• سه‌شنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۰
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 97051608668
  • خبرنگار : 71191

ایسنا از حواشی پخش یک مسابقه‌ی تلویزیونی گزارش کرد

«پرچم‌شان بالا» بود، فقط برنده واقعی نشدند!

پینت‌بال در اصفهک طبس

از لحظه ورودشان به روستا رفتارهایشان به گونه‌ای بود که انگار از هیچ چیز اطلاع ندارند روستا را مخروبه‌ای بزرگ می‌بینند که می‌توانند در آن به راحتی بازی کنند! اینجا روستای «اصفهک» است، روستایی قدیمی و تاریخی که زلزله‌ای بزرگ مردم را از خانه و کاشانه‌شان جدا کرد، اما نه از تاریخ شان ...

به گزارش ایسنا، اردیبهشت ۹۵ بود که تیمِ یک برنامه‌ی اجتماعی - سرگرمی از شبکه سه روستای «اصفهک» را در دل طبس انتخاب می‌کنند، تا این بار مسابقه‌ای سرگرم کننده را در آن منطقه‌ی تاریخی طبیعی بازی کنند.

پینت‌بال بازی می‌کنند و از در و دیوار بالا می‌روند، اسلحه‌هایشان را به هر سمت که بخواهند می‌گیرند و هر جا که بخواهند ضربه می‌زنند تا برنامه تلویزیونی‌شان را به بهترین نحو اجرا کنند، حالا بعد از حدود دو سال بالاخره نوبت به پخش برنامه‌شان از شبکه سه سیما می‌رسد، تا این‌جا  نه خانی رفته و نه خانی آمده اما با پخش این مسابقه از رسانه ملی، بعد از یکی دو ساعت بخش‌های حضور تیم در «اصفهک» در فضای مجازی منتشر می‌شود و حالا نوبت شگفتی‌ها، اظهار تعجب‌ها و هشدارهایی است که برای این بافت تاریخی که در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده، منتشر شوند.

اما این‌که تا قبل از پخش این فیلم، حرف و حدیث جوانان «اصفهک»ی برای توجه به بافت تاریخی یک روستای زلزله زده چقدر بر سر زبان‌ها باشد و ناگهان با انتشار این مسابقه از حضور تیم در بافت و چرائی اجازه‌ی مردم روستا برای حضور آن‌ها و انجام این مسابقه خود حرف‌های دیگر دارد.

در طول چند سال گذشته زیاد شنیده شده که بعد از حدود ۴۰ سال جوانان «اصفهک» در دل طبس به این نتیجه رسیده‌اند که خانه‌های آبا و اجدادی‌شان را که از زمان زلزله به همان صورت باقی مانده بود مرمت کرده و استفاده‌های بهتری داشته باشند، اما در این میان حضور این تیم، ذهن‌ها را به سمت دیگری برد.

باید غربال شده اجازه‌ی ورود به روستا را بدهیم

مصطفی یعقوبی، یکی از فعالان مرمت خانه‌های روستای زلزله‌زده اصفهک به ایسنا می‌گوید: کاری که سال‌ها قبل شروع کردیم در حوزه مرمت بود، بحث این بود که خانه‌های بافت تاریخی اصفهک را به هر طریقی حفظ کنیم، بنابراین بازسازی خانه ها را آغاز کردیم و به مرور با کمک بخش خصوصی رویکردمان به سمت ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی رفت.

او با بیان این‌که به جز بحث حفظ میراث فرهنگی گذشتگان در این روستا، یک اتحاد در اصفهک آغاز شد، ادامه می‌دهد: ما دوست داشتیم از طریق گردشگری فرهنگ و بازی‌های سنتی خود را احیا کنیم، به تبع آن نیز گروه‌های زیادی به این منطقه آمدند مثل یک بخش خصوصی که تا امروز برای احیای خانه‌ها به ما کمک کرده است. از سوی دیگر دوستان «پرچم بالاست» هم به «اصفهک» آمدند، ما مراقب بودیم اتفاقی برای بافت رخ ندهد.

وی اضافه می‌کند: اکنون موافقیم که کار اشتباهی در بافت رخ داده است،باید افرادی که به بافت می‌آیند، غربال شده باشند. به هر کسی اجازه ورود و انجام چنین کاری را نباید می‌دادیم، اکنون اشتباه را می‌پذیریم.

قبول انجام این مسابقه در بافت اشتباه بود/کارمان احیاست

محسن مهدی‌زاده، مدیر مجموعه تاریخی بافت اصفهک، که این وظیفه از سوی مردم بومی منطقه به او داده شده تا کارهایشان برای مرمت خانه‌ها به درستی و با اتحاد پیش برود، نیز به ایسنا می‌گوید: در اردیبهشت ۹۵ گروهی که گویا یک مسیر مشخص در طبس را برای چنین فعالیتی انتخاب کرده بودند به «اصفهک» آمدند.

