• سه‌شنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۲:۴۵
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 97051608642
  • خبرنگار : 71542

در نشست رئیس سازمان محیط زیست مطرح شد

آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی / احتمال عمدی بودن حریق هورالعظیم

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه امیدواریم تا پایان تابستان پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده تعیین تکلیف شود، گفت: قوه قضاییه اعلام می‌کند که این موضوع به ما ربطی ندارد اما ما به عنوان شهروند حق دادخواهی در این زمینه داریم ضمن اینکه بلاتکلیفی این پرونده سمن‌های محیط زیستی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در نشست خبری که امروز به مناسبت روز خبرنگار در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، در پاسخ به پرسشی در مورد سرنوشت فعالان محیط زیستی بازداشت شده اظهار کرد: کمیته چهار نفره دولت متشکل از وزیر کشور، وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهور برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است و این موضوع را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: وزیر اطلاعات در مجلس و دولت اعلام کرد که دلیلی برای جاسوس دانستن فعالان محیط زیستی بازداشت شده وجود ندارد اما قوه قضاییه می‌گوید من این موضوع را تشخیص می‌دهم که مقصر کیست و به شما ربطی ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: خانواده‌های فعالان محیط زیستی بازداشت شده درخواست کرده‌اند که دادگاه فرزندانشان به صورت علنی برگزار شود. شواهد حاکی از آن است که وضعیت بازداشتی‌ها نسبت به چند ماه پیش تغییر کرده و بهتر است.

کلانتری تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به طور مستقل اجازه پیگیری پرونده فعالان محیط زیست بازداشت شده را ندارد و دولت در قالب کمیته چهار نفره آن را دنبال می‌کند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: هر چه زودتر باید وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشت شده روشن شود چون هم بازداشت شدگان و هم کل سمن‌های محیط زیستی کشور بلاتکلیف مانده‌اند و نمی‌دانند آیا فعالیت در حوزه محیط زیست جرم است یا خیر؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: امیدواریم با تلاش و شفافیت خبرنگاران جامعه در مورد مسائل مختلف کشور قضاوت درستی انجام دهند.

کلانتری همچنین ضمن تسلیت به خانواده محیط بان شهید علی خواجویی که روز گذشته در استان کرمان به شهادت رسید، گفت: روز گذشته حدود ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه این محیط بان به‌طور ناجوانمردانه‌ای  هدف شلیک گلوله شکارچیان غیرمجاز در قله‌های کوه قرار گرفت و پیکر این شهید را ساعت ۲۴ از کوه پایین آوردند.

نمایندگان مجلس لایحه حمایت از محیط بانان را تصویب کنند

معاون رئیس جمهور در زمینه ضرورت حمایت قضایی از محیط بانان گفت: از نمایندگان مجلس و رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست می‌کنم که لایحه حمایت از محیط بانان را که بیش از یک سال است که در کمیسیون‌های مجلس در حال رفت و آمد است به تصویب برسانند. این لایحه می‌تواند از محیط بانان که جان بر کف هستند در انجام وظیفه حمایت کند.

برخی دستگاه‌ها بهانه‌گیری می‌کنند

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه نشست با اشاره به اینکه از یک سال پیش شاهد آن هستیم که مشکلات عمده‌ای در کشور در بخش توسعه وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه در برخی موارد که دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند به وظایف خود عمل کنند بهانه محیط زیست را می‌آورند. از ابتدای فعالیت در سازمان حفاظت محیط زیست، بر اساس دستور رئیس جمهور موظف شدیم که طی فرصت شش ماهه کلیه طرح‌های توسعه‌ای که به دست محیط زیست رسیده بود را ارزیابی و بررسی کنیم تا طرح‌ها و پروژه‌ها تعیین تکلیف شود.

بررسی بیش از ۲۶۳ طرح طی شش ماه

کلانتری با بیان اینکه با تلاش شبانه‌روزی سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه معاونت محیط زیست انسانی در بازه شش ماهه بیش از ۲۶۳ طرح مورد بررسی قرار گرفت، گفت: از این تعداد ۹ مورد مردود اعلام شدند و ۸۰ طرح به دستگاه‌ها ابلاغ شد. در این طرح‌ها ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و ۶۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی وجود دارد همچنین با اجرای این طرح‌ها ۱۷۰ هزار نفر مشغول به کار می‌شوند. به همین علت از دستگاه‌ها درخواست کردیم که با هدف کمک به اشتغال و تولید ملی طرح‌هایی را که مجوز ارزیابی زیست محیطی دریافت کرده‌اند را شروع کنند.

