• شنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۹:۰۶
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 97052010697
  • خبرنگار : 71021

تفاهم‌نامه سه‌جانبه با سازمان میراث و گردشگری

نوبخت: برای ایجاد شغل منتظر ترامپ نیستیم

تفاهم‌نامه اشتغال

سازمان‌های برنامه و بودجه، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صندوق توسعه ملی، برای ایجاد ۱۹۰ هزار شغل در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سهمی از یک میلیون شغل مورد تعهد دولت در قانون بودجه سال ۹۷ است، تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش ایسنا، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه درباره جزئیات این تفاهمنامه، گفت: این طرح اشتغال در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ اجرا می‌شود که دولت بر این اساس برای ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی برنامه‌ریزی کرده است. اولین تفاهمنامه به صورت نمادین با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا می‌شود.

به گفته سیدحمید پورمحمدی، در طرح اشتغال مربوط به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هشت هزار پروژه تعریف شده که در فاز نخست ۱۵۶ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که در فاز دوم باید به بیش از ۱۹۰ هزار فرصت شغلی برسد. این پروژه‌ها در دو بخش شهری و روستایی تعریف شده‌اند که سهم هر استان مشخص است که اگر هر یک به جذب اعتبار تعیین شده موفق نشوند این منابع مالی به دستگاه دیگری در همان استان داده می‌شود.

وی افزود: اعتبار و تسهیلات این هشت هزار پروژه و ایجاد ۱۹۰ هزار شغل با حمایت سازمان برنامه و بودجه در قالب منابع عمومی و بانکی و صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

پول‌پاشی برای ایجاد شغل نمی‌شود

محمدباقر نوبخت ـ رییس سازمان برنامه و بودجه ـ درباره طرح ایجاد یک میلیون شغل در کشور، توضیح داد: اقتصاد مقاومتی سیسات ما است که گسترش اشتغال مولد، آنچنان که مقام معظم رهبری تاکید کردند، در چارچوب آن تعریف و ابلاغ شده است، بر همین اساس نیز باید یک میلیون فرصت شغلی به طور متوسط در سال ایجاد کنیم. سازمان برنامه و بودجه موظف بود برنامه خود را در بودجه سال ۹۷ تعیین کند، برای همین تبصره ۱۸ را در قانون بودجه امسال لحاظ کرد که برای منابع سرمایه‌گذاری آن قرار شد مقداری از دولت، بخشی را از نظام بانکی و مقدار دیگری را از صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی افزود: قرار شد در این تبصره سه هزار میلیارد تومان ردیف ویژه بودجه اختصاص یابد. همچنین مقرر شد ۲۰ درصد در حد ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی به اشتغال اختصاص یابد که مجموعا ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

به گفته او، قرار شد از تبصره ۱۴ نیز پنج هزار میلیارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به اشتغال اختصاص یابد. درخواست کردیم به این رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به اشتغال کمک شود و نظام بانکی نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان اختصاص دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: انتقادی که درباره پول‌پاشی به منظور ایجاد شغل مطرح می‌شود درست نیست، ما به جای توزیع پول در بین بیکارها، این اعتبارها را در قواره سرمایه‌گذاری در طرح‌های تملک مرتبط با سرمایه‌گذاری کشور ثبت کردیم. برای همین با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک بخش که از این یک میلیون فرصت شغلی در حدود ۱۵۶ هزار شغل (در فاز نخست) سهم دارد، تفاهم‌نامه امضا شد. بنابراین اکنون می‌دانید که این پول قرار است همینطوری در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گیرد.

به گفته نوبخت، پروژه‌های مشابهی در بافت‌های فرسوده و ایجاد مسکن روستایی و شهری، نوسازی ناوگان شهری درون شهری و برون شهری، صنایع کشاورزی و واحدهای تولیدی اجرا می‌شود که ۱۲ برنامه برای ایجاد یک میلیون شغل تهیه شده است که منابع و اعتبارات آن برای هر یک نیز مشخص است.