او با بیان این‌که در زمان ورودشان وی در «اصفهک» نبوده و وقتی که به منطقه رسیده آن‌ها بخشی از کار خود را انجام داده بودند، اظهار می‌کند: در آن زمان سال‌های نخست فعالیت‌مان برای بافت تاریخی بود، اصفهک نخستین روستایی است که چنین کار تیمی را با کمک مردم انجام می‌دهد، پیشنهادهای مختلفی داشتیم من نیز یک اصفهکی هستم  و حس میزبانی‌ام اجازه نمی‌داد در آن زمان دیگر مانع کار شوم اما با آن‌ها صحبت کردم که به بافت احترام بگذارند و فقط در یک گوشه کارشان را انجام دهند.

این فعال گردشگری و میراث‌فرهنگی در «اصفهک»؛ ادامه می‌دهد: آن‌هایی که در جامعه محلی کار می‌کنند، بیشتر متوجه چنین موقعیت‌هایی هستند. هر چند این میزان توجه نیاز به آموزش هم دارد، آموزشی زمان‌بر، وقت‌گیر و طولانی. اما باید توجه داشت که افرادی که در آن زمان از طبس یا روستا این پیشنهاد را قبول کرده بودند، هدفشان خوب بود، هیچ کس قصد تخریب این بافت را نداشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هدفی جزء برگزاری این مسابقه برای حضور در این بافت تاریخی مطرح کرده بودند یا خیر؟ می‌گوید: در مورد هدفشان با آن‌ها صحبت نکردم، اما شکی در این که انتخاب مکان‌شان اشتباه بود، نداریم. با این وجود معتقدیم در هر جایی شخصیتِ کارها بر اساس تبلیغات و حرف‌هایی که زده می‌شود نیاز به کارهای بنیادی دارد. ما امروز به اصولِ پایه‌ای چسبیده‌ایم. مطمئنم این کارها به نفع هیچ منطقه و جامعه‌ی محلی نیست و هیچ چیز بر هیچ کس پوشیده نیست و باید با جامعه محلی با ملایمت برخورد کرد. نمی‌توان گفت چنین کارهایی را نکنید اما در چنین منطقه‌ای انجام آن امکان‌پذیر نبود.

مهدی‌زاده با تاکید بر این‌که از این به بعد پیشنهادهای مشابه برای اجرا شدن در بافت تاریخی روستا را رد می‌کنند، بیان می‌کند: ما قصد داریم بافت تاریخی اصفهک را بعد از گذشت ۴۰ سال از زلزله، بار دیگر زنده کنیم. شخصیت کار ما در احیای بناهای تاریخی است، این هدف‌مان چنین کارهایی را قبول نمی‌کند.

وی اضافه می‌کند: در اجرای چنین بازی در بافت قدیمی و تاریخی از یک طرف همین که چهار گلوله رنگ به در و دیوار می‌خورد به مرور باعث آسیب‌هایی می‌شود و از سوی دیگر ممکن است به مرور افرادِ دیگر برای حضور و اجرای چنین برنامه‌های مشابهی تحریک شوند و دیگر نتوانیم آن‌ها را کنترل کنیم.

مدیر مجموعه تاریخی بافت اصفهک؛ ادامه می‌دهد: معتقدم کسانی که این کار را انجام داده‌اند باید ازمردم معذرت‌خواهی کنند، ادامه‌دار بودن چنین اقداماتی در روند احیای بافت تاریخی روستای اصفهک امکان‌پذیر نیست، به عنوان کسی که مدیریت این مجموعه را بر عهده دارم دیگر اجازه انجام این کار را نمی‌دهم.

او می‌افزاید: این منطقه بعد از زلزله بزرگ سال ۵۷ خالی از سکنه شد و اکنون بعد از ۴۰ سال که این منطقه متروکه شده به عنوان یکی از نادرترین نقاط در ایران محسوب می‌شود که میراث فرهنگی و مردم با یکدیگر برای احیای آن گام برمی‌دارند.

هیچ مجوزی از میراث‌فرهنگی نگرفتند

رسول بهبهانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس نیز در این زمینه به ایسنا می‌گوید: در آن زمان هیچ تیمی از میراث فرهنگی منطقه برای برگزاری چنین مسابقه‌ای اجازه نگرفتند. «اصفهک» یکی از بافت‌های تاریخی ارزشمند شهر طبس است که در کنار دیگر بافت‌های تاریخی قرار گرفته در این منطقه  محوطه‌ای گردشگری و تاریخی را به وجود آورده‌اند، اما چون نمی‌دانستیم هیچ بررسی برای میزان آسیب وارد شده به این بافت نداشتیم، چون ما نیز بعد از پخش این مسابقه در رسانه ملی از اجرای آن مطلع شدیم.

