• چهارشنبه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97051709094
  • خبرنگار : 71381

گزارش کامل ایسنا از جلسه استیضاح وزیر کار

ربیعی وزیر نماند

ربیعی وزیر نماند

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با دستور کار استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد و پس از رای گیری، ربیعی وزیر نماند.

به گزارش ایسنا صبح امروز در حالی که جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستور استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده بود، در پی اعتراض جمعی از نمایندگان به عدم رعایت تشریفات قانونی در مورد استیضاح و عدم بررسی آن در جلسه کمیسیون موضوع احتمال منتفی شدن استیضاح وزیر کار مطرح شد.

به این ترتیب که قرار بود ۱۱ نفر از نمایندگان به عنوان متقاضی استیضاح وزیر کار در این جلسه صحبت کنند. اما با آغاز جلسه هیچ کدام حاضر به صحبت در مخالفت با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشدند.

در ادامه این جلسه علی لاریجانی در دفاع  از روال قانونی استیضاح با بیان این‌که «در جریان اعلام وصول و بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روال قانونی انجام شده» در عین حال گفت که منتفی شدن این استیضاح تنها با پس گرفتن همه امضاها امکان‌پذیر خواهد بود.

بنابر این رییس مجلس شورای اسلامی برای رسیدن به اجماع و تعیین تکلیف جمع‌بندی استیضاح‌کنندگان تنفس اعلام کرد و در نهایت بعد از تنفس ۳۰ دقیقه‌ای استیضاح ربیعی آغاز شد.

با آغاز مجدد جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بین محجوب و لاریجانی برای حضور داشتن یا نداشتن وزیر برای شروع جلسه بگو مگو اتفاق افتاد.

 محجوب گفت: پس از اعلام تنفس و خارج شدن نمایندگان دولت و رسانه‌ها، هنوز وزیر به داخل صحن برنگشته و شما نباید جلسه استیضاح را بدون حضور ربیعی آغاز کنید و لاریجانی در واکنش به اعتراض شدید وی، با خواندن ماده ۲۲۹ آیین‌نامه داخلی مجلس به وی گوشزد کرد که هیچ کجای آیین‌نامه صراحتی برای آغاز جلسه استیضاح با حضور وزیر استیضاح شونده ندارد.

در همین رابطه محسن کوهکن در در حاشیه جلسه علنی امروز با بیان این که علیه استیضاح‌کنندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جوسازی شد گفت: صحنه‌گردان جلسه یکی دو نفر از وزارت کار بودند.

پس از آغاز جلسه نیز  بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی با ارائه توضیحاتی  درباره اتفاق جلسه استیضاح «علی ربیعی»، روند طی شده در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر کار را «قانونی» دانست و اقدام نمایندگان متقاضی استیضاح برای صحبت نکردن را «نکوهش» کرد.

در ادامه این جلسه موافقان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند.

رستمیان: آقای ربیعی اشک شما برای کارگران "شوی تبلیغاتی" است

نگهبان سلامی: آقای ربیعی به جای لابی‌گری وظایف وزارتخانه‌ای خود را انجام می‌دادید

اکبری: لحن وزرا پس از رای اعتماد تغییر کرد

سلیمانی: عوامل پشت پرده در مجلس برای اخلال در استیضاح وزیر تعاون معرفی شود

جاسمی: امروز صبح عده‌ای از نمایندگان در حال معامله با وزیر بودند

مقصودی: آقای ربیعی شما آخر لابی‌گری و بازی‌کردن با احساسات مردم هستید

کمالی‌پور: شستا نتوانسته شفاف‌سازی لازم را در مجموعه‌های اقتصادیش ایجاد کند

گودرزی: تامین اجتماعی در حال فروپاشی است

خادمی: اگر به استیضاح ربیعی رای ندهیم در افسردگی و بیکاری جوانان شریکیم

یارمحمدی: امروز باید پرسید آیا آقای ربیعی توانسته به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند؟

خجسته: مجلس معامله‌گر نیست

چنارانی: وزارت تعاون به جامعه کارگری ظلم کرده است

نوروزی: وزیر کار در مورد عدم بازگشت دلارهای پتروشیمی‌ها توضیح دهد

رنجبرزاده: نباید بگذاریم وزیران ضعیف در دولت باقی بمانند

پورابراهیمی: اشتغال ماموریت کیست که مردم به کف خیابان‌ها می‌آیند؟

همچنین سید حسین نقوی حسینی گفت که فراکسیون نمایندگان ولایی به استیضاح ربیعی رای مثبت خواهد داد.