این عضو هیات دولت سپس با اشاره به هجوم ناعادلانه کشورهای غربی برای از بین بردن امید در جوانان، بیان کرد: از رسانه‌ها انتظار داریم فعالیت‌هایی که برای ایجاد اشتغال انجام می‌شود را به درستی نشان دهند. ما نیاز نداریم ترامپ دلش به حالش جوانان بسوزد و فرصت شغلی ایجاد کند. مقام معظم رهبری همواره تاکید می‌کنند که باید به ظرفیت‌های داخلی توجه کنیم. ما برای ایجاد ۱۵۶ هزار فرصت شغلی منتظر «ترامپ» نیستیم، اصلا نیازی به آنها نداریم. کدام یک از این شغل‌ها منتظر دراز شدن دست غربی‌ها است، البته که خواهان بهبود روابط با جهان هستیم، این به جای خود، ولی ما ملت بزرگی هستیم. ترکیه را ببینید چه بلایی بر سرش آورده‌اند.

نوبخت با اشاره به گزارش صندوق بین‌المللی پول نیز گفت: وضعیت اقتصاد کشور ما کاملا مشخص است، حتی گزارش این صندوق نیز که حیثیت کارشناسان خود را برای آن گذاشته نشان می‌دهد؛ ایران به عنوان هجدهمین اقتصاد دنیا در حال تبدیل شدن به پانزدهمین اقتصاد جهان است.

رییس سازمان برنامه و بودجه در عین حال گفت: البته بیکار در کشور ما زیاد است. در حال حاضر تعداد بیکاران به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده که اگر این یک میلیون شغل ایجاد شود و هر سال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل دیگر اضافه شود، بیکاری در کشور کاهش خواهد یافت.

وعده ۱۵۶ هزار شغل تا آخر سال

در ادامه این نشست که با حضور تمام معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران ۱۰ استان و برخی مدیران سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به اثرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گردشگری، اشاره کرد و افزود: این تفاهمنامه که در حوزه اشتغال نخستین است، ماموریت سختی را به این سازمان محول کرده است. هرچند ما پیشتر نیز با ایجاد بوم‌گردی این مسیر را آغاز کرده‌ایم و موفق شده‌ایم جلوی مهاجرت را بگیریم و حتی سبب مهاجرت معکوس شویم.

وی اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت یکی دیگر از اثرات مثبت گردشگری است. همه شما حتما داستان «عباس بزرگر» آن مرد روستایی که از راه بومگردی میلیادر شد را شنیده‌اید. علاوه‌بر اشتغال گردشگری برای کشور ارزآوری مستقیم دارد، بنابراین هر چه به سازمان آن کمک شود ماموریت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتری را می‌تواند انجام دهد.

معاون رییس‌جمهور سپس گفت: اگرچه پنج ماه از سال ۹۷ گذشته و مهلت کمی برای ایجاد ۱۵۶ هزار شغل تا پایان سال باقی مانده، اما تلاش خود را می‌کنیم تا در مرحله نخست به این تعداد شغل دست یابیم و سپس برای ۱۹۰ هزار شغل در فاز بعدی اقدام کنیم.

مرتضی شهیدزاده ـ رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی ـ نیز در سخنانی، گفت: موظفیم ظرفیت اعلام شده را پشتیبانی مالی کنیم چنانچه این ظرفیت توسعه یابد با اجازه سازمان برنامه و بودجه منابع بیشتری را برای آن اختصاص می‌دهیم.

وی اضافه کرد: بوم‌گردی تنها بخش در گردشگری نیست که از طریق این صندوق تامین مالی می‌شود. خرید هواپیما، ریل‌سازی، توسعه هتل و نوسازی ناوگان شهری و بین شهری از جمله پروژه‌هایی بوده که تا کنون تامین اعتبار شده است. بر همین اساس با وجود تحریم‌های آمریکا در خودروسازی موفق شدیم برای خرید ۲۲ هزار کامیون و اتوبوس تامین اعتبار کنیم.

به گزارش ایسنا، تفاهم‌نامه ایجاد ۱۵۶ هزار شغل در فاز نخست و ۱۹۰ هزار فرصت شغلی در فاز دوم بعدازظهر امروز شنبه ۲۰ مردادماه در محل سازمان برنامه و بودجه با حضور محمدباقر نوبخت، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا شد که هدف آن توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد، تعریف شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۲۱:۱۹

آقای نوبخت «پول‌پاشی برای ایجاد شغل نمی‌شود» پول پاشی برای حقوق بگیران نجومی می شود ؟ با چاپ اسکناس و افزایش نقدینگی ، پدر اقتصاد درآمد، الان با این رکود تورمی می خواهید شغل ایجاد کنید ؟؟!!

avatar
۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۰۹:۲۳

درستش کنید این صفحه رو