذشته گفته می‌شد که اعتیاد بین کم بضاعت‌ها رواج دارد، اما اکنون می‌بینیم که اعتیاد در جوامع باسواد و خانواده‌هایی که وضع مالی مناسبی دارند نیز وجود دارد، بنابراین هنوز نتوانسته‌ایم به آحاد مردم بفهمانیم که با اعتیاد زندگی و جایگاه اجتماعی شان را از دست می‌دهند.

وی افزود: اگر در مسائل فرهنگی و پیشگیری توانستیم به گونه‌ای کار کنیم که حتی اگر مواد مخدر در چهارراه و سر خیابان به فروش برسد کسی تمایل به خرید این مواد نداشته باشد و بداند که با این مواد زندگی خود را از دست می‌دهد، در بحث پیشگیری موفق بوده‌ایم.

لامی‌زاده عنوان کرد: متاسفانه امروز اعتیاد بین دانش آموزان، دانشجویان، تحصیل کرده ها و حتی بین زنان رسوخ کرده است. متأسفانه آمار مصرف کنندگان مواد مخدر نسبت به سال گذشته افزایش یافته و گاهی در کنترل مصرف مواد مخدر نیز موفق نبوده‌ایم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان عنوان کرد: اگر این نشست‌ها و همایش‌ها خروجی خوبی نداشته باشند وقت هدر رفته است و از بیت المال نیز بی جهت خرج کرده‌ایم.

وی گفت: انتظار داریم در بحث پیشگیری، از توان تمام سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های دولتی استفاده شود اما متاسفانه می‌بینیم که برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی در این جلسه نیز شرکت نکرده‌اند. تا زمانی که دستگاه‌های اجرایی پای کار نیایند، آینده خوبی را در بحث پیشگیری از مواد مخدر نخواهیم داشت.

لامی‌زاده با بیان این‌که در بحث پیشگیری از مواد مخدر به خوبی کار نشده است، تصریح کرد: باید کار در بحث پیشگیری مواد مخدر را از خانواده شروع کرد، زیرا اگر خانواده ناسالم باشد فرزند نیز ناسالم می‌شود. به طور مثال موردی داشتیم که پدر و مادر هر دو معتاد بودند و سه فرزند آنها نیز دچار اعتیاد شده بودند و اچ آی وی مثبت نیز بودند. بنابراین نمی‌شود نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرخوزستان بیان کرد: در گذشته مواد مخدر تنها تریاک بود و می‌شد فرد مصرف کننده را از ظاهرش تشخیص داد اما در حال حاضر مصرف شیشه در ظاهر فرد مشخص نیست و تنها زمانی می‌توانیم اعتیاد یک نفر را تشخیص دهیم که ترک اعتیاد کند و خلقیات وی تغییراتی داشته باشد و یا در زمان اعتیاد کارهای ناشایست انجام دهد.

وی گفت: نتوانسته‌ایم مسائل و مشکلات اجتماعی را به خوبی به مردم انتقال دهیم و این در حالی است که در خصوص مبارزه با مواد مخدر باید نقشه راه داشته باشیم و بدانیم هر دستگاه اجرایی چه وظایفی دارد و کجای راه است.

لامی‌زاده بیان کرد: طبق برنامه توسعه ششم باید از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ سالیانه ۵ درصد کاهش مصرف مواد مخدر و در مجموع ۲۵ درصد کاهش مصرف مواد مخدر محقق شود، اما آیا با این روند می‌توانیم به هدف برسیم؟ در حال حاضر تنها به کنترل مصرف مواد مخدر نیز رضایت داریم.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدرخوزستان عنوان کرد: فرهنگ عمومی خوزستان به گونه ای است که زنان آسیب دیده کمتر برای درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند و در خوزستان کار در حوزه زنان بسیار سخت است.

وی با اشاره به تدوین سند ملی مبارزه با مواد مخدر گفت: در این سند وظایف هر دستگاه اجرایی مشخص شده و طبق آن باید دستگاه‌های اجرایی هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد خود در خصوص مبارزه با مواد مخدر را ارائه دهند.

لامی‌زاده گفت: سال گذشته ۵۵۰ معتاد متجاهر در سطح خوزستان جمع‌آوری شد که در پی آن، کاهش ۱۵ درصدی جرایم را در اهواز شاهد بودیم، زیرا فرد معتاد برای تامین هزینه‌های اعتیاد دست به هر کاری می‌زند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان با اشاره به کشفیات مواد مخدر تصریح کرد: در سه ماهه نخست سال جاری به اندازه ۹ ماه سال گذشته کشفیات مواد مخدر داشته‌ایم و میزان کشفیات در این مدت بیش از چهار تن بوده است.

لامی‌زاده در خصوص نوع فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد بیان کرد: نوع درمانی که در کمپ‌های ترک اعتیاد انجام می‌شود، آن چیزی نیست که ما دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.