بالاخره علی ربیعی پس از شنیدن سخنان استیضاح کنندگان پشت تریبون مجلس رفت و گفت: منصفانه این است که آمار و ارقامی بر علیه بنده بیان می‌کردید که متاسفانه هیچ یک از استیضاح کنندگان این چنین صحبت نکردند. یکی از آنان گفت چرا مجلس تنها وزیری که پاسخگوست را استیضاح می‌کند؟ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همه ارکان نظام باید درباره چرایی ایجاد نابسامانی‌های کشور جوابگو باشند. باید با هم کار کنیم و تصمیم بگیریم تا حقوق کارگران افزایش یابد. وی افزود:باید با هم کار کنیم و تصمیم بگیریم تا حقوق کارگران افزایش یابد. وام‌های ارزان را دنبال کردم. بیش از همه سفره خالی را درک می‌کنم. اما شما می‌گویید «باز گریه» کرد.

ربیعی در قسمت دوم صحبت‌های خود در جلسه استیضاح گفت: باید به سمتی برویم که در کشور شفافیت ایجاد کنیم و به مردم نشان دهیم که با فساد مبارزه می‌کنیم. تجربه من که نویسنده کتاب زنده باد فساد هستم نشان می‌دهد که هر وقت سیاسی کاری انجام شد و موضوعات را غیرشفاف کردند به دنبال کاهش نظارت بودند. وی خطاب به پور ابراهیمی گفت: من واقعا نمی‌خواهم وارد برخی از مسائل شوم اما رزومه آقای کهنوجی دست من چکار می‌کند؟ اگر ایشان مدیرعامل مس می‌شد مشکل شما این چنین با من ادامه پیدا می‌کرد؟

پس از اظهارات وزیر کار، علی لاریجانی گفت که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ادعای مطرح شده از سوی وزیر کار در مورد یکی از نمایندگان را بررسی خواهد کرد.

در ادامه این جلسه مخالفان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند.

خدری: به من گفتند اگر فکر تایید صلاحیت دی ماه ۹۸ هستید صحبت نکنید

دفاع تمام قد پزشکیان از ربیعی و حیثیت مجلس

همچنین رییس مجلس در جریان استیضاح علی ربیعی،  نامه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور در مورد حمایت دولت  از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از  را قرائت کرد و توضیح داد: آقای امیری نامه‌ای را دادند و در آن آوردند که در مجلس مطلبی به من انتساب داده شده مبنی بر اینکه دولت از آقای ربیعی حمایت نمی‌کند که این درست نیست. من به عنوان وظیفه از آقای ربیعی حمایت می‌کنم و حرفی غیر از آن نادرست است.

به منظور پایان یافتن جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز  با رای نمایندگان جلسه علنی مجلس یک ساعت تمدید شد.

پس از آغاز دوباره جلسه علنی مجلس رییس مجلس با آغاز رای‌گیری از نمایندگان دولت خواست جلسه علنی مجلس را ترک کنند و نمایندگان مجلس با ۱۲۹ رای موافق و ۱۱۱ رای مخالف به نماندن علی ربیعی رای دادند. بنابراین علی ربیعی از وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی می‌رود.

در پایان تعدادی از نمایندگان در تذکراتی جداگانه بر لزوم بررسی ادعاهای مطرح شده نسبت به نمایندگان در جریان جلسه استیضاح  تاکید کردند که رییس مجلس در پاسخ به آنها گفت: هیات نظارت سریع به این موضوع رسیدگی کند و نتیجه را به همه اعلام نماید. لاریجانی با تبریک روز خبرنگار، گفت که جلسه علنی بعدی مجلس ۲۸ مرداد برگزار می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۱:۵۴

این فتنه گران احمدی نژادی در صدا و سیما چه می خواهند اینها را بیرون بیندازید ، به عنوان مجری و کارشناس در شبکه خبر می خواهند باز به بازار نشان دهند که قیمت ارز یا بالا می رود یا در حد8500 تومان می ماند اینها چه کاره هستند قیمت تعیین می کنند برای نرخ ارز یک مملکت با این همه ثروت ملی اینها را بیرون بیندازید . اینها بودند که بذر نا امیدی در دل مردم کاشتند و همیشه در صدا و سیما برجام را سیاه می کردند ، بیرونشان کنید این فتنه گرهای احمدی نژادی.

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۲۸

آخیش ! روحانی همیشه مظلوم! دختر وزیر بیکار ! یه صدقه بیانداز چشم نخوری با این نبوغت !

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۳۵

یاران روحانی و خود روحانی تمام مشکلات را بر گردن دولتهای پیشین می اندازند کمی همت کنید برای مردم

avatar

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را خدا آزاد کرد. ربیعی رفت. خداااا را شکر

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۷:۲۵

...ابدا به کارکنان توجهی نداشت

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۱

من به عنوان یک ایرانی از عملکرد و صداقت ایشان راضی بودم ... استیضاح ایشان را نمیفهمم در شرایطی که بحران اقتصادی در جاهای دیگری قابل پیگیری است ...

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۴

البته وزیر کار قوی نبود و لی نمایندگان نشان دادند که یا از شناخت مشکل اصلی مملکت عاجزند و یا فاسدند. هر چه باشند نبودشان از بودشان بهتر است. علیهذا اگر در این مجلس هم گل گرفته شد اتفاق بدی برای کشور نمی افتد.

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۷

خیلی بامزه است. وزیر کار رو استیضاح کردن که چرا کار نیست! انگار کار یه چیزی مثل نفته که باید یه وزارتخونه از دل زمین بیرون بیاره بده به بقیه!! اینا عصاره فضائل ملت هستن یعنی؟!! واقعا نمی دونن تو ایجاد کار، وزیر کار در واقع حلقه ی آخر هست؟

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۸

ربیعی وزیر نماند. کوتاه ترین و تلخ ترین خبری بود که میشد بشنوم! :(

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۶

یک مثل قشنگی در اروپا هست می گویند طرف از بس درخت بود جنگل را ندید حالا یک عده به دفاع از ایشان می پردازند حقیقت این است که بیکاری در ایران رکورد زده است !! حالا باز هم همه را میخواهند بیاندازند گردن دولتهای قبلی این ها همانها هستند که نمی توانند جنگل را ببینند چون فقط به درخت نگاه می کنند

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۷

من خیلی متاسفم که ایشون رفت -رفتار نماینده بسیار بد بود هم پزشکیان را خراب کردند وهم ربیعی را امان از پور ابراهیمی امان وای از پور ابراهیم ...وای ...

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۹

تمام اعضا دولت باید بر کنار بشوند همه باید استعفا بدهند مردم بچاره شدند و حرف و باد هوا نمیتواند کاری انجام دهد

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۴

سعی براین است که بگویند تمام مشکلات کشور برگردن دولت است وخودشان را مبرا کنند.در صورتیکه مامردم می دانیم علاوه بردولت سایر گروهای سیاسی که درمجلس هم حضور دارند در این مشکلات سهیم هستنند.

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۵

فردی دلسوز بود یعنی چی ؟؟!!

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۴:۰۹

یکی از وزرای پاک دست بود. باید به نمایندگی کشور متاسف بود که از وزیر ایجاد اشتغال می خواهند

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۴:۵۷

یکی از وزرای امنیتی اطلاعاتی دولت روحانی برکنار شد میشد حدسشو زد اینا فقط کار امنیتی کردن و اطلاعاتی اینا رو چه به وزارت کار و رفاه

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۵:۲۸

با سلام . در آلمان، آمریکا، ژاپن، فرانسه، انگلیس یک قانون کار و یک صندوق بازنشستگی بنام رفاه اجتماعی وجود دارد که هم صدر اعظم و هم کارگر عادی عضو آن هستند . هم مدیران دولتی و هم مدیران شخصی از آن تبعیت می کنند . در ایران 16 صندوق بازنشستگی (بانکها.وزارت نفت . بازنشستگی کشوی . تامین اجتماعی ) و دو قانون کار (برای مدیران دولتی قانون مدیریت خدمات کشوری و برای مدیران شخصی قانون کار وزارت کار) وجود دارد. بیچاره وزیر کار

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۷:۴۶

با توجه به سابقه مجلس در استیضاح آخوندی فقط می تونم بگم قطعا ربیعی داشته به نفع مردم کار می کرده

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۹:۲۰

.... خواجه در بند نقش ایوان است ....

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۲۰:۰۴

بنظرمیرسد نمایندگان وضعیت خوبی ندارند. آقای لاریجانی بجنب وضع خرابه یکی از این اظهارات را رسیدگی کن درصورت صحت برخورد کن . آبرونظام درخطره . مواظب باش