او ادامه می‌دهد: از ابتدای الحاق شهرستان طبس به خراسان جنوبی به صورت کامل نقشه‌برداری شد و طرح مرمت آن توسط گروه‌های دانشجویی تهیه شد، نقشه‌برداری آن نیز به صورت کامل برای ثبت در فهرست آثار ملی آماده شد و سرانجام این بنا در سال ۹۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی در توضیح اجرای طرح مرمت این روستای تاریخی می‌گوید: در حال حاضر در مرحله‌ی مرمت و ساماندهی مناظر تاریخی، معابر و فضاهای زیرساختی آن هستیم و زیرساخت‌های لازم را به منطقه برده‌ایم مانند برق، آب و گاز که از طریق شبکه زیرزمینی و به صورت سنتی برق به همه خانه‌ها منتقل شده است.

بهبهانی با تاکید بر این‌که از این به بعد به هیچ عنوان اجازه‌ی ورود و اجرای چنین مسابقاتی در این بافت داده نمی‌شود، اظهار می‌کند: بررسی به نظر می‌رسد زمانی که اهالی یا جوانان منطقه اجازه انجام چنین کاری را داده‌اند به تبعات منفی آن فکر نکرده‌اند و به احتمال تخریب‌های آن اشراف نداشته‌اند.

او با اشاره‌ی مجدد نسبت به ثبت ملی این بنا اضافه می‌کند: اگر قصد انجام برنامه‌ای در این روستا را داشته باشند، باید درخواست دهند، آن را در کمیته‌ی فنی مطرح کنیم، دیگر شخص نمی‌تواند در این زمینه نظر دهد و هیچ کار سلیقه‌ای در این زمینه دیگر نباید انجام شود.

بهبهانی ادامه می‌دهد: هر چیز که از نظر علمی و فنی برای اصفهک نیاز است را در دست انجام داریم، چون پشت این کار یک گروه مشاور قوی در حوزه مرمت در سطح کشور در حال کار هستند. پشت بحث مرمت، ساماندهی و بازسازی بافت تاریخی اصفهک یک گروه خیلی قوی هستند که کارها را ساپورت می‌کنند، حتی برای جانمایی یک گلدان در یکی از اتاق‌های بوم‌گردی در داخل بافت نیز باید براساس طرح و برنامه کار انجام شود.

از سوی دیگر جوانان اصفهک در صفحه‌ی مجازی‌شان در اینستاگرام، بعد از انتشار فیلم مسابقه و هشدارهایی که نسبت به این کار مطرح شدند، توضیح دادند.

آن‌ها در توضیح‌خود نوشته‌اند؛ «در بحث بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی به خصوص بافت تاریخی اصفهک همیشه یک موضوع برای ما اهمیت داشته و آن هم حفظ بنا توسط خود مردم روستا و مرمت و بازسازی و زنده کردن روستا توسط خود مردم روستا است. تا وقتی که مردم نباشند و ندانند آن بحث کاملا متنفی است.

اکنون بحثی که پیش می‌آید تشکیل گروه‌هایی است که باید کار را شروع کنند و آگاه کردن این افراد نیز زمان زیادی را می‌طلبد. در این بین افرادی پیدا می‌شوند که نه برای منفعت خود، بلکه فکر می‌کنند کاری که انجام می‌دهند برای مجموعه مفید است. به پیشنهاد گروهی مانند گروه «پرچم بالاست» چراغ سبز نشان می‌دهند و باعث بوجود آمدن این اشتباه می‌شوند.
این اشتباه را ما کاملا پذیرفتیم و به نظر ما یک اشتباه شیرینِ پذیرفتنی است.

 

چون راهی که ما انتخاب کردیم مشخص است و اشتباه کردن عضوی از تیم هم جزئی از اون است. در یک کارگروهی همیشه اشتباه رخ می‌دهد و به جان خریدن آن اشتباه هم کار همه‌ی اعضای تیم است. همه باید بپذیریم، هر چند اگر هزینه زیادی داشته باشد.
 

تا وقتی که گروه پابرجاست و اهداف آن مشخص است، به وجود آمدن این اشتباهات حتی باعث متحدترشدن آن‌ها می‌شود. ساخت چنین مستندهایی هیچ‌گاه مناسب ابنیه تاریخی نبوده و نخواهد بود. در این بین آگاه ساختن مردم برای جلوگیری از به وجود آمدن  چنین موضوعی نیز بسیار مهم است که خود مردم بازدارنده چنین موضوعاتی باشند. این اتفاق در حال انجام است، اکنون نیز این موضوع به خوبی پیش می‌رود.»

سمیه ایمانیان - ایسنا

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.