احتمال عمدی بودن حریق هورالعظیم

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به محدودیت‌های اقتصادی ناشی از تحریم تصریح کرد: وزارت صنعت هم به بن بست تحریم خورده است و برای ورود تکنولوژی دچار مشکل شده است. آئین‌نامه اجرایی قانون هوای پاک که برای بررسی در دولت ارسال کردیم حدود دو ماه پیش در دولت مطرح شد و وزیر صنعت اعلام کرد که با توجه به شرایط تحریم نمی‌توانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

وی ادامه داد: وزارت صنعت اعلام می‌کند که با تحریم‌ها روبرو شده‌ایم و نمی‌توانیم آئین‌نامه‌های قانون هوای پاک را اجرا کنیم. این موضوع در کمیسیون دولت در حال بررسی است و با توجه به تحریم‌ها باید در برخی موارد تجدید نظر شود.

کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه شهروندان ایران روز به روز به اهمیت محیط زیست پی می‌برند، گفت: باید هم از مردم و هم از سمن‌ها تشکر کنم که در شهرهای مختلف در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کنند. با توجه به خشکسالی‌های اخیر در کشور، حیات وحش در زیستگاه‌ها با کمبود آب مواجه‌اند و در برخی موارد وارد روستاها می‌شوند و خوشبختانه مردم به جای شکار آنها را حمایت می‌کنند که همین نشانه افزایش آگاهی جامعه نسبت به حفظ محیط زیست است.

نارسایی‌های زیادی در حوزه محیط زیست داریم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه نارسایی‌های زیادی در حوزه محیط زیست داریم اینطور نیست که محیط زیست کشور در شرایط ایده‌آل باشد و تا داشتن محیط زیست امن خیلی فاصله داریم. گفت: در این میان تهدیدهای خارجی نیز ما را با مشکلاتی روبرو کرده است.

کلانتری با اشاره به سفر اخیر خود به استان خوزستان و بازدید از تالاب هورالعظیم گفت: آتش سوزی‌های هورالعظیم در ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری از خاک ایران اتفاق افتاده و آن سوی هورالعظیم که در خاک عراق قرار دارد هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه یک سوم هورالعظیم در خاک ایران و دو سوم آن در خاک عراق است، گفت: در هورالعظیم مربوط به عراق اثری از آتش سوزی وجود ندارد برای همین مرزبانی کشور این گمانه را مطرح می‌کند که ممکن است آتش سوزی‌ها به طور عمدی اتفاق افتاده باشد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دیروز با وزیر محیط زیست عراق در مورد آتش سوزی هورالعظیم صحبت تلفنی داشتم، گفت: او هنوز در جریان قضایای مربوط به آتش سوزی نبود و درخواست کردم که در این زمینه با همکاری داشته باشد همچنین قرار شده سفری هم به تهران بکند.

کلانتری ادامه داد: در مساحت ۷۵ کیلومتری هورالعظیم عجیب است که آتش‌سوزی در ۱۰ کیلومتری حاشیه مرزی ایران اتفاق بیفتد بنابراین ما در حوزه محیط زیست علاوه بر مشکلات داخلی مشکلات خارجی مشابه این را هم داریم که حتما وزارتخارجه در این موضوع ورود کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گرد و غبارهای خارجی تصریح کرد: غرب و شرق کشور ما همچنان دچار گرد و غبار با منشأ خارجی است. در شرایط حاضر مردم سیستان و بلوچستان با گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کنند و متاسفانه تنها کاری که می‌توانیم بکنیم احساس همدردی است چون آبی در رودخانه نیست و آبی هم وارد کشور نمی‌شود. هر سال در این مقطع یک میلیارد متر مکعب آب وارد کشور می‌شد اما تا کنون تنها ۱۰ میلیون متر مکعب آب وارد کشور شده است.

کلانتری با اشاره به اینکه باید در سیاست‌های‌مان در حوزه سیستان و بلوچستان تجدید نظر کنیم گفت: باید بدانیم که در این منطقه حفظ کشاورزی اولویت است یا حفظ محیط زیست و مهار گرد و غبار به‌طور قطع باید اشتغال جایگزین در این مناطق مد نظر قرار گیرد.

مجلس در زمینه مدیریت پسماند دست ما را بست

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به وضعیت بد مدیریت پسماند در کشور به‌ویژه در استان‌های شمالی ضمن انتقاد از مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت پسماند اولویت دولت آقای روحانی بود اما مجلس در این زمینه دست ما را بست چون قرار بود ۱.۳ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به مدیریت پسماند کشور با اولویت استان‌های شمالی از طریق وزارت کشور سرمایه گذاری شود.

وی با تاکید بر اینکه در مدیریت پسماند با مشکلات متعددی مواجه هستیم،اظهارکرد: آلودگی‌های زیستی ناشی از پسماند یکی از خطرات جدی برای استان‌های شمالی است و آب رودخانه‌ها را نیز تهدید می‌کند. جای مناسبی برای دفن پسماند در استان‌های شمالی وجود ندارد. با این حال قرار شد در بودجه پیشنهادی سال آینده به این موضوع توجه شود و مشکل برطرف شود.

تمرکز شدید در سازمان حفاظت محیط زیست در دستگاه‌های نظامی هم نبود

کلانتری با بیان اینکه درون سازمان حفاظت محیط زیست مشکلات متعددی داریم، گفت: متاسفانه این سازمان به‌شدت متمرکز عمل می‌کرد و ابتدایی‌ترین تصمیمات نیز نیاز به تایید ستاد مرکزی در تهران داشت و به طور کلی تمرکز عجیب و غریبی در تصمیم گیری‌ها ایجاد شده بود؛ تمرکزی که حتی مشابه آن در دستگاه‌های نظامی نیز دیده نمی‌شد.

وی تاکید کرد: این معضل را از طریق تفویض اختیارات به مدیران کل محیط زیست استان‌ها حل کردیم و بیش از ۹۵ درصد اختیارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به مدیران استانی محول شد بنابراین در شرایط حاضر مدیران استانی برای تصمیم گیری‌ها نیازی به مراجعه به ستاد مرکزی ندارند مگر در پروژه‌های حساس ملی.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:‌ در حال حاضر ادارات محیط زیست استان‌ها اختیارات کاملی برای تصمیم گیری دارند و نیازی به مراجعه به تهران نیست. هر چند که این موضوع باعث ناراحتی برخی مدیران شده باشد.

کلانتری در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد ساز و کار پایش و نظارت بر عملکرد مدیران استانی محیط زیست و آسیب‌های احتمالی ناشی از تفویض اختیارات گفت: استان‌ها بیشتر از ستاد مرکزی تحت نظارت قرار دارند چون بازرسی کل کشور، دادستانی و سایر بخش‌ها بر محیط زیست استان‌ها نظارت می‌کند و احتمال تخلف در استان‌ها پایین‌تر از تهران است. ضمن اینکه با کم شدن حجم کاری مدیران ستاد مرکزی، این مدیران می‌توانند به استان‌ها سر بزنند.

تفویض اختیارات مدیران کل محیط زیست را پاسخگو می‌کند

وی ادامه داد: تفویض اختیارات به مدیران کل استانی نوعی ضرورت پاسخگویی در آنان ایجاد می‌کند چون تا پیش از این مدیران استانی نسبت به موضوعات مختلف پاسخگو نبودند اما الان به دلیل اختیاراتی که دارند مجبور به پاسخگویی هستند.

وی افزود: برخی مدیران به طرح تفویض اختیارات به مدیران کل استانی معترض شدند چون اختیارات آنها کمتر شده است. این موضوع خیلی اهمیتی ندارد چون سیاست عدم تمرکز، سیاست اصلی دولت است و در سازمان حفاظت محیط زیست نیز باید اجرایی شود.

شبکه پیچیده ایجاد شده در محیط زیست استان تهران باید بشکند

کلانتری در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا در مورد دلیل تخلیه یکی از پاسگاه‌های محیط بانی منطقه شمیرانات و واگذاری آن به رئیس اداره این منطقه گفت: استان تهران در این زمینه وضعیت پیچیده‌ای دارد. متاسفانه برخی افراد از دماوند جایگاه گرفتند و بر محیط زیست تهران حاکمیت پیدا کردند. مدیرکل استان تهران را حمایت می‌کنم تا این موضوع را سر و سامانی دهد.

وی ادامه داد:‌ شبکه پیچیده ایجاد شده در تهران باید بشکند. جالب است که این شبکه توانسته با خارج از سازمان حفاظت محیط زیست نیز ارتباط برقرار و منویات برخی سازمان‌های دیگر را هم پیاده کنند. حتما این موضوع را پیگیری می‌کنم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه تالاب‌های کشور حال و روز خوشی ندارند، گفت: بسیاری از تالاب‌ها یا از بین رفته‌اند یا در آستانه نابودی هستند و بیشتر تالاب‌ها در انتهای حوضه آبریز قرار دارند و همین موضوع تاثیر زیادی بر خشکی تالاب‌ها گذاشته است همچنین خشکسالی‌ها، خشکی رودخانه‌ها، برداشت بیش از حد آب توسط بخش کشاورزی، بی‌توجهی به حق‌آبه تالاب‌ها، این اکوسیستم‌ها را در وضعیت نامساعدی قرار داده است.

کلانتری با اشاره به اینکه برای احیای تالاب‌ها نیاز به صرفه جویی در مصرف آب داریم،اظهارکرد: وزارت نیرو باید سهم زیست محیطی را در کنار آب شرب قرار دهد و تامین حق ‌آبه‌های محیط زیستی را جلوتر از آب مورد نیاز برای صنعت و کشاورزی ببیند. خسارات ناشی از خشکی تالاب‌ها را هم مردم و هم دولتمردان پرداخت می‌کنند به طوری‌که در حال حاضر برای احیای تالاب منصوری در جنوب شرق اهواز باید صدها میلیارد تومان خرج